Hniezda záchrany – šanca pre nechcených novorodencov aj ich matky

Sú matky, ktoré jednoducho nemôžu zabezpečiť svojmu dieťaťu normálny štart do života. Dôvodov môže byť niekoľko – majú viac detí a o ďalšie sa nedokážu postarať, sú v ťažkej sociálnej situácii, ich partner nechce dieťa, prípadne otehotneli po znásilnení, ale dieťa sa rozhodli donosiť atď.

Otvorené hniezdo záchrany s inkubátorom. Zdroj: Šanca, o.z.

Pre takéto matky existuje riešenie ich na prvý pohľad neriešiteľnej situácie – Hniezda záchrany. Ide o projekt, ktorý poskytuje reálnu šancu na život nechceným bábätkám.

Ako funguje Hniezdo záchrany?

Hniezda záchrany sú verejné inkubátory, do ktorých môžu zúfalé ženy po pôrode odložiť novorodenca, a tak ho uchrániť pred smrťou. Projekt funguje od roku 2004, kedy v SR vznikli prvé tri Hniezda záchrany. Do inkubátora môže matka odložiť dieťa do 6. týždňa po narodení a dať tak svojmu dieťaťu šancu na život. Ženy, ktoré porodili tajne a nevidia inú možnosť, len nechať svoje dieťa na pospas osudu, si môžu radšej zvoliť takúto, humánnejšiu cestu.

Je cesta späť? Hniezdo záchrany – adopcia

Dieťaťko, ktoré v inkubátore skonči, je anonymné a právne voľné, čo znamená, že po zápise do matriky môže začať adopčný proces. Matka sa k dieťaťu, ktoré uložila do Hniezda záchrany, môže vrátiť dovtedy, kým súd nevydá právoplatné rozhodnutie o adopcii dieťaťa, musí preto konať rýchlo. Po rozhodnutí súdu už biologická matka nemá na návrat k dieťaťu nárok. Ukončenie adopčného procesu je individuálne, môže to trvať jeden, ale aj niekoľko mesiacov.

Zatvorené hniezdo záchrany. Zdroj: FB Šanca, o.z.

V prípade, že sa mamička chce k odloženému dieťaťu vrátiť, musí v prvom rade kontaktovať nemocnicu a predložiť dôkazy o materstve. Sociálna sestra alebo priamo matka po jej odporučení musí kontaktovať sociálny odbor Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Súd následne po zvážení dôkazov a zhodnotení psychického i socálneho hľadiska rozhodne, či je matka spôsobilá sa o dieťa postarať.

Ako sa pozerá na hniezdo záchrany zákon, resp. čo z toho pre matku plynie? Hniezdo záchrany je považované za jednu z krízových možností záchrany detského života, zabezpečuje najzákladnejšie právo dieťaťa – právo na život. Inkubátory sú verejne prístupné a matka do nich môže novorodenca odložiť anonymne a beztrestne bez toho, aby niekto pátral po jeho a jej pôvode.

Zúfalé, ale dobré riešenie

Záchrana života čo len jedného nechceného bábätka má zmysel. Napriek tomu, že nechcené deti na svete nikto nevítal, môže sa im vďaka Hniezdam záchrany podariť viesť plnohodnotný život. Šancu na lepší zajtrajšok majú takéto deti už po celom Slovensku, keďže Hniezda záchrany sú celkovo v 19 mestách – v každom krajskom meste a vo viacerých väčších mestách. Hniezda záchrany sú umiestnené v budovách nemocníc z ich vonkajšej strany, aby k nim bol ľahký prístup z ulice a aby sa k nemu hneď dostal zdravotnícky personál, ktorý je upozornený na dieťa v inkubátore alarmom.

Záchrana dieťaťa. Zdroj: FB Šanca, o.z.

Dieťa dostáva po vložení do inkubátora plnohodnotnú lekársku pomoc a šancu dostať sa rýchlo do rodiny, kde bude chcené. Jediným problémom je vari iba to, že dieťa odložené týmto spôsobom stráca možnosť sa niekedy dozvedieť viac o svojej identite a informácie o svojej pôvodnej rodine.

OZ Šanca a Hniezda záchrany

Reálnu šancu na život nechceným bábätkám vybudovaním prvých 3 Hniezd záchrany (v decembri 2004 a na jar 2005) dalo Občianske združenie Šanca pre nechcených. Prezidentkou občianskeho združenia je Anna Ghannamová. Základnou myšlienkou vzniku hniezd záchrany bolo znížiť počet nájdených mŕtvych novorodencov na Slovensku. Prevádzku hniezd záchrany zabezpečujú nemocnice. Zdravotníkov upozorní hneď po uložení bábätka do inkubátora zvukový signál. Keďže sa novorodenci rýchlo podchladia, každý inkubátor je vyhrievaný.

Ako uvádza o svojej činnosti OZ Šanca, „dávame šancu konkrétnym ľuďom, nie nejakej pomyselnej mase ľudí. Lebo len pomoc konkrétnemu človeku je efektívna a preukázateľná.“

Hniezda záchrany:

Banská Bystrica: FNsP F.D. Roosevelta, Námestie L. Svobodu 1
Bratislava: Detská fakultná nemocnica, Limbová 1, Kramáre
Fakultná nemocnica s poliklinikou, Antolská 11, Ba – Petržalka
Čadca: Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca, Palárikova 2311
Dolný Kubín: Nemocnica s poliklinikou L.N.- Jégeho, Nemocničná ul. 1944/10
Dunajská Streda: Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a.s., Veľkoblahovská 23
Košice: Fakultná nemocnica L. Pasteura, Rastislavova 43
Nitra: Fakultná nemocnica Nitra, Špitálska 6
Nové Zámky: Nemocnica s poliklinikou, Slovenská 11
Prešov: Fakultná nemocnica s poliklinikou, Hollého 14
Rimavská Sobota: Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota, Šrobárova 1
Rožňava: Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory, Špitálska ulica č.1
Ružomberok: Ústredná vojenská nemocnica, Považská 2
Skalica: Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a.s., Koreszkova 7
Spišská Nová Ves: Nemocnica s poliklinikou, Jánskeho 1
Svidník: Nemocnica arm. generála L. Svobodu, n.o., MUDr. Pribulu 412/4
Trenčín: Fakultná nemocnica Trenčín, Legionárska 28
Trnava: Fakultná nemocnica, A. Žarnova 11
Vranov nad Topľou: Vranovská nemocnica, n.o., M.R. Štefánika 187/177B
Žilina: Nemocnica s poliklinikou, V. Spanyola 43


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

Ľudka 08. Apr. 2019
Skvelé, že sú Hniezda záchrany v každom väčšom meste. Deti tak majú šancu dostať príležitosť na život, ktorý im matka nedokáže zabezpečiť. Gratulujem OZ Šanca, že sa im vôbec niečo takéto podarilo na Slovensku vybudovať.

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.