Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Rozlišujeme 2 typy cukrovky a tým je cukrovka I. typu, pri ktorej sa v tele netvorí dostatok inzulínu a človek je nútený si do konca života podávať inzulín umelom, a cukrovka II. typu. Pri nej je zase telo ho nie je schopné inzulín správne spracovať.

Inzulínová pumpa je vhodná pre diabetikov I. typu

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to inzulínová pumpa. Viete,  čo to je?

Čo je inzulínová pumpa?

Inzulínová pumpa je digitálne zariadenie, ktoré sleduje stav cukru a inzulínu v krvi. Pumpu je možné pripevniť na opasok alebo umiestniť si ju do vrecka či do špeciálnej ľadvinky, púzdra. Jej súčasťou je plastová kanyla (hadička), ktorá sa zavádza do prednej časti brucha. Cez ňu sa do tela dostávajú rýchle a presné dávky inzulínu, čo je pri cukrovke I. typu veľmi dôležité. Pumpa je výborným prostriedkom, pretože pri jej používaní si pacient nemusí kontrolovať ani hladinu cukru a ani hladinu inzulínu. Sama, podľa toho, koľko inzulínu indukuje kanyla v tele, podáva človeku inzulín. Je to prevencia nielen pred nízkou hladinou inzulínu, ale aj pred nadmerným množstvom podávania inzulínu, čo sa často stáva pri in injekčných formách.

Inzulínová pumpa a jej časti

Väčšina inzulínových púmp sa skladá zo:

 • zásobníka na inzulín,
 • displeja,
 • kanyly,
 • batérie,
 • obvodovej dosky,
 • mikroprocesora,
 • motorčeka,
 • piestovej tyče.

Celý proces kontroly a podávania inzulínu sa uskutočňuje tak, že inzulín sa z inzulínovej pumpy dostáva do tela cez infúznu súpravu, ktorou je koncovka – plastová, mäkká kanyla alebo oceľová ihla, hadička a adhézna náplasť. Nemusíte sa obávať, kanyla v tele je prilepená o pokožku lepiacou náplasťou, takže na pohľad to nie je nič strašné, nepríjemné ani nepohodlné. Prakticky ju vôbec necítite. Ak si obstaráte dlhú hadičku, pumpu môžete pokojne nosiť aj v zadnom vrecku nohavíc. To, že je kanyla zavedená na bruchu, nie je pravidlom. Môže sa umiestniť aj na rameno, sedací sval alebo stehno.

Čo je cieľom inzulínovej pumpy a ako funguje?

Cieľom pumpy je pracovať, resp. nahrádzať funkciu pankreasu, pri tvorbe inzulínu. Zastupuje ho po celý deň i v noci. Telu poskytuje vždy toľko inzulínu, koľko potrebuje. Vzhľadom na to, že telo potrebuje istú dávku inzulínu počas celého dňa a inú pri prijímaní potravy, rozlišujeme 2 typy inzulínu. Ide o:

Bolus inzulín

Dávkuje sa podľa aktuálnej situácie, ktorá je nad rámec diabetického režimu, teda pri väčšom prijme potravy alebo pri športovej aktivite. Označuje sa aj pojmom „bolus dávka“. Inzulín sa vylúči vtedy, ak zjete viac jedla ako ste mali v plánovacom režime a je potrebné znížiť vysokú glykémiu (cukor v krvi) pomocou inzulínu. Ak cukor nie je spracovaný inzulínom, cukor sa hromadí v krvi a dochádza k hyperglykémii. Telo nezískava energiu z prijatého cukru, i keď je ho v krvi veľa, ale len z tuku.

Bazálny inzulín

Druhým typom inzulínu je bazálny, ktorý sa vylučuje približne v rovnakom množstve, nepretržite 24 hodín, je označovaný aj ako permanentný inzulín. Jeho úlohou je udržať hladinu cukru v krvi v norme tak, aby nedošlo k náhlej strate energie a komplikáciám.

Tieto 2 typy inzulínu sú odlišné preto, že inzulín sa vylučuje za iných okolností. Inzulínová pumpa je teda veľmi inteligentné zariadenie, na ktorom vám lekár naprogramuje viacero nastavení bazálnej a krátkodobej dávky. Potom už sama uvoľňuje do tela toľko inzulínu, koľko bude vaše telo potrebovať. Obe hladiny inzulínu stanovuje lekár.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie pre diabetikov

Inzulínová pumpa a jej výhody a nevýhody

Inzulínová pumpa výrazne uľahčuje život cukrovkára. Vďaka nej si nemusí pacient neustále kontrolovať cukor pomocou glukomera (prístroj na meranie cukru), a podľa výslednej hladiny cukru regulovať podávanie inzulínu. Inzulínová kompenzácia pomocou pumpy nevyžaduje ani glukomer a ani inzulínové pero. Samozrejme, že každá minca má 2 strany. To, že má inzulínová pumpa množstvo výhod, neznamená, že nemá aj nevýhody.

Výhody inzulínovej pumpy

 • Pohodlnejší a flexibilnejší život – pomocou inzulínovej pumpy nemusíte mať pri sebe inzulínové pero a glukomer, a byť neustále v strehu, hlavne po jedle, či si máte alebo nemáte doplniť inzulín. Pumpa to urobí za vás.
 • Presná inzulínová dávka – ani veľa, ani málo, pumpa vám dávkuje inzulín na mieru, presne tak, ako to vaše telo vyžaduje v danom okamihu.
 • Žiadna bolesť – pri inzulínovej pumpe nebudete dopichaní a nebudete mať žiadne modriny po vpichoch. Pri aplikácii inzulínu cez pumpu je to bezbolestné, trochu tlaku budete pociťovať len pri výmene inzulínového setu, ale to je potrebné urobiť len 1-krát za 2-3 dni.
 • Praktickosť – pri kontrole glukózy v krvi by ste počas dňa museli pri sebe neustále nosiť glukomer, inzulínové pero spolu so sterilnými a dezinfekciou, pri pumpe nepotrebujete nič, len samotnú pumpu.
 • Menšie riziko komplikácii - pumpa vám dávkuje inzulín vždy a presne toľko, koľko potrebujete. Je to veľmi dôležité, najmä v noci a ráno, keď sa u niektorých pacientov objavuje nízka hladina cukru v krvi.
 • Nepotrebujete si odbiehať – pri vpichovaní inzulínu perom uprednostňujú mnohí súkromie, preto si odbehnú na WC, kde si pichnú inzulín, čo je nepohodlné. Pri pumpe môžete byť celý čas v centre spoločenského diania.

Nevýhody inzulínovej pumpy

 • Výmena kanyly – s používaním pumpy súvisí aj výmena zavádzanej kanyly, resp. infúziovej súpravy. Pre čo najväčšiu bezpečnosť a sterilné podávanie inzulínu do tela je potrebné kanylu vymieňať každé 2 až 3 dni za novú. Keďže je zavedená do tela, môže sa stať, že vznikne infekcia alebo dôjde k upchatiu kanyly.
 • Cena – jasné, čo je dobré resp. lepšie je vždy drahšie. Inzulínová pumpa stojí niekoľko stoviek eur, ak splníte indikačné kritériá, zdravotná poisťovňa pumpu preplatí.
 • Menenie zariadenia – za rok je potrebné vymeniť inzulínovú pumpu približne 4-krát. Je to preto, aby bolo zariadenie znovu schopné efektívne dopĺňať inzulín.
 • Narušenie súkromia – nosenie inzulínovej pumpy je isté narušenie súkromia pacienta. Tým, že je pumpa alebo kanyla čiastočne vidieť (podľa miesta nosenia), dáva pacient najavo, že je diabetik.
 • Neustále nosenie – inzulínová pumpa musí byť vždy s pacientom (výnimkou je kúpanie, plávanie, sauna...). Ak si ju odpojí na istú dobu, hrozí vznik hyperglykémie.

Výhody a nevýhody inzulínovej pumpy

Vhodní adepti na inzulínovú pumpu

Inzulínová pumpa je pomerne drahá. Ak si ju chcete zaobstarať len pre svoje pohodlie, pravdepodobne si ju budete musieť zaplatiť celú. Ak lekár posúdi, že máte nárok na inzulínovú pumpu, poisťovňa vám ju preplatí. Nárok na pumpu majú spravidla osoby, ktoré:

 • podstupujú liečbu inzulínom, ale nie je u nich možné dosiahnuť vyhovujúce hladiny inzulínu pomocou metabolickej kompenzácie,
 • sú po transplantácii orgánov a možno ich chrániť vyrovnanou hladinou cukru a inzulínu v krvi,
 • tehotné ženy, u ktorých nie je možné dosiahnuť kompenzáciu inými inzulínovými prostriedkami tak, aby neohrozili seba alebo bábätko.

Ako prejsť na diabetickú pumpu?

Ak lekár odporučí používanie diabetickej pumpy, je potrebná hospitalizácia, aby sa mohla pumpa nastaviť podľa špecifických požiadaviek vášho tela. Ide o proces, ktorý zvyčajne trvá približne 8 až 10 dní. Zahŕňa pozorovanie reakcií vášho tela na cukor a podávaný inzulín pri rozličných situáciách, napr. pri nadmernej aktivite, pri konzumácii rôznych jedál a pod. Potom sa vám pod kožu zavedie kanyla a naprogramuje sa prístroj. Následne sa zase sleduje, ako vaše telo reaguje na naprogramované dávky. Pod lekárskym dohľadom ste neustále. Na klinike, kde tento proces prebieha, vás učia, ako s inzulínovou pumpou pracovať, ako vymieňať infúziovú súpravu, čo robiť v prípade, ak sa idete kúpať atď.

Ovládanie inzulínovej pumpy

Ovládanie pumpy je veľmi jednoduché, intuitívne. Diabetikovi stačí vedieť, aký je to bazálny inzulín a bolus inzulín (každý diabetik by to už mal vedieť). Jednotlivými tlačidlami si potom sám pacient dokáže prispôsobiť dávky. Ak sa dostane do neočakávanej situácie, ktorá je mimo plánu, napr. zje niečo s obsahom cukru. Inteligentná pumpa síce dokáže sama automaticky vypočítať, koľko inzulínu je potrebné do vášho tela zaviesť, avšak môžete to urýchliť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sladidlá pre diabetikov

Ako sa zavádza inzulínová pumpa?

Prvýkrát vám infúziovú súpravu zavádza do tela lekár a následne to robíte pod dohľadom lekára vy, aby sa ubezpečil, či to robíte správne. Nevyhnutnou úlohou pacienta je naučiť sa zavádzať kanylu správne, pretože to pri používaní pumpy bude robiť každé 3 dni. Postup, ako čo najčistejšie a najlepšie zavádzať pumpu, je nasledovný:

 1. Dôkladne si umyte ruky.
 2. Odstráňte fóliu z plastového púzdra.
 3. Na púzdro nevyvíjajte tlak, pretože sa v ňom nachádza ihla, aby ste ju nezlomili.
 4. Vydezinfikujte miesto vpichu pomocou obrúska s dezinfekciou, ktorý je súčasťou súpravy.
 5. Na jednom konci plastového púzdra sa nachádza kanyla, nedotýkajte sa jej, aby zostala sterilná. Vytiahnite ju za vnútornú časť smerom rúk od seba. To, či ste to urobili správne, vám naznačí zvuk. Pri vytiahnutí musí cvaknúť.
 6. Na opačnom konci púzdra odstráňte plastovú ochranu ihly.
 7. Priložte púzdro s ihlou na brucho tak, aby sa zavádzač ihly dotýkal kože a aby koža spolu s ihlou zvierali uhol okolo 30 °.
 8. Jemne pritlačte o pokožku a stlačte púzdro na mieste, kde sú znázornené okrúhle značky. Pocítite mierne pichnutie.
 9. Odstráňte púzdro od kanyly tak, že prichytíte leukoplast o pokožku.
 10. Z obalu zo súpravy vyberte hadičk a zaveďte ju.
 11. Pred tým, ako hadičku upevníte na kanylu, nastavte si na pumpe podávanie inzulínu a skontrolujte, či na konci hadičky naozaj kvapká inzulín.
 12. Ak áno, upevníte ju o kanylu pomocou spoja. Na správnosť zavedenia vás znovu upozorní cvaknutím.
 13. Pri plávaní, návšteve sauny alebo sprchovaní sa, odpojte len pumpu a hadičku. Kanylu nechajte zavedenú. Uskutočňuje sa to tak, že stlačíte spoj pri kanyle a vyberiete ho.
 14. Na koniec odstránenej hadičky umiestnite ochranný plastový vrchnák a na kanylu na pokožke taktiež.
 15. Zavádzať ju späť budete tak, že odstránite ochranný kryt z hadičky, odstránite kryt z kanyly, skontrolujete, či cez hadičku kvapká inzulín a následne hadičku zasuniete do kanyly. Opäť musí cvaknúť.

Upozornenia a záverečné odporúčania 

Pri používaní inzulínovej pumpy musia byť pacienti obzvlášť zodpovední, hlavne pri sledovaní úrovne glykémie pri odpojenej pumpe.

 • Pri kanyle je dôležité, aby na ňu nebol vyvíjaný tlak z vonkajšieho prostredia, napr. kvôli nevhodnému oblečeniu, pretože sa miesto vpichu môže zapáliť.
 • Pumpa môže byť odpojená maximálne na 2 hodiny.
 • Efektivitu inzulínovej pumpy je možné podporiť pomocou monitoringu cukru v krvi. Vďaka senzoru nepretržite zaznamenáva hladiny glukózy, čo je obzvlášť užitočné v prípade, ak si pumpu odpojíte.
 • Pumpu je nutné nabíjať buď nabíjačkou, alebo pomocou alkalických batérií. Výdrž batérie je znázornená na displeji inzulínovej pumpy.
 • Sprchovanie, návšteva sauny a kúpanie s inzulínovou pumpou nie je možné.
 • Pre ľahšie pochopenie, ako zavádzať inzulínovú pumpu, odporúčame pozrieť si názorné ukážky, videá, ktorých na internete nájdete mnoho. Okrem iného máte možnosť vidieť aj to, ako sa mení zásobník inzulínu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Čaje pre diabetikov

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.

Zásady správneho používania kontaktných šošoviek – ako ich nasadiť, dĺžka používania, čistenie Zásady správneho používania kontaktných šošoviek – ako ich nasadiť, dĺžka používania, čistenie

Výhody kontaktných oššoviek neraz zatieni strach z toho, že si ich nebudete vedieť založiť alebo vybrať z oka. Ako postupovať?