Gotu kola účinky, skúsenosti, cena. Extrakt, tinktúra, tablety, olej alebo čaj?

Gotu kola alebo pupočník ázijský je v našich končinách menej známa rastlina. V čínskej medicíne a ajurvéde sa však využíva po stáročia a jej význam je neoceniteľný. Má blahodarné účinky na nervovú sústavu, cievy i duševné zdravie. Obsahuje množstvo účinných látok, ktoré priaznivo vplývajú na celkové zdravie človeka.

Gotu kola má blahodarné účinky na duševné zdravie

Gotu kola vraj dokáže omladiť vzhľad aj myseľ a je považovaná za rastlinu večnej mladosti.

Gotu kola vo forme tabliet i tinktúry

Čo je gotu kola?

Gotu kola, nazývaná aj pupočník ázijský či Centella asiatica, pochádza z Ázie, možno ju nájsť najmä na Srí Lanke, v Číne a ďalších ázijských krajinách, no rozšírená je aj v južnej Afrike a oblastiach Austrálie. Postupom času sa vďaka nadšeným pestovateľom dostala aj do Ameriky a Európy. Niet divu, že sa využíva najmä v ázijskej medicíne, kde je gotu kola najviac rozšírená, no jej účinky nepopiera ani západná medicína.

Ak aj o gotu kole počujete prvý raz, ide o rastlinu s tisícročnou tradíciou. V ajurvéde sa považuje za rastlinu mladosti. Indovia veria, že dokáže prinavrátiť mladosť, odohnať starobu a zachovať vitalitu a psychické zdravie aj do vysokého veku. Niet sa čomu diviť – rastlina totiž to zlepšuje pamäť a kognitívne schopnosti, dodáva pokožke pružnosť, zlepšuje prekrvenie, pomáha zachovať si dobrú náladu a odháňa únavu. Vďaka tomu sa človek cíti mlado, sviežo a energicky aj vo vyššom veku. V priebehu vekov sa gotu kola využívala na rôzne účely, v niektorých krajinách ňou liečili aj žalúdočné vredy, hepatitídu, astmu a rôzne ďalšie ochorenia.

V Ázii sa gotu kola nevyužíva len v medicíne, ale aj ako ingrediencia pri varení indických, vietnamských či indonézskych jedál. Rastlina má sladkohorkú chuť a vôňu pripomínajúcu trávu. Používa sa v šalátoch, rolkách, džúsoch a rôznych tradičných jedlách. Túto „exotickú“ rastlinku pritom možno pestovať aj v našich končinách, či už v kvetináči ako izbovú rastlinu, alebo vonku. Gotu kola má okrúhle zelené listy a máva zelenkavé kvety, ktoré sa časom sfarbia dočervena. Pestuje sa v substráte s perlitom v polotieni s dostatkom svetla, pričom na zimu je potrebné zazimovať ju v chladnejšej miestnosti. Z gotu koly sa zbierajú práve listy, ktoré možno využiť podľa potrieb. Často sa užíva čaj z listov gotu koly, ktoré sa zalejú, nechajú aspoň 10 minút lúhovať a čaj je hotový.

Účinky a využitie gotu koly

Gotu kola je známa svojimi protizápalovými a antimikrobiálnymi účinkami, podporou pamäti a možnými antidepresívnymi vlastnosťami. Preto ide o cennú rastlinu, ktorá začína získavať väčšie uplatnenie aj v Európe a západnom svete. Jej účinky na ľudské zdravie ešte nie sú úplne preskúmané, no doposiaľ vzniklo množstvo štúdií, ktoré ich skúmali v laboratórnych podmienkach na myšiach, kde získali pozitívne výsledky.

 • Zlepšuje kognitívne schopnosti – Jedných z hlavných účinkov a dôvodov, prečo sa gotu kola užíva, je zlepšenie kognitívnych schopností. Ide o schopnosť koncentrácie, pamäť, schopnosť učiť sa, vyjadrovacie schopnosti a ďalšie. Tie sa zhoršujú vekom, preto je gotu kola vhodná pre seniorov, ale rovnako ju ocenia aj študenti, ktorí sa musia veľa učiť, či ľudia so zamestnaním, ktoré si vyžaduje dlhodobé vysoké sústredenie.
 • Pomáha pri strese, úzkosti a depresii – Táto rastlina má pozitívny vplyv nielen na kognitívne schopnosti, ale aj na nervový systém a duševné zdravie. Ukázalo sa, že dokáže zmierniť stres a úzkostné stavy a zároveň má pozitívne účinky pri liečbe depresie. Užívaním gota koly sa môže zlepšiť aj celková nálada, odolnosť voči stresu a môže priniesť obnovenie psychickej rovnováhy.
 • Napomáha pri nespavosti – Keďže má gotu kola vplyv na nervový systém, môže byť nápomocná aj pri problémoch zaspať a nespavosti. Táto rastlinka má upokojujúce a tĺmiace účinky, čo môže navodiť pocit únavy a zlepšiť tak nielen zaspávanie, ale aj celkový, neprerušovaný spánok. Keďže nespavosť a zlý spánok vplýva na zdravie negatívne, gotu kola pomáha zlepšiť celkovú vitalitu aj imunitný systém.
 • Zlepšuje cirkuláciu krvi a prekrvenie končatín – Ďalším skvelým využitím gotu koly je predchádzanie vzniku opuchov nôh, studených končatín a zlej cirkulácii krvi v tele. Pri užívaní gotu koly zadržiava organizmus menej vody, čo zvykne byť príčinou opuchu nôh a členkov. Zároveň podporuje zdravie ciev a krvotok, vďaka čomu môže prispieť k zmierneniu problému so studenými nohami a rukami.

Gotu kola pomáha pri strese, kožných problémoch i bolestiach kĺbov

 • Pomáha pri kožných ochoreniach a urýchľuje hojenie rán – Gotu kola sa dá aplikovať aj priamo na kožu, kde prospešne vplýva na kožné tkanivá. Používa sa na liečbu popálenín, kedy urýchľuje čas zotavovania, napomáha liečbe poškodených kožných tkanív, môže dopomôcť hojeniu rán a zmierniť zjazvenie pri poraneniach a pooperačných jazvách. Gotu kola sa používa aj na strie, ktoré vznikajú najmä počas tehotenstva. Táto rastlina sa zároveň javí ako účinná aj pri iných kožných ochoreniach, ako ekzém, atopický ekzém, lupienka, psoriáza či dermatitída, keďže má aj protizápalové účinky.
 • Môže byť nápomocná pri liečbe Alzheimerovej choroby – Keďže gotu kola má schopnosť zlepšovať pamäť a kognitívne schopnosti a zároveň pomáha udržiavať mladosť a vitalitu, táto rastlina by sa mohla používať ako doplnková terapia pri liečení Alzheimerovej choroby. Laboratórne výskumy na myšiach totiž priniesli pozitívne výsledky, no tieto účinky je ešte potrebné podrobiť ďalším výskumom.
 • Môže priniesť zmiernenie bolesti kĺbov – U ľudí s ochoreniami kĺbov, seniorov a tých, ktorých kolená a kĺby bývajú namáhané, môže pomôcť užívanie gotu koly. Vďaka svojmu zloženiu pôsobí protizápalovo, čo je u boľavých kĺbov častý problém, a obsahuje množstvo látok, ktoré pomôžu znížiť dopad na chrupavky a kosti. Navyše množstvo antioxidantov napomáha celkovému zdraviu človeka.

Okrem už spomínaných priaznivých účinkov má rastlina množstvo ďalších pozitív. Pripisuje sa jej aj posilnenie imunitného systému, podpora pri zotavovaní, zlepšenie trávenia a pomoc pri črevných ochoreniach, pomoc pri únave, úpale či srdcovocievnych ochoreniach. Na prípravu liečivých látok sa používajú listy rastliny, ktoré mnohým pripomínajú tvar mozgu. Liek sa môže podávať ústne vo forme tabliet, kapsúl, kvapiek či tinktúr, ale aj lokálne, na pokožku či poranené miesto, vo forme tinktúr, obkladov či krémov.

Aké látky obsahuje gotu kola?

Táto rastlina je bohatá na rôzne zdraviu prospešné látky. Saponíny sú látky, vďaka ktorým má priaznivý vplyv na zdravie ciev a cirkuláciu krvi, napomáhajú hojeniu rán a majú priaznivý vplyv na pokožku a tvorbu kolagénu. Glykozidy pôsobia na zdravie ciev a srdca, flavonoidy majú významné antioxidačné účinky vplývajúce na kardiovaskulárnu sústavu a sterol pomáhajú zachovať zdravie ciev a hladinu cholesterolu v norme. Ďalšie látky v rastliny pomáhajú udržiavať zdravú hladinu krvného tlaku, pôsobia na nervovú sústavu, činnosť mozgu, pokožku a majú množstvo ďalších priaznivých účinkov:

 • brahmosidy
 • alkaloidy
 • karotenoidy
 • vitamín A
 • vitamín C
 • vitamín B
 • glycín
 • fenylalanín
 • asiaticín
 • vápnik
 • draslík
 • železo
 • horčík
 • fosfor
 • mangán
 • meď
 • zinok
 • brahmová kyselina
 • kyseliny asiatická
 • nasýtené mastné kyseliny
 • vláknina

Vyberáme z nášho katalógu

Nežiaduce účinky gotu koly

Gotu kola je jedna z tých rastlín, ktoré sú všeobecne veľmi dobre znášané, preto sa nežiaduce účinky vyskytujú skôr výnimočne. Dôležité je vždy dodržiavať odporúčané dávkovanie stanovené na konkrétnom výživovom doplnku a užívať ho podľa odporúčaní. Vo výnimočných prípadoch sa pri užívaní môžu objaviť zažívacie problémy, bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, vyrážky a podráždenie kože či bolesti hlavy. Ak chcete predísť nežiaducim účinkom, resp. ich následky zminimalizovať, odporúča sa najprv užiť menšiu než stanovenú dávku. Plnú dávku užite až vtedy, ak vám prvá, skúšobná dávka bude vyhovovať a nerobiť problémy.

Odporúčané dávkovanie

Dávkovanie gotu koly sa mení v závislosti od spôsobu užívania (tabletky, čaj, tinktúra a pod.) a od účelu, na ktorý sa rastlina užíva. Dávkovanie sa týka len dospelých ľudí od 18 rokov, nikdy nie deti. V rámci tabliet a kapsúl s extraktom z gotu koly sa odporúča užívať 50 – 250 mg 2 – 3x denne, no vždy sa riaďte odporúčaným dávkovaním v príbalovom letáku – každá kapsula a tableta má totiž iný pomer zloženia a môže obsahovať aj iné látky. Gotu kola sa užíva aj ako čaj zo sušených listov rastliny, ktorý možno popíjať v množstve 2 – 3 šálky denne. Obľúbené sú aj tinktúry, ktoré sa zväčša užívajú 3x denne v množstve 30 – 60 kvapiek, no opäť je dôležité riadiť sa pokynmi konkrétneho produktu. Senior od 65 rokov by mali užívať zníženú dávku.

Gotu kola sa predáva aj vo forme oleja

Pre koho je gotu kola nevhodná?

Je niekoľko skupín ľudí, ktorí by sa mali užívaniu gotu koly vyhnúť. Ide najmä o deti a mladistvých do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Pozor by si mali dať aj pacienti s ochoreniami pečene, žltačkou, diabetom či onkologickí pacienti. Gotu kolu neužívajte, prípadne sa najprv poraďte so svojím lekárom, ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu, beriete lieky na zriedenie krvi, antidepresíva a lieky na úzkosť, nespavosť či lieky na mentálne ochorenia, alebo sa v najbližšej dobe chystáte podstúpiť operáciu. Ak si nie ste istí, či je vzhľadom na váš zdravotný stav vhodné tento výživový doplnok užívať, rozhodne sa najprv poraďte so svojím lekárom.


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...

Recept na domáci jablčný ocot – postup výrobyRecept na domáci jablčný ocot – postup výroby

Postup výroby jabčného octu nie je nijak zložitý a hlavne počas sezóny jabĺk je tento spôsob spracovania vítaný. Ako si vyrobiť domáci jablčný ocot?