Laktózová intolerancia a alergia na kravské mlieko. Poznáte rozdiel?

Alergia na kravské mlieko a laktózová intolerancia sú pojmy, s ktorými sa stretávame čoraz viac. Mnohí ich dokonca považujú za synonymum. No hoci obe diagnózy súvisia s mliekom a ich symptómy môžu byť podobné, je medzi nimi veľký rozdiel. A v predpísanej diéte tiež.

Laktózová intolerancia vs alergia na kravské mlieko

Laktózová intolerancia vs. alergia na kravské mlieko – základný rozdiel

Laktózová intolerancia je o poznanie rozšírenejšia ako alergia na kravské mlieko. Kým laktózovou intoleranciou trpí podľa odhadov do 50 % dospelej populácie, alergia na kravské mlieko sa objavuje len u približne u 0,5 % dospelých a 2 % dojčiat.

Vyvolávajúcim faktorom laktózovej intolerancie je nedostatok enzýmu zodpovedného za štiepenie mliečneho cukru (laktózy). Jeho hladina v tele klesá aj prirodzene s pribúdajúcim vekom.

Za vznikom alergie na kravské mlieko stojí hypersenzitívna reakcia imunitného systému na bielkovinu kravského mlieka.

Laktózová intolerancia

Intoleranciu na laktózu neradíme medzi alergie, ale medzi poruchy trávenia. Jej výskyt v populácii je veľmi častý, problémy s trávením laktózy prichádzajú často s pribúdajúcim vekom. Za vznik problémov je zodpovedný nedostatok enzýmu laktázy, ktorý sa počas trávenia podieľa na štiepení mliečneho cukru.

V dôsledku nedostatku tohto enzýmu dochádza v organizme k hromadeniu nerozloženej laktózy a následne vody a elektrolytov. To vedie k zrýchlenému posúvaniu obsahu čriev do hrubého čreva a vzniku väčšieho množstva plynov.

Príznaky laktózovej intolerancie

Symptómy laktózovej intolerancie nastupujú v krátkom čase po konzumácií jedál s obsahom mliečneho cukru (pol hodina až 2 hodiny). Najčastejšie ide o bolesti brucha, nafukovanie, plynatosť a hnačky.

Najmä u detí sa môžu objaviť aj kožné prejavy, či problémy s dýchaním.

Liečba laktózovej intolerancie

Liečba laktózovej intolerancie je založená na úplnom vylúčení jedál a nápojov s obsahom mliečnej bielkoviny. V minulosti boli bezlaktózové výrobky dostupné len v špecializovaných obchodoch a ich ponuka bola značne obmedzená. No keďže ide o čoraz častejší zdravotný problém, bezlaktózové výrobky sú dnes dostupné aj v bežných potravinách. Obľúbená značka u ľudí s laktózovou intoleranciou je značka Tesco Free from, ktorá je cenovo dostupná a obsahuje množstvo bežne používaných mliečnych výrobkov ako je klasické mlieko, smotana, syry aj rôzne iné mliečne výrobky.

Alergia na kravské mlieko

Na rozdiel od laktózovej intolerancie, alergiu na kravské mlieko radíme medzi alergie, teda problémy spôsobené imunitným systémom. Tento druh alergie sa vyskytuje najčastejšie u dojčiat a s pribúdajúcim vekom sa môže stratiť. No u niektorých ľudí pretrváva alergia na mlieko celý život.

Príčinou vzniku problémov je reakcia imunitného systému na jednu alebo viac bielkovín kravského mlieka. Bezprostredne po konzumácii mlieka dochádza v tele k vyplaveniu histamínu a ďalších látok zodpovedných za symptómy alergie.

Alergia na mlieko alebo laktózová intolerancia? Ako zistiť rozdiel?

Príznaky alergie na bielk ovinu kravského mlieka

Problémy spôsobené alergiou na kravské mlieko môžeme rozdeliť na včasné a neskoré. Medzi včasné príznaky alergie radíme symptómy ako žihľavka, opuch jazyka a pier, tŕpnutie pier, dýchavičnosť či kašeľ. Neskôr nastupujú kŕče v bruchu, hnačky (môžu byť aj s prímesou krvi), slzenie či výtok z nosa.

Keďže alergia na kravské mlieko je spojená s prehnanou reakciou imunitného systému, v závažných prípadoch môže dôjsť až k anafylaktickej reakcii.

Liečba alergie na kravské mlieko

Základom liečby alergie na kravské mlieko je vynechanie všetkých mliečnych produktov, a to nielen z kravského mlieka, ale aj iných druhov – kozieho, ovčieho, dokonca aj sójového mlieka.

Mliečne výrobky tak musia byť pri tomto druhu alergie vynechané z jedálnička úplne a možno ich nahradiť len niektorými rastlinnými náhradami mlieka, ako je napríklad kokosové, madľové či ryžové, no taktiež nie všetky tieto mlieka môžu byť vhodné, preto je ich potrebné individuálne odskúšať.

Neznášanlivosť mlieka je problém, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie. Vhodná diéta závisí najmä od spúšťača, ktorý vedie k problémom po konzumácií mlieka. Kým v prípade laktózovej intolerancie stačí výmena bežných mliečnych produktov za produkty so zníženým obsahom laktózy, v prípade alergie na kravské mlieko je potrebné z jedálnička vylúčiť všetky mliečne výrobky. Dobrou správou je, že takúto drastickú diétu potrebuje len minimum dospelých, keďže alergia na kravské mlieko je v dospelosti vzácnym problémom.Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...

Recept na domáci jablčný ocot – postup výrobyRecept na domáci jablčný ocot – postup výroby

Postup výroby jabčného octu nie je nijak zložitý a hlavne počas sezóny jabĺk je tento spôsob spracovania vítaný. Ako si vyrobiť domáci jablčný ocot?