Kostihoj lekársky aj ako krém na zuby, hovoria skúsenosti

Kostihoj lekársky, alebo dobrý či čierny koreň patrí k veľmi všestranným rastlinám, ktoré používali už naše staré a prastaré mamy pri mnohých problémoch a produkty z neho by rozhodne nemali chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

Masť a tinktúra z kostihoja lekárskeho

Už jeho názov napovedá o tom, že pomáha pri rôznych problémoch s kosťami, no nielen s nimi. Urýchľuje liečbu pooperačných rán a jaziev, pomáha pri reumatických bolestiach, ale aj pri liečbe kŕčových žíl. Ak chcete vedieť viac o jeho účinkoch, potom čítajte ďalej.

Navštívte online lekáreň Dr. Max, kde nájdete široký výber výrobkov s kostihojom v rôznych veľkostných ale aj cenových kategóriách.

Pestovanie kostihoju v domácich podmienkach

Kostihoj nie je veľmi náročná rastlina. Rastie voľne v prírode na vlhkých miestach, či už pri krajoch potokov a riek, na okrajoch lúk a polí, ale aj pri cestách. No vypestovať si ho môžete aj doma na záhrade. Kvitne počas letných mesiacov, kedy je vhodný na zber listov. Od jesene až do jari sa zbiera jeho koreň, ktorý obsahuje najviac účinných látok. Nemusíte sa báť toho, že by ste pri vykopávaní kostihoj poškodili a ďalší rok by už nerástol. Jeho korene siahajú do zeme veľmi hlboko a sú veľmi rozvetvené, takže aj pri väčšom zásahu aspoň malá časť v zemi zostane a z nej na ďalší rok vyraší nová rastlina.

Účinky kostihoja

Kostihoj obsahuje účinné látky ako napríklad alantoín, pyrolizidínové alkaloidy, draslík, fosfor, vitamíny A a B12, hojivý sliz a triesloviny. Tieto látky napomáhajú pri:

 • Opuchoch kĺbov
 • Rýchlejšie hoja zlomeniny
 • Reumatických bolestiach
 • Kŕčových žilách
 • Pooperačných ranách a jazvách
 • Bolesti šliach a svalov
 • Hnisavých ranách
 • Kostných výrastkoch
 • Preležaninách
 • Krvavých podliatinách
 • Hnisavých ďasnách
 • Čaj z kostihoja má pozitívny vplyv pri zápale priedušiek alebo pomáha pri problémoch s trávením
 • Kaša z koreňa zabraňuje problémom s chrbticou, zmierňuje vredy a pomáha pri zápaloch okostice
 • Tinktúra alebo masť tiež pomáhajú pri liečbe hemoroidov (vyskúšajte napríklad kostihojovú tinktúru Prírodná farmácia)

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s masťou s kostihojom lekárskym Traumaplant

Kostihoj pre deti, v tehotenstve a počas dojčenia

Hoci je kostihoj veľkým pomocníkom pri rôznych druhoch bolesti, nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Okrem účinných látok obsahuje aj malé množstvo alkaloidov, ktoré pri vnútornom použití pôsobia toxicky na pečeň.

Prípravky z kostihoja

Kostihoj je veľmi všestranný, nie len čo sa jeho použitia pri bolesti týka, ale aj v tom v akej forme ho použiť. V prvom rade sa dajú využiť čerstvo natrhané listy, ktoré sa prikladajú na postihnuté miesto, obalia sa gázou a sťahujú opuchy a rany. Alebo ich môžete vysušiť a využiť na čaj. Ak si listy neviete nasušiť vo vlastnej réžií, potom si ich môžete zakúpiť. My vám odporúčame siahnuť po osvedčenom slovenskom výrobcovi Hanus.

Takisto aj koreň z kostihoja slúži na prípravu mnohých prípravok. Ten sa tiež nastrúha, vysuší a potom sa z neho pripravuje tinktúra, čaj alebo masť (vákuovo zahustený extrakt z koreňa kostihoja lekárskeho obsahuje aj ✅ kostihojová masť Grešík).

Kostihojové prípravky z lekárne

Na eshopoch alebo v lekárňach taktiež nájdete veľa prípravkov s obsahom kostihoju, či už ide o masť, tinktúru alebo prášok. Napríklad od spomínanej firmy Hanus.

Domáca výroba kostihojových prípravkov

Na kostihojovú masť budete potrebovať 5-6 nastrúhaných, vysušených koreňov kostihoja, 250 g bielej vazelíny, 30 g lanolínu a včelí vosk alebo môžete vazelínu nahradiť bravčovou masťou. Nastrúhané korene vložte do rozohriatej masti a premiešajte. Na druhý deň tento proces opakujte. Na tretí deň masť opäť zahrejte a rozohriatu ju pasírujte cez gázu alebo cez jemné sitko. Nalejte do menších nádob a uskladnite v suchu.

Domáca výroba maste z kostihoju

Tinktúru si pripravíte tak, že nastrúhaným alebo jemne nakrájaným kostihojom naplníte nádobu, ktorú následne zalejete alkoholom až po samý vrch. Necháte ju odstáť aspoň dva týždne a občas premiešate. Môžete vidieť ako tinktúra mení v priebehu procesu farbu. Je to znakom toho, že sa do nej uvoľňujú účinné látky. Hotovou tinktúrou si potom potierate bolestivé miesta, či už ďasná alebo opuchy.

Ak potrebujete rýchlu pomoc hneď, môžete si z nastrúhanej kostihojovej múčky vyrobiť pastu, tak, že do múčky pridáte trochu vriacej vody a trochu oleja, či už kokosového, olivového alebo iného, na tom nezáleží. Zmes miešate pokým nevznikne kašovitá hmota, ktorú potom prikladáte na boľavé miesto. Prikryjete gázou a necháte pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc. Ak nemáte kostihoj doma v zásobe alebo sa vám nechce si prípravky vlastnoručne pripravovať, môžete si ich zakúpiť prakticky kdekoľvek.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...

Camilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenostiCamilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenosti

Prerezávanie zúbkov je prvá ťažká kapitola v živote bábätka. Výborným prostriedkom na tlmenie bolesti je   homeopatický tekutý roztok Camilia, po ktorom sa vášmu dieťaťu uľaví.