Horúce nápoje na liečbu prechladnutia

Poznáte to, v zimnom období vás prefúkne studený vietor a nádcha je raz-dva na svete. Neliečená nádcha dokáže poriadne potrápiť – nemusí však prerásť do chrípky alebo silného zápalu dýchacích ciest.

Horúci nápoj Theraflu proti nachladnutiu

Zabrániť tomu môžete, ak budete užívať horúce nápoje na prechladnutie. Popíšeme vám, ako fungujú, pre koho sú vhodné a predstavíme vám 3 najpopulárnejšie z nich.

Obľúbené horúce nápoje proti prechladnutiu

Zloženie a pôsobenie

Horúce nápoje na chrípku a prechnladnutie nie sú iba nejaké „čajíčky“ ale skutočné lieky, ktoré sú určené na zmiernenie prejavov prechladnutia. Ich účelom teda nie je priama liečba angíny, chrípky či iných ochorení. Obsahujú podobné látky ako známe tabletky proti bolesti a na zníženie teploty ako napr. Paralen, Ibuprofen a pod. i keď zloženie každého nápoja je iné.

Účinné látky sa v nich nachádzajú v pomerne vysokých koncentráciách, preto ich nepoužívajte ako bežné horúce nápoje na zimu či na zahriatie.

Najčastejšie sa vyskytujúce látky v horúcich nápojoch:

 • Paracetamol – Veľmi silná látka, ktorá znižuje horúčku a tlmí bolesť. V nápoji môže byť zastúpený v množstve 325 – 1 000 mg. Dosť zaťažuje pečen a pri dávke nad 4 g denne môže prísť k jej zlyhaniu. Jednorazovú dávku 1 000 mg by nemali užiť ľudia s hmotnosťou menšou ako 65 kg. Ak súčasne užívate sirup proti kašľu či tablety, myslite na to, že taktiež môžu obsahovať paracetamol (dennú dávku potom musíte sčítať).
 • Fenylefrín – Najčastejšie sa vyskytuje ako fenylefrín hydrochlorid. Táto látka spôsobuje stiahnutie ciev v sliznici nosa, čím prináša úľavu od jeho upchatia. Pozor – znižuje aj prekrvenie maternice, čo môže mať v tehotenstve za následok nedostatok kyslíka a živín pre plod. Taktiež preniká do materského mlieka, preto ho nemôžu užívať tehotné ani dojčiace ženy.
 • Vitamín C – Nazývaný tiež kyselina askorbová, posilňuje obranyschopnosť organizmu, čím mu pomáha bojovať s chorobami. V nápojoch na liečbu prechladnutia ho nájdete v množstvách 50 – 100 mg, čo cca zodpovedá odporúčanej dennej dávke pre dospelého človeka.
 • Guaifenezín – Čisto prírodná látka – extrakt z koreňa valeriány lekárskej. Má upokojujúce účinky a pomáha pri nespavosti.
 • Sacharóza – Repný cukor, v týchto nápojoch sa používa ako sladidlo. Obvykle je zastúpený v množstve niekoľkých gramov. Môže vadiť diabetikom.
 • Farbivá – V tomto druhu nápojov sa najčastejšie vyskytujú azofarbivá E110, E122 a E151, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie u niektorých ľudí.

Najlepšie horúce nápoje na liečbu prechladnutia - Coldrex citrón

Dostupnosť a cena

Horúce nápoje na prechladnutie sú síce drahšie ako účinné látky vo forme tabliet, no ich cena aj tak nie je nijako závratný. Kúpite ich za cenu od cca 5 eur pri balení s 10 dávkami.

Najobľúbenejšími sú Theraflu, Coldrex, Paralen grip či Celaskon horúci nápoj.

Top 3 najobľúbenejšie horúce nápoje na prechladnutie

Dávkovanie

Horúce nápoje na liečbu prechladnutia užívajte v dávkach odporúčaných výrobcom. Najvyššia denná dávka je obvykle 3 – 4× denne, neprekračujte ju a neužívajte nápoj dlhšie ako 5 dní. Dávkujte ich primerane, 100 kg vážiaci muž predsa len znesie viac ako žena s polovičnou hmotnosťou.

Príprava týchto nápojov ako napr. Theraflu je jednoduchá – mali by ste ich zaliať vodou s teplotou cca 70 °C.

Nezabúdajte, že horúce nápoje na zmiernenie príznakov prechladnutia nemusia byť tým jediným, čo pomáha na chrípku a rozhodne nenahrádzajú liečbu, a preto pri dlhšie trvajúcich ťažkostiach vyhľadajte lekára.

Kontraindikácie

Horúce nápoje na liečbu prechladnutia nie sú určené pre každého. Ak spĺňate jedno z nižšie uvedených kritérií, radšej sa im vyhnite a siahnite po tabletkovej forme s nižším obsahom účinnej látky.

 • Vek do 15 rokov – Z dôvodu vysokej dávky účinných látok nie sú tieto nápoje určené deťom do 15 rokov.
 • Vysoký krvný tlak – Už spomínaný fenylefrín sťahuje cievy, jeho vedľajšie účinky sú teda zvyšovanie krvného tlaku a znižovanie tiež účinku betablokátorov, tj. liekov na vysoký tlak. Patria sem napr. lieky bisoprolol, metoprolol či karvedilol. Niektoré nápoje tiež obsahujú vyššie množstvo sodíka, ktorý zadržiava vodu v tele, čím taktiež zvyšuje krvný tlak.
 • Depresia – Fenylefrín v tele degraduje prostredníctvom enzýmu monoaminooxidáza, no niektoré antidepresíva znižujú funkciu tohto enzýmu. Patria sem napr. lieky fenelzín, tranylcypromín a moklobemid.
 • Vyššia záťaž pečene – Paracetamol sám o sebe predstavuje značnú záťaž na pečeň. Ak ju máte oslabenú napr. nadmerným požívaním alkoholu alebo užívaním liekov na epilepsiu ako karbamazepín a fenytoín, nápojom s paracetamolom sa radšej vyhnite a nahraďte ich liekmi s jeho nižším obsahom.
 • Lieky proti zrážaniu krvi – Paracetamol môže zosilniť ich účinok. Patrí sem napr. liek warfarín.
 • Horúce nápoje taktiež neužívajte, ak trpíte zeleným zákalom (glaukómom), zvýšenou funkciou štítnej žľazy, astmou či zníženou funkciou pečene alebo obličiek.

Tieto nápoje nikdy nekombinujte s liekom probenecid alebo s inými liekmi proti bolesti a na zníženie teplot – napr. paracetamol v nápoji s ibuprofenom alebo kyselinou acetylsalicylovou. Čiže napr. kombinácia Theraflu a Paralen neprichádza do úvahy. Tieto látky by medzi sebou mohli reagovať a spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky.

Samozrejme, zoznam kontraindikácii pri jednotlivých nápojoch je vždy dlhší, mali by ste preto vždy čítať príbalový leták ku konkrétnemu nápoju.

Obľúbené horúce nápoje proti prechladnutiuKomentáre

18/02/2019 15:30
martin

Najlepsie je theraflu, mam ho odskusane, vzdy mi pomohlo - citil som sa lepsie uz po prvej davke. Nie je to ako liek od doktora, ale udrzi to cloveka na nohach a pomoze to hlavne vtedy, ked si nemozem dovolit ist na marodku. Vzdy beriem aj na vylety do zahranicia, istota je istota :-)

18/03/2019 14:42
zdena

u nas funguje coldrex, je to rychly a ucinny liek, znizi teplotu a dokonca uvolni upchaty nos. O par hodin sa tieto priznaky samozrejme vratia, s coldrexom je vsak leicba prechladnutia znesitelnejsia. Super je aj to, ze ide o komplexny produkt - nemusim brat zvlast liek proti bolesti hlavy, proti horucke, a ani kvapky do nosa.. staci mi zaliat si napoj, vypit co najteplesie a dopriat si oddych v posteli.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Sirup zo sladkého drievka na posilnenie imunity – recenzia. Zloženie, účinky, cena, dávkovanie Sirup zo sladkého drievka na posilnenie imunity – recenzia. Zloženie, účinky, cena, dávkovanie

Sirup zo sladkého drievka od Vifitex je výživový doplnok, ktorý sa a používa proti kašľu, zachrípnutiu a aj na celkové posilnenie zdravia človeka a jeho imunitného systému. O jeho...

Konopný Elixír (recenzia). Bylinný sirup na imunitu, srdce i krajšie vlasy a pleťKonopný Elixír (recenzia). Bylinný sirup na imunitu, srdce i krajšie vlasy a pleť

Konopný elixír je výživový doplnok s obsahom konope, ktorý má priaznivé účinky na organizmus. V recenzii sa dozviete o jeho zložení, pôsobení na organizmus i o tom, kde si ho môžete...

Chrípková epidémia na Slovensku – príznaky, priebeh, liečbaChrípková epidémia na Slovensku – príznaky, priebeh, liečba

Začína to nevinným kýchnutím, pokračuje to bolesťou hlavy, zápalom hrdla a nepriechodným nosom. Nepodceňujte váš zdravotný stav, pretože aj keď ide len o  "obyčajnú"  chrípku, môže vám...