Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku častokrát úplne podceňovaná. To, akí sú pre nás zdravotníci nevyhnutní, si uvedomujeme častokrát až keď je neskoro. Ich cesta za vedomosťami a skúsenosťami je neľahká a niekedy začína už výberom strednej školy.

Nemocničné lôžko
Zdroj: Patrik Toneiser

Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

Prečo si sa rozhodol nastúpiť na strednú zdravotnícku školu?

Spočiatku som uvažoval nad niekoľkými strednými školami, na ktoré by som mohol ísť. Po tom, čo som si však zvážil všetky pre a proti, vyhrala to na plnej čiare tá zdravotnícka. Aj tu som si síce mohol vybrať z viacerých odborov, preto som si zvolil odbor zdravotnícky asistent. Ani s odstupom času však toto rozhodnutie neľutujem, a keby som stál pred voľbou opäť, nebola by iná.

Čo ťa na tomto odbore tak fascinuje?

Vždy som obdivoval ľudí, ktorí ostatným pomáhali. V tejto profesii je podľa mňa potrebné mať hlavne dobré srdce, no to na záchranu životov ani zďaleka nestačí. Na SZŠ sa preto naučím niektoré základné zručnosti, na ktorých môžem ako v ďalšom štúdiu, tak aj v živote, stavať. 

S akými pomôckami najčastejšie pracujete?

Od začiatku sme sa na škole začali zoznamovať s rôznymi pomôckami potrebnými na výkon našej profesie. Najčastejšie ide napríklad o ihly, skúmavky, tlakomer, kanylu, obväzy a fonendoskop. Ten ma zo všetkého zaujal najviac, pretože som ani len netušil, koľko vecí sa dá pomocou na prvý pohľad tak nevinnej vecičky odhaliť. 

Fonendoskop a jeho úloha v zdravotníctve
Zdroj: Patrik Toneiser

Aké boli tvoje začiatky práce s fonendoskopom?

Ako som už povedal, fonendoskop mi príde ako malá milá nenápadná vecička, ktorá však skutočne dokáže zachraňovať životy. Skladá sa z rezonančnej membrány lievikovitého tvaru, ktorá sa prikladá na telo pacienta a z dvoch gumených alebo plastových hadičiek, ktoré pokračujú kovovými rúrkami do tzv. olív (tie si zas vyšetrujúci vkladá do uší).

Spočiatku bola práca s ním skutočne náročná. Musel som sa naučiť hlavne pozorne počúvať, aby mi žiadny nezvyčajný zvuk pri diagnostike neunikol. Zvykať som si musel však aj na správne vloženie olív do uší, aby som mal prácu čo najjednoduchšiu.

Fonendoskop dokáže zachraňovať životy
Zdroj: Patrícia Lukáčová

Čo všetko môže teda taký fonendoskop odhaliť?

Za pár rokov som sa naučil, že jeho využitie je skutočne všestranné. Okrem toho, že odhalí základné veci, akými sú napríklad dýchanie, pulz a rytmus srdca pacienta, dokážeme pomocou neho analyzovať aj zvuky črevnej peristaltiky alebo zvuky, ktoré vzkajú pri pohybe kĺbov. 

Čomu by si sa chcel venovať po ukončení maturitného ročníka na SZŠ?

Okrem toho, že by ma bavila práca v zdravotníctve, baví ma aj práca s deťmi. Rozhodne by som chcel tieto dve veci spojiť a ísť napríklad na detské oddelenie. Bude si to však vyžadovať ešte množstvo úsilia, prebdených nocí a času stráveného učením.

Využitie fonendoskopu je všestranné
Zdroj: Patrícia Lukáčová


Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate prírodnú kozmetiku, výživový doplnok alebo čokoľvek, čo by podporilo zdravie našich čitateľov? Dajte im o sebe vedieť!...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z MobakeO motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...

Veronika Maťašovská: Vermikompostér sa hodí kamkoľvek, kde produkujeme biologicky rozložiteľný odpadVeronika Maťašovská: Vermikompostér sa hodí kamkoľvek, kde produkujeme biologicky rozložiteľný odpad

O vermikompostéroch a triedení odpadov sme sa rozprávali s Veronikou Maťašovskou zo  Zemito .