Domáci test ženskej a mužskej plodnosti (spermiogram)

Pre páry, ktoré sa snažia márne otehotnieť existujú rôzne techniky a vyšetrenia, ako zistiť plodnosť prípadnú neplodnosť a príčiny tohto stavu. Medzi takéto vyšetrenia patrí u mužov spermiogram a u žien vyšetrenie ovulácie.

Vyšetrenie plodnosti u lekára

Môžete využiť aj pohodlné orientačné testy plodnosti pre mužov aj ženy, prostredníctvom ktorých dokážete svoju plodnosť otestovať v pohodlí vášho domova.

Testy plodnosti pre mužov aj ženy

Plodnosť

Definícia plodnosti spočíva v schopnosti páru rozmnožovať sa, prostredníctvom sexuálnej aktivity. Splodenie dieťaťa si vyžaduje dostatočné množstvo plodných spermií a životaschopné vajíčka. Tehotenstvo nastáva vtedy, ak zdravé spermie preniknú cez vajičkovody k zrelému vajíčku, ktoré sa musí dostať do maternice, kde sa pohodlne uhniezdi. Ak sa vyskytne nejaký problém v týchto krokoch, môže byť príčinou neplodnosť.

Neplodnosť u muža a ženy

To, či ste plodné/í alebo nie, dnes už hravo zistíte. Ak sa s partnerom pravidelne už nejaký ten čas snažíte o potomka a akosi to nejde, môže to byť prejavom neplodnosti u jedného alebo u oboch partnerov. Najľahšie identifikovateľným príznakom, že niečo nie je v poriadku, je neschopnosť splodiť dieťa po roku intenzívneho snaženia sa. Existuje aj rad príznakov, ktoré sa vyskytujú pri neplodnosti. Napriek tomu môžu, ale nemusia súvisieť s neplodnosťou.

Problém s otehotnením je problémom dvojice

Príznaky neplodnosti u žien

 • Pribúdajúci vek,
 • nepravidelná a bolestivá menštruácia alebo žiadna menštruácia,
 • kolísavá hormonálna hladina,
 • nízka produkcia hormónu estrogénu alebo vysoká hladina testosterónu,
 • polycystické vaječníky,
 • kožné problémy,
 • znížená chuť na pohlavný styk,
 • silná bolesť pri pohlavnom styku,
 • rednutie a strata vlasov,
 • priberanie na váhe.

Príznaky neplodnosti u mužov

 • Pribúdajúci vek,
 • nepravidelný pohlavný styk alebo zmeny v sexuálnych túžbach,
 • kolísavá hormonálna hladina,
 • strata mužnosti a nízka produkcia testosterónu,
 • bolesť a opuch semenníkov,
 • problém s udržiavaním erekcie,
 • malé alebo pevné semenníky,
 • neschopnosť ejakulácie.

Ako zistím, či som plodný/á?

Ako zistíte, či ste plodní bez návštevy lekára? Na 100 % pravdepodobne nijako. Plodnosť je záležitosť, ktorá si vyžaduje rad vyšetrení, ktoré odhalia neplodnosť a jej príčiny. U mužov je to napr. spermiogram, vyšetrenie penisu a genitálií, a rad krvných testov. U žien ide o vyšetrenie ovulácie, krvné a postkoitálne testy, histológia, ultrazvuk, vyšetrenie steru z pošvy, priechodnosť vaječníkov.

Neplodnosť u mužov odhalí spermiogram

Mužský spermiogram

Analýza spermií alebo mužský spermiogram je bezbolestné vyšetrenie. Podstata spočíva v odbere mužského semena, z ktorého sa preukazuje charakter len plodných spermií. Vykonáva ho urológ alebo andrológ. Vyšetrením sa zisťuje:

 • množstvo spermií – normálny počet spermií sa označuje pojmom normospermia, nízky počet oligozospermia, pre žiadne spermie v ejakuláte sa používa termín azoospermia,
 • kvalita a pohyblivosť spermií – môžu nastať 4 prípady, a to vysoká, normálna pohyblivosť, znížená alebo žiadna pohyblivosť či mŕtve spermie,
 • ďalšie informácie získané zo spermiogramu – hodnota pH, viskozita, zhlukovanie spermií, prítomnosť iných buniek, objem a farba ejakulátu.

Cena základného spermiogramu sa pohybuje od 15 do 30 €. Za komplexnejšie a podrobnejšie vyšetrenie, môžete zaplatiť aj 200 €.

Vyšetrenie ovulácie

Vyšetrenie plodnosti u žien pozostáva z preskúmania a určenie termínu ovulácie. Lekár z menštruačného cyklu ženy, z krvných testov a z folikulometrie (ultrazvuk na sledovanie uvoľnenia vajíčka z folikulov) stanoví ovulačné dni a doporučí žene kontrolovať ich meraním bazálnej teploty. V prípade, ak je teplota mierne vyššia ako obvykle, nastávajú ovulačné dni a pár by mal žiť intenzívnejším sexuálnym životom.

Domáce testy plodnosti

Pred prvotnou návštevou lekára s daným problém – nemôcť otehotnieť, si môžete urobiť domáce testy na zistenie plodnosti pre muža aj pre ženu. Tie sú dnes už dostupné takmer v každej lepšej lekárni. Fungujú na báze jednorázového samotestovania. Len z malej vzorky moču (u žien) a ejakulátu (u mužov) zistíte čo to o svojej plodnosti. Muži prostredníctvom testu zistia, či majú dostatok spermií v ejakuláte na oplodnenie vajíčka. Ženám test zisťuje hladinu hormónu FSH (dôležitý hormón ovplyvňujúci tehotenstvo, reguluje rast folikulov ovárií, ktoré podporujú tvorbu estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch). Výsledok testu však nie je komplexný, poskytuje len časť informácií o vašej plodnosti. Výhodou týchto testov je jednoduchý, bezbolestný postup a rýchle vyhodnotenie. Oproti vyšetreniam u lekára sú cenovo prijateľné.

Domáce testy plodnosti

Test plodnosti pre mužov aj ženy ponúka napríklad ✅ online lekáreň pilulka.sk.

Ako sa robia testy plodnosti v domácich podmienkach? 

Každé balenie domácich testov obsahuje pomôcky na vykonanie testu a návod. Hoci nie sú časovo náročné, dámy to majú v tomto prípade o niečo jednoduchšie. Obsah balenia testu pre muža obsahuje: 1x testovaciu kazetu, 1x riediaci roztok, 1x striekačku na natiahnutie ejakulátu, 1x nádobku na odber ejakulátu a návod. Obsah balenia testu pre ženy pozostáva z 2x eco prúžkov a z návodu. 

Postup testu pre mužov

 • Dôkladne si umyte ruky,
 • odoberte vzorku ejakulátu do umytej nádobky,
 • vzorku v nádobke nechajte 20 minút, 
 • z nádobky natiahnite malé množstvo vzorky prostredníctvom striekačky,
 • vo fľaštičke s riediacim roztokom zmiešajte vzorku,
 • počkajte 2 minúty,
 • zmes (3 kvapky) nakvapkajte na testovaciu kazetu do otvoru v tvare krúžku,
 • počkajte 7 minút na výsledok.

Vyhodnotenie

Pozitívny test je, keď sa na testovacej kazete objavia 2 čiarky a pre vás to znamená dostatok spermií na oplodnenie. Negatívnym testom je test, na ktorom sa nachádza jedna čiarka v kontrolnom poli označenom (C) čo znamená, že máte málo spermií a neplatným testom je testovacia kazeta bez čiarok alebo sa jedna čiarka nachádza v poli označenom (T).

Postup testu pre ženy

 • Dajte vzorku moču do umytej nádobky, 
 • vybraný eco prúžok z fólie položte kolmo do nádobky s močom na 15 sekúnd, 
 • položte prúžok na čistú, suchú podložku a počkajte 5 minút.

Vyhodnotenie

Pozitívnym testom je ten, na ktorom sa objavia 2 tmavočervené čiarky – čiarka T-test a C-control. Čiarka T musí byť rovnakej farby alebo tmavšia ako čiarka C. V tomto prípade sa odporúča test zopakovať opäť o 5-7 dní. Ak aj potom bude výsledok testu pozitívny, znamená to, že vaša hladina hormónu FSH je vysoká a môže brániť schopnosti počať. Negatívny test je v prípade, ak sú viditeľné 2 čiarky, ale čiarka C je tmavšia ako T alebo je viditeľná len čiarka C. Pri neplatnom teste nie je vidieť ani jednu čiarku.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...