Hliva ustricová nielen pre deti – účinky, užívanie v tehotenstve, na imunitu

Hliva ustricová patrí k drevokazným hubám s vysokým obsahom vlákniny, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Dopriať si ju môžete čerstvú, ale aj vo forme výživových doplnkov.

Hliva ustricová

O priaznivom vplyve hlivy na zdravie vedeli už v starej Číne, kde fungovala ako výmenné platidlo a často sa dávala ako darček rodine i najbližším priateľom. V súčasnosti ide o najpredávanejšiu hubu na svete, ktorá je súčasťou mnohých národných kuchýň, kde je považovaná za špecialitu. Okrem toho má hliva aj výborné izolačné vlastnosti, preto sa častou využíva v stavebníctve.

Prečo by ste mali hlivu zaradiť do svojho jedálnička? Prezradíme vám, aké sú jej účinky, v akých formách sa dá kúpiť a predstavíme vám aj 3 výborné produkty s obsahom hlivy ustricovej.

Obľúbené výživové doplnky s obsahom hlivy

Zdravý koktejl

Vzhľadom na to, že hliva obsahuje hubovú vlákninu, esenciálne aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B3, B5, B7, C, D a K, zdravé sacharidy (napr. beta-D-glukán), bielkoviny i minerály (napr. vápnik, draslík, horčík, fosfor, železo, zinok, sodík), enzýmy, steroly, je právom považovaná za zdravie z prírody.

Jednou z hlavných výhod je, že sa môže tepelne upravovať bez toho, aby tieto prospešné živiny strácala. Keďže má nízku energetickú hodnotu, môže vám pomôcť aj pri chudnutí.

Hliva nestráca tepelnou úpravou zdravé látky

Účinky na ľudský organizmus

Hliva vplýva na ľudský organizmus komplexne a dlhodobo, aby sa naplno prejavili jej účinky, je potrebné jej pravidelné užívanie. Posilníte si vďaka nej imunitu, zlepšíte svoj cholesterol a znížite kardiovaskulárne riziko, taktiež prispejete k svojej dlhovekosti.

Hliva ustricová a rakovina

Beta-glukán nevplýva priaznivo len na imunitu celkovo, pozitívne účinky má aj pri chemoterapii. Zvyšuje odolnosť tela proti baktériám a vírusom, podporuje imunitný systém počas terapie onkologických ochorení, čiže pomáha zmierňovať vedľajšie účinky chemoterapie. Hliva je tiež účinnou prevenciou proti rakovine, keďže regeneruje tkanivá a celkovo posilňuje organizmus. Údajne zabraňujú, aby sa rakovinové bunky delili, a dokáže ich aj usmrcovať.

Hliva ustricová a bradavice?

Keďže hliva pomáha omladzovať a regenerovať pokožku, je nápomocná aj pri liečbe rôznych ekzémov, herpesov a bradavíc. Jej samotnou konzumácou sa ich však nezbavíte, hliva vám pomôže iba s fázou ich hojenia.

Hliva posilňuje imunitu, znižuje cholesterol i kardiovaskulárne riziko

Cukrovka i oxidačný stres

Pravdepdoobne ste už spojenie hliva ustricová a cukrovka začuli. Dôvodom, prečo by ju mali diabetici zaradiť do svojho jedálnička, je jej schopnosť znižovať hladinu krvného cukru. Pomáha tiež s vysokým krvným tlakom, čo býva častý problém nielen diabetikov. Hliva chráni bunky pred voľnými radikálmi, je účinným bojovníkom s oxidačným stresom.

Ďalšie účinky

  • Posilňuje srdce a cievy,
  • má antibiotické účinky,
  • má antiseptické účinky,
  • má priaznivý vplyv na náladu,
  • regeneruje bunky a tkanivo – spomaľuje starnutie buniek a urýchľuje regeneráciu po pohybovej aktivite,
  • podporuje metabolizmus tukov,
  • je nápomocná pri hojení zápalov a chronických infekcií,
  • zmierňuje únavu.

Top 3 produkty s hlivou ustricovou

Pre koho áno?

Ak sa pýtate, čo hliva ustricová a deti, prípadne, či môžete užívať hlivu ustricovú v tehotenstve, odpoveď znie áno. Hliva obsahuje množstvo pre telo potrebných látok, ktoré sú prospešné pre ľudí naprieč generáciami, teda vrátane detí (nad 3 roky) a tehotných a dojčiach žien. Hliva dodá vitalitu a energiu aj počas obdobia rekonvalescencie, vo svojom jedálničku ju ocenia ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, i diabetici, ktorí potrebujú dostať svoju glykémiu pod kontrolu.

Hliva ustricová je vhodná na konzumáciu takmer pre každého

Hliva ustricová a vedľajšie účinky

Hoci sa nežiaduce účinky pri konzumácii hlivy ustricovej takmer nevyskytujú, nemusí sadnúť každému. K vedajším účinkom sa radia črevné ťažkosti u niektorých precitlivených osôb a tiež mierne laxatívne účinky. Ak ste hlivu ešte nevyskúšali, nemusíte sa jej vyhýbať, precitlivenosť sa prejavila len u zanedbateľného množstva užívateľov. Platí, samozrejme, že všetko treba užívať s mierou. Čerstvú hlivu si doprajte pravidelne, nemusíte ju však konzumovať každý deň, pri výživových doplnkoch dodržiavajte stanovené odporúčania.

Čerstvá i vo forme doplnkov

Hliva je ľahko dostupná, preto ju môžete kedykoľvek využiť pri príprave chutných jedál. Pokiaľ vám však huby nechutia a dávate prednosť výživovým doplnkom, hliva ustricová je dostupná aj vo forme tabliet. Tabletky či kapsuly predstavujú jednoduchý a aj komfortný spôsob užívania. Zvyčajne sa odporúča užívať 1 až 2 kapsuly denne. Výživové doplnky s hlivou ustricovou sú dostupné už od cca 7 eur (60 tabliet), cena sa líši podľa toho, či ide o čistú hlivu alebo je s obsahom ďalších zdraviu prospešných látok.

Vyberáme z nášho katalógu

Skúsenosti s užívaním

Či budete konzumovať hlivu čerstvú, resp. varenú alebo si zvolíte výživové doplnky, s jej účinkami budete spokojní. Skúsenosti s ňou sú veľmi dobré, najmä čo sa jej vplyvu na imunitu a posilnenie únavy týka. Mnohí užívatelia si pochvaľujú aj jej pozitívne účinky na trávenie a funkciu čriev.

Recenzie a skúsenosti s Terezia Company Hliva ustricová heureka.sk


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...