Domáci test na celiakiu

Celiakia je čoraz známejší pojem, keďže ňou trpí značná časť populácie. Zaraďuje sa medzi autoimunitné ochorenia a prejavuje sa pri konzumácii lepku (gluténu). Presnejšie povedané, je to ochorenie, ktoré sa navonok nijako neprejavuje a už vôbec nie, keď neprijímate jedlo s obsahom lepku. Hneď, ako zjete potravinu s lepkom, začínajú tráviace ťažkosti.

Domáci test na celiaku – recenzia, skúsenosti

Do akej miery sa však prejaví intolerancia na lepok závisí od závažnosti poškodenia tráviaceho traktu a od celkového stavu človeka. Viete, aké možnosti máte pri zisťovaní, či máte alebo nemáte celiakiu?

Domáci test na odhalenie celiakie a sledovanie účinnosti bezlepkovej diéty si môžete pohodlne zakúpiť v ✅ internetovej lekárni Dr. Max.

Čo je to lepok?

Lepok (glutén) je zložka, ktorá sa prirodzene nachádza v mnohých potravinách, najčastejšie a v najväčšom množstve, v pšenici a v jačmeni. V podstate ide o 2 bielkoviny, ktoré sa označujú termínom lepok, je to Glutenín a Gliadín. Za väčšinu problémov s tráviacim traktom môže Glutenín. Vďaka nemu sú však pekárenské produkty z týchto surovín (napr. pizza, chlieb, koláče) pružnejšie, dokážu nakysnúť a majú nadýchanejšiu textúru, ktorá uľahčuje žuvanie. Lepok zdravie človeka nijako neohrozuje, ale existuje skupina ľudí, ktorých organizmus, vyhodnocuje lepok ako parazit, ktorého je potrebné sa čo najrýchlejšie zbaviť. Ochorenie sa nazýva celiakia.

Nepodceňujte celiakiu, môže vám ublížiť

Liečba prebieha prostredníctvom úpravy stravy. Ide o špeciálne stravovanie, ktoré sa nazýva bezlepková strava, teda strava bez obsahu lepku. Celiakia sa často diagnostikuje už v útlom detskom veku, ale ojedinele sa objavuje aj v dospelom veku. Niekedy pacient z celiakie, tzv. „vyrastie“ a inokedy ňou trpí celý život.

Bezlepkové pečivo vhodné na konzumáciu pre celiatikov

Nepodceňujte celiakiu, pretože v niektorých prípadoch môže spôsobiť mnohé zdravotné a závažné problémy, medzi nimi aj potraty, neplodnosť a rakovinu. Dobrou správou je, že skorá diagnóza, keď nie je intolerancia ešte rozsiahla, je obrovským plusom pre úspešnú liečbu. Diagnostikovať celiakiu môže trvať aj niekoľko rokov. Preto nečakajte a ak si myslíte, že patríte do tejto kategórie ľudí, určite sa dajte otestovať, napr. aj moderným Celiatik testom z lekárne.

Ako zistiť, či som alebo nie som celiatik?

Najspoľahlivejšou metódou sú laboratórne testy a vyšetrenia u lekára. Keďže sú čakárne u lekárov často plné pacientov, len ťažko povedať, kedy sa dostanete na rad. Môže sa stať aj to, že žiadnou intoleranciou netrpíte a že ste sa strachovali zbytočne. Na to, aby sa zvýšila úspešnosť liečby a rýchle odhalenie celiakie, boli vyvinuté domáce testy, ktoré vám môžu poskytnúť prvotnú informáciu o tom, ako ste na tom vy a lepok. Aby ste si boli istí, či celiakiou trpíte, mali by ste podstúpiť všetky dostupné testy. Sú to:

 • domáce otestovanie sa,
 • krvný test na celiakiu z lekárne,
 • klinické vyšetrenia a testy na celiakiu u lekára.

Domáce testovanie celiakie 

Hoci ide o jednoduché testovanie, kedy pozorujete samého seba a mnohí kritici túto metódu nepokladajú za adekvátnu, myslíme si, že opodstatnenie určite má. Skúšajte prijímať lepok a pozorujte, či po konzumácii produktu s obsahom lepku a či len po takomto jedle máte niektoré z príznakov ochorenia.

Najčastejšie príznaky celiakie:

 • akútna hnačka, teda tá, ktorá sa dostaví vždy len po konzumácii lepku;
 • nadúvanie, nafukovanie a kŕče v bruchu;
 • chudnutie bez akéhokoľvek dôvodu;
 • anémia (chudokrvnosť), únava;
 • u detí je to spomalený rast;
 • neschopnosť otehotnieť alebo počať dieťa;
 • sťažené dýchanie;
 • svrbivé a slziace oči...

Domáce testovanie celiakie spočíva v prijímaní lepku a pozorovaní zdravotného stavu po jeho konzumácii

Ak sa objaví nejaký z uvedených príznakov, nemusí to ešte znamenať, že trpíte celiakiou. Domáci test preto zahŕňa aj vyradenie jedál, ktoré obsahujú lepok. Bude to trochu problém, pretože ho prirodzene obsahujú rôzne suroviny (pšenica, raž, špalda, jačmeň...), vplyvom čoho sa nachádza takmer v každom pekárenskom výrobku, dokonca aj v čokoládach. Aby ste sa vyvarovali konzumácie lepku, dôležité je čítať etikety potravín alebo si pečte vlastné pečivo a jedlá z múky, bez obsahu lepku. Nemusíte sa však báť, už takmer v každej predajni s potravinami sa predáva aj bezlepkové jedlo. Vysaďte na 2 týždne potraviny s lepkom a ak sa vám uľaví a zlepší sa vám váš zdravotný stav, prejdite na druhú časť testovania a tou je testovanie pomocou špeciálneho testu na celiakiu.

Celiakia test z lekárne

Po domácom pozorovanísi objednajte domáci test na celiakiu. Je bezbolestný, trvá niečo cez 5 minút a viete si ho urobiť v pohodlí domova, kde vás nikto a nič neruší. Test sľubuje až 98-percentnú presnosť. Jediné, čo potrebujete, je vaša krvná vzorka z prsta a trochu času.

Ako funguje test na celiakiu?

Test funguje na základe detegovania protilátok organizmu človeka na lepok. Ide o protilátky IgA, ktoré sa nachádzajú v brušnej sliznici. Tie bojujú proti transglutamináze. Je to enzým, ktorý sa prirodzene vyskytuje v potravinách, a to nielen v tých, čo obsahujú lepok, ale aj v mliečnych výrobkoch a pod. Je to neškodný enzým, ktorý však, kvôli poruche autoimunitného systému, vyhodnotí organizmus ako niečo život ohrozujúce, čoho sa treba čo najrýchlejšie zbaviť.

Po dodržiavaní špeciálneho stravovacieho režimu, ktorý je založený na bezlepkovej strave, sa hladina IgA v krvi zníži na optimálnu hladinu. Práve z toho dôvodu je tento test dobrý nielen na odhalenie toho, či človek trpí alebo netrpí potravinovou intoleranciou, ale aj na kontrolovanie, či je liečba úspešná. Treba však upozorniť, že látky IgA môže mať človek v norme a aj napriek tomu trpieť intoleranciou na lepok. Test odhaľuje IgA proti transglutamináze, ktoré sa nachádzajú aj v iných potravinách. Znamená to, že aj keď vám vyjde pozitívny výsledok, nemusí to znamenať, že máte intoleranciu na lepok, ale napr. na histamín alebo laktózu, či len na niektoré potraviny, napr. na oriešky.

Skúsenosti s domácim testom na celiakiu

Ako sa realizuje domáci celiakia test?

Ak ste si už niekedy robili domáce testy, v ktorých ste použili kvapkou krvi z vášho prsta, potom bude test na celiakiu, pre vás malinou. Aby ste test vykonali tak, aby vykázal čo najpresnejší výsledok, riaďte sa nasledovným postupom:

 1. Otvorte krabičku s testom a dôkladne si prečítajte celú príbalovú informáciu k testu.
 2. Skontrolujte, či sa v balení nachádza všetko, čo testovanie vyžaduje. Balenie musí obsahovať všetko, čo je napísané v príbalovom letáku: automatická lacenta, sklenená kapilára, skúmavka s roztokom, dezinfekčný tampón napustený alkoholom, testovacia kazeta, pipeta, návod na použite.
 3. Dôkladne si umyte ruky.
 4. Premasírujte si bruško prsta, z ktorého budete odoberať krv. Vydezinfikujte prst s tampónom, ktorý je napustený alkoholom, a počkajte chvíľku, kým prst vyschne.
 5. S lacentou sa pichnite do prsta, nakvapkajte krv do skúmavky s roztokom a pretrepte.
 6. Roztok s krvou pomocou pipety naneste na testovaciu kazetu, na čidlo (to je tá plocha v tvare krúžku), počkajte 5 minút a odčítajte výsledok.

Po vykonaní testu, v prípade pozitívneho výsledku, navštívte lekára. Ak je výsledok negatívny a podľa vlastného zdravého úsudku si myslíte, že trpíte celiakiou, navštívte lekára tiež. Nezabudnite, že najprv musíte ísť k všeobecnému lekárovi, ktorý vykoná prvotné krvné testy a následne vás s výmenným lístkom odporučí ku gastroenterológovi.

Klinické vyšetrenia a testy na celiakiu u lekára

Hoci pevne dúfate, že vaša diagnóza a odhalenie celiakie sa zaobíde bez nepríjemnej gastroskopie, žiaľ, nebude to tak. Gastroskopia je endoskopická metóda, pri ktorej sa trubica zavádza do dutých orgánov a telesných dutín. Pomocou nej sa lekárovi naskytne pohľad do horného tráviaceho systému, ktorý sa začína ústami a končí v hornej časti tenkého čreva. Napriek tomu, že je to „strašiak“, ktorý odláka nejedného človeka z ambulancie gastroenterológa, nejde o nič bolestivé. Vyšetrenie je sprevádzané len nepríjemným pocitom.

Test na celiakiu u lekára je najistejšou metódou, ako zistiť, či trpíte týmto ochorením

Priebeh vyšetrenia

Pred vyšetrením je potrebné, aby ste minimálne 12 hodín nič nejedli, nepili a ani nefajčili. Lekár vám do hrdla vstrekne znecitlivejúci sprej, s ktorým bude trubica znesiteľnejšia. Nasleduje samotné vyšetrenie, pri ktorom pacient leží na boku a v ústach má umiestnený ochranný, plastový chránič. Nič by ste nemali cítiť, iba tlak v oblasti žalúdka a aj to len v prvotnej chvíli. Je to zapríčinené vzduchom, ktorým vám lekár zväčší steny dutín, aby všetko videl tak ako má a nemusel vyšetrenie opakovať.

Celkové vyšetrenie trvá pár minút, cca 10, ale všetko závisí od šikovnosti lekára a vytrvalosti pacienta. Po ňom sa odporúča ešte pár hodín nejesť a nepiť. Tento spôsob je najspoľahlivejšou metódou, ako na 100 % zistiť, či máte alebo nemáte celiakiu. Doplnkovými vyšetreniami na zistenie celiakie sú aj vyšetrenia hrubého a tenkého čreva. Takýto zákrok sa nazýva kolonoskopia. Odporúčame vám ju, pretože vďaka nej budete môcť kupovať bezlepkové potraviny na predpis.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: MycoSlim Mycomedica – čínske huby (aj) na chudnutie a metabolizmusRecenzia: MycoSlim Mycomedica – čínske huby (aj) na chudnutie a metabolizmus

MycoSlim Mycomedica je zmes liečivých čínskych húb, ktorá podporuje metabolizmus, trávenie a zároveň pomáha udržať si optimálnu telesnú hmostnosť. To, či doplnok pomohol našej...

Recenzia: Moringa Caribbean ANTI-HISTAMIN. Osobná skúsenosťRecenzia: Moringa Caribbean ANTI-HISTAMIN. Osobná skúsenosť

Svoju imunitu posilňujem aj doplnkami výživy. V minulosti som už mal dobrú skúsenosť s doplnkami, ktoré obsahovali výťažky z rastliny moringa olejodárna. Aká je moja skúsenosť s doplnkom...

Recenzia: Revicolin – pri dráždivom čreve a histamínovej intoleranciiRecenzia: Revicolin – pri dráždivom čreve a histamínovej intolerancii

Dlhodobo striedam probiotiká, ktoré mi s mojimi ťažkosťami pomáhajú. Aj napriek tomu sa u mňa z času na čas objavia nepríjemné ťažkosti s trávením. Ako mi pomohol Revicolin?