Eukalyptový olej pre deti a v tehotenstve. Výborný je na naparovanie

Eukalyptový olej sa získava z listov eukalyptovníka – vysokého stromu, z ktorého existuje niekoľko sto druhov. Najčastejšie sa však využíva eukalyptus guľatoplodý, citrónový a úzkolistý. Olej sa získava buď zo suchých, alebo čerstvých lístkov parnou destiláciou, lisovaním alebo extrakciou. Stromy eukalyptu sa nachádzajú v Austrálii. Do Európy sa eukalyptus dostal až v 19. storočí. Olej sa využíva najmä v aromaterapii.

Eukalyptové listy a olej

Listy a olej sú charakteristické svojou silnou mentolovou vôňou. Eukalyptový esenciálny olej má antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti. Používa sa vo forme oleja, masti, obkladov, tinktúry, kloktadla, cmúľacích pastiliek alebo kapsúl. Často sa kombinuje aj s inými bylinkami ako levanduľa či borovica.

Vedeli ste, že strom eukalyptus kráľovský je najvyšší strom, ktorý dorastá až do výšky 100 metrov?

Obľúbené produkty s eukalyptom

Zloženie oleja

Éterický olej obsahuje silice, čo sú zmesi látok prírodného pôvodu. Sú nositeľmi výraznej eukalyptovej vône. Silica obsahuje 70 – 90 % eukalyptolu, geraniol, gáfor, limonén, triesloviny, aldehydy, seskviterpénové alkoholy, flavonoidy a ďalšie bioaktívne zložky. Silica eukalyptová značky Hanus pochádza z eukalyptovníka guľatoplodého. Tvorená je cineolom, a-pinénom, kamfénom a borneolom.

Účinky eukalyptového oleja

Za najvýraznejšie účinky eukalyptového oleja sú považované antivírusové, antibakteriálne, dezinfekčné a analgetické. Najčastejšie sa využíva pri prechladnutí a nádche, pri infekciách dýchacích ciest a pri zápale nosových dutín. Efektívne účinkuje pri zápaloch priedušiek alebo prínosových dutín. Eukalyptový olej zrieďuje hlien a zlepšuje dýchanie. Môže sa použiť aj na masáž hrudníka na úľavu od kašľa. Olej pôsobí proti bolesti a podporuje procesy hojenia.

Eukalyptový olej

Eukalyptový olej ako kloktadlo je vhodný aj pri zápale ďasien. Ak vás bolí hrdlo alebo máte zapálené ďasná, tak rozmiešajte pár kvapiek oleja s teplou vodou. Takéto kloktadlo slúži aj ako ústna voda. Olej má účinky aj na zuby, zabraňuje vzniku kazov a odstraňuje zubný povlak. 

Pri bolesti svalov a reumatizme sa takisto pridá pár kvapiek eukalyptu do oleja, ktorým si bežne masírujete postihnuté miesto. Účinný je aj pri pásovom opare a pri kŕčoch. 

Olej je ideálny aj na nervový systém. Odstraňuje psychickú únavu a vyčerpanosť. V tomto prípade sa odporúča olej nakvapkať do aromalampy a zhlboka dýchať výpary.

Na dýchací systém pôsobí uvoľnením dutín. Bojuje aj proti opuchom slizníc. Účinný je pri nádche a pri rôznych alergiách.

Na močový systém vplýva pozitívne tak, že podporuje tvorbu moču, čím zbavuje telo nadbytočnej vody. Takisto znižuje hladinu cukru v krvi, čo pozitívne vplýva na cukrovkárov. Hojivé účinky na kožu zase liečia rôzne drobné poranenia, poštípania hmyzom, popáleniny, pľuzgiere a herpesy. Na akné stačí naniesť pár kvapiek na vatový tampón a potrieť postihnuté miesto. Ideálny je aj proti všiam, čo ocenia najmä deti, ktoré sú alergické na rôzne chemické a toxické látky. Účinný je aj v boji s nadmerným potením. Eukalyptový olej ničí vírusy a huby, znižuje horúčku a celkovo pôsobí pozitívne na imunitný systém.

Eukalyptový olej je vhodný aj pre domácich miláčikov, pretože je účinný proti blchám. Nakvapkajte pár kvapiek do šampónu, ktorý bežne používate, a použite ho ako obyčajne. Na čistenie podlahy dajte cca 15 kvapiek oleja do vedra s vodou. Takisto môžete pár kvapiek pridať do pračky pred praním. Okrem toho, že bielizeň bude sviežo voňať, tak ju zbavíte aj rôznych baktérií.

Eukalyptový olej v hnedej fľaštičke s pipetou

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Olej môže podráždiť pokožku, preto je potrebné riediť ho podľa návodu a pokyny dodržiavať. Vyskúšajte si prípadne na kúsku kože, či vám pokožka extrémne nezačervená a neobjaví sa alergická reakcia. Silica sa nemôže užívať vnútorne (len ako kloktadlo), môže spôsobiť hnačky, zvracanie a bolesti žalúdka. Takisto nie je vhodná pri vysokom krvnom tlaku, pre ľudí s epilepsiou a pri užívaní homeopatických liekov.

Eukalyptový olej v tehotenstve a u detí

Tento éterický olej patrí do skupiny vonných olejov, ktorým by sa mali ženy v tehotenstve vyhýbať. Ak vás téma používania liečivých olejov v tehotenstve zaujíma, potom sa o nej určite porozprávajte so svojim gynekológom.

Silica sa neodporúča na vonkajšie ani vnútorné použitie deťom do troch rokov. V súvislosti eukalyptového oleja a detí v tomto veku je prípustné len použitie do aromalampy.

Dávkovanie a použitie

Eukalyptový olej sa používa vnútorne najmä ako kloktadlo. Ako použiť eukalyptový olej v rôznych prípadoch? Pri nachladnutí sa používa aj eukalyptový olej na naparovanie, a to pridaním 7 kvapiek do vriacej vody. Na kúpeľ pridajte do vane 3 kvapky silice. Na pleť sa používa pár kvapiek, ktoré naneste na vatový tampón. Na masáže pridajte pár kvapiek do masážneho oleja. Na vnútorné použitie zmiešajte jednu kvapku silice s medom. Takáto zmes je účinná pri nádche a prechladnutí. Ako obklad sa používa tak, že namočíte tampón do zmesi z 10 kvapiek silice so 60 ml vody a prikladáte na popáleninu, zápaly a boľavé kĺby.

Fľaštičky s eukalyptovým olejom - silicou

Kde sa dá kúpiť a cena

Eukalyptový olej kúpite v lekárňach, drogériách alebo v rôznych eshopoch. Ceny sa líšia v závislosti od výrobcu a množstva oleja vo fľaštičke. Eukalyptový olej Hanus má 10 ml a kúpite ho za približne 2,78 eur. Táto cena je optimálna, pretože na trhu sa pohybuje dané množstvo v rozpätí 2 až 5 eur za 10 ml. Veľmi často sa eukalyptový olej kupuje vo forme soli do kúpeľa alebo v podobe cmúľacích cukríkov. Je takisto súčasťou pást na zuby, čistiacich a dezinfekčných prostriedkov.

Skúsenosti

Skúsenosti s eukalyptovým olejom sú vynikajúce. Z mojich osobných skúseností a zo skúseností na internete je to ozaj úžasný prostriedok na nádchu a prechladnutie. Eukalyptový olej najčastejšie pridávam do aromalampy, vďaka čomu rozvonia celý byt, prečistí dutiny a uvoľní napätie. Skúsenosti ľudí hovoria o pridaní oleja (takisto ako v mojom prípade) do aromalámp. Veľmi časté je použitie pri masážách, kedy olej uvoľní celé svalstvo. Nemenej časté je použitie ako súčasť čističov na podlahy. Ja osobne odporúčam olej určite vyskúšať.

Zo skúseností s eukalyptovou silicou:

Skúsenosti s eukalyptovou silicou Hanus heureka.sk

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

22/05/2019 13:17
Lenča

Eukalyptový olej pravidelne kupujem nielen kvôli jeho účinkom, ale aj kvôli vôni. Stačí pár kvapiek do vonnej lampy a hneď je sviežejší vzduch v celej izbe. Mne osobne pomáha aj zrelaxovať, keď som vyčerpaná z práce. Manžel ho zas používa pri prechladnutí.

22/05/2019 13:19
Romana

Olej odporúčam na drobné ranky a popáleniny. Pracujem v kuchyni a často sa mi stane, že sa zraním či popálim, vtedy príde na rad eukalyptový olej. V lete je to skvelý repelent - nielenže ochráni pred komármi, ešte aj príjemne vonia. :-)

27/06/2019 15:02
Petka

eukalyptovu silicu od hanus mame doma nonstop, naposledy som si nou liecila aj prechladnutie - 1 kvapku silice kvapnite do lyzicky medu a uzivajte 3x denne.. pomoze zrychlit priebeh liecby + urcite ju pouzite aj na naparovanie (klasicky nad hrncom - zlepsi dychnie a pomaha liecit nadchu)

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prírodný olej z čiernej rasce – účinky, cena, užívanie. Vhodný je na pleť i na vlasyPrírodný olej z čiernej rasce – účinky, cena, užívanie. Vhodný je na pleť i na vlasy

Olej z čiernej rasce má množstvo priaznivých zdravotných účinkov. Všetko podstatné o tomto liečivom oleji vám prezradíme v článku.

Bodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenostiBodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenosti

Bodliakový olej je považovaný za najúčinnejší prírodný liek na liečbu pečene. Okrem toho má pre organizmus aj mnohé ďalšie pozitívne prínosy.

Hroznový olej na pleť i vlasy – dávkovanie, použitie, cena, skúsenostiHroznový olej na pleť i vlasy – dávkovanie, použitie, cena, skúsenosti

Hroznový olej  –  zázrak alebo podfuk? Pozrite sa, čo hroznový olej skutočne dokáže, a v čom vám až tak nepomôže.