Kruhy pod očami a ich príčiny. Na odstránenie krém aj domáce recepty

Trápia vás kruhy pod očami? Tento stav často indikuje to, že ste si zrejme nedopriali dostatok spánku. Skutočnosť je však taká, že ho môže spôsobiť aj celý rad iných faktorov.

Tmavé kruhy pod očami

Aké sú príčiny kruhov pod očami, ako im predísť a aké prípravky vám s nimi najlepšie pomôžu sa dozviete v našom článku.

Obľúbené očné krémy na redukciu kruhov pod očami

Ach, tie kruhy pod očami...

Určite sa to stalo už aj vám – zobudili ste sa, pozreli ste sa do zrkadla a na tvári ste mali nepekne vyzerajúce kruhy pod očami. Obvykle sú tieto tmavé kruhy pod očami spôsobené fyzickou alebo psychickou vyčerpanosťou, no vedeli ste, že môžu byť symptómom aj iných porúch? Práve príčiny vplývajú aj na spôsob "liečby".

Koža v okolí očí je veľmi tenká, absentujte tam tuková vrstva a nachádza sa v nej veľa ciev a lymfatických žliaz. V prípade nedostatku kyslíka alebo tekutín do týchto miest prúdi tmavšia krv a to sa odrazí aj na farbe pokožky.

Čo spôsobuje kruhy pod očami?

Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu – k príčinám. Prečo vznikajú kruhy pod očami? Dôvodov je hneď niekoľko, tak sa pusťme do nich:

  • Životný štýl: Je to práve nezdravá životospráva, ktorá spôsobuje tmavé kruhy a opuchnuté oči. Nedostatok spánku, zanedbaný pitný režim, požívanie alkoholu alebo fajčenie – to všetko vedie k odkysličovaniu krvi, a preto vaša pokožka pod očami má nezdravú farbu a "unavený" vzhľad.
  • Genetické predispozície: Bohužiaľ, niekedy kruhy pod očami zdedíte vo svojich génoch a v takýchto prípadoch s tým viete urobiť len veľmi málo. Kruhy pod očami vás budú trápiť aj v prípade, ak budete úplne zdraví a fresh.
  • Alergie: Prejavom alergickej reakcie môžu byť aj opuchnuté oči. Tu musíte tento stav len pretrpieť alebo užiť lieky, ktoré používate na alergiu.
  • Jedálniček: Ak nemáte pestrú a vyváženú stravu, tak nedostatok telu prospešných minerálov a vitamínov môže negatívne ovplyvniť vzhľad vašich očí. Ide predovšetkým o železo, zinok alebo vitamín C, ktorý si môžete kúpiť aj vo forme rozpustných tabliet. Problémom môžu byť aj presolené jedlá, keďže tie dehydratujú a pokožka nedostáva dostatok tekutín.
  • Práca na počítači: Ak pred monitorom PC/notebooku trávite každodenne niekoľko hodín, tak sa to môže prejaviť práve kruhmi pod očami.
  • Prirodzené starnutie: S týmto nemôžete nič urobiť. Starnutím je pokožka krehká a vyžaduje si oveľa vyššiu starostlivosť; najmä u žien.
  • Poruchy vnútorných orgánov a choroby: Nesprávne fungovanie štítnej žľazy, ochorenie obličiek, pečene alebo srdca, črevné problémy alebo infekcie.
  • Krátkodobé faktory: Plač, zdurená nosová sliznica alebo iný typ podráždenia môžu spôsobiť krátkodobý opuch očí.

Ako sa ich zbaviť?

Prebdeli ste noc alebo ste sa zle vyspali? V tom prípade bude vaším dobrým pomocníkom chlad – vítané sú kocky ľadu, ľadové obklady alebo si na oči priložte plátky uhorky, ktoré vás schladia a obsahujú aj vyživujúce látky. V niektorých prípadoch je to len dočasné riešenie, no pomôže vám aj na niekoľko hodín.

Ošetrenie tmavých kruhov pod očami

Univerzálnou radou je aj príjem dostatku tekutín, prijímať dostatok vitamínov (C,E a K), obmedzovať alkohol, cigarety a v ideálnom prípade aj kofeín, aj keď vieme, že mnohí z vás na šálku dobrej kávy nedajú dopustiť. Dobrým pomocníkom je aj čierny čaj – nechajte si vylúhovať 2 sáčky a po vychladnutí si ich na niekoľko minút položte na zavreté oči.

Ženy majú tú výhodu, že v prípade urgentných prípadov môžu využiť make-up. Základom je rozjasňovač a krémový korektor. Niekde sa dočítate, že by mal byť nazelenalý, inde zase, že by mal byť svetlejší ako vaša pokožka.

Prípravky na odstránenie kruhov pod očami

Nepomáhajú vám predošlé rady? Na základe dobrých užívateľských recenzií sme si pre vás vybrali trojicu produktov, ktorá by vás mala zbaviť problémov s kruhmi pod očami.


Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Vtáčia chrípka na Slovensku? Prenos cez vajcia na človeka? Prejavy a liečbaVtáčia chrípka na Slovensku? Prenos cez vajcia na človeka? Prejavy a liečba

Podľa veterinárov nie je dôvod na paniku, no ak chováte akékoľvek vtáctvo, mali by ste pristúpiť k všetkým možným preventívnym opatreniam. Prevencia pri vtáčej chrípke je dôležitá aj pre...

Kozinec blanitý – účinky a využitieKozinec blanitý – účinky a využitie

Kozinec sav čínskej medicíne využíva po stáročia, považuje sa aj za rastlinu mladých, pretože dodáva silu a energiu. Komplexné informácie o jeho účinkoch a využití nájdete v našom článku.

StressFix – recenzia výživového doplnku na podporu duševného zdraviaStressFix – recenzia výživového doplnku na podporu duševného zdravia

Stres a boj za duševné zdravie sa stali symbolmi dnešnej doby. V tomto neľahkom zápase hľadáme pomoc, rady a rôzne prípravky, ktoré nám pomôžu nájsť psychickú rovnováhu. Jedným z nich je...