Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Domáce testy na pohlavné choroby

Medzi bežné vyšetrenia u urológa a gynekológa patria aj testy na pohlavné choroby. Zväčša ide o testy, ktoré si pacient musí vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní.

Domáci test na pohlavné choroby

Často sa stáva, že na pohlavnú chorobu príde pacient sám, prostredníctvom domácich jednorazových testov na pohlavné choroby.

Pohlavné choroby a ich testovanie

Všetky infekčné choroby, ktoré sa zväčša prenášajú pohlavným stykom alebo sexuálnym kontaktom, spadajú do kategórie pohlavných chorôb. Spôsobujú ich vírusy, baktérie, parazity a kvasinky (plesne). Symptómami sa prevažne prejavujú na rozmnožovacej sústave. Sú zradné, pretože v ranných štádiách sa len zriedka objavujú očividné príznaky a ich diagnostikovanie môže trvať aj niekoľko mesiacov. V pokročilých štádiách môžu viesť k vážnym zdravotným ťažkostiam a v niektorých prípadoch aj smrti. Kvôli úspešnej liečbe je veľmi dôležitá včasná diagnóza. Tá sa určuje na základe radu vykonaných testov, predovšetkým z odberu krvnej vzorky. Otestovať sa už môžete aj sami, pomocou dostupných domácich testov.

Domáci test HIV/AIDS

Najväčším strašiakom a najznámejšou pohlavnou chorobou je AIDS. Je to vírusová, život ohrozujúca pohlavná choroba, ktorá je spôsobená vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV). V prípade, ak sa u vás objaví jeden z primárnych príznakov tohto ochorenia (horúčka, únava, opuch lymfatickcýh uzlín, hnačka, strata váhy, pásový opar alebo ústna infekcia), mali by ste si urobiť domáci test HIV/AIDS. Je voľnopredajný a jeho podstata spočíva v detegovaní protilátok proti vírusu HIV-1 a HIV-2 v rannom štádiu infekcie. Test pozostáva z odberu slín alebo krvi. Zväčša obsahuje: 1x testovacie zariadenie,1x fľaštičku s detekčným činidlom a návodom.

Domáci HIV test

Postup pri odbere slinnej vzorky

 • V prípade odberu slín, by ste pred testom, minimálne 30 minút, nemali mať nič v ústach.  
 • S testovacím zariadením obtrite len jedenkrát iba celú vonkajšiu hornú i dolnú časť ďasien.
 • Ponorte test do fľaštičky s roztokom a čakajte 20 minút na výsledok.

Výsledok 

Ak sa na testovacom zariadení objaví len jedna červená čiarka v zóne C, je test negatívny a pacient nie je nakazený. Pozitívny je test s 2 čiarkami, s jednou v zóne C, s druhou v zóne T, čo znamená, že pacient je nakazený. Odporúča sa však urobiť aj ďalšie testovanie inou metódou a navštíviť lekára.

Domáci test na syfilis

Medzi bakteriálne infekcie, ktoré sa šíria sexuálnym kontaktom, patrí syfilis. Toto ochorenie je v rannom štádiu ľahko vyliečiteľné, ale dosť mätúce. Syfilisom nakazený pacient totiž nemusí mať žiadne príznaky. V prvotnej fáze sa môže objaviť vred na vagíne, konečníku, penise, miešku, na perách alebo v ústach, či hlboko v pošve, kde si ich ani nevšimnete. Z toho dôvodu sa aj mnoho ľudí testuje na syfilis prostredníctvom domácich testov. Balenie domáceho testu obsahuje testovaciu kazetu, lancetu, leukoplast, fľaštičku s roztokom a návod.

Domáci test na syfilis

Postup

 • Vyberte testovacie pomôcky a dôkladne si umyte ruky,
 • zahrejte si ruky a hlavne prst, z ktorého budete odoberať vzorku krvi, 
 • prostredníctvom lancety, na ktorej otočíte farebný kolík a následne ho vytiahnete, pichnete do strany špičky prsta, prostredníka alebo prsteníka, ktorá smeruje k malíčku, 
 • prostredníctvom čistej vreckovky utrite prvú kvapku krvi a ďalšiu nakvapkajte do okrúhleho otvoru na testovacej kazete tak, aby ste pokryli celý biely otvor,
 • do toho istého otvoru pridajte roztok z fľaštičky a čakajte 10 minút na výsledok.

Výsledok

Za pozitívny výsledok sa považujú 2 čiarky zobrazené na testovacej kazete a vy ste pravdepodobne nakazený syfilisom. Negatívnym je test s jednou zobrazenou čiarkou v poli C a vy nie ste infikovaný. Ak je však koncentrácia protilátok vo vašom organizme nízka a máte symptómy syfilisu, otestujte sa s krátkym časovým odstupom opäť alebo vyhľadajte lekára.

Domáci test na chlamýdie

Chlamydia trachomatis je baktéria, ktorá spôsobuje pohlavnú chorobu chlamýdie. Táto choroba spôsobuje infekcie močového a pohlavného systému a často prebieha bez príznakov. Prenáša sa prevažne pohlavným stykom, ale aj kontaktom s infikovanými predmetmi ako sú bielizeň, vreckovky, uteráky. Pri jej diagnostikovaní musia liečbu podstúpiť obaja partneri. Domáci test na chlamýdie je určený len pre ženy, ktorý testuje ster zo sliznice pošvy. V balení nájdete pomôcky k testovaniu, a to: testovací tampón, riediaci roztok, testovaciu kazetu a návod.

Test na chlamýdie

Postup

 • Tampónom odoberte ster zo sliznice pošvy, 
 • tampón so sterom zmiešajte s roztokom, odstráňte tampón a krúživými pohybmi fľaštičku jemne pretrepte,
 • následne 2 kvapky zmesi nakvapkajte do menšieho otvoru oválneho tvaru na testovaciu kazetu,
 • po 15 minútach máte výsledok.

Výsledok

Dve fialové čiarky (jedna v poli C a druhá v T) znamenajú pozitívny test a vy ste nakazená chlamýdiami. Negatívny test je v prípade, ak sa v poli C objaví jedna čiarka. Tento výsledok vylučuje vašu infekciu na dané ochorenie. 

Domáci test na kvapavku

Bakteriálna pohlavná choroba s názvom kvapavka je veľmi častým ochorením. Po nakazení sa baktéria Neisseria gonorhoeae, ktorá spôsobuje toto ochorenie, nachádza v ústach, v hrdle, v očiach a konečníku. Preto je možné šíriť nákazu prostredníctvom sexuálneho styku, ale aj dotykom penisu, vagíny, análu a úst. Príznaky zahrňujú biely, žltý hrudkovitý výtok, svrbenie, u žien vaginálne pálenie a u mužov bolesť v semenníkoch. Pri diagnostikovaní je potrebná liečba oboch partnerov. Ak sa domnievate, že máte kvapavku, môžete si urobiť domáci test MiraTes test na vaginálnu kvasinkovú infekciu. 

Postup

 • So sterilnou tyčinkou odoberiete vaginálny ster,
 • umiestnite do testovacej kazety a počkáte 10 minút na výsledok.

Výsledok zistíte z testovacej kazety po porovnaní s návodom, ktorý je súčasťou balenia testu.

Domáci test na mononukleózu

Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje vírus Epstein-Barr. Vírus je prítomný aj v slinách, prenáša sa bozkávaním, práve preto sa mononukleóza ľudovo nazýva aj "choroba bozkávania". Prenáša sa aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov (príbor, poháre, zubná kefka, fľašky), s ktorými prišiel chorý do styku. Je ťažko identifikovateľná, pretože príznakmi (únava, horúčka, bolesť hrdla, zväčšené lymfatické uzliny) sa podobá na angínu. Domácim testom ju môžete vyvrátiť alebo potvrdiť. Pomôže vám k tomu domáci test, ktorý obsahuje testovaciu kazetu, lancetu, leukoplast, roztok a návod.

V prvotných štádiách pripomínajú príznaky mononukleózy angínu

Postup

 • Vyberte všetky pomôcky z balenia a dôkladne si umyte ruky, 
 • lacentou získate krv z prsta, pričom prvú kvapku utrite a až tie ďalšie 2 umiestnite do okrúhleho otvoru na testovacej kazete,
 • po 5 minútach máte výsledok.

Výsledok 

Podobne ako pri iných testoch, aj tu platí: dve farebné čiarky znamenajú pozitívny výsledok a vy máte mononukelózu. Jedna čiarka predstavuje negatívny výsledok.

Sú domáce rýchlotesty pohlavných chorôb spoľahlivé?

Na základe recenzií sme zistili, že táto forma testovania je podľa mnohých výhodná. Výhody sa zväčša týkali hlavne ceny testovacích pomôcok, dostupnosti a rýchleho anonymného testovania. Výsledok testov nebol však vždy relevantný. Napriek tomu, tieto testy odporúčame. Sú dostupné bez lekárskeho predpisu, poskytujú vysokú mieru spoľahlivosti, sú cenovo prijateľné a niekedy môžu odhaliť problém skôr ako vyšetrenie u lekára, ktoré môže trvať niekoľko dní až mesiacov. 

Preventívne opatrenia proti nakazeniu sa pohlavnou chorobou

 • Vyhýbajte sa pohlavnému styku s cudzími osobami,
 • dodržujte dôkladnú osobnú hygienu, aj tú ústnu, 
 • zabezpečujte hygienu bežných používaných predmetov,
 • uteráky a spodnú bielizeň by ste mali prať na 90 °C, 
 • pri pohlavnom styku používajte mechanické ochrany (prezervatívy a kondómy), 
 • buďte opatrní pri výbere lubrigačných gélov, 
 • pravidelne podstupujte lekárske prehliadky,
 • pri podozreniach pohlavných chorobách sa čo najskôr otestujte,
 • ak máte bolesti hrdla, alebo podozrenie na pohlavnú chorobu šíriacu sa slinami, nebozkávajte sa.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

07/06/2019 14:59
Anonym

Super, že niečo takéto existuje. Viem si predstaviť, že musí byť poriadne nepríjemné sa s niečím takým zveriť lekárovi, kým si človek nie je istý. Takto si to môže sám overiť a ak sa mu to preukáže, až potom to riešiť s kompetentnými.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Viete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudniteViete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudnite

Vedeli ste, že ak pri praní funkčného športového oblečenia zvolíte nesprávny postup, môžete ho celkom zničiť? Poradíme vám, ako prať športové oblečenie.

Doplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzieDoplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzie

Ako urobiť svoj matrac ešte pohodlnejším, spríjemniť si spánok, keď musíte spať mimo domu alebo vyhovieť ďalším požiadavkám? Riešenie je jednoduché. Stačí si zakúpiť doplnkový matrac...

Očkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelýchOčkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelých

Povinné očkovanie detí a dospelých je stále aktuálne. Kedy, proti čomu a prečo by ste sa mali podľa odborníkov nechať zaočkovať si môžete prečítať v nasledujúcom článku.