Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Escapelle je tabletka PO. Čo hovoria na účinnosť cez plodné dni recenzie?

Mnoho žien, ktoré neužívajú antikoncepciu a netúžia otehotnieť, sú takmer vždy po nechránenom pohlavnom styku v strese a trápi ich otázka „Čo ak som tehotná?“ Moderná medicína má riešenie vo forme poskoitálnych antikoncepcií, medzi ktoré patrí aj Escapelle.

Postkointálna antikoncepcia Escapelle recenzia

Všetko, čo potrebujete vedieť na jej bezpečné užitie, sa dozviete po prečítaní tejto recenzie.

Núdzovú antikoncepciu Escapelle si môžete zakúpiť v online lekárni Dr. Max s dopravou zdarma.

Escapelle

Escapelle je vysoko účinná metóda proti počatiu s úspešnosťou až 85 %. Je to jednorazová tabletka, ktorá pomáha zabrániť otehotneniu tesne po pohlavnom styku aj bez klasickej antikoncepcie. Ide o núdzovú poskoitálnu antikoncepciu, tzv. tabletku po, ktorú je možné si kúpiť v lekárni, ale aj na internete. Hoci jej účinok je v podstate rovnaký ako antikoncepčných tabletiek, v žiadnom prípade nenahrádza klasickú antikoncepciu.

Zloženie 

Escapelle je tabletka, ktorú si môžete zakúpiť bez lekárskeho predpisu, ale je zložená zo silnej látky, ktorá má vysoký vplyv na hormonálnu rovnováhu ženy.

Hormóny vo vaječníkoch – estrogén a progesterón

Liečivo Levonorgestrel 1500 mikrogramov je látka, ktorá zabraňuje otehotneniu. Používa sa ako samostatná látka vo vnútromaternicových implantátoch, ktoré zabraňujú počatiu alebo súčasne s estrogénom v klasickej pravidelnej ústne podávanej antikoncepcii. Je súčasťou aj liekov, ktoré sa používajú na liečenie problémov v menopauze. 

Ďalšie pomocné látky v liečive: zemiakový škrob, kukuričný škrob, koloidný oxid kremičitý bezvodý, magnéziumstearát, mastenec, monohydrát laktózy.

Ako funguje Escapelle?

Najdôležitejší účinok Escapelle je 99% istota zabránenia otehotnenia. Procesu otehotnenia zabraňuje 2 spôsobmi a v oboch prípadoch to spôsobuje látka, ktorú tabletka obsahuje – Levonorgestrel. 

 • 1. Zabraňuje uvoľneniu vajíčka
 • Na otehotnenie stačí, aby spermie oplodnili jediné vajíčko. Vajíčko však musí byť uvoľnené z vaječníka cez vajcovody, teda musí nastať ovulácia. Tým, že Escapelle obsahuje látku Levonorgestrel, zabraňuje uvoľneniu vajíčka alebo oneskoruje uvoľnenie, spermie tak nemajú šancu.
 • 2.  Zabraňuje oplodneniu vajíčka
 • V prípade, ak sa už vajíčko uvoľnilo, Levonorgestrel spôsobuje aj zmeny vaginálnej tekutiny vnútri vagíny. Z klasického vaginálneho hlienu, vhodného na počatie, sa stane hustejší, ktorý je odolnejší a silnejší voči spermiám, a tak Escapelle zabráni preniknutiu spermií do maternice k uvoľneným vajíčkam. 

Pozor! Escapelle nie je potratová tabletka. Neúčinkuje v prípade už oplodneného vajíčka a neprerušuje jeho vývoj. Nijako negatívne neovplyvňuje už začaté tehotenstvo, preto je dôležité užiť tabletku čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, maximálne do 3 dní.

Nežiaduce účinky

Tesne po užití Escapelle sa môžu dostaviť bolesti hlavy alebo pocity na zvracanie. Tieto nepríjemnosti, by mali po krátkej chvíli odznieť. Z toho dôvodu by ste po užití mali oddychovať, nezaťažovať sa a niečo zjesť alebo vypiť. V prípade, ak problémy neodznejú, kontaktujte lekára. Pri testovaní Escapelle sa u niektorých žien objavili nežiaduce účinky v podobe nevoľnosti, migrény, citlivých pŕs, bolesti žalúdka, hnačky, závratov a únavy.

Bolesti v podbrušku

Mimoriadna situácia je, ak sa u vás objaví silná bolesť v podbrušku, a to aj 2 týždne po užití Ecapelle, ktorá neodznieva. V takom prípade okamžite vyhľadajte lekára, pretože mohlo dôjsť k mimomaternicovému tehotenstvu.

Upozornenie 

Neprekračujte maximálnu dávku 1 tabletku počas jedného menštruačného cyklu, pretože môže spôsobiť nepravidelnosť menštruácie a ďalšie zdravotné problémy. Tabletka sa používa len v akútnych prípadoch. Ak ste zvracali do 3 hodín po užití, je nutné užiť ďalšiu tabletku. Užitie Escapelle môže narušiť váš menštruačný cyklus. Menštruáciu môžete dostať buď skôr ako máte, alebo neskôr. V žiadnom prípade nenahrádza antikoncepciu.

Tabletky po na zabránenie tehotenstva

Dávkovanie a užívanie 

Escapelle je jednorazová dávka, ktorá zabraňuje počatiu, čo znamená, že sa užíva jedinou tabletkou a to čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku. Najideálnejšie do 12 hodín a najneskôr do 72 hodín. Čím skôr ju užijete, tým máte väčšiu šancu neotehotnieť. Neodporúča sa užívať Escapelle viac ako jedenkrát počas jedného menštruačného cyklu.

Koľko stojí Escapelle?

Tabletka Escapelle sa predáva ako jeden kus v plastovom blisteri, umiestneného v bielej škatuľke. Cena Escapelle v lekárniach sa pohybuje od 18 až 24 €. Tabletka je biela, okrúhleho tvaru, na ktorej nájdete odtlačok Goo.

Tabletka po skúsenosti

Na rozličných stránkach typu Escapelle fórum, diskusia, skúsenosti atď. sme zistili, že s touto formou antikoncepcie a konkrétne s uvedenými tabletkami Escapelle majú ženy veľmi časté skúsenosti. Väčšina žien má s účinkom veľmi pozitívne skúsenosti. Tabletka zabrala a k počatiu nedošlo. Len u veľmi malého percenta žien sa prejavili nežiaduce účinky. Najčastejším vedľajším účinkom bol výskyt predčasnej menštruácie. Asi jedna žena z 50-tich uvádza, že tabletka nezabrala a stala sa z nej mamička. Znamená to, že 99% úspešnosť zabráneniu otehotnenia niekedy nestačí.

Skúsenosti s tabletkou po Escapelle modrykonik.sk

Naše hodnotenie

Tabletky Escapelle vo výnimočných prípadoch určite odporúčame. Zo skúseností dám vieme, že je to účinná prevencia proti neželanému otehotneniu, ktorá však so sebou nesie aj možné riziká (narušenie hormonálnej rovnováhy). Prihliadnuc na možné riziká súvisiace s užitím tabletky po, si myslíme, že je lepšie užiť Escapelle, ako ísť na interupciu. Hoci úspešnosť týchto tabletiek je približne 99 %, ani antikoncepcia a ďalšie antikoncepčné metódy nemajú 100-percentnú úspešnosť. Najistejšou antikoncepciou je azda len nemať pohlavný styk vôbec.

Výhody v skratke

 • 85%-tná prevencia tehotenstva,
 • účinnosť do 72 hodín po nechránenom styku,
 • dostupnosť už takmer v každej lekárni,
 • jednoduché užitie,
 • čisté svedomie.

Nevýhody

 • cena – a síce lacnejšia voľba ako interupcia,
 • možné riziká po užití – narušenie hormonálnej rovnováhy, 
 • oddiaľovaním užitia tabletky sa znižuje jej účinnosť. 

Časté otázky

 • Môžem užiť 2 tabletky Escapelle?
 • V žiadnom prípade neužívajte 2 tabletky Escapelle, pretože môžete vážne ohroziť vaše zdravie. Jedinou výnimkou, kedy možno užiť 2 tabletky, je, ak ste po užití prvej tabletky do 3 hodín vracali. 
 • Môžem fajčiť po užití tabletky?
 • Escapelle a fajčenie nejde veľmi dokopy. Podobne ako ani pri užívaní antikoncepcie, ani pri užití Escapelle sa neodporúča fajčiť. Samotné fajčenie môže spôsobovať kardiovaskulárne a trombo-embolické ochorenia. Toto riziko sa zvyšuje užívaním hormonálnej antikoncepcie, ako aj s užitím Escapelle.
 • Môžem užiť tabletku aj počas menštruácie?
 • Tabletku Escapelle môžete užiť kedykoľvek, aj počas menštruácie. Neužívajte častejšie ako 1x počas jedného menštruačného cyklu, a to len v prípade núdze. Ak potrebujete užiť počas jedného cyklu viac tabletiek, v tom prípade radšej choďte k lekárovi, aby vám predpísal klasickú antikoncepciu.
 • Je užívanie tabletiek vekovo obmedzené?
 • Áno je. Užívať tabletky by nemali dievčatá do 16 rokov. 
 • Môžem užiť Escapelle, ak dojčím?
 • Áno, môžete. Hoci len veľmi malé množstvo látky Levonorgestralu sa môže dostať do obsahu vášho mlieka, riziko tam je. Preto sa to neodporúča. Ak je to však nevyhnutné, užite tabletku hneď po dojčení a následne radšej 8 hodín nedojčite. 
 • Môžem užiť Escapelle ak užívam iné lieky?
 • V nietorých prípadoch áno a v niektorých nie. Preto odporúčame dôkladne si prečítať Escapelle príbalový leták, kde nájdete dôležité informácie potrebné na bezpečné užitie lieku, ako aj kontraindikácie s inými liekmi.
 • Môžem kombinovať Escapelle a alkohol?
 • Táto kombinácia sa neodporúča. Alkohol môže znížiť účinok tabletiek Escapelle.Publikované dňa: 09.05.2019
Hodnotenie článku:
(87.8%)

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

23/05/2019 20:13
Nikola

Pri pohlavnom styku nám praskol kondóm.
Bolo to 9 dni pred predpokládanov menštruáciou.
Teraz je tomu 11 dní a test mi vyšiel negatívny a menštruácia stále neprišla. Treba to iba pretrpieť a čakať?

23/05/2019 20:16
Nikola

Escapelle som zobrala do 15min

27/05/2019 10:26
verca

ak si tabletku naozaj uzila 15 min po, tak sa nemas coho bat :) omeskanie menstruacie moze mat aj iny dovod ako tehotenstvo (napriklad aj ten stres z toho, ci nie si tehotna)

21/08/2019 15:25
Maričuj

Ja som tabletku vzala do dvoch hodín a po 10 som sa začala špiniť menzes mi už mešká jeden deň. Môžem byť tehotná či nemám stresovať a menzes príde. Styk som mala 5 dní po ovulácii

21/08/2019 15:56
jana

myslim, ze netreba stresovat, 1 den absolutne nic neznamena, na dlzku cyklu ma vplyv vela faktorov, nemusite byt hned tehotna :)

07/10/2019 18:15
Marky

Dobrý deň, mala som pohlavný styk, praskol nám kondóm, a ešte som mala aj silnú ovulaciu, tabletku po som užila asi 8 hod po, lenže za hodinku som troska z vracala len takú vodičku, teraz je druhý deň po tabletke a stále mam takú nepríjemnú pachuť tabletky v ústach, mohla ta tabletka aj tak zabrať? Ďakujem za odpoveď

07/10/2019 19:15
redakcia Nasezdravie.sk

Dobrý večer. V príbalovom letáku sa uvádza: “Ak ste vracali v priebehu 3 hodín od užitia tablety, musíte užiť ďalšiu tabletu. Potom sa budete musieť okamžite spojiť so svojím lekárnikom, lekárom, zdravotnou sestrou alebo klinikou plánovaného rodičovstva, aby ste dostali ďalšiu tabletu.”

Skúste sa pre istotu spýtať v lekárni, príp. kontaktujte gynekológa pre odborný názor.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?

Domáce násilie na ženách má viacero podôb. V našom článku si o nich povieme viac a prezradíme vám ako možno pomôcť ženám v núdzi. Čítajte ďalej, možno niekomu zachránite život.

Bolestivý pohlavný styk – pálivá bolesť alebo bolesť v podbruškuBolestivý pohlavný styk – pálivá bolesť alebo bolesť v podbrušku

Pohlavný styk je niečo, čo by vo vás malo vyvolávať jeden z najpríjemnejších pocitov vôbec. Ak však pri tomto intímnom akte pociťujete bolesť, pálenie a ďalšie nepríjemné pocity,...

 Vitex jahňací na otehotnenie. Naozaj funguje? Vitex jahňací na otehotnenie. Naozaj funguje?

Vitex v tele ženy pôsobí ako niektoré hormóny, preto má využitie počas menopauzy, upravuje menštruáciu, vhodný je aj pri bolestivej menštruácií, ženskej neplodnosti či pri...