Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) - prírodné afrodiziakum vhodné pre mužov i ženy

Kotvičník zemný, alebo Tribulus Terrestris, je rastlina pôvodom z Ázie, ktorá má vďaka svojim priaznivým účinkom na ľudský organizmus dlhú tradíciu v liečiteľstve. Využíva sa najmä pre jej pozitívny vplyv na hladinu testosterónu a dokáže vyriešiť pomerne širokú škálu problémov.

Kotvičník zemný

Prezradíme vám všetko, čo o kotvičníku potrebujete vedieť - s čím pomáha, aké je jeho užívanie, dákovanie či nežiaduce účinky.

Obľúbené prípravky s kotvičníkom zemným

Kotvičník zemný (Tribulus Terrestris)

Kotvičník je jednoročná nenáročná rastlina, ktorá sa pestuje naprieč celým svetom. Jej stonka môže dorastať približne do 60 centimetrov a kvety majú žlté sfarbenie. Keďže pochádza z Ázie, tak práve tamojší ľudia začali objavovať jeho liečivé účinky a najčastejšia sa táto rastlina spája s pozitívnym vplyvom na erekciu a potenciu. Pri správnej starostlivosti ju vypestujete aj v domácich podmienkach.

Obsah a zloženie

Kotvičník obsahuje veľa prospešných látok a je dôležité vedieť, ktoré sa kde nachádzajú, keďže na liečebné procesy sa používa celá rastlina od koreňov až po plody a kvety. Vo všeobecnosti je bohatý hlavne na sapogeníny (napr.: chlorgenín, gitigenín, diosgenín) a alkaloidy (harman a harmin). Taktiež v ňom nájdete rôzne minerály, vitamíny alebo živice.

 • Koreň: Obsahuje fytosteroly a diosgenín a najčastejšie sa používa na podporu pohlavných funkcií a vitality tela.
 • Listy a vňate: Nájdete v nich alkaloidy, flavanoidy, triesloviny a aj vitamín C.
 • Plody a semená: Sú nesmierne bohaté na anabolické steroidy - fytosteroly. Tiež sa tu vyskytujú alkaloidy, oleje alebo živica.
 • Kvety: V kvetoch sú obsiahnuté hlavne steríny a steroidy - napríklad aj už spomínaný diosgenín.

Účinky kotvičníka zemného

Vďaka rôznym štúdiám a výskumom dnes vieme, že kotvičník je vhodný ako pre mužov, tak i pre ženy, keďže zvyšuje hladinu testosterónu a taktiež estrogénu. To má za následok radu pozitívnych efektov ako napríklad lepšia plodnosť, erekcia alebo zvýšenie túžby po sexe - v preklade prírodné afrodiziakum.

 • Umožňuje lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy, čím prospieva k zlepšeniu erekcie, pohyblivosti spermií a zvýšeniu libida.
 • Okrem pohlavnej sústavy kotvičník zlepšuje aj tú močovú. Prispieva k správnemu fungovaniu prostaty, pôsobí močopudne, vďaka čomu sú močové cesty lepšie prečistené.
 • Zlepšuje trávenie a znižuje hodnotu cholesterolu v krvi. V tomto smere je vhodný prakticky pre všetky vekové kategórie, ktoré si chcú napraviť svoj metabolizmus.

Sušený kotvičník zemný

 • Podporuje rast svalovej hmoty, a preto je obľúbený napríklad aj u športovcov alebo kulturistov. Taktiež je vhodný pre starších ľudí v prípadoch ochabnutého svalstva. Zlepšuje vašu výdrž a regeneráciu.
 • Zlepšuje aj psychický stav, keďže potláča depresie, nespavosť alebo podráždenosť. Ak máte problémy s únavou, tak kotvičník je presne pre vás. K tomu všetkému posilňuje aj imunitný systém.

Nežiaduce účinky

Výhodou kotvičníka nie je len to, že ide o prírodný produkt, ale taktiež má len minimum negatívnych vedľajších účinkov. Určite by ste ho nemali brať v prípadoch, ak máte žalúdočné vredy, vážnejšie poruchy trávenia alebo poruchy pečene. Ak trpíte nádorovým ochorením v oblasti pohlavnej sústavy, tak by ste kotvičník taktiež nemali užívať.

Užívanie a dávkovanie

Kotvičník môžete do tela prijať rôznymi spôsobmi - od kvapiek a tinktúr, cez čaje a odvary až po klasické tabletky. Ak kupujete produkty v lekárni hotové na použitie, tak sa jednoducho riaďte dávkovaním, ktoré je uvedené v balení.

Tablety Tribulus Terrestris a ich dávkovanie

Obvyklé dákovanie je nasledovné:

 • Čaj: Jeden denne
 • Tabletky: 2x denne
 • Kvapky: 15 kvapiek 3x denne

Maximálna denná dávka by nemala prekročiť 1 250 mg a kotvičník sa neodporúča užívať ľuďom mladším ako 18 rokov, tehotným a dojčiacim ženám. Berte ho pravidelne, no určite nie dlhodobo - nemali by ste ho prijímať viac ako 3 mesiace.

Pestovanie doma

Na záver vám do pozornosti dávame fakt, že kotvičník si môžete vypestovať aj v domácich podmienkach. Tribulus potrebuje najmä dostatok svetla a miesto, kde nie je zvýšená vlhkosť. K tomu, samozrejme, patrí aj pravidelná starostlivosť a zamedzenie prístupu škodcom - hlavne voškám.

Výsev vykonajte niekedy v marci alebo apríli, kvetináče by mali mať priemer 20 centimetrov a použiť by ste mali záhradnícky substrát. Pestovať môžete vonku i dnu.

Obľúbené prípravky s kotvičníkom zemným

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

EREXAN Kontrol – recenzia, skúsenosti, účinky, dávkovanie a cenyEREXAN Kontrol – recenzia, skúsenosti, účinky, dávkovanie a ceny

Nech robíte čokoľvek, vždy sa to skončí skôr "vďaka" predčasnej ejakulácii a dosiahnutiu orgazmu, nemá z toho dobrý pocit nielen vaša partnerka, ale ani vy sami. Skúste Erexan Kontrol.

Erexan Stabil: recenzia, účinky, cena, balenia, skúsenostiErexan Stabil: recenzia, účinky, cena, balenia, skúsenosti

Novinka Erexan Stabil je určená na dlhodobú podporu erekcie a libida. V našej recenzií sa dozviete všetko podstatné o užívaní, účinkoch aj zložení tohto prírodného doplnku.

Čo na zvýšenie libida? Čaj, tabletky, vitamíny, potraviny aj homeopatikáČo na zvýšenie libida? Čaj, tabletky, vitamíny, potraviny aj homeopatiká

Libido neodmysliteľnou súčasťou osobnostného ID. Keď je jeho hladina nízka, nepriaznivo to vplýva nielen na milostný život, ale aj na mužské sebavedomie. Poradíme vám, ako si hladinu...