Krvácanie z nosa nielen u detí – príčiny, liečba, vitamíny

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa (odborne nazývané aj epistaxis/epistaxa). Často k tomu dochádza bez zjavných príznakov či zdravotných komplikácií. Rovnako rýchlo ako sa krvácanie objaví, zvyčajne aj odznie. Väčšinou nejde o zdraviu nebezpečný stav, treba však vedieť, čo robiť.

Krvácanie z nosa

Čo je dôvodom krvácania z nosa? Ide o bežnú záležitosť? Kedy treba vyhľadať lekára? O dôvodoch krvácania z nosa i o tom, ako ho zastaviť, sa dozviete v článku.

Typy krvácania z nosa

Dôvodom krvácania z nosa je poškodenie jemných ciev, ktoré zabezpečujú prekvrnenie sliznice. Rozlišujeme dva druhy krvácania z nosa – predné (vonkajšie) a zadné (vnútorné). Predné krvácanie spôsobuje narušenie drobných ciev priamo v sliznici nosa. Tento typ odznie bez komplikácií aj sám. Vnútorné krvácanie súvisí s poškodením ciev uložených hlboko v nosovej dutine a prejavuje sa silnejším prúdom, ktorý zvyčajne nie je ľahké zastaviť (príčinou môže byť hypertenzia). Často si tento stav vyžaduje návštevu lekára.

Najčastejšie príčiny krvácania z nosa

Dôvodov, prečo ku krvácaniu dochádza, je viacero. Často sa krvácanie vyskytuje v zime, keďže sliznica je vysušovaná kúrením a aj studeným vzduchom. V lete ide najčastejšie o dôsledok alergie, pričom alergény dráždia sliznicu, vyvolávajú opuch a opakované krvácanie z nosa. Spôsobené môže byť taktiež mechanickým poškodením – častým siakaním či špáraním sa v nose, prípadne krv z nosa nastáva po úraze hlavy.

Príčin krvácania z nosa môže byť viacero

K najčastejším príčinám krvácania z nosa sa radí:

 • poškodenie sliznice nosa (úraz),
 • porušenie ciev (silné fúkanie – krvavý sekrét z nosa, "špáranie sa" v nose),
 • deformácie vnútri nosa,
 • senná nádcha a iné alergie,
 • suchý vzduch,
 • časté užívanie kvapiek a spreja do nosa,
 • zmena nadmorskej výšky a podnebia,
 • rôzne infekcie a ochorenia (nádcha, chrípka, hormonálne poruchy, ochorenie štítnej žľazy, hemofília...),
 • užívanie niektorých liekov (napr. na riedenie krvi).

Krvácanie z nosa počas tehotenstva

Krv z nosa sa v tehotenstve objavuje najčastejšie v druhom trimestri (4. až 6. mesiac). Tento stav je zapríčinený zmenou hladiny hormónov a zvýšeným objemom krvi. Pokiaľ je krvácanie z nosa príležitostné, nemalo by predstavovať žiaden problém. Ak však k nemu dochádza pravidelne, môže byť príčinou zvýšený krvný tlak či zmena v zrážanlivosti krvi. Tento symptóm by ste nemali podceňovať a radšej vyhľadajte lekára.

Krvácanie z nosa u detí

Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom života. U detí sa často objavuje vonkajšie, predné krvácanie, spôsobené narušením drobných ciev na sliznici nosa. Slabé cievky v nose sú však len jednou z príčin krvácania. Deti krvácajú z nosa často bez zjavnej príčiny, krv z nosa u nich spôsobuje napríklad aj alergia či angína. Nezriedka je krvácanie spôsobené neprimeranou manipuláciou prstami v nose, príliš silným fúkaním pri nádche či príliš suchým vzduchom v domácnosti. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku, ak to nie je častý jav, nemusíte sa ho obávať.

U malých detí je krvácanie z nosa pomerne bežnou záležitosťou

Čo robiť, keď dieťaťu tečie krv z nosa?

V prípade, že vaše dieťa začne krvácať z nosa, nezakláňajte mu hlavu dozadu, ale dajte ho sedieť vzpriamene s hlavou mierne naklonenou dopredu, aby nevdýchlo či neprehltlo krv. Nad hornú peru mu položte studený obklad. Na desať minút mu stlačte obe nosné krídla tesne pod pevnou časťou nosa a nechajte ho dýchať ústami, tlakom na pletenec vlásočníc môžete krvácanie zastaviť. Ak stlačenie nepomohlo, zopakujte ho ešte raz.

Na zastavenie krvácania z nosa môžete použiť aj vatové tampóny. Navlhčené vatové tampóny vložte do nosa po tom, čo dieťa silno vydýchne nosom. Mäkké časti nosa pritlačte k tampónu a kosti a postup opakujte, až kým sa krvácanie nezastaví.

Kedy navštíviť lekára?

Rýchle lekárske ošetrenie je potrebné v prípade, že krvácanie trvá viac ako 20 minút – pretrváva aj po dvoch stlačeniach nosa (platí to aj u dospelých), dieťa je slabé a má závraty, prípadne je krvácanie z nosa dôsledkom úrazu. Lekára vyhľadajte taktiež vtedy, ak sa krvácanie z nosa objavuje často, príčinou krvácania je náhodné vložené cudzie teleso, má poruchu zrážanlivosti krvi či vtedy, ak užíva nové lieky.

Pri krvácaní z nosa nezakláňajte hlavu dozadu

Hrozí vám krvácanie z nosa?

K rizikovým patria ľudia, ktorí užívajú lieky znižujúce krvný tlak. Keďže krv z nosa a nízky tlak, resp. zníženie krvného tlaku spolu súvisia, užívanie napr. heparínu alebo warfarínu môže u vás krvácanie vyvolať. Krv z nosa je často spájaná aj s bolesťou hlavy. Nemožno povedať, že migréna či bolesti hlavy a krv z nosa sú príčinou a dôsledkom. Avšak pravdepodobnosť krvácania narastá pri užívaní liekov na bolesť (napr. ibuprofénu).

Vitamíny a lieky na krvácanie z nosa

Príčinou opakovaného krvácania z nosa môže byť nedostatok niektorých látok, ktoré organizmus potrebuje pre správnu funkciu. Pýtate sa, aké vitamíny užívať pri krvácaní z nosa? Určite siahnite po vitamíne C, ktorý zodpovedá za správnu funkciu tkanív, bráni vysúšaniu slizníc a je nápomocný pri obnove krvných ciev. Dôvodom častého krvácania môže byť i nedostatok minerálnych látok (napr. železo či vápnik). Pomôcť vám môžu taktiež lieky proti krvácaniu. K dporúčaným liekom na zastavenie krvácania patrí napr. Ascorutin. Ten sa totiž pri krvacaní z nosa používa na liečbu zvýšenej lámavosti a priepustnosti krvných vlásočníc rôzneho pôvodu. Predchádzať opakovanému krvácaniu môžete pomocou hemostatickej ochrannej masti Emofix.

Babské rady

Pokiaľ nechcete užívať na krvácanie z nosa prípravky z lekárne, môžete vyskúšať osvedčené babské rady.

 • Malý kúsok tvrdého papierika zložte na obdĺžnik a zasuňte pod hornú peru, kam až to pôjde a chvíľu ho tam podržte.
 • Kúsok vaty namočte do citrónovej šťavy a opatrne ju vložte do nosnej dierky.

Citrónová šťava by vám mohla pomôcť pri krvácaní z nosa

 • Na malíček protiľahlej ruky k nosnej dierke, z ktorej krvácate, si omotajte kúsok obväzu (ak krvácate z pravej nosnej dierky, omotajte ľavý malíček a naopak) a nechajte ho tam 2 minúty. Krvácanie by sa malo zastaviť.
 • Studený obklad patrí k osvedčenej klasike. Látkovú vreckovku namočte do studenej vody a priložte ju na nos, čelo a zátylok.
 • Proti krvácaniu z nosa je vhodná bylinka Pakost smradľavý. Ak sa objavuje krvácanie často, môžete popíjať preventívne pakostový čaj, vnútorne aj zvonku je vhodné aplikovať pakostový macerát. Pripravíte si ho zaliatím 2 lyžičiek pakostu štvrť litrom vody, necháte lúhovať 8 hodín a sceďte.
 • Ako prevencia vám poslúži dubová kôra, praslička roľná, krvavec lekársky, nátržník husí či hamamel. Používajte odvary z nich na výplach nosa.

Prevencia je dôležitá

Pokiaľ je príčinou vášho krvácania z nosa suchý vzduch, zaobstarajte si zvlhčovač vzduchu či rozprašovač so slanou vodou. Vyhýbajte sa zafajčeným priestorom, nepoužívajte dlhodobo nosové spreje a kvapky.

Po zastavení krvácania nepite aspoň 2 hodiny teplé tekutiny a nenamáhajte sa. U mnohých ľudí totiž krv z nosa vyvoláva stres. Keďže krvná zrazenina, ktorá vznikla v nose, potrebuje čas, aby spevnela a opäť nedošlo ku krvácaniu, snažte sa zostať v pokoji. Po zastavení krvácania si nefúkajte silno nos a ani nedvíhajte ťažké predmety.

Ide o bežný jav

Či už je krv z nosa spôsobená duchovnou príčinou, ide o mechanické poškodenie alebo úraz, svoj stav neodceňujte. Vo väčšine prípadov sa síce krvácania z nosa nemusíte obávať, ide o bežný jav a napr. krvavé sople či sekrét sú spôsobené prasknutou cievkou. Pokiaľ cítite krv v nose, snažte sa krvácanie zastaviť, keď sa to nepodarí, vyhľadajte lekára, ktorý vám pomôže (môže napr. pristúpiť k leptaniu cievok v nose). Krv z nosa môže niekedy prejsť aj do úst, stáva sa to najmä v prípade, že zakloníte hlavu namiesto toho, aby ste ju predklonili. Krv stekajúca do úst a do hrdla môže potom vyvolať zvracanie.Publikované dňa: 11.06.2019
Hodnotenie článku:
(88.8%)

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Biele škvrny na nechtoch u detí, dospelých a v tehotenstve. Príčiny a liečba Biele škvrny na nechtoch u detí, dospelých a v tehotenstve. Príčiny a liečba

Pozastavili ste sa niekedy nad tým, prečo sa vám robia biele škvrny na nechtoch na rukách? Čo presne tieto škvrny znamenajú a ako za ich zbaviť, aby ste mali opäť krásne nechty, vám...

Ako vybrať kliešťa, aby hlavička kliešťa nezostala v koži Ako vybrať kliešťa, aby hlavička kliešťa nezostala v koži

„Ako vybrať kliešťa?“ Práve toto je najčastejšia otázka v prípade, že kliešťa si na svojom tela skutočne nájdeme. Čo keď sa nepodarí kliešťa vybrať? Ako vybrať kliešťa mačke alebo psovi?...

BMI index pre deti? Kalkulačka ukáže správne hodnoty BMI index pre deti? Kalkulačka ukáže správne hodnoty

BMI pomocou pomeru telesnej váhy a výšky odhaduje množstvo telesného tuku a s ním spojené zdravotné riziká. Každý si pomocou neho môže jednoducho zmerať, či je ohrozený obezitou alebo...