Starostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefa

Nosenie brady zažíva v poslednom čase boom. Niet sa čomu diviť, dodáva pocit mužskosti a množstvo žien pokladá bradatých mužov za atraktívnych. Nechať si narásť bradu nie je až také zložité (ak na to máte genetickú predispozíciu), no tým sa starostlivosť o ňu ešte len začína.

Ako sa starať o bradu?

Olej, balzam, šampón, kefa – prípravkov a pomôcok na bradu už nájdete neúrekom. Ako sa v nich vyznať, čo a kedy používať a ako docieliť dokonalú bradu si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Obľúbené produkty na bradu

Doprajte rastu brady dostatok času

Keď sa rozhodnete nechať si narásť bradu, pravdepodobne sa hneď uvidíte s hustou a elegantne upravenou hipsterskou bradou. Na to, aby chĺpky nerástli každý iným smerom a nevzniklo jedno strapaté hniezdo, si bude vaša brada vyžadovať úpravu. Avšak jednou z najčastejších chýb začiatočníkov v „pestovaní brady“ je začať bradu okamžite zastrihávať a tvarovať, a to už po 3 – 4 týždňoch.

Ide o chybu. Barberi odporúčajú nechať bradu voľne rásť po dobu 2 – 3 mesiacov, keby sa vytvorí základ, s ktorým budete pracovať. Predčasným zastrihávaním vám brada porastie nesúmerne a ovplyvní to jej dĺžku a hustotu. Namiesto toho si radšej počkajte minimálne 2 mesiace a až potom začnite tvarovať. Pri prvom zastrihávaní určite navštívte barbera. Práve ten má dostatok skúseností na to, aby vám dokázal poradiť, aký tvar a dĺžka brady sa vám bude hodiť.

Ako si zvoliť štýl brady

Štýl brady závisí od niekoľkých faktorov. Prvým z nich je tvar tváre. Plná, hustá brada sa hodí mužom s okrúhlou a hranatou tvárou. Tvar výrazne hranatej čeľuste zmierni kratší strih brady. Guľatú tvár predĺži dlhšia brada, naopak pri dlhej a úzkej tvári sa vyvarujte dlhej brade, ktorá by tvár ešte viac pretiahla.

Štýl brady treba prispôsobiť tvaru tváre

Okrem tvaru tváre zvážte aj dĺžku vlasov, prostredie, v ktorom pracujete, aj akú hustotu a dĺžku brady môžete vôbec dosiahnuť. Kratšia brada sa hodí k takmer každej dĺžke vlasov, pôsobí elegantne a dodáva šarm. Dosiahnuť hustú, plnú bradu môže byť pre niektorých mužov ťažké – závisí to totiž od genetiky a nie každý má na to predispozície. Hodí sa okrúhlej tvári s krátkymi a polodlhými vlasmi a dodáva sofistikovaný výzor biznismena či pravého gentlemana.

Kombináciu fúzov a kozej briadky nosí s obľubou nejeden hollywoodsky herec. Hodí sa okrúhlej tvári a upriamuje pozornosť na ústa. Hustá a dlhá brada s hustými fúzmi, tzv. Garibaldi štýl, sa hodí pravým Vikingom. Muži, ktorí sa pre tento štýl rozhodnú, musia mať prirodzene hustejšie ochlpenie tváre a prirodzene kučeravú bradu. Aj napriek masívnej brade vyzerá tento štýl veľmi sofistikovane a mužne.

Umývanie brady

Tak, ako zbavujete nečistôt vlasy, potrebujete raz za čas umyť aj bradu. Tá má však inú štruktúru, preto umývanie každý deň nie je vhodné. Príliš časté umývanie totiž vysuší bradu aj pokožku, ktorá bude náchylnejšia na podráždenie, svrbenie a môžu sa na nej vytvárať lupiny. Ideálne je bradu umývať 2-3-krát do týždňa. Dôležitá nie je len frekvencia, ale aj prípravok, ktorý na bradu použijete.

Bradu treba umývať 2-3 razy týždenne

Obyčajné mydlo, šampón na vlasy a ani žiaden sprchový gél 3 v 1 nie sú vhodným prípravkom. Tieto prípravky bradu príliš vysušujú, chĺpky sa stanú krehkými a pokožka šupinatá. Na bradu je potrebné používať špeciálne šampóny alebo mydlá na bradu, najlepšie bez SLS a s prírodným zložením, ktoré bradu jemne odmastí a zbaví nečistôt. Umývanie brady môžete doplniť o hydratáciu, a to prostredníctvom kondicionéra na bradu. Stačí ho po vymytí šampónu naniesť, nechať pár minút pôsobiť a vymyť vodou.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako používať olej na bradu

Používanie oleja je dôležitým krokom v starostlivosti o bradu. Jeho úlohou je hydratácia pokožky, ale aj brady. Pokožka brady prirodzene vytvára oleje, ktoré bradu premastia a udržujú ju hydratovanú. Bradu je však potrebné aj umývať, čím sa tieto oleje z pokožky strácajú. Čím viac chemických zložiek šampón obsahuje, tým viac vysušuje pokožku, a tým aj bradu. Suchá brada je náchylnejšia k poškodeniu, vytvárajú sa rozštiepené končeky a je ťažké dostať jej tvar pod kontrolu.

Olej na bradu sa používa podobne ako olej na vlasy – najlepšie je použiť ho po umytí. Vtedy sú chĺpky brady hydratované a funkciou oleje je uzamknúť v nich vlhkosť. Olej sa aplikuje na jemne vlhkú bradu – po sprche ju mierne osušte uterákom, nie však fénom. Na prsty si naneste zopár kvapiek a aplikujte najskôr do pokožky. Častou chybou je aplikácia len do končekov brady a častí, ktoré sú ľahko dostupné, pričom práve pokožka potrebuje vyživiť.

Ďalšou chybou je aplikácia príliš veľkého množstva oleja. Brada je potom príliš lesklá, mastná a ťažká. Aplikovať stačí naozaj len zopár kvapiek v závislosti od dĺžky a hustoty brady. Menším bradám postačia 3 – 4 kvapky, hustejším a dlhším bradám doprajte 7 – 8 kvapiek oleja. Pri správnom používaní dosiahnete nielen hydratáciu a prirodzený lesk, ale aj balenie oleja vám tak vydrží poriadne dlho.

Dlhšia brada potrebuje balzam

Balzam na bradu sa používa z 2 dôvodov: má bradu hydratovať a uľahčiť styling. Keďže aj olej sa používa na hydratáciu, odporúčame vybrať si jeden z týchto dvoch prípravkov a nezaťažovať bradu oboma. Alternatívne môžete použiť olej len na hydratáciu pokožky brady a balzam na styling. Ten sa vám určite zíde vtedy, ak je vaša brada hustejšia, nepoddajná a dlhá. Balzam totiž väčšinou obsahuje včelí vosk, ktorý skrotí odstávajúce chĺpky.

Balzam sa aplikuje raz denne, najlepšie ráno pred odchodom z domu a do práce. Ak nepoužívate olej, odporúča sa pred nanesením balzamu hydratovať pokožku brady hydratačným krémom. Balzamy môžu byť pred použitím príliš tuhé, najmä v chladnom prostredí, preto ich môžete najprv trochu nahriať alebo jednoducho pred použitím rozohriať kúsok balzamu v rukách. Malé množstvo balzamu je potrebné vmasírovať a dobre zapracovať do brady. Po tomto kroku nasleduje styling a úprava chĺpkov do požadovaného tvaru.

Aj v prípade balzamu platí, že menej je niekedy viac – príliš veľké množstvo balzamu bradu zaťaží, príliš premastí a dodá jej neprirodzený vzhľad. Zároveň je dobré siahať po prírodných ingredienciách. Príliš veľa chemických zložiek v balzame je potrebné aj umývať chemicky agresívnejším šampónom, ktorý pokožku aj bradu zbytočne vysušuje.

Na fúzy použite vosk

Na rozdiel od balzamu má vosk len jednu funkciu, a to styling. Vosk drží fúzy silnejšie a po dlhšiu dobu, čo je dôležité vtedy, ak máte výrazné fúzy. Fúzy vám môžu zavadzať pri jedení a zachytávať tak zvyšky jedla, preto sa investícia do kvalitného vosku vyplatí. Aplikuje sa podobne ako balzam – malé množstvo vosku najprv ohrejte v prstoch a potom vneste do fúzov. Následne upravte do požadovaného tvaru.

Vosk slúži na styling fúzov a brady

Vybavte sa pomôckami na udržiavanie brady

K základnej výbave každého „bradáča“ by okrem hydratujúcich a stylingových prípravkov mali patriť aj pomôcky, ktorými si bradu upravíte. Bavíme sa najmä o hrebeni a kefe. Hrebeň na bradu by mal mať redšie i hustejšie zúbky – redšie na bradu a hustejšie na fúzy. Hrebeňom sa najprv brada a fúzy kompletne prečešú, aby ste sa zbavili akýchkoľvek uzlíkov, a následne sa brada formuje do požadovaného tvaru.

Mnoho mužov preferuje kefy na bradu, tie najkvalitnejšie sú z prírodných diviačích štetín. Diviačie štetiny sú tvrdšie, ostrejšie, no práve to je ich výhodou. Pri úprave kefou sa tak masíruje aj pokožka brady, čím sa stimuluje cirkulácia krvi a rast brady. Kefou tak nielen rozčešete a upravíte tvar brady, ale bradu aj načechríte, teda bude pôsobiť hustejšie a pokožku premasírujete, čím sa zbavíte odumretých buniek pokožky.

Zastrihávanie brady

Na zastrihávanie brady je potrebné použiť na to určené nožnice. Pred strihaním je potrebné bradu prečesať a počas strihania si pomáhať hrebeňom. Menej je niekedy viac, preto skúste spočiatku odstrihnúť menej, čo vám dá viac priestoru na dolaďovanie prípadných asymetrií. Strihanie odporúčame vykonávať pri veľkom zrkadle a dennom svetle. Líca a krk môžete doladiť zastrihávačom alebo žiletkou.

Strihanie brady je potrebné každé 2 až 4 týždne

Pri strihaní nasledujte vytvorený tvar brady a ak si výsledkom nie si istí, neváhajte sa vložiť do rúk profesionála. V závislosti od požadovanej dĺžky brady budete potrebovať strihanie každé 2 – 4 týždne, čo môže byť niekedy nákladné, no k barberovi si zájdite aspoň raz za čas. Pomôže vám znova definovať tvar brady aj poradiť v starostlivosti o bradu a fúzy.

Nezabudnite na výživu zvnútra

V snahe za dosiahnutím krásnej a hustej brady prostredníctvom prípravkov aplikovaných zvonku nezabudnite, že rast brady ovplyvňuje vo veľkej miere aj výživa zvnútra. Odporúča sa konzumácia pestrej a vyváženej stravy, ktorá by mala obsahovať dôležité vitamíny a minerály. Z vitamínov podporia rast brady najmä vitamíny skupiny B, ale dôležité sú aj vitamíny A, D, K a E. V rámci minerálov je najdôležitejšia kombinácia zinku, horčíka a vápnika. Preto konzumujte dostatok ovocia a zeleniny, kvalitného mäsa a mliečnych výrobkov a nezabudnite na pobyt na čerstvom vzduchu. Pitným režimom doplníte chýbajúcu hydratáciu brady a pokožky.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prostadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiťProstadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiť

V tejto recenzii vám prezradíme všetky dôležité informácie o výživovom doplnku na podporu zdravia prostaty, Prostadyne.

Proerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenostiProerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenosti

Pokiaľ sa problém s erektilnou dysfunkciou objavuje častejšie ako je normálne, mali by ste ho začať riešiť čím skôr, napr. užívaním špeciálnych výživových doplnkov. Jedným z nich je aj...

Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?

Máte strach z toho, že vašu novú partnerku sklamete hneď prvýkrát? Vyskúšajte tekutú formu sexuálneho stimulátora, ktorý nesie názov Proerecta Shot.