Testosterón – ako zistiť hladinu a aké hodnoty sú dobré

Testosterón je jedným z najznámejších a najdôležitejších hormónov ľudského tela. A hoci ho produkuje tak mužské, ako i ženské telo, spája sa nám najmä s pánmi.

Vplyv testosterónu na život muža

Je to totiž hormón, ktorý ovplyvňuje celý život muža - od prenatálneho vývoju až po jeho smrť. A aj napriek tomu, že sa o ňom píše pomerne veľa, množstvo mužov si stále neuvedomuje nesmierne dôležitý fakt a síce, že tento hormón má výrazný vplyv na kvalitu erekcie.

Tabletky na podporu tvorby testosterónu

Kde a ako sa testosterón tvorí?

Produkcia tohto steroidného hormónu prebieha v mužskom tele na dvoch základných miestach. Prvým sú semenníky, kde sa vytvorí cca 95% celkového množstva. O zvyšnú tvorbu sa stará kôra nadobličiek.

Aby sme boli úplne presní, treba podotknúť, že testosterón vzniká v špeciálnych Leydigových bunkách a jeho syntéza je ovplyvnená tzv. luteinizačným hormónom (hormón skupiny gonadotropínov, ktorý ovplyvňuje pohlavné žľazy). Najvyššiu hladinu testosterónu pozorujeme v období plodnosti, so zvyšujúcim vekom sa jej obsah prirodzene znižuje.

Tvorba testosterónu sa u mužov znižuje s pribúdajúcim vekom.

Steroidné hormóny sú vo všeobecnosti nevyhnutné pre stopercentné fungovanie množstva fyziologických funkcií, okrem toho však ovplyvňujú aj vonkajší vzhľad a stavbu tela, ale i rast (a teda aj veľkosť) pohlavných orgánov. Testosterón má samozrejme vplyv aj na duševnú stránku osobnosti - páni s vyššou hladinou hormónu v krvi sa totiž správajú mužnejšie, preferujú adrenalínové športy, sú dominantnejší a asertívnejší, majú dostatok sebavedomia, pocity dobrej nálady a dostatok životnej energie.

Optimálna hladina testosterónu a prejavy hormonálnej nerovnováhy

Hladina pohlavného hormónu je podmienená geneticky. Tento údaj však sám o sebe v podstate nič podstatného nevypovedá. Celý proces "účinku" testosterónu na telo je ovplyvnený aj činnosťou enzýmov, ktoré ho neskôr spracúvajú. Zjednodušene povedané - dvaja muži s totožným množstvom testosterónu v krvi môžu (fyzicky i psychicky) vyzerať úplne inak.

Najčastejšie uvádzaná priemerná hladina testosterónu v krvi muža je cca 250 - 1200 ng/dl. Objem hormónu v krvi sa dá jednoducho určiť aj zo slín.

Aká je normálna hladina testosterónu u mužov?

Mužský pohlavný hormón má vo všeobecnosti vplyv na:

 • mozog - asertivita, dominancia, libido, nálada
 • pokožku - rast vlasov a brady, plešatenie
 • svalovú hmotu - zväčšenie objemu svalov a sily
 • rozloženie telesného tuku
 • pečeň a obličky
 • mužské pohlavné orgány - rast penisu, tvorba spermií, rast a fungovanie prostaty, erekcia
 • kosti a kostnú hmotu

Problém logicky nastáva so znižujúcou sa hladinou testosterónu v krvi. Hormonálny systém človeka je ovplyvnený nezdravou stravou, užívaním liekov a celkovou nesprávnou životosprávou. Čiastočne je ovplyvnený aj psychickým rozpoložením a prostredím, v ktorom sa muž pohybuje.

Viete, že?

U mužov v dlhodobých partnerstvách boli namerané nižšie hodnoty testosterónu než u single pánov? Dôvod je jednoduchý - testosterón motivuje slobodného muža hľadať si partnerku a zblížiť sa s ňou.

Pozor si však treba dať aj na ďalšie faktory a chemické zlúčeniny, ktoré sa postarajú o znižovanie tohto dôležitého hormónu:

 • nadváha
 • cukor
 • stres
 • nedostatok spánku (menej než 7 hodín denne)
 • chemicky ošetrované ovocie a zelenina
 • umelé sladidlá
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • BPA - chemická zlúčenina, používajúca sa na výrobu plastových fliaš
 • ftaláty (zmäkčovadlá), nachádzajúce sa v kozmetike, saponátoch, plastoch..
 • oxidatívny stres, znížený príjem antioxidantov
 • nízkotuková či vlákninová diéta

Nedostatok testosterónu možno pozorovať na fyzických i psychických zmenách osobnosti.

TEST - trpím nedostatkom testosterónu?

Štúdium medicínskych materiálov a rôznych zdravotných diskusií vám nikdy na 100% nepomôže určiť vašu diagnózu. Jedna vec sú príznaky, druhá vec odborné vyšetrenia lekára. Ak však máte podozrenie na zníženú hladinu testosterónu v krvi, odporúčame vám spraviť si jednoduchý test, ktorý vám môže vaše podozrenie vyriešiť.

Test pozostáva z 10 jednoduchých otázok o vašom tele:

 1. Pozorujem znížený záujem o milovanie?
 2. Trpím slabou erekciou?

Odpovedali ste na obe otázky "nie"? Potom vám gratulujeme, nedostatkom testosterónu pravdepodobne netrpíte. Ak ste však na obe otázky odpovedali "áno", isté riziko tu je.. preto pokračujte druhou sériou otázok:

 1. Znížila sa moja vytrvalosť a sila?
 2. Postrehol som zníženie svojej telesnej výšky?
 3. Teším sa zo života tak, ako aj predtým?
 4. Trpím nedostatkom energie?
 5. Bývam častejšie mrzutý alebo smutný?
 6. Pozorujem zníženie pracovného nasadenia a výkonu?
 7. Zaspávam oveľa skorej než predtým - v čase po večeri?
 8. Postrehol som zníženie svojich športových výkonov?

Ak ste na zvyšné otázky odpovedali aspoň 3x kladne, tak vám odporúčame začať aktívne riešiť problém nízkej hladiny testosterónu v krvi.

Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

Najjednoduchším a najlacnejším (dočasným) spôsobom zvýšenia testosterónu je samozrejme pohyb! Nie každý z nás však má chuť alebo čas pravidelne športovať a preto je vhodné poobzerať sa aj po iných riešeniach.

Testosterón v tabletkách

Ak ste v lekárni zháňali testosterónové tabletky, určite ste obišli naprázdno. Nič také ako 100% testosterón v prášku totiž neexistuje.

Rýchla doba si vyžaduje čo najrýchlejšie riešenie. Takým je dlhodobé užívanie výživových preparátov, ktoré vám jednak pomôžu naštartovať produkciu a zároveň aj spracúvanie tohto dôležitého hormónu organizmom.

Chcete ušetriť 10% z ceny nákupu? Použite zľavový kupón TST0119

Anti-testosterónové jedlá?

Pociťujete vyššie popísané symptómy poklesu hladiny testosterónu v krvi? Prvom pomocou je úprava jedálnička! Vylúčte z neho najmä cukry, rafinované karbohydráty a alkohol. Zabudnite na špeciálne diéty, ktoré vám zaručene pomôžu zhodiť 2 kg denne. Zamerajte sa na prírodný testosterón v strave - konkrétne na jedlá, ktoré naštartujú jeho produkciu a tým aj zlepšenie kvality mužského života.

Naučte sa nakupovať zdravšie potraviny - a to najmä:

 • morské plody a ryby - ustrice, krevety, losos, tuniak
 • červené mäso - najmä hovadzina z trávou pasúcich sa kráv
 • organicky pestovanú zeleninu a ovocie - testosterón zvyšuje listová zelenina (šalát, špenát, rukola, polníček), kukurica, cesnak, cibuľa, banány, goji, zázvor, avokádo, mrkva, špargľa, huby, melón, figy, citrusové plody, hrozno, ananás, čučoriedky, zeler, hrozienka, tapioka, kyslá kapusta, petržlen, červená repa, granátové jablko, brokolica
 • červené víno (samozrejme s mierou)
 • strukoviny a orechy - fazuľa Fava, chia semienka, píniové oriešky, mandle, para oriešky, tekvicové semiačka, sója
 • ostatné - olivový olej, vajcia, kokosový olej, vanilka, čokoláda, kajenské korenie, chaluhy (riasy)
 • vitamíny a minerály - zinok, magnézium, quercetin (antioxidant), vitamíny A, C, D, E

Prírodný testosterón v špeciálnych plodinách

Tradícia liečby ochorení bylinkami, plodmi a prírodnými tinktúrami má stále množstvo vyznávačov. Preto sa tieto rastliny často pridávajú aj do výživových doplnkov na podporu erekcie. Sú bezpečné a ich užívanie neprináša prakticky žiadne riziká.

Poznáte však tie najznámešie a najčastejšie používané? Sú nimi Tribulus terrestris a koreň rastliny Maca! Menej známe, no stále často využívané, sú aj Mucuna pruriens, Muira puama, plod Mangostany, Saw palmetto, huba Reishi, Ginko biloba, Krpčiarka pestrá a plody Hlohu obyčajného.

Prírodné doplnky na podporu tvorby testosterónu

Testosterónové ženy

To, že sa tento mužský hormón prirodzene vyskytuje aj v ženskom tele nie je vôbec žiadnym tajomstvom. Rozdiel je však v jeho množstve - "najmužnejší" jedinci ho majú až 30-násobne viac.

Zvýšenú hladina testosterónu u žien rozpoznáme jednoducho - postava typu jablko, tmavé vlasy, výraznejšie ochlpenieviac svalov a lepšia fyzická výkonnosť, hrubší hlas, nepravidelnú menštruáciu, sklon k akné aj v dospelom veku a výraznejšie padanie vlasov. Mužské rysy možno pozorovať aj v profesionálnom živote - ak je hodnota testosterónu u ženy vyššia, takáto žena má sklon orientovať sa skôr na kariéru než na založenie rodiny.

Nadmerná produkcia hormónu môže byť vrodená, môže však detekovať aj iný (vážny) zdravotný problém. Liečba tejto hormonálnej poruchy sa samozrejme vždy odvíja od jej príčiny a treba ju riešiť s gynekológom. Ten poradí bylinky na zníženie testosterónu, prípadne predpíše vhodné lieky.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prostadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiťProstadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiť

V tejto recenzii vám prezradíme všetky dôležité informácie o výživovom doplnku na podporu zdravia prostaty, Prostadyne.

Proerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenostiProerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenosti

Pokiaľ sa problém s erektilnou dysfunkciou objavuje častejšie ako je normálne, mali by ste ho začať riešiť čím skôr, napr. užívaním špeciálnych výživových doplnkov. Jedným z nich je aj...

Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?

Máte strach z toho, že vašu novú partnerku sklamete hneď prvýkrát? Vyskúšajte tekutú formu sexuálneho stimulátora, ktorý nesie názov Proerecta Shot.