Kŕče v nohách pri cvičení aj počas spánku - príčiny a liečba

Určite ste sa už neraz stretli s nepríjemnými kŕčmi v nohách. Nie je to nič, čo by sa nedalo raz za čas pretrpieť, no niektorých ľudí začnú trápiť kŕče častejšie a najmä v noci a dokážu spánok poriadne znepríjemniť.

Kŕče v nohách počas cvičenia

V článku vám popíšeme, aká je príčina kŕčov v nohách a ako sa ich zbaviť.

Obľúbené prípravky na boj proti kŕčom

Druhy kŕčov a ich príznaky

Kŕče v nohách nie sú ničím nezvyčajným a postihujú mnoho ľudí. Najčastejšie ide o tzv. primárne, resp. idiopatické kŕče, pri ktorých je príčina vzniku neznáma. Druhým typom sú sekundárne kŕče, ktorých príčinou môžu byť rôzne ochorenia, nedostatok minerálov či zvýšená fyzická námaha.

Kŕče sa prejavujú náhlou a pomerne bolestivou kontrakciou svalu, najčastejšie sa tak stane v lýtku alebo v chodile. Kontrakcia trvá obvykle niekoľko desiatok sekúnd a mala by odznieť do 10 minút. Po odznení pretrváva bolesť svalu a jeho stuhnutosť.

Kŕče v nohách počas spánku

Pri kŕčoch trvajúcich nezvyčajne dlho – obykle viac ako 10 minút – môže ísť o otravu ortuťou, olovom alebo inou toxickou látkou. Kŕče taktiež môže spôsobiť infekcia známa ako tetanus, ktorá sa do tela dostane pri porezaní o hrdzavý predmet alebo pri kontakte rany s pôdou.

Pri dlhotrvajúcich kŕčoch by ste preto mali navštíviť lekára.

Kŕče v nohách – príčiny

  • Nedostatok vitamínov a minerálov – Najmä horčík a draslík, ale tiež vitamíny B a vitamín E. Toto býva príčinou najmä u starších ľudí, tehotných žien a u športovcov, ktorí sa výrazne potia a strácajú minerálne látky. Vhodným riešením sú výživové doplnky s týmito látkami alebo pitie minerálnych vôd (pozor na nadmerný príjem sodíka a riziko vysokého krvného tlaku).
  • Nadmerná fyzická námaha – Kŕče v nohách pri cvičení sa vyskytujú pri námahe s veľmi vysokou intenzitou a silnými kontrakciami. Možným riešením je, ak o trošku znížite intenzitu (záťaž) pri športovaní. Práve fyzická námaha je spojená s vyššie uvedeným potením a stratou minerálov, čo vedie opäť ku kŕčom.
  • Dehydratácia – Myslite na dostatočný príjem tekutín počas dňa v lete i v zime. Pri dehydratácii totiž klesá hladina minerálov v tele, čo vedie práve k vzniku kŕčov.
  • Tehotenstvo – Za kŕče v nohách počas tehotenstva môže zvýšená telesná hmotnosť, ktorá nadmerne zaťažuje pohybový aparát vrátane svalov na nohách, ktoré nesú váhu celého tela.

Kŕče v nohách počas tehotenstva

  • Ochorenia pečene – Pri nich dochádza k hromadeniu toxínov v tele, pričom práve tie môžu byť príčinou kŕčov.
  • Užívanie liekov – Niektoré druhy liekov tiež môžu vyvolať kŕče. Ide najmä o statíny používané na zníženie cholesterolu, liek raloxifen na liečbu menopauzy, nifedipín na liečbu angíny pectoris či diuretiká používané na liečbu vysokého krvného tlaku.
  • Kŕče v nohách u detí – Sú pomerne častým javom u menších detí. Kŕče v nohách počas spánku u detí sú spravidla dôsledkom rastových procesov.
  • Ďalšie príčiny – Patria sem ochorenia ako diabetes (cukrovka), hypotyreóza (nedostatočná produkcia hormónu štítnej žľazy) či alkoholizmus.

Kŕče v nohách – liečba

Ak ide o sekundárne kŕče, bude sa snažiť lekár vyliečiť v prvom rade ochorenie, ktoré ich spôsobuje. Potom by mali kŕče ustúpiť a rovnako zvyknú ustúpiť tehotným ženám po pôrode.

Čo sa týka farmakologickej liečby, lekár vám na časté kŕče v nohách môže predpísať lieky uvoľňujúce svalové napätie (tzv. myorelaxanciá). Pomáha tiež liečba analgetikami alebo protizápalovými liekmi (látky paracetamol či ibuprofen).

Na zastavenie výskytu kŕčov v nohách výrazne pomáhajú aj špeciálne výživové doplnky s obsahom horčíka, prípadne špeciálne doplnky na zastavenie kŕčov s komplexným zložením. Zväčša obsahujú okrem horčíka aj draslík, vitamín B6 či vitamín E. Okrem kŕčov pomáhajú tieto doplnky zlepšiť funkciu nervovej sústavy, stabilizovať ju po výraznej psychickej i fyzickej námahe a zmierniť pocity úzkosti a poruchy spánku. Výživové doplnky na kŕče sa vyskytujú vo forme bežných tabliet, kapsúl či šumivých tabliet.

V tehotenstve by ste sa mali o užívaní výživových doplnkov s obsahom horčíka poradiť s lekárom. Horčík ako minerál nájdete vo veľkom množstve aj v orechoch a v rôznych semienkach.

Vyberáme z nášho katalógu

Rýchla pomoc pri kŕčoch

Keď vás náhle prepadne kŕč, zvyčajne ste zaskočení intenzívnou bolesťou. Jeho odznenie ale môžete urýchliť zopár jednoduchými trikmi, pri ktorých však musíte prekonať bolesť. V takejto situácii pomôže, keď sa sval pokúsite rozmasírovať a čo najviac natiahnuť (strečing) aj napriek bolesti.

Bolestivé kŕče v nohách počas cvičenia

Pri kŕči v lýtku skúste kráčať po pätách a špičky chodidiel ťahať nahor – tým sa lýtkový sval natiahne. Môžete ho natiahnuť aj tým, že sa postavíte špičkami na hranu aspoň 20 cm vysokého stabilného predmetu (napr. hrana postele), pričom budete telesnú váhu pomaly spúšťať na päty a klesať dolu. Napriek bolesti nemusíte mať obavy, lýtkový sval aj príslušné šľachy sú dostatočne silné, aby takýto strečing vydržali. Pri kŕči v chodidle sa snažte príslušný sval rozmasírovať a naťahovať rukami prsty na nohách.

Pomôže vám tiež sprcha so striedaním horúcej a studenej vody a masáž eukalyptovým olejom.

Nezabúdajte na prevenciu

Nedostatok pohybu býva často príčinou zlej kondície pohybového aparátu. Mnohým ľuďom kŕče ustúpia po zaradení športových či pohybových aktivít do svojho denného režimu. Nemusí ísť hneď o intenzívny beh či plávanie, pomôžu aj prechádzky a strečingové cvičenia v trvaní 10 min. denne.

Pri intenzívnejšom pohybe najmä v lete nezabúdajte na dostatočné dopĺňanie minerálnych látok, ktoré strácate potením. Vhodné sú na to minerálne vody – niektoré ale obsahujú značné množstvo sodíka a nie sú určené na každodenné pitie. Sodík totiž viaže vodu, čím zvyšuje krvný tlak.

Obľúbené prípravky na boj proti kŕčomPublikované dňa: 03.03.2019
Hodnotenie článku:
(92.2%)

Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

14/03/2019 20:33
Jozo99

Ja som maval krce v nohach pri behani, ono to postupne treningom prestalo, svaly si zvykli a nejak to samo odznelo.

15/03/2019 15:01
julka

mne sa tiež stávalo, že som pri cvičení dostávala kŕče, niekedy to bolo fakt neznesiteľné, časom to však prešlo. asi máš pravdu, že telo si zvyklo

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen? Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen?

Ostrá, pulzujúca alebo tupá bolesť zuba či ešte horšie bolesť viacerých zubov je nepríjemná záležitosť, ktorá vie parádne skomplikovať život človeka.   Čo však robiť v prípade, keď...

Domáce testy na pohlavné choroby Domáce testy na pohlavné choroby

Testy na pohlavné choroby si pacient musí u lekára vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní. Prostredníctvom domácich jednorázových testov na pohlavné choroby...

Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp

Jód je dôležitým prvkom – minerálom a predovšetkým dôležitou látkou, ktorú potrebuje náš organizmus pre svoje fungovanie. Aké má jód vlastnosti a funkcie? Ako doplniť v tele jód? Pomôžu...