Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Domáci test ženskej a mužskej plodnosti (spermiogram)

Pre páry, ktoré sa snažia márne otehotnieť existujú rôzne techniky a vyšetrenia, ako zistiť plodnosť prípadnú neplodnosť a príčiny tohto stavu. Medzi takéto vyšetrenia patrí u mužov spermiogram a u žien vyšetrenie ovulácie.

Vyšetrenie plodnosti u lekára

Môžete využiť aj pohodlné orientačné testy plodnosti pre mužov aj ženy, prostredníctvom ktorých dokážete svoju plodnosť otestovať v pohodlí vášho domova.

Testy plodnosti pre mužov aj ženy

Plodnosť

Definícia plodnosti spočíva v schopnosti páru rozmnožovať sa, prostredníctvom sexuálnej aktivity. Splodenie dieťaťa si vyžaduje dostatočné množstvo plodných spermií a životaschopné vajíčka. Tehotenstvo nastáva vtedy, ak zdravé spermie preniknú cez vajičkovody k zrelému vajíčku, ktoré sa musí dostať do maternice, kde sa pohodlne uhniezdi. Ak sa vyskytne nejaký problém v týchto krokoch, môže byť príčinou neplodnosť.

Neplodnosť u muža a ženy

To, či ste plodné/í alebo nie, dnes už hravo zistíte. Ak sa s partnerom pravidelne už nejaký ten čas snažíte o potomka a akosi to nejde, môže to byť prejavom neplodnosti u jedného alebo u oboch partnerov. Najľahšie identifikovateľným príznakom, že niečo nie je v poriadku, je neschopnosť splodiť dieťa po roku intenzívneho snaženia sa. Existuje aj rad príznakov, ktoré sa vyskytujú pri neplodnosti. Napriek tomu môžu, ale nemusia súvisieť s neplodnosťou.

Problém s otehotnením je problémom dvojice

Príznaky neplodnosti u žien

 • Pribúdajúci vek,
 • nepravidelná a bolestivá menštruácia alebo žiadna menštruácia,
 • kolísavá hormonálna hladina,
 • nízka produkcia hormónu estrogénu alebo vysoká hladina testosterónu,
 • polycystické vaječníky,
 • kožné problémy,
 • znížená chuť na pohlavný styk,
 • silná bolesť pri pohlavnom styku,
 • rednutie a strata vlasov,
 • priberanie na váhe.

Príznaky neplodnosti u mužov

 • Pribúdajúci vek,
 • nepravidelný pohlavný styk alebo zmeny v sexuálnych túžbach,
 • kolísavá hormonálna hladina,
 • strata mužnosti a nízka produkcia testosterónu,
 • bolesť a opuch semenníkov,
 • problém s udržiavaním erekcie,
 • malé alebo pevné semenníky,
 • neschopnosť ejakulácie.

Ako zistím, či som plodný/á?

Ako zistíte, či ste plodní bez návštevy lekára? Na 100 % pravdepodobne nijako. Plodnosť je záležitosť, ktorá si vyžaduje rad vyšetrení, ktoré odhalia neplodnosť a jej príčiny. U mužov je to napr. spermiogram, vyšetrenie penisu a genitálií, a rad krvných testov. U žien ide o vyšetrenie ovulácie, krvné a postkoitálne testy, histológia, ultrazvuk, vyšetrenie steru z pošvy, priechodnosť vaječníkov.

Neplodnosť u mužov odhalí spermiogram

Mužský spermiogram

Analýza spermií alebo mužský spermiogram je bezbolestné vyšetrenie. Podstata spočíva v odbere mužského semena, z ktorého sa preukazuje charakter len plodných spermií. Vykonáva ho urológ alebo andrológ. Vyšetrením sa zisťuje:

 • množstvo spermií – normálny počet spermií sa označuje pojmom normospermia, nízky počet oligozospermia, pre žiadne spermie v ejakuláte sa používa termín azoospermia,
 • kvalita a pohyblivosť spermií – môžu nastať 4 prípady, a to vysoká, normálna pohyblivosť, znížená alebo žiadna pohyblivosť či mŕtve spermie,
 • ďalšie informácie získané zo spermiogramu – hodnota pH, viskozita, zhlukovanie spermií, prítomnosť iných buniek, objem a farba ejakulátu.

Cena základného spermiogramu sa pohybuje od 15 do 30 €. Za komplexnejšie a podrobnejšie vyšetrenie, môžete zaplatiť aj 200 €.

Vyšetrenie ovulácie

Vyšetrenie plodnosti u žien pozostáva z preskúmania a určenie termínu ovulácie. Lekár z menštruačného cyklu ženy, z krvných testov a z folikulometrie (ultrazvuk na sledovanie uvoľnenia vajíčka z folikulov) stanoví ovulačné dni a doporučí žene kontrolovať ich meraním bazálnej teploty. V prípade, ak je teplota mierne vyššia ako obvykle, nastávajú ovulačné dni a pár by mal žiť intenzívnejším sexuálnym životom.

Domáce testy plodnosti

Pred prvotnou návštevou lekára s daným problém – nemôcť otehotnieť, si môžete urobiť domáce testy na zistenie plodnosti pre muža aj pre ženu. Tie sú dnes už dostupné takmer v každej lepšej lekárni. Fungujú na báze jednorázového samotestovania. Len z malej vzorky moču (u žien) a ejakulátu (u mužov) zistíte čo to o svojej plodnosti. Muži prostredníctvom testu zistia, či majú dostatok spermií v ejakuláte na oplodnenie vajíčka. Ženám test zisťuje hladinu hormónu FSH (dôležitý hormón ovplyvňujúci tehotenstvo, reguluje rast folikulov ovárií, ktoré podporujú tvorbu estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch). Výsledok testu však nie je komplexný, poskytuje len časť informácií o vašej plodnosti. Výhodou týchto testov je jednoduchý, bezbolestný postup a rýchle vyhodnotenie. Oproti vyšetreniam u lekára sú cenovo prijateľné.

Domáce testy plodnosti

Test plodnosti pre mužov aj ženy ponúka napríklad ✅ online lekáreň pilulka.sk.

Ako sa robia testy plodnosti v domácich podmienkach? 

Každé balenie domácich testov obsahuje pomôcky na vykonanie testu a návod. Hoci nie sú časovo náročné, dámy to majú v tomto prípade o niečo jednoduchšie. Obsah balenia testu pre muža obsahuje: 1x testovaciu kazetu, 1x riediaci roztok, 1x striekačku na natiahnutie ejakulátu, 1x nádobku na odber ejakulátu a návod. Obsah balenia testu pre ženy pozostáva z 2x eco prúžkov a z návodu. 

Postup testu pre mužov

 • Dôkladne si umyte ruky,
 • odoberte vzorku ejakulátu do umytej nádobky,
 • vzorku v nádobke nechajte 20 minút, 
 • z nádobky natiahnite malé množstvo vzorky prostredníctvom striekačky,
 • vo fľaštičke s riediacim roztokom zmiešajte vzorku,
 • počkajte 2 minúty,
 • zmes (3 kvapky) nakvapkajte na testovaciu kazetu do otvoru v tvare krúžku,
 • počkajte 7 minút na výsledok.

Vyhodnotenie

Pozitívny test je, keď sa na testovacej kazete objavia 2 čiarky a pre vás to znamená dostatok spermií na oplodnenie. Negatívnym testom je test, na ktorom sa nachádza jedna čiarka v kontrolnom poli označenom (C) čo znamená, že máte málo spermií a neplatným testom je testovacia kazeta bez čiarok alebo sa jedna čiarka nachádza v poli označenom (T).

Postup testu pre ženy

 • Dajte vzorku moču do umytej nádobky, 
 • vybraný eco prúžok z fólie položte kolmo do nádobky s močom na 15 sekúnd, 
 • položte prúžok na čistú, suchú podložku a počkajte 5 minút.

Vyhodnotenie

Pozitívnym testom je ten, na ktorom sa objavia 2 tmavočervené čiarky – čiarka T-test a C-control. Čiarka T musí byť rovnakej farby alebo tmavšia ako čiarka C. V tomto prípade sa odporúča test zopakovať opäť o 5-7 dní. Ak aj potom bude výsledok testu pozitívny, znamená to, že vaša hladina hormónu FSH je vysoká a môže brániť schopnosti počať. Negatívny test je v prípade, ak sú viditeľné 2 čiarky, ale čiarka C je tmavšia ako T alebo je viditeľná len čiarka C. Pri neplatnom teste nie je vidieť ani jednu čiarku.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Viete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudniteViete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudnite

Vedeli ste, že ak pri praní funkčného športového oblečenia zvolíte nesprávny postup, môžete ho celkom zničiť? Poradíme vám, ako prať športové oblečenie.

Doplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzieDoplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzie

Ako urobiť svoj matrac ešte pohodlnejším, spríjemniť si spánok, keď musíte spať mimo domu alebo vyhovieť ďalším požiadavkám? Riešenie je jednoduché. Stačí si zakúpiť doplnkový matrac...

Očkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelýchOčkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelých

Povinné očkovanie detí a dospelých je stále aktuálne. Kedy, proti čomu a prečo by ste sa mali podľa odborníkov nechať zaočkovať si môžete prečítať v nasledujúcom článku.