O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Mobake je značka mladých, kreatívnych ľudí, ktorí si vážia prírodu a zamilovali sa do bambusu. Ich príbeh sa začal písať v roku 2016, kedy po prvýkrát predstavili bambusové zubné kefky s inšpirujúcimi myšlienkami. Nazvali ich Motivačné kefky – kefky s príbehom.

Motivačná bambusová kefka – kefka s príbehom.

Neostalo to len pri kefkách, ktoré každoročne posúvajú na vyšší level. Predminulý rok (2017) ako prví na Slovensku rozšírili portfólio produktov o bambusové slamky „Cucaj s bambusom". Pravidelne tvoria nové ekologické produkty, ktoré sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou unikátnych ľudských príbehov. Viac sa dozviete v rozhovore s Patrikom Jakšom z Mobake.

Čím sa bambusové kefky Mobake vyznačujú? Sú iné ako bežné kefky?

Pri návrhu bambusových zubných kefkách Mobake (čítaj Mobejk) som sa snažil premýšľať nekonvenčne, chcel som im pridať niečo, čím by sa odlišovali od iných bambusových kefiek. Napadlo mi, že väčšina ľudí si čistí zuby pred začiatkom a na konci dňa a práve to je ideálny čas na "nakopnutie sa" požadovaným smerom. Aby som to ujasnil, rozhodol som sa, že na kefkách budú vygravírované motivačné myšlienky. Ako plus som sa rozhodol pre celogravírované telo kefiek. Vybral som tri vzory – náš milovaný čičmiansky, moravský a vzor Kvet života. Okrem toho sme tento rok dokončili vývoj hlavy kefky, ktorá je svojím tvarom prispôsobená aj pre menšie ústa.

Motivačné bambusové kefky s celogravírovaným telom

Aká je tvrdosť štetiniek vašich bambusových kefiek?

V Mobake-u si na tvrdosti dávame záležať. Máme na výber zubné kefky so štetinkami extra soft (extra jemné) a uhlíkové medium štetinky. Pri extra softkách sa nám podarilo dosiahnuť počet vlákien na kefke cez 3 010, čo je porovnateľné so značkovými plastovými kefkami. Ako plus uvediem ešte jeden údaj – priemer vlákna na extra softkách je len 0,12 mm, čo je priemer, s ktorým pracuje švajčiarsky kefkový gigant.

Sú bambusové kefky rozložiteľné v prírode? Akým spôsobom ich môžu užívatelia recyklovať?

Áno, telo bambusových kefiek je úplne rozložiteľné, môžete ho pokojne hodiť do kompostu, odporúčam ho však nalámať na menšie kúsky, aby sa zhruba do roka rozložilo. Pozor si však treba dať na štetinky, ktoré sú vyrobené z nylonu a ten v prírode nie je úplne rozložiteľný. Tie však dokážete vytiahnuť z kefky za pomoci kombinačiek a následne vhodiť do žltého kontajnera na plasty. Nylon je 100% recyklovateľný.

Bambusové kefky sa dajú recyklovať

Ako dlho bambusová zubná kefka vydrží?

Bambusová zubná kefka vydrží štandardne ako plastová kefka. Zubní lekári odporúčajú meniť kefku každé 3 mesiace. Tu je však dôležité vybrať si aj správnu tvrdosť kefky. Občas sa stáva, že zákazník, ktorý je zvyknutý tlačiť na ďasná, si vyberie kefku s extra jemnými štetinami a po jeden a pol mesiaci je prekvapený, že štetinky sú rozstrapkané. Je výhodou poznať sám seba a svoje zvyklosti, v opačnom prípade s výberom radi pomôžeme.

Odkiaľ pochádzajú materiály, ktoré pri výrobe kefiek používate? Sú vyrábané na Slovensku?

Štetinky sú vyrábané americkou firmou a bambus sa získava v mieste jeho prirodzeného rozšírenia. Presné miesto, kde náš bambus rastie, je Anji county, provincia Zhejiang, Čína. Tamojšie bambusové lesy sú certifikované certifikátom FSC, ktorý znamená, že tieto lesy sú environmentálne, sociálne a ekonomicky zodpovedne obhospodarované.

Bambusové kefky s príbehom vydržia rovnako dlho ako plastové kefky

Akým spôsobom sa treba o túto zubnú kefku starať? Vyžaduje si špeciálnu starostlivosť?

Dobrá otázka. Áno, je potrebné jej dať aspoň minimálnu starostlivosť. To znamená, po každom použití ju prejsť uterákom a položiť ju na stojanček do vodorovnej polohy, pretože na spodku pohárika sa hromadí stečená voda, ktorá môže zapríčiniť zníženie kvality kefky. Treba si uvedomiť, že kefka je predsa len vyrobená z prírodného materiálu.

Ľuďom ponúkate možnosť vyrobiť si unikátnu zubnú kefku. Je o to záujem? Aké motívy sú najžiadanejšie?

Áno, zákazníci milujú personalizáciu kefiek, vo všeobecnosti je o to záujem. Často nechávajú vyrobiť takúto kefku svojim priateľom alebo blízkym k nejakej udalosti. Je to milé a niekedy aj vtipné :) Najžiadanejším motívom je, samozrejme, kefka s čičmianskym vzorom.

Ako dlho trvá výroba takejto špeciálnej kefky?

Závisí na vyťaženosti, oficiálne uvádzame 6 pracovných dní, ale často to je oveľa menej.

Najpopulárnejší je medzi zákazníkmi čičmiansky vzor

Bambusová slamka Cucaj s bambusom

Bambusová kefka s cestovnou tubou a bambusové vatové tyčinky

Ďakujeme pekne za rozhovor. Zaujíma vás výroba bambusových kefiek, chcete o nich vedieť viac? Napíšte nám svoje postrehy a otázky do komentárov. Osloviť môžete Mobake aj priamo cez ich webovú stránku.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školyFonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku často podceňovaná. Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...

Veronika Maťašovská: Vermikompostér sa hodí kamkoľvek, kde produkujeme biologicky rozložiteľný odpadVeronika Maťašovská: Vermikompostér sa hodí kamkoľvek, kde produkujeme biologicky rozložiteľný odpad

O vermikompostéroch a triedení odpadov sme sa rozprávali s Veronikou Maťašovskou zo  Zemito .