Ginkgo biloba kapsuly aj tinktúra - vedľajšie účinky a využitie

Ginkgo biloba je jediný predstaviteľ z rastlín, ktorý sa na Zemi vyskytoval už pred 150 až 200 miliónmi rokov. Matuzalemský strom, Goetheho strom, japonská strieborná marhuľa alebo žijúca fosília – to sú všetko pomenovania toho istého stromu – Ginkgo Biloba. Tento strom pochádza z Číny a má približne 38 metrov. Vzhľad stromu je veľmi typický, preto sa nedá pomýliť s nejakým iným. Jeho listy majú klasickú podobu vejára v strede rozdeleného na dve časti. Práve listy sú v medicíne najviac využívané.

Listy zo stromu ginkgo biloba

Tento strom môže byť samičí alebo samčí. Samičie ginkgá sú ojedinelé a tvoria plody podobné drobným marhuliam. Šíria však nepríjemný zápach, preto sú z predaja alebo záhradných škôlok takmer vylúčené. Samčie semená sa dovážajú z Ázie. Zber listov ginkga je na jar a začiatkom leta. Sušia sa na tienistom mieste. Liečivé sú aj mladé listové púčiky.

Význam gingka biloba poznali už v starovekej Číne. Používalo sa na liečbu porúch sústredenia, bolesti hlavy a pamäti. Je to vďaka obsahu látok ginkgolides, ktoré obsahuje jedine ginkgo. Ginko sa vyznačuje odolnosťou voči klimatickým zmenám a prírodným vplyvom. 

Vedeli ste, že napriek tomu, že má ginkgo listy, ktoré opadávajú, tak strom ginkgo biloba sa zaraďuje medzi ihličnany?

Obľúbené produkty

Účinné látky a účinky ginkga

Je imúnny voči hubám, plesniam, či priemyselným exhalátom.

Okrem vyššie spomínaných ginkgolidov, ginkgo biloba obsahuje látky: mastné kyseliny, flavonoidy, vitamíny, minerály, (A, C, horčík) a ďalšie látky ako lipidy, škrob, bielkoviny, kyselina listová a pantoénová. Okrem zdraviu prospešných látok však obsahuje aj látky, ktoré nie sú zdraviu prospešné – ginkolové kyseliny, ktorých obsah je potrebné v rôznych prípravkoch eliminovať.

Vedeli ste, že práve ginkgo bolo inšpiráciou aj básnika J. W. Goetheho? Vďaka tvaru listov v nich videl symbol priateľstva a lásky dvoch ľudí a napísal aj báseň Ginkgo Biloba.

Extrakt z ginkga (z listov) patrí do teraupetickej skupiny, ktorú označujeme ako antidementíva. Zlepšuje rozumové funkcie a zvyšuje kvalitu života pri strednom stupni demencie.

Na čo je teda ginkgo dobré a čo pomáha liečiť? Zoznam účinkov ginkgo biloba je pomerne dlhý:

 • znižuje zrážanlivosť krvi,
 • zabraňuje vzniku opuchov,
 • rozširuje cievy,
 • prekrvuje mozog,
 • zlepšuje výkonnosť pamäti a znižuje reakčný čas,
 • v čínskej medicíne sa využíva aj pri astme,
 • zmierňuje pocit ťažkých nôh a studených končatín,
 • prevencia závažných ochorení – infarkt, Alzheimer, mozgová príhoda,
 • liečba depresívnych stavov,
 • zlepšuje krvný obeh – pri problémoch so zrakom, sluchom – tam, kde je slabé zásobenie krvou,
 • pri poruchách potencie,
 • pomáha pri artríde a reumatizme,
 • normalizuje krvný tlak,
 • dokáže ochrániť pred škodlivými vplyvmi znečisteného ovzdušia,
 • ochraňuje bunky v našom tele,
 • má detoxikačné, antiseptické a antibakteriálne účinky,
 • hojí a lieči kožné poranenia,
 • napomáha činnosti pečene a ľadvín,
 • v kombinácii s konvenčnou liečbou pomáha pri liečbe schizofrénie,
 • účinný aj pri predmenštruačnom syndróme,
 • účinný pri poruchách rovnováhy.

A v neposlednom rade dodáva ginkgo biloba chýbajúcu energiu.

Kto môže a kto nemôže užívať ginkgo

Ginkgo by sa nemalo užívať pokiaľ užívate lieky proti zrážaniu krvi. Vtedy môže hroziť zvýšená zrážanlivosť. Je to najmä pri ochoreniach ako nedostatok vitamínu K, zlyhávanie pečene, hemofília, nedostatok zrážacích faktorov či krvných doštičiek. Ginkgo sa neodporúča užívať 3-5 dní pred plánovaným chirurgickým zákrokom.

Ginkgo sa ďalej neopodrúča užívať pri dlhodobom užívaní liečiv zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov ako ibuprofen alebo diklofenak (liečivá proti bolesti, teplote, zápaly).

Ginkgo by nemali užívať ani pacienti s epilepsiou, pretože je možné, že ginkgo podporuje vznik záchvatov. Ginkgo pôsobí kontraprodutkívne aj pri liečbe efavirenzom (liečba HIV), kde účinok liečby znižuje a takisto nifedipínom (liečba vysokého krvného tlaku), kde sa účinok ginkga pri vysokom tlaku zvyšuje.

Samičie ginkgo biloba

Takisto sa neodporúča kombinovať ginkgo s voľnopredajnými bylinnými prípravkami na zrážanlivosť krvi ako angelika lekárska, chilli paprika, klinček, cesnak, zázvor.

Plody ginkga by sa nemali konzumovať surové, pretože obsahujú látku ginkotoxín, ktorá odbúrava z tela vitamín B6.

Ak užívate ginkgo a mali by ste užívať aj iné lieky, tak sa určite poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Vzhľadom na to, že ginkgo môže zvýšiť sklon ku krvácaniu, tak sa určite neodporúča užívanie počas tehotenstva. Takisto bolo v niektorých prípadoch dokázané spomalenie rastu plodu alebo nižšia pôrodná váha. Neodporúča sa užívať ani počas dojčenia, pretože nie je známe, či má alebo nemá vplyv na materské mlieko pre novorodenca. Ginkgo biloba pre deti ako také nie je nebezpečné, no odporúča sa užívať v nekoncentrovanej forme (ginkgo biloba čaje, nie kvapky).

Odporúčania na 4 produkty

Formy ginkga a dávkovanie

Ginkgo na trhu kúpite ako:

 • Tablety – majú presne stanovenú dávku a spôsob dávkovania. Často sú tablety obohatené o ďalšie vitamíny či minerály. Tablety, resp. kapsuly sa dajú kúpiť v rôznych baleniach, rôznych značiek a za rôznu cenu. Balenie 60 kapsúl kúpite už za cca 5 eur. Priemerná cena je 10 eur za 90 kapsúl.
 • Kvapky – tinktúry – dajú sa za určitých podmienok pripraviť aj doma. Na trhu sa však dajú kúpiť v priemere za 7 eur/100 ml.

Ginkgo biloba čaj

 • Čaje – účinok ginkga v čajoch je najnižší, pretože neobsahuje až také kvalitné extrakty. Ginkgo sypaný čaj, ako aj čaj v nálevových vreckách sa dá kúpiť v obchode v priemere za 2 eurá.
 • Ginkgo biloba sa predáva aj ako šumivé tablety. Takisto má využitie v kozmetike či už ako krém na ruky alebo tonikum na tvár. Väčšinou je v kombinácií s inými účinnými látkami.

Vyberáme z nášho katalógu

Dávkovanie ginkgo biloba

Ginkgo by sa malo dávkovať v rozsahu 120 – 240 mg extraktu denne. Môže sa užívať naraz alebo rozdeliť do viacerých dávok. Liečiť ginkgom by ste sa mali aspoň 8 týždňov. Po troch mesiacoch by sa však malo s užívaním prestať. Ginkgo nemá stanovenú dobu užívania, môže sa užívať ako pred jedlom, tak aj po jedle.

Extrakty z listov ginkga sa dajú kúpiť len v lekárni na lekársky predpis.

Nežiaduce účinky

nežiaducim účinkom ginkga biloba môžeme okrem vyššie spomínaných zaradiť:

 • občas sa môže vyskytnúť po užití ginkgo biloba bolesť hlavy,
 • nevoľnosť,
 • zvracanie,
 • bolesť brucha,
 • precitlivenosť/alergické reakcie na biologicky účinné látky – začervenanie, vyrážka,
 • pri závažnej alergickej reakcii môže nastať problém s dýchaním.

Skúsenosti s ginkgo biloba sú všeobecne pozitívne. Platí ale, že pokiaľ sa užíva spolu s iným liekom alebo doplnkami, tak by sme sa mali pred užívaním určite poradiť s lekárom.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Rúška na tvár proti koronavírusu. Sú naozaj účinné?Rúška na tvár proti koronavírusu. Sú naozaj účinné?

Mnohí považujú rúška za účinnú ochrannú pomôcku pred koronavírusom. Pozreli sme sa na to, do akej miery sú rúška a respirátory účinné a ako je možné sa pred koronavírusom účinne ochrániť.

Vtáčia chrípka na Slovensku? Prenos cez vajcia na človeka? Prejavy a liečbaVtáčia chrípka na Slovensku? Prenos cez vajcia na človeka? Prejavy a liečba

Podľa veterinárov nie je dôvod na paniku, no ak chováte akékoľvek vtáctvo, mali by ste pristúpiť k všetkým možným preventívnym opatreniam. Prevencia pri vtáčej chrípke je dôležitá aj pre...

Kozinec blanitý – účinky a využitieKozinec blanitý – účinky a využitie

Kozinec sav čínskej medicíne využíva po stáročia, považuje sa aj za rastlinu mladých, pretože dodáva silu a energiu. Komplexné informácie o jeho účinkoch a využití nájdete v našom článku.