Farbenie vlasov v tehotenstve a počas dojčenia

Dievčatá, mladé ženy aj tie staršie sú už dnes zvyknuté pravidelne si farbiť vlasy. V staršom veku to už je nevyhnutnosť, veď vlasy strácajú svoj pigment a začínajú sa objavovať prvé šediny. No a u tých mladších žien a dievčat je to často o experimentovaní, zmenách a hľadaní tej ideálnej farby. Otázky ohľadom farbenia vlasov potom prichádzajú v tehotenstve.

Farbenie vlasov počas tehotenstva

Je vhodné farbiť si vlasy počas toho, ako vám pod srdcom rastie nový život? Predsa len sa vo farbách na vlasy nachádza množstvo chemikálií, vďaka ktorým vlas zmení farbu. No a čo prírodné farby na vlasy bez amoniaku a ostatných chemikálií, prípadne je dobrou voľbou henna? V tomto článku sa dočítate, či chemikálie z farieb ovplyvňujú vývin dieťaťa alebo či po tehotenstve môžete začať používať farby, počas toho ako dojčíte. Tiež vám dáme pár tipov na produkty, ktoré sú počas tehotenstva vhodné a všetky ich klady aj zápory.

Prírodné farby na vlasy, ktoré sú šetrné k vašim vlasom, nájdete v ✅ e-shope babickinazahrada.sk.

Čo hovoria kaderníci a čo lekári?

Pravidlom nielen pri farbení vlasov, ale pri všetkých kozmetických prípravkoch je, že sa cez pokožku dostávajú do tela. Ako sme už spomenuli, tak farby na vlasy obsahujú množstvo chemických látok, ktoré sa cez pokožku hlavy dostávajú do tela. Druhým faktom je aj to, že sa, či už pri melírovaní alebo pri klasických farbách, uvoľňujú nebezpečné látky, ktoré inhalujete, a tak sa dostávajú do pľúc. Za normálnych okolností nie sú pre ženy tieto chemikálie nijak škodlivé a v takomto malom množstve neovplyvňujú zdravotný stav, no ako to je v prípade tehotenstva?

Jeden názor zdieľajú kaderníci a firmy, iný názor zdieľajú lekári. Kaderníci hovoria, že farbenie vlasov počas tehotenstva nijako neškodí. Ak používate obyčajné permanentné farby na vlasy alebo šampóny na farbenie, to minimálne množstvo chemikálií by vaše zdravie ani zdravie vášho dieťaťa nemalo nijako ovplyvniť. Väčšinou tieto farby už ani neobsahujú amoniak tak, ako kedysi. Pred uvedením na trh sú testované a značky sa snažia množstvo chemikálií čo najviac eliminovať.

Domáce farbenie vlasov

Na druhej strane sú lekári, ktorí sa s týmto názorom úplne nezhodujú. Tehotným ženám odporúčajú, aby počkali do tretieho mesiaca tehotenstva, kým už dieťa bude viac vyvinuté a odolnejšie voči vonkajším vplyvom. Prvé tri mesiace sú pre bábätko najviac kľúčové, vyvíjajú sa mu tie najdôležitejšie vnútorné orgány. Prvý trimester je najrizikovejší, a preto je potrebné, aby ste boli v tomto období obozretná, či už v strave, kozmetike alebo práve čo sa týka farbenia vlasov. Koho názor si zobrať k srdcu? Aj napriek tomu, že kaderníci sú odborníci, netreba sa až tak spoliehať na ich názory. Predsa len sa často stáva, že spolupracujú so značkami, ktoré im dodávajú farby na vlasy, a keď prestanete navštevovať kaderníctvo počas tehotenstva, prídu o príjem, ktorí aj vďaka vám mali. Vždy je lepšie dôverovať odborníkom v oblasti zdravia. Na druhej strane, tri mesiace nie sú až taký dlhý čas a chvíľu predsa s odrastenými vlasmi vydržíte.

A čo melírovanie vlasov v tehotenstve?

Výhodou pri melírovaní je to, že sa farba nedáva komplexne na celú hlavu a ani úplne na korienky, tým pádom sa nedostane ani na pokožku hlavy. Vďaka tomu sa pri tomto procese ani nedostávajú chemikálie do pokožky, takže je to viac-menej bezpečnejšia forma farbenia vlasov. Na druhej strane sa pri melírovaní vyparuje oveľa viac chemikálií, než pri klasickom farbení.

V prvých mesiacoch tehotenstva by ste sa melírovaniu vlasov mali vyhnúť

Melír je v súčasnosti veľmi IN vo všetkých formách, či už ako ten klasický – pásikavý, ombré, balyage alebo len sem-tam prirodzené zosvetlenie. Výhodou takéhoto zosvetľovania je hlavne to, že ho treba opakovať len párkrát do roka, odrasty pôsobia prirodzene a dokonca sú teraz aj v móde. Radšej sa teda melírovaniu hlavne v prvých mesiacoch vyhnúť, v tých ďalších je už voľba na vás.

Pozor na hormonálne zmeny

Ďalším dôvodom, prečo lekári neodporúčajú farbenie vlasov počas tehotenstva, je kvôli opatrnosti a zabezpečeniu celkového zdravého vývoja vášho bábätka. Počas gravidity dochádza v tele ženy k mnohým zmenám, hlavne tým hormonálnym. Vďaka týmto zmenám hladiny hormónov sa mení aj štruktúra a vlastnosti vlasov. Množstvo žien potvrdzuje, že im počas tehotenstva a aj počas kojenia začali viac vypadávať vlasy a tiež zmenili svoj tvar. Stáva sa, že ženám s kučeravými vlasmi sa začali vlasy vyrovnávať a ženám s rovnými vlasmi, naopak, kučeravieť.

Hormóny ovplyvňujú aj to, ako sa bude farba na vlasy chytať, a teda aký bude výsledok po farbení. Po tom, ako si vlasy nafarbíte, môžete mať farbu nanesenú nerovnomerne, nemusí mať taký odtieň, aký je na krabičke a tiež sa môže oveľa rýchlejšie vymývať. Reakcie ženského tela počas tehotenstva sa na rôzne podnety nedajú predpokladať a tiež treba brať do úvahy, že každé telo je iné, takže sa nespoliehajte na rady vašej kamarátky, ktorá si počas tehotenstva vlasy farbila. Ak teda nepotrebujete nutne zakryť šediny alebo máte odrastené vlasy, s ktorými sa hanbíte chodiť von, skúste využiť prírodnejšie alternatívy, ktoré spomenieme nižšie.

Starostlivosť o vlasy počas tehotenstva

Farbenie vlasov počas dojčenia

Keď už sme sa bavili o farbení vlasov počas tehotenstva, ako je to s farbením vlasov počas dojčenia? Je všeobecne známe, že dieťa je s matkou spojené počas dojčenia a že materské mlieko je v tomto období hlavným zdrojom obživy dieťaťa. Taktiež vieme, že všetko, čo sa dostáva do tela matky sa dostane aj do materského mlieka. Či už je to kofeín z kávy, rôzne látky z liekov alebo škodlivé látky z nezdravej stravy. Ako je to s farbením vlasov?

Počas dojčenia by mali byť ženy obzvlášť opatrné, aby neubližovali telu dieťaťa škodlivými látkami z farieb. Tieto škodlivé látky v materskom mlieku môžu spôsobovať u dieťaťa napríklad sklony k alergiám, slabšiu imunitu alebo komplikácie so zdravotným stavom dieťaťa. Preto sa radšej aj počas dojčenia klasickým farbám vyhýbajte.

Prírodné farby na vlasy

Ak by vám vadili počas tehotenstva odrasty, šediny alebo nevýrazná farba, skúsiť môžete šetrnejšie riešenia, ktoré majú veľmi podobný výsledok ako klasická chemická farba na vlasy. Jednou z volieb sú farebné šampóny, ktoré šediny neprekryjú dokonale, no dodajú vlasom „šťavu“, ktorú vymytím farby stratili a tiež dokážu priblížiť farbu odrastov k nafarbeným vlasom. Skvelou možnosťou sú aj farbené masky na vlasy, ktoré tiež nie sú škodlivé a vedia vlasom dodať peknú farbu.

Henna je vhodná na farbenie vlasov počas tehotenstva

Asi najlepšou voľbou na farbenie vlasov počas tehotenstva, ktorá vám prinesie rovnaký výsledok ako chemická farba, je farba na vlasy so 100 % prírodným zložením alebo henna. S prírodnými farbami dodáte vlasom hĺbku, dôraz alebo jemný odtieň svojej súčasnej farbe vlasov. Tiež je možné zmeniť odtieň vašich vlasov úplne. Tieto farby obsahujú len čisté rastlinné zložky, bylinky, pšeničné proteíny, jojobový olej, často aj práve hennu. Tieto farby sú dlhotrvajúce a pri odrastoch vytvárajú oveľa menší rozdiel medzi novozafarbenými vlasmi a vlasmi farbenými skôr.

TIP: Odborné informácie na tému farbenia vlasov v tehotenstve nájdete na stránke https://www.mamickovo.sk/farbenie-vlasov-v-tehotenstve

Tip: vyskúšajte tieto farby na vlasy počas tehotenstva

Nikdy ste prírodné farby nepoužívali a neviete, ako zareagujú na vašich vlasoch? Pokúsime sa pomôcť vám s výberom a predstavíme vám pár alternatív, ktoré by vám mohli vyhovovať. Tieto farby si viete ich jednoducho objednať na internete a niektoré z nich nájdete aj v drogérií. Nemusíte sa báť ani vyšších cien, ktoré sú pri prírodnej kozmetike často vyššie a mnohých ľudí potom odradia. No treba sa zamyslieť aj nad tým, že je jednoduchšie vytvoriť produkt z chemikáliami ako bez nich, preto sa to odzrkadľuje aj na cene.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší prírodný olej na vlasy? Kokosový, argánový, olivový, ricínový i avokádový – použitieNajlepší prírodný olej na vlasy? Kokosový, argánový, olivový, ricínový i avokádový – použitie

Máte unavené vlasy bez lesku? Chýba im zdravý vzhľad a hydratácia? Skúste vlasové oleje.

Ako sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasyAko sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasy

Viete, akú starostlivosť vyžadujú farbené vlasy? Prezradíme vám, na čo nezabudnúť, po akých vlasových produktoch siahnuť, aby vaše vlasy vydržali zdravé.

Neocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový letákNeocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový leták