Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) – prírodné afrodiziakum vhodné pre mužov i ženy

Kotvičník zemný, alebo Tribulus Terrestris, je rastlina pôvodom z Ázie, ktorá má vďaka svojim priaznivým účinkom na ľudský organizmus dlhú tradíciu v liečiteľstve. Využíva sa najmä pre jej pozitívny vplyv na hladinu testosterónu a dokáže vyriešiť pomerne širokú škálu problémov.

Kotvičník zemný

Prezradíme vám všetko, čo o kotvičníku potrebujete vedieť - s čím pomáha, aké je jeho užívanie, dákovanie či nežiaduce účinky.

Obľúbené prípravky s kotvičníkom zemným

Kotvičník zemný (Tribulus Terrestris)

Kotvičník je jednoročná nenáročná rastlina, ktorá sa pestuje naprieč celým svetom. Jej stonka môže dorastať približne do 60 centimetrov a kvety majú žlté sfarbenie. Keďže pochádza z Ázie, tak práve tamojší ľudia začali objavovať jeho liečivé účinky a najčastejšia sa táto rastlina spája s pozitívnym vplyvom na erekciu a potenciu. Pri správnej starostlivosti ju vypestujete aj v domácich podmienkach.

Obsah a zloženie

Kotvičník obsahuje veľa prospešných látok a je dôležité vedieť, ktoré sa kde nachádzajú, keďže na liečebné procesy sa používa celá rastlina od koreňov až po plody a kvety. Vo všeobecnosti je bohatý hlavne na sapogeníny (napr.: chlorgenín, gitigenín, diosgenín) a alkaloidy (harman a harmin). Taktiež v ňom nájdete rôzne minerály, vitamíny alebo živice.

 • Koreň: Obsahuje fytosteroly a diosgenín a najčastejšie sa používa na podporu pohlavných funkcií a vitality tela.
 • Listy a vňate: Nájdete v nich alkaloidy, flavanoidy, triesloviny a aj vitamín C.
 • Plody a semená: Sú nesmierne bohaté na anabolické steroidy - fytosteroly. Tiež sa tu vyskytujú alkaloidy, oleje alebo živica.
 • Kvety: V kvetoch sú obsiahnuté hlavne steríny a steroidy - napríklad aj už spomínaný diosgenín.

Účinky kotvičníka zemného

Vďaka rôznym štúdiám a výskumom dnes vieme, že kotvičník je vhodný ako pre mužov, tak i pre ženy, keďže zvyšuje hladinu testosterónu a taktiež estrogénu. To má za následok radu pozitívnych efektov ako napríklad lepšia plodnosť, erekcia alebo zvýšenie túžby po sexe - v preklade prírodné afrodiziakum.

 • Umožňuje lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy, čím prospieva k zlepšeniu erekcie, pohyblivosti spermií a zvýšeniu libida.
 • Okrem pohlavnej sústavy kotvičník zlepšuje aj tú močovú. Prispieva k správnemu fungovaniu prostaty, pôsobí močopudne, vďaka čomu sú močové cesty lepšie prečistené.
 • Zlepšuje trávenie a znižuje hodnotu cholesterolu v krvi. V tomto smere je vhodný prakticky pre všetky vekové kategórie, ktoré si chcú napraviť svoj metabolizmus.

Sušený kotvičník zemný

 • Podporuje rast svalovej hmoty, a preto je obľúbený napríklad aj u športovcov alebo kulturistov. Taktiež je vhodný pre starších ľudí v prípadoch ochabnutého svalstva. Zlepšuje vašu výdrž a regeneráciu.
 • Zlepšuje aj psychický stav, keďže potláča depresie, nespavosť alebo podráždenosť. Ak máte problémy s únavou, tak kotvičník je presne pre vás. K tomu všetkému posilňuje aj imunitný systém.

Nežiaduce účinky

Výhodou kotvičníka nie je len to, že ide o prírodný produkt, ale taktiež má len minimum negatívnych vedľajších účinkov. Určite by ste ho nemali brať v prípadoch, ak máte žalúdočné vredy, vážnejšie poruchy trávenia alebo poruchy pečene. Ak trpíte nádorovým ochorením v oblasti pohlavnej sústavy, tak by ste kotvičník taktiež nemali užívať.

Užívanie a dávkovanie

Kotvičník môžete do tela prijať rôznymi spôsobmi - od kvapiek a tinktúr, cez čaje a odvary až po klasické tabletky. Ak kupujete produkty v lekárni hotové na použitie, tak sa jednoducho riaďte dávkovaním, ktoré je uvedené v balení.

Tablety Tribulus Terrestris a ich dávkovanie

Obvyklé dákovanie je nasledovné:

 • Čaj: Jeden denne
 • Tabletky: 2x denne
 • Kvapky: 15 kvapiek 3x denne

Maximálna denná dávka by nemala prekročiť 1 250 mg a kotvičník sa neodporúča užívať ľuďom mladším ako 18 rokov, tehotným a dojčiacim ženám. Berte ho pravidelne, no určite nie dlhodobo - nemali by ste ho prijímať viac ako 3 mesiace.

Pestovanie doma

Na záver vám do pozornosti dávame fakt, že kotvičník si môžete vypestovať aj v domácich podmienkach. Tribulus potrebuje najmä dostatok svetla a miesto, kde nie je zvýšená vlhkosť. K tomu, samozrejme, patrí aj pravidelná starostlivosť a zamedzenie prístupu škodcom - hlavne voškám.

Výsev vykonajte niekedy v marci alebo apríli, kvetináče by mali mať priemer 20 centimetrov a použiť by ste mali záhradnícky substrát. Pestovať môžete vonku i dnu.

Obľúbené prípravky s kotvičníkom zemným

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prostadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiťProstadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiť

V tejto recenzii vám prezradíme všetky dôležité informácie o výživovom doplnku na podporu zdravia prostaty, Prostadyne.

Proerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenostiProerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenosti

Pokiaľ sa problém s erektilnou dysfunkciou objavuje častejšie ako je normálne, mali by ste ho začať riešiť čím skôr, napr. užívaním špeciálnych výživových doplnkov. Jedným z nich je aj...

Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?

Máte strach z toho, že vašu novú partnerku sklamete hneď prvýkrát? Vyskúšajte tekutú formu sexuálneho stimulátora, ktorý nesie názov Proerecta Shot.