Ibalgin 400 – recenzia tabletiek proti bolesti

Bolesť je odpoveď organizmu na „nepriaznivý podnet“. Ide o subjektívnu záležitosť, ktorá sa nedá odmerať ani odhaliť laboratórnymi testami. Ovplyvňuje ju množstvo faktorov (napr. skúsenosti z minulosti, momentálne rozpoloženie, stres, adrenalín a i.). Aj kvôli nim má každý individuálne nízky, resp. vysoký prah bolesti. Ten sa dá ovplyvniť pomerne jednoduchým spôsobom. Práve užívanie Ibalginu patrí medzi najčastejší. Prečo?

Ibalgin 400

Celosvetovo najpoužívanejšie liečivo miernej a stredne silnej bolesti či zápalu je ibuprofén, v Ibalgine účinná látka, ktorá analgeticky pôsobí na aktivitu enzýmu zodpovedného za tvorbu prostaglandínov. Tie znásobujú citlivosť bolestivých nervových zakončení a na úrovni miechy zvyšujú prenos bolestivých impulzov do mozgu. Na čo pomáha Ibalgin? Je jeho užívanie potenciálnou hrozbou pre organizmus?

Tipy na rôzne varianty Ibalginu

Zloženie

Ibalgin 400 sú filmom obalené tablety patriace do skupiny nesteroidných protizápalových liečiv. Nie sú viazané na lekársky predpis – 1 tableta obsahuje 400 mg liečiva ibuprofén, ak by sa jeho hodnota zvýšila na 600 mg, už by bol „recept“ nutný. Balenie je dostupné v rôznych veľkostiach, pričom väčší počet tabliet, konkrétne 100 s obsahom 400 mg ibuprofénu, taktiež vyžaduje lekársky predpis.

Ďalšími zložkami v Ibalgine sú kukuričný škrob, predželatínovaný kukuričný škrob, sodná soľ karboxymetylškrobu, kyselina stearová, mastenec, bezvodý oxid kremičitý, hypromelóza, makrogol, oxid titaničitý E171, erytrozín E127, simetikónová emulzia SE4.

Účinky Ibalginu

Je najsilnejší voľnopredajný liek proti bolesti? Odpovede v recenziách a diskusných fórach sa síce líšia, no drvivá väčšina ľudí hodnotí Ibalgin ako prvú pomoc na bolesť, ktorá po užití úplne zmizne alebo sa zaručene zmierni (cca do 1 hod.). Podľa skúseností sa úľava dostaví vždy a v porovnaní s inými analgetikami z rovnakej kategórie ešte rýchlejšie. Pomer kvalita a cena je výborný, no je dôležité spomenúť, že niektorí užívatelia sa sťažujú na gastrointestinálne ťažkosti.

Bolesť hlavy

Ibalgin pôsobí pri:

 • bolesti svalov a kĺbov sprevádzajúcich chrípkové ochorenia
 • miernej až strednej bolesti hlavy, chrbta, zubov
 • bolestivej menštruácii
 • poraneniach mäkkých tkanív (napr. pomliaždenie a vyvrtnutie)
 • stavoch horúčky počas chrípkových ochorení (aj ako doplnková liečba horúčkovitých stavov pri iných ochoreniach)
 • zápalových a degeneratívnych ochorení kĺbov (artritída) a chrbtice alebo mäkkých tkanív pohybového ústrojenstva, ktoré sú sprevádzané bolesťou, začervenaním, opuchom a stuhnutosťou – no v tomto prípade iba na odporúčanie lekára

Pre koho je, resp. nie je vhodný?

Ibalgin 400 môžu užívať dospelí muži, ženy a deti, ktoré dovŕšili 12 rokov. Hranica veku je stanovená podľa obsahu ibuprofénu v jednej tablete. Ibalgin pre deti od 6 – 12 rokov je vhodný vtedy, ak hodnota ibuprofénu predstavuje iba 200 mg. Deťom do 6 rokov je určený ibuprofén v suspenzii (už od 3 mesiacov).

Staršia žena s bolesťou ruky

Užívanie Ibalginu počas tehotenstva a dojčenia závisí od odporúčania lekára, no je lepšie, ak sa mu ženy v gravidite preventívne vyhnú. Prísny zákaz platí v poslednom trimestri. Ibalgin 400 by nemali užívať ľudia alergickí na ktorúkoľvek zložku lieku, ľudia s poruchami krvotvorby a krvnej zrážavosti, s existujúcimi alebo opakovanými vredmi žalúdka či dvanástnika, pri krvácaní alebo perforácii v zažívacom trakte, pri ťažkom srdcovom zlyhaní a i. Podrobnejšie informácie vám poskytne Ibalgin príbalový leták.

Dávkovanie a užívanie

Tak ako rôzne prášky proti bolesti má aj Ibalgin dávkovanie prispôsobené individuálnym potrebám. Sú však stanovené konkrétne hranice, ktoré sa nesmú pri užívaní prekročiť. Hrozili by totiž vážnejšie zdravotné problémy. Odporúčania pri užívaní Ibalginu 400 sú nasledovné:

 • prehĺtajte celú (nerozdrvenú) tabletu s väčším množstvom tekutiny
 • neužívajte liek dlhšie ako 7 dní bez poradenia sa s lekárom
 • dospelí môžu užiť 1 – 2 tablety 3x denne, pričom odstup medzi jednotlivými dávkami činí najmenej 4 hod.
 • deti od 12 rokov a dospievajúci môžu užiť 1 tabletu 3x denne alebo jednorazovo podľa potreby – celková dávka ibuprofénu za deň by nemala presiahnuť 1200 mg
 • ak trpíte bolesťami svalov či kĺbov, môžete účinok tabliet podporiť nanesením krému s obsahom ibuprofénu na postihnuté miesto
 • Ibalgin 400 môže byť ovplyvnený inými liekmi a taktiež môže sám iné lieky ovplyvňovať – ak nejaké užívate, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom
 • Ibalgin sa neodporúča užívať na prázdny žalúdok
 • Ibalgin a alkohol je kombinácia, ktorú výrobca neodporúča

Aké varianty možno kúpiť? Aká je cena za Ibalgin produkty?

Ibalgin lieky sú dostupné v niekoľkých variantoch, ktoré z hľadiska dávkovania môžeme rozdeliť na 2 druhy. Prvým je vnútorné užívanie (sem patria tablety, suspenzia, prášok vo vrecúšku), druhý predstavuje aplikáciu na lokálne bolestivé miesto (krém a gél). Cena sa odvíja od typu produktu, účinnosti, resp. rýchlosti nástupu účinku, od veľkosti balenia. Pohybuje sa od cca 3 € až po 7 €.

Prehľad Ibalgin produktov podávaných perorálne:

Ibalgin fast dávkovanie a cena

Ibalgin fast zloženie, dávkovanie, cena, užívanie

Je pravda, že Ibalgin škodí?

Bes súhlasu lekára by sa mal Ibalgin užívať iba krátkodobo a vo výrobcom odporúčaných dávkach. V opačnom prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia niektorých orgánov, napr. zápal sliznice žalúdočno-črevného traktu. Ak neprekročíte výrobcom a lekárom stanovené maximálne dávky, nebude liek užívať dlhodobo a pravidelne, obavy sú zbytočné (pozor na možné kontraindikácie). Avšak, i tak sa môžu u niektorých ľudí vyskytnúť neželané príznaky.

Muž s horúčkou

Ibalgin vedľajšie účinky podľa frekvencie výskytu:

 • poruchy trávenia – napínanie, vracanie, pálenie záhy, hnačky, zápcha, nadúvanie (veľmi časté);
 • bolesť v nadbrušku (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb);
 • bolesť hlavy, závraty (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb);
 • horúčka, vyrážka, poškodenie pečene, poruchy videnia a vnímania farieb, opuchy, zlyhanie srdca, a i. (môžu postihovať menej ako 1 zo 1000 osôb).

Doplňujúca informácia: Ak sa objavia závažnejšie reakcie, ako napr. žihľavka, náhle vzniknutý opuch okolo očí, pocit zvierania na hrudníku alebo dýchacie ťažkosti, stolica sfarbená načierno a i., je potrebné okamžite vyhľadať lekára.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 24.02.2019
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.