Tabletka po do 24, 48 alebo 72 hodín (3 dní) – skúsenosti

Pohlavný styk je pravidelnou súčasťou dospelých, a pomaly aj dospievajúcich žien. Tie väčšinou nemajú skúsenosti s bežnou antikoncepciou tak po nechránenom pohlavnom styku zháňajú alternatívy ako zabrániť otehotneniu. Najčastejšou metódou prevencie tehotenstva je tzv. tabletka po.

Tabletky po - núdzová antikoncepcia

V aktuálnom článku sa pokúsime objasniť koncept, ktorý vám umožní ľahšie pochopiť princíp fungovania poskoitálnej antikoncepcie.

Čo je to Tabletka po?

Tabletka po je typ núdzovej antikoncepcie, ktorý sa nazýva aj postkoitálna antikoncepcia. Užíva sa perorálne a to v núdzových situáciách po nechránenom pohlavnom styku alebo v prípade, ak bežné antikoncepčné metódy zlyhajú (roztrhaný kondóm, zošuchnutý kondóm, nesprávne použitie bežnej antikoncepcie a pod.). Slúži ako prevencia tehotenstva.

Funkcia a účinnosť

Primárnou funkciou tabletky po je to, na čo bola aj vyvinutá. Zabraňuje otehotneniu. Pre zvýšenie účinnosti sa tak deje viacerými spôsobmi súčasne. Všetko závisí od fázy menštruačného cyklu, v ktorej sa nachádzate. Ak u vás ešte nenastali ovulačné dni, tabletka po zastavuje alebo posúva moment ovulácie, čím bráni spermiám oplodniť vajíčko. V prípade, ak už došlo k uvoľneniu vajíčka, tabletka vďaka látkam, ktoré obsahuje, zhusťuje vaginálnu tekutinu, ktorá sa stáva nepriepustnou, a tak blokuje prieniku spermií k vajíčku.

Užitie núdzovej antikoncepcie

Účinok tabletiek po závisí od časového užitia. Najlepšie je ich užiť do 12 hodín po pohlavnom styku, kedy je účinnosť až 99 %. Existujú dohady, že účinnosť sa zmenšuje aj s telesnou hmotnosťou. U žien s váhou viac ako 74 kilogramov nemusí fungovať správne. 

Tabletka po druhy

Existujú viaceré druhy tabletiek po. Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné len 2 druhy tohto typu antikoncepcie. Tým prvým sú tabletky s látkou levonorgestrel a druhým typom s látkou ulipristal acetát. Oba druhy pôsobia proti otehotneniu a od roku 2015 si ich možno zaobstarať bez lekárskeho predpisu. 

Látky ktoré obsahujú tabletky po 

Tabletky po sa vyrábajú s dvomi možnými účinnými látkami. Jeden typ tabletiek obsahuje levonorgestrel a druhý typ ulipristal acetát. Aký je medzi nimi rozdiel? 

 • Levonorgestrel – je chemická látka, ktorá bola objavená okolo roku 1963. Ide o progestínový hormón, ktorý sa používa v núdzových, ale aj v klasických formách antikoncepcie a v liekoch na liečbu hormonálnych problémov. Toto liečivo účinkuje predovšetkým v zabránení uvoľnenie vajíčka (ovulácie). Vaginálnu tekutinu robí hustejšiu a silnejšiu, čo zabraňuje spermiám dosiahnuť už uvoľnené vajíčka a mení sliznicu maternice, aby nedošlo k uhniezdeniu oplodneného vajíčka. Tabletky po s obsahom levonorgestrel sú napr. Aftenor, Escapelle, Postinor.
 • Ulipristal acetát – je látka, ktorá bola schválená v roku 2009 Európskou agentúrou pre lieky, predovšetkým na liečbu myómov v maternici. Princíp fungovania prevencie tehotenstva je v podstate rovnaký ako pri levonorgestrele. Táto látka upravuje hladinu progesterónu, ktorý je nutný na proces ovulácie, teda blokuje a oddiaľuje ovuláciu, zhusťuje vaginálny hlien a bráni uhniezdeniu vajíčka v maternici. Tabletky po s obsahom ulipristal acetát sú ellaOne.

Čo je to ovulácia?

Ovulácia je moment, kedy zrelé vajíčko opustí vaječník cez vajíčkovod, na ktorom sa uchytí. Len v tomto čase, v čase ovulácie, môže dôjsť k otehotneniu. Zvyčajne sa tak deje v strede menštruačného cyklu, ale je to individuálne. Na odhalenie momentu ovulácie slúži viacero spôsobov. Jedným z nich je meranie si bazálnej teploty pomocou špeciálneho teplomeru, ktorý sa zavádza do pošvy, a to každé ráno hneď po prebudení, alebo ovulačné testy, ktoré zistia vaše plodné dni prostredníctvom vášho moču.

Menštruačný cyklus a ovulácia

Dokedy má účinok tabletka po?

Tabletka po má väčšinou účinnosť do 72 hodín. Samozrejme, že čím dlhšie čakáte, tým sa jej účinnosť zmenšuje. Najideálnejšie je užiť tabletku do 12 hodín po nechránenom styku. V nasledujúcej tabuľke môžete vidieť účinnosť tabletky vzhľadom na čas kedy sa podá. Podotýkame hodnoty sú len orientačné.

Čas Účinnosť
do 12 hodín 99 %
od 12 – 24 hodín 95 %
od 25 – 48 hodín 85 %
od 49 – 72 hodín 58 %

Z uvedenej tabuľky vieme, že čas, kedy užijete tabletku, je veľmi dôležitý. Je zrejmé, že v prípade ak užijete tabletku až po 50 hodinách, účinnosť tabletiek klesne takmer o polovicu ako keď si ju podáte do 12 hodín. 

Tabletka po do 120 hodín

Mali ste nechránený pohlavný styk, netúžite otehotnieť a odvtedy uplynulo už 72 hodín? Ak ste prešvihli svoj záchranný čas na užitie tabletky po, nepanikárte, máme pre vás dobrú správu. Postkoitálna antikoncepcia s názvom ellaOne má vďaka látke ulipristal acetát účinnosť až do 120 hodín.

Núdzová antikoncepcia po nechránenom pohlavnom styku

Ako často sa môže užiť?

Ide o núdzovú metódu, to znamená, že sa užíva len v nevyhnutných situáciách. Túto metódu na zabránenie počatia sa odporúča praktizovať len jeden jedinýkrát počas jedného menštruačného cyklu. Odborná literatúra dokonca uvádza, len 2-krát za rok. Výnimkou je, ak po užití tabletky budete vracať do menej ako 3 hodín. V takom prípade užite ďalšiu tabletku po. Ak ste však nevracali, neužívajte ďalšiu na zvýšenie účinnosti. Vplyvom častej konzumácie nastáva hormonálne preťaženie, zmeny vaginálnej flóry a môžete si vážne poškodiť zdravie.

Možné riziká

Tabletka po obsahuje látky, ktoré výrazne ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu ženy. V súvislosti s tým sa môžu objaviť poruchy menštruačného cyklu ako je oneskorenie menštruácie alebo predčasná menštruácia, bolesti v oblasti panvy, bolesť v podbrušku, žalúdka, vracanie. Ak sa u vás objaví silná bolesť v oblasti podbruška po 2-3 týždňoch od užitia núdzovej antikoncepcie, mali by ste vyhľadať lekára, mohlo dôjsť k mimomaternicovému tehotenstvu. Riziko je síce veľmi malé, ale je.

Čo robiť tesne po užití tabletky po?

Tesne po užití sa môžu prejaviť komplikácie, ktoré by mali vymiznúť do 48 hodín po podaní tabletky, a to: bolesť hlavy, nevoľnosť, závrat, vracanie, hnačka, bolesť brucha a žalúdka, citlivé prsia, bolesť maternice, únava, špinenie, bolesť svalov a chrbta, výkyvy nálady. Preto, ak sa u vás objavia tieto príznaky, mali by ste oddychovať, nijako sa nezaťažovať, niečo zjesť a prijímať dostatok tekutín.

Komplikácie po užití tabletky po

Lieky, ktoré znižujú jej účinnosť

Tabletka po sa nemusí zniesť s niektorými liekmi. Ak užívate lieky alebo ste užívali v priebehu posledných 4 týždňov lieky na epilepsiu alebo na liečbu HIV, tuberkulózy, plesňových infekcií alebo užívate nejaké doplnky stravy či lieky s obsahom ľubovníka bodkovaného, môže sa stať, že postkoitálna antikoncepcia nebude mať dostatočný účinok na zabránenie otehotneniu.

Kde dostať kúpiť tabletku po?

Keďže po tabletke po je v súčasnosti veľký dopyt a je nutné ju užiť čo najskôr od nechráneného pohlavného styku, nájdete ju už takmer v každej kamennej lekárni, nehovoriac o jej dostupnosti v lekárňach na internete. Dokonca si v jednotlivých internetových lekárňach môžete rezervovať takúto tabletku a osobne si ju vyzdvihnúť. Podobná možnosť je aj na oficiálnych stránkach tabletiek po, kde si môžete zistiť, vzhľadom na vaše bydlisko a najbližšiu lekáreň, kde je daná tabletka dostupná.

Koľko stojí tabletka po?

Cena tohto typu antikoncepcie sa pohybuje od 12 do 24 €. Závisí od typu a lekárne, kde ju kupujete. Uvádzame jednotlivé dostupné poskoitálne antikoncepcie s orientačnou cenou:

 • ellaOne – cena sa pohybuje od 24 – 26 €,
 • Afternor – zaplatíte v rozpätí 12 – 15 €,
 • Escapelle – stojí približne od 17 – 24 €,
 • Postinor – zaplatíte okolo 18 – 21 €.

Pre koho nie je určená?

Tabletka po nie je vhodná pre každú ženu. Vyhýbať by sa jej mali hlavne mladé slečny do 16 rokov i tie, ktoré majú zvýšené riziko hlbokej žilovej trombózy, problémy s pečeňou, majú rakovinu či nádor v maternici a v prsníkoch, majú silnú astmu a alergiu na ktorúkoľvek látku obsiahnutú v tabletkách.

Mladé dievča na konzultácii u gynekológa o tabletke po

Tabletka po skúsenosti

Mnohé ženy majú skúsenosti s tabletkou po. Na rozličných fórach a diskusiách, kde sa preberala účinnosť a skúsenosti s touto postkoitálnou antikoncepciou. diskutujú ženy o jej užití a účinnosti. Takmer každá žena, ktorá ju užila, bola s výsledkom spokojná. Väčšina žien nepocítila žiadne komplikácie, až na predčasnú menštruáciu alebo príležitostné špinenie. 

Najčastejšie otázky

 • Môžem užiť tabletku po, ak dojčím?
 • Neodporúča sa to, pretože malé množstvo liečiva z týchto tabletiek sa môže dostať do obsahu materského mlieka, ale nevylučuje sa to. V akútnom prípade tak urobte, ale sú tu isté opatrenia. Užite tabletku hneď po dojčení a v prípade, ak užijete tabletku po s obsahom levonorgestrelu, dojčite až po uplynutí 8 hodín. Ak užijete tabletku s obsahom ulipristal acetátu (ellaOne), dojčite až po uplynutí jedného týždňa. Aby ste si uchovali produkciu materského mlieka, odsávajte mlieko prostredníctvom odsávačky, ale mlieko vyhoďte.
 • Môžem užiť tabletku po, ak užívam klasickú antikoncepciu?
 • V podstate áno, ale účinky oboch antikoncepčných tabletiek si môžu navzájom ovplyvniť účinnosť a nebyť také účinné ako samostatne. Následne však pokračujte v bežnom užívaní klasickej antikoncepcie, ale pre istotu, až do ďalšej menštruácie, používajte pri každom pohlavnom styku kondóm.
 • Môžem užiť tabletku aj počas menštruácie?
 • Poskoitálnu antikoncepciu môžete užiť kedykoľvek počas menštruačného cyklu. Výnimkou je len prípad, kedy si myslíte že ste tehotná. 
 • Ovplyvňuje tabletka po plodnosť?
 • V momente, keď ju užijete, zabraňuje počatiu, ale v budúcnosti nijako neohrozuje vašu plodnosť.
 • Môžem kombinovať tabletku po s alkoholom?
 • Neodporúča sa to, pretože alkohol môže znížiť účinok týchto tabletiek. 
 • Môžem po užití fajčiť?
 • Nielen tabletka po neznáša fajčenie, ale aj akákoľvek antikoncepcia. Táto kombinácia ovplyvňuje zrážanlivosť krvi a zvyšuje riziko žilovej trombózy až 10-násobne. 

Záverečné zhodnotenie

Tabletku po ako alternatívnu núdzovú formu antikoncepcie hodnotíme pozitívne a určite ju odporúčame. Je to účinná forma, ako zabrániť neželanému tehotenstvu a predchádzať interrupcii. I keď sa môžu dostaviť vedľajšie riziká, myslíme si, že je pomerne bezpečná, pretože inak by sa k nej nedalo dostať bez lekárskeho predpisu. Ak však máte strach z jej užitia, dôkladne si prečítajte príbalové letáky liekov a poraďte sa so svojím gynekológom pri bežnej kontrole. 

Rýchle fakty o tabletke po

 • Je dostupná takmer v každej lekárni a bez lekárskeho predpisu,
 • nie je 100-percentnou zárukou pred počatím,
 • nie je náhradou antikoncepcie,
 • nespôsobuje potrat, ak už došlo k otehotneniu,
 • jej účinnosť je časovo obmedzená, 
 • účinnosť sa znižuje s vyššou telesnou hmotnosťou,
 • narúša hormonálnu rovnováhu, 
 • užíva sa len v núdzových prípadoch,
 • nezabraňuje prenosu pohlavných chorôb a infekcií,
 • väčšinou sa do 5 dní po jej užití objaví krvácanie.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

12/07/2019 23:46
Saša

Chcela by som sa spýtať či môžem tabletku užiť tesne deň pred menštráciou.

15/07/2019 09:57
Hela

ano, mozete

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?

Domáce násilie na ženách má viacero podôb. V našom článku si o nich povieme viac a prezradíme vám ako možno pomôcť ženám v núdzi. Čítajte ďalej, možno niekomu zachránite život.

Bolestivý pohlavný styk – pálivá bolesť alebo bolesť v podbruškuBolestivý pohlavný styk – pálivá bolesť alebo bolesť v podbrušku

Pohlavný styk je niečo, čo by vo vás malo vyvolávať jeden z najpríjemnejších pocitov vôbec. Ak však pri tomto intímnom akte pociťujete bolesť, pálenie a ďalšie nepríjemné pocity,...

 Vitex jahňací na otehotnenie. Naozaj funguje? Vitex jahňací na otehotnenie. Naozaj funguje?

Vitex v tele ženy pôsobí ako niektoré hormóny, preto má využitie počas menopauzy, upravuje menštruáciu, vhodný je aj pri bolestivej menštruácií, ženskej neplodnosti či pri...