Krvácanie z nosa nielen u detí – príčiny, liečba, vitamíny

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa (odborne nazývané aj epistaxis/epistaxa). Často k tomu dochádza bez zjavných príznakov či zdravotných komplikácií. Rovnako rýchlo ako sa krvácanie objaví, zvyčajne aj odznie. Väčšinou nejde o zdraviu nebezpečný stav, treba však vedieť, čo robiť.

Krvácanie z nosa

Čo je dôvodom krvácania z nosa? Ide o bežnú záležitosť? Kedy treba vyhľadať lekára? O dôvodoch krvácania z nosa i o tom, ako ho zastaviť, sa dozviete v článku.

Typy krvácania z nosa

Dôvodom krvácania z nosa je poškodenie jemných ciev, ktoré zabezpečujú prekvrnenie sliznice. Rozlišujeme dva druhy krvácania z nosa – predné (vonkajšie) a zadné (vnútorné). Predné krvácanie spôsobuje narušenie drobných ciev priamo v sliznici nosa. Tento typ odznie bez komplikácií aj sám. Vnútorné krvácanie súvisí s poškodením ciev uložených hlboko v nosovej dutine a prejavuje sa silnejším prúdom, ktorý zvyčajne nie je ľahké zastaviť (príčinou môže byť hypertenzia). Často si tento stav vyžaduje návštevu lekára.

Najčastejšie príčiny krvácania z nosa

Dôvodov, prečo ku krvácaniu dochádza, je viacero. Často sa krvácanie vyskytuje v zime, keďže sliznica je vysušovaná kúrením a aj studeným vzduchom. V lete ide najčastejšie o dôsledok alergie, pričom alergény dráždia sliznicu, vyvolávajú opuch a opakované krvácanie z nosa. Spôsobené môže byť taktiež mechanickým poškodením – častým siakaním či špáraním sa v nose, prípadne krv z nosa nastáva po úraze hlavy.

Príčin krvácania z nosa môže byť viacero

K najčastejším príčinám krvácania z nosa sa radí:

 • poškodenie sliznice nosa (úraz),
 • porušenie ciev (silné fúkanie – krvavý sekrét z nosa, "špáranie sa" v nose),
 • deformácie vnútri nosa,
 • senná nádcha a iné alergie,
 • suchý vzduch,
 • časté užívanie kvapiek a spreja do nosa,
 • zmena nadmorskej výšky a podnebia,
 • rôzne infekcie a ochorenia (nádcha, chrípka, hormonálne poruchy, ochorenie štítnej žľazy, hemofília...),
 • užívanie niektorých liekov (napr. na riedenie krvi).

Krvácanie z nosa počas tehotenstva

Krv z nosa sa v tehotenstve objavuje najčastejšie v druhom trimestri (4. až 6. mesiac). Tento stav je zapríčinený zmenou hladiny hormónov a zvýšeným objemom krvi. Pokiaľ je krvácanie z nosa príležitostné, nemalo by predstavovať žiaden problém. Ak však k nemu dochádza pravidelne, môže byť príčinou zvýšený krvný tlak či zmena v zrážanlivosti krvi. Tento symptóm by ste nemali podceňovať a radšej vyhľadajte lekára.

Krvácanie z nosa u detí

Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom života. U detí sa často objavuje vonkajšie, predné krvácanie, spôsobené narušením drobných ciev na sliznici nosa. Slabé cievky v nose sú však len jednou z príčin krvácania. Deti krvácajú z nosa často bez zjavnej príčiny, krv z nosa u nich spôsobuje napríklad aj alergia či angína. Nezriedka je krvácanie spôsobené neprimeranou manipuláciou prstami v nose, príliš silným fúkaním pri nádche či príliš suchým vzduchom v domácnosti. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku, ak to nie je častý jav, nemusíte sa ho obávať.

U malých detí je krvácanie z nosa pomerne bežnou záležitosťou

Čo robiť, keď dieťaťu tečie krv z nosa?

V prípade, že vaše dieťa začne krvácať z nosa, nezakláňajte mu hlavu dozadu, ale dajte ho sedieť vzpriamene s hlavou mierne naklonenou dopredu, aby nevdýchlo či neprehltlo krv. Nad hornú peru mu položte studený obklad. Na desať minút mu stlačte obe nosné krídla tesne pod pevnou časťou nosa a nechajte ho dýchať ústami, tlakom na pletenec vlásočníc môžete krvácanie zastaviť. Ak stlačenie nepomohlo, zopakujte ho ešte raz.

Na zastavenie krvácania z nosa môžete použiť aj vatové tampóny. Navlhčené vatové tampóny vložte do nosa po tom, čo dieťa silno vydýchne nosom. Mäkké časti nosa pritlačte k tampónu a kosti a postup opakujte, až kým sa krvácanie nezastaví.

Kedy navštíviť lekára?

Rýchle lekárske ošetrenie je potrebné v prípade, že krvácanie trvá viac ako 20 minút – pretrváva aj po dvoch stlačeniach nosa (platí to aj u dospelých), dieťa je slabé a má závraty, prípadne je krvácanie z nosa dôsledkom úrazu. Lekára vyhľadajte taktiež vtedy, ak sa krvácanie z nosa objavuje často, príčinou krvácania je náhodné vložené cudzie teleso, má poruchu zrážanlivosti krvi či vtedy, ak užíva nové lieky.

Pri krvácaní z nosa nezakláňajte hlavu dozadu

Hrozí vám krvácanie z nosa?

K rizikovým patria ľudia, ktorí užívajú lieky znižujúce krvný tlak. Keďže krv z nosa a nízky tlak, resp. zníženie krvného tlaku spolu súvisia, užívanie napr. heparínu alebo warfarínu môže u vás krvácanie vyvolať. Krv z nosa je často spájaná aj s bolesťou hlavy. Nemožno povedať, že migréna či bolesti hlavy a krv z nosa sú príčinou a dôsledkom. Avšak pravdepodobnosť krvácania narastá pri užívaní liekov na bolesť (napr. ibuprofénu).

Vitamíny a lieky na krvácanie z nosa

Príčinou opakovaného krvácania z nosa môže byť nedostatok niektorých látok, ktoré organizmus potrebuje pre správnu funkciu. Pýtate sa, aké vitamíny užívať pri krvácaní z nosa? Určite siahnite po vitamíne C, ktorý zodpovedá za správnu funkciu tkanív, bráni vysúšaniu slizníc a je nápomocný pri obnove krvných ciev. Dôvodom častého krvácania môže byť i nedostatok minerálnych látok (napr. železo či vápnik). Pomôcť vám môžu taktiež lieky proti krvácaniu. K dporúčaným liekom na zastavenie krvácania patrí napr. Ascorutin. Ten sa totiž pri krvacaní z nosa používa na liečbu zvýšenej lámavosti a priepustnosti krvných vlásočníc rôzneho pôvodu. Predchádzať opakovanému krvácaniu môžete pomocou hemostatickej ochrannej masti Emofix.

Babské rady

Pokiaľ nechcete užívať na krvácanie z nosa prípravky z lekárne, môžete vyskúšať osvedčené babské rady.

 • Malý kúsok tvrdého papierika zložte na obdĺžnik a zasuňte pod hornú peru, kam až to pôjde a chvíľu ho tam podržte.
 • Kúsok vaty namočte do citrónovej šťavy a opatrne ju vložte do nosnej dierky.

Citrónová šťava by vám mohla pomôcť pri krvácaní z nosa

 • Na malíček protiľahlej ruky k nosnej dierke, z ktorej krvácate, si omotajte kúsok obväzu (ak krvácate z pravej nosnej dierky, omotajte ľavý malíček a naopak) a nechajte ho tam 2 minúty. Krvácanie by sa malo zastaviť.
 • Studený obklad patrí k osvedčenej klasike. Látkovú vreckovku namočte do studenej vody a priložte ju na nos, čelo a zátylok.
 • Proti krvácaniu z nosa je vhodná bylinka Pakost smradľavý. Ak sa objavuje krvácanie často, môžete popíjať preventívne pakostový čaj, vnútorne aj zvonku je vhodné aplikovať pakostový macerát. Pripravíte si ho zaliatím 2 lyžičiek pakostu štvrť litrom vody, necháte lúhovať 8 hodín a sceďte.
 • Ako prevencia vám poslúži dubová kôra, praslička roľná, krvavec lekársky, nátržník husí či hamamel. Používajte odvary z nich na výplach nosa.

Prevencia je dôležitá

Pokiaľ je príčinou vášho krvácania z nosa suchý vzduch, zaobstarajte si zvlhčovač vzduchu či rozprašovač so slanou vodou. Vyhýbajte sa zafajčeným priestorom, nepoužívajte dlhodobo nosové spreje a kvapky.

Po zastavení krvácania nepite aspoň 2 hodiny teplé tekutiny a nenamáhajte sa. U mnohých ľudí totiž krv z nosa vyvoláva stres. Keďže krvná zrazenina, ktorá vznikla v nose, potrebuje čas, aby spevnela a opäť nedošlo ku krvácaniu, snažte sa zostať v pokoji. Po zastavení krvácania si nefúkajte silno nos a ani nedvíhajte ťažké predmety.

Ide o bežný jav

Či už je krv z nosa spôsobená duchovnou príčinou, ide o mechanické poškodenie alebo úraz, svoj stav neodceňujte. Vo väčšine prípadov sa síce krvácania z nosa nemusíte obávať, ide o bežný jav a napr. krvavé sople či sekrét sú spôsobené prasknutou cievkou. Pokiaľ cítite krv v nose, snažte sa krvácanie zastaviť, keď sa to nepodarí, vyhľadajte lekára, ktorý vám pomôže (môže napr. pristúpiť k leptaniu cievok v nose). Krv z nosa môže niekedy prejsť aj do úst, stáva sa to najmä v prípade, že zakloníte hlavu namiesto toho, aby ste ju predklonili. Krv stekajúca do úst a do hrdla môže potom vyvolať zvracanie.


Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Je soľ zdravá? Morská, himalájska, lávová, údená soľ – účinky na zdravieJe soľ zdravá? Morská, himalájska, lávová, údená soľ – účinky na zdravie

Soľ je dôležitá nielen pri príprave jedla na zvýraznenie chutí, no má nezastupiteľnú úlohu aj v ľudskom tele. Poďte sa pozrieť, čo za známou skratkou NaCl stojí a odhaliť, čo ste o soli...

Lecitín – účinky na pamäť, chudnutie i na pleť. Aká je cena, užívanie, je vhodný v tehotenstve?Lecitín – účinky na pamäť, chudnutie i na pleť. Aká je cena, užívanie, je vhodný v tehotenstve?

Čo je vlastne lecitín, na čo všetko je prospešný a pre koho je vhodný? Dozviete sa v článku.

Bolesť krížov z prievanu, v tehotenstve, pred menštruáciou – príčiny, cviky, liekyBolesť krížov z prievanu, v tehotenstve, pred menštruáciou – príčiny, cviky, lieky

Bolesť krížov je častým problémom športovcov, ľudí so sedavým zamestnaním i tých, ktorí majú nadváhu. Aké sú príčiny bolesti a ako proti nej bojovať?