Jedľový olej – zloženie a účinky na vlasy, pleť a zdravie

Olej z jedle sibírskej je liek známy po stáročia. Používal sa pri zraneniach v bojoch, na prekrvenie pokožky a úľavu od bolesti. Vďaka jeho antibiotickým a antivírusovým vlastnostiam je jeho použitie a účinky jedľového olej naozaj rôznorodé.

Jedľový olej

Pozreli sme sa na jeho zloženie, účinky a to, pre koho je vhodný.

Obľúbené jedľové oleje

Ako sa vyrába a čo obsahuje jedľový olej

Tento olej sa vyrába z jedlí, najčastejšie z jedle sibírskej pochádzajúcej z Ruska, no príbuzné stromy sa vyskytujú aj v iných častiach Európy, Ázie či Severnej Ameriky. Drevo z jedlí sa odjakživa pálilo kvôli jeho teplu a aromatickým vlastnostiam. Dnes sa z neho vyrába aj esenciálny olej príjemnej, teplej vône. Ten sa získava z mladých výhonkov jedlí, ktoré sa destilujú nad parou.

Olej z jedle sibírskej

Najdôležitejšou zložkou oleja je snáď bornylacetát. V ňom je obsiahnuté obrovské množstvo éterických fytoncídov, ktoré pôsobia antibakteriálne, antivírusovo a antimykoticky. Ďalšou zložkou sú terpény, prírodné zlúčeniny s liečivými účinkami uľahčujúce vykašliavanie. Tieto látky majú významný vplyv na imunitný systém a pomáhajú liečiť zápalové ochorenia.

Účinky jedľového oleja

Prospešnosť jedľového oleja pre ľudský organizmus je dnes už nesporná a vedecky dokázaná. Medzi najvýznamnejšie účinky tohto prírodného pomocníka patria:

 • antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky,
 • úľava od bolesti svalov, kĺbov a poranení,
 • protizápalové účinky,
 • upokojujúce účinky, zmiernenie stresu a únavy,
 • antioxidačné vlastnosti môžu byť nápomocné pri detoxe a účinné proti vzniku rakoviny,
 • odstránenie zápachu,
 • dezinfekcia,
 • celkové posilnenie imunitného systému.

Jedľový olej má priaznivé účinky na zdravie

Pre koho je jedľový olej vhodný

Tieto vlastnosti jedľového oleja sú účinným prostriedkom na zmiernenie, liečenie a prevenciu mnohých zdravotných ťažkostí. Jeho priaznivému vplyvu sa môžu tešiť ľudia s týmito ťažkosťami:

 • Chrípka, prechladnutie, zahlienenie a angína
 • Zápalové ochorenia dýchacích ciest, bronchitída, pneumónia a chronický kašeľ
 • Kožné ochorenia ako psoriáza, žihľavka, mokvajúca dermatitída, mokrý ekzém, akné, hnisavé ochorenia kože
 • Poškodenie kože, poranenia, popáleniny a omrzliny
 • Zlomené kosti
 • Zápal svalov a nervov
 • Bolesti spojené s reumou a artritídou
 • Ochorenia ústnej dutiny, bolesti zubov, zápal ďasien
 • Mykóza chodidiel
 • Zápach z úst
 • Duševné vyčerpanie, stres, nespavosť
 • Oslabený imunitný systém

Vhodnosť jedľového oleja pre tehotné a dojčiace ženy a deti závisí od konkrétneho prípravku. Vo väčšine prípadov je však tento olej vhodný pre deti od troch rokov, no tehotné a dojčiace ženy by sa pred jeho použitím mali poradiť so svojím lekárom.

Olej z jedľových výhonkov

Na trhu existuje množstvo prípravkov, z ktorých si spotrebiteľ môže vybrať. Cena sa pohybuje v rozpätí od 3 do 15 eur v závislosti od typu oleja, jeho použitia a objemu. Niektoré prípravky sú určené len na perorálne použitie vo forme kvapiek, iné sa zas používajú ako olej na vonkajšie použitie. Dá sa ním natierať buď priamo, alebo sa zriedi s vodou, vmieša do krému alebo šampónu. Jedľový olej sa používa aj na inhaláciu alebo sa niekoľko kvapiek primieša do kúpeľa. Ďalšie spôsoby použitia sú studené alebo teplé obklady, kloktanie aj rozptyľovanie do ovzdušia prostredníctvom aromalampy, zvlhčovača alebo elektrického difuzéra.

Skúsenosti s používaním jedľového oleja

Účinky jedľového oleja si pochvaľujú predovšetkým ľudia so zápalovými ochoreniami dýchacích ciest, či už chronických ako je astma, alebo pri prekonávaní zápalu pľúc a problémoch s prieduškami. Olej im pomáha zmierniť kašeľ a vykašliavanie hlienov. Podobne sú na tom alergici, ktorým zlepšuje priebeh alergie.

Chladivý a upokojujúci účinok zaznamenali ľudia s popáleninami, poraneniami, štípancami od hmyzu a kožnými ochoreniami. Tí, ktorí si jedľový olej zakúpia, naň už väčšinou nedajú dopustiť a užívajú ho naďalej, kvôli zlepšeniu imunity či zmierneniu únavy a dodaniu energie.

Recenzie a skúsenosti s MUDr. Tatiana Kozlová Jedľovým olejom

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

12/08/2019 14:54
Alica

Stačí pár kvapiek a hneď sa mi pri nachladnutí uľaví. Používam ho do aromalampy, ale aj na opary a ako dezodorant (cítim sa vďaka nemu sviežejšie). Vyhovuje mi jeho čerstvá vôňa, akoby som bola v lese :)

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prírodný olej z čiernej rasce – účinky, cena, užívanie. Vhodný je na pleť i na vlasyPrírodný olej z čiernej rasce – účinky, cena, užívanie. Vhodný je na pleť i na vlasy

Olej z čiernej rasce má množstvo priaznivých zdravotných účinkov. Všetko podstatné o tomto liečivom oleji vám prezradíme v článku.

Bodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenostiBodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenosti

Bodliakový olej je považovaný za najúčinnejší prírodný liek na liečbu pečene. Okrem toho má pre organizmus aj mnohé ďalšie pozitívne prínosy.

Hroznový olej na pleť i vlasy – dávkovanie, použitie, cena, skúsenostiHroznový olej na pleť i vlasy – dávkovanie, použitie, cena, skúsenosti

Hroznový olej  –  zázrak alebo podfuk? Pozrite sa, čo hroznový olej skutočne dokáže, a v čom vám až tak nepomôže.