Bylinky na stres, trávenie i vypadávanie vlasov – o ich účinkoch nám prezradila viac Miriam Latečková

Bylinky sú čoraz žiadanejšie nielen kvôli svojim priaznivým účinkom na zdravie a príjemnej vôni, ale aj kvôli ich minimálnym vedľajším účinkom. Dokážu pomôcť pri rôznych typoch problémov, či už ako primárna alebo podporná liečba.

Miriam Latečková

PhDr. Miriam Latečková sa pestovaniu byliniek a ich spracovávaniu venuje už 15 rokov. Porozprávala nám, čo ju k tomu viedlo, ktoré bylinky by nemali chýbať v žiadnej záhrade a s čím všetkým nám dokážu pomôcť.

Čo vás motivovalo k tomu, aby ste sa začali venovať predaju liečivých bylín a prírodnej kozmetiky?

V prvom rade deti. Hlavne najstaršia mala od narodenia zdravotné problémy, ktoré sa opakovali a začala som byť zúfalá z opakujúcich sa laryngitíd, angín, soplíkov a kašlania. Keďže klasická medicína nám nevedela z dlhodobého hľadiska pomôcť, začala som sa venovať alternatívnej medicíne, najmä bylinkám – ich pestovaniu, spracovávaniu a účinkom. Zdravie našej rodiny som začala brať komplexne a veľmi rýchlo som pochopila, že starať sa o zdravie, neznamená len to, čo dávame do seba, ale aj na seba. Odtiaľ bol len krôčik ku prírodnej kozmetike a vyhľadávaniu lokálnych slovenských výrobcov :-)

Bylinky majú svoje využitie v alternatívnej medicíne

Ktoré bylinky by sme mali konzumovať pravidelne a zaradiť ich do svojho jedálnička?

Bylinka je LIEČIVO! Síce prírodné, teda bez vedľajších účinkov, ale obsahuje účinné látky, s ktorými by sme mali narábať opatrne. Nie nadarmo sa fytoterapia študuje a nemal by ju robiť každý, hoci znalosť základných bylín a ich použitie by mali patriť k bežnej výbave človeka. Bylinky by sa mali užívať teda na konkrétny zdravotný problém, aby si na ne telo pri pravidelnej konzumácii nezvyklo. Niektoré byliny dokonca pri pravidelnom užívaní môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Keďže sa blíži leto, mnoho dám by potrebovalo poradiť, ako sa dostať do formy. Máte tip na nejaké bylinky, ktoré sú nápomocné pri chudnutí?

Ak by existovala bylinka vyslovene na chudnutie, myslím, že by bola v každej domácnosti. Takéto zázraky bylinky nedokážu. Určite sú však byliny, ktoré napomáhajú k správnemu fungovaniu trávenia, vyprázdňovania, metabolizmu a lymfatickému systému – pŕhľava, medvedí cesnak, púpava, puškvorec a pod.

Bylinkové čaje sa používajú aj pri chudnutí

V dnešnej uponáhľanej dobe trápi mnohých ľudí stres. Vedia bylinky pomôcť aj s ním?

Áno, príroda má pre nás bylinky, napr. vo forme tinktúr, ktoré sú prírodnými psychofarmakami. Teda sú účinné pri strese, nervozite, nepokojnom spánku, ťažšom zaspávaní alebo nočnom budení. Určite by som v tomto prípade siahla po levanduli, medovke, šišiaku a pod.

Mohli by ste nám prezradiť, aké chyby sa najčastejšie robia pri používaní byliniek?

Asi najväčšia chyba je nesprávne kombinovanie byliniek – teda ak sa naraz a nevedome používajú bylinky s rôznymi účinkami, napr. jedna, ktorá doslova otvára póry a je výborná na vypotenie a pri horúčkach, a k nej bylinky, ktoré majú skôr sťahujúci charakter. Odporúčam preto sa zveriť do rúk bylinkára so skúsenosťami alebo používať jednodruhové bylinky.

Bylinky nielen propagujete, ale aj pestujete. Ktoré z nich by nemali chýbať v žiadnej záhrade?

Úplne nenáročné na pestovanie (dokonca aj v kvetináči) sú levanduľa, medovka, mäta, nechtík, slez, kapucínka. Všetko ostatné potrebné nájdeme v samotnej prírode.

Miriamine bylinkové kráľovstvo

Akú úlohu zohráva spôsob a miesto pestovania? Sú bylinky vypestované doma rovnako účinné ako tie v prírode?

Bylinky rastúce vo svojom prirodzenom prostredí na okraji lesa, pri močiaroch a pod. budú mať samozrejme vždy silnejšie účinky ako keď ich prenesieme do domáceho prostredia, najmä ak používame v záhrade my alebo susedia chemické postreky, ktoré prechádzajú do pôdy. Doma by sme mali mať skôr bylinky na bežné a denné použitie v kuchyni.

Akú úlohu zohráva čerstvosť? Strácajú sa časom účinné látky byliniek?

Príroda to má vymyslené úžasne – každý rok nás zahŕňa novou várkou čerstvých byliniek. Odporúčam ich teda skladovať maximálne rok. Po tejto dobe bylinky však nemusíme zahadzovať, ale pokojne ich využiť napr. pri výrobe kozmetiky, do bylinkových kúpeľov a pod.

Čerstvo natrhané bylinky

Mnoho ľudí zabúda na to, aké prínosné sú bylinky a prírodné produkty pre zdravie. S čím všetkým dokážu pomôcť?

V mojej takmer 15-ročnej praxi som nemala problém, na ktorý by sa nenašla bylinka, takže ak aj nie ako primárna liečba, ale ako podporná liečba dokážu pomôcť napr. pri bežných detských problémoch, kožných problémoch, vypadávaní vlasov, alergiách, zápchach, ženských a mužských problémoch a pod.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Zajímate sa o bylinky a je niečo, na čo sme sa zabudli opýtať? Napíšte nám svoje otázky do komentárov. Osloviť môžete Miriam Latečkovú aj priamo prostredníctvom jej webovej stránky babickinebylinky.sk či dobromysel.sk.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školyFonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku často podceňovaná. Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z MobakeO motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...