Liečba psoriázy – dovolenkujte pri Mŕtvom mori aj v kúpeľoch

Morská voda, slnečné lúče a bezstresové obdobie, ktoré letná dovolenka pri mori prináša, pomáhajú väčšine psoriatikov pri liečbe ich ochorenia. Vplývajú pozitívne na ložiská na koži a zmierňujú prejavy psoriázy.

Liečba psoriázy pri mori

Slnečné lúče pôsobia u väčšiny pacientov so psoriázou inhibične a zlepšujú zdravotný stav pacienta rovnako ako pohoda a kúpanie v mori,“ hovorí prednostka Dermatovenerologickej kliniky v Bratislave prof. MUDr. Mária Šimaljaková PhD. Aj keď morské podnebie psoriatikom prospieva, je potrebné si užívať slnečné lúče s mierou, aby sa pokožka nespálila. „Slnko na mňa pôsobí veľmi dobre,“ hovorí psoriatička Diana Križanová Radványi z Veľkých Úľan, ktorá obľubuje letné dovolenky pri mori. „V čase, keď som sa neliečila, som si slnko nevedela užiť tak, ako teraz, keď beriem modernú tabletkovú liečbu. Teraz si môžem užívať dovolenku naplno,“ dodáva Diana.

Psoriáza a morská voda

Jedným z najväčších dôvodov prímorskej dovolenky je priamo morská voda.Tá pôsobí priaznivo na pokožku posiatu psoriázou. „Zlú skúsenosť s kúpaním sa v mori nemám, práve naopak, pôsobí na moju kožu veľmi príjemne,“ hovorí psoriatik Pavol Čamek z Lubiny.„Skôr sa stretávam s tým, že sa ma ľudia pýtajú, že čo to mám na nohách, či ma to nebolí a či, keď idem do bazéna, sa to náhodou neprenáša. Ale vždy som každého upozornil, že to nie je prenosné, tak boli v pohode,“ dodal Peter.

Liečba psoriázy v Mŕtvom mori

Keďže jedným z hlavných spúšťačov psoriázy je stres, ktorému sa mnohí v bežnom živote nedokážu vyhnúť, o to vzácnejšia je dovolenka, ktorá so sebou prináša obdobie bez stresu. To pôsobí na psoriatikov veľmi priaznivo až blahodarne. Je potrebné, aby si ho psoriatici vychutnali naplno a v rámci možností minimalizovali všetky možné stresy, ako napr. nespokojnosť s odloženým letom, so službami v hoteli, riešenie rodinných alebo pracovných problémov, ktoré nepatria na dovolenku a i.

Nezanedbajte ochranu proti slnku

Pri pobyte na slnku sa psoriatici musia natierať opaľovacími krémami. Tie nepôsobia na ložiská psoriázy nepriaznivo, práve naopak, je nevyhnutné ich používať, a to podľa typu pokožky – čím bledšia pokožka, tým je potrebnejší silnejší faktor ochrany kože. Nepoužívajú sa špeciálne opaľovacie krémy, ale štandardné krémy, voľne odstupné v obchodoch i lekárňach. „Neopaľujem sa na priamom slnku, som takmer celý deň pod slnečníkom. Som tmavší typ, takže sa aj takto rýchlo opálim. Každopádne aj pod slnečníkom používam vysoký faktor, a to faktor 30 až 50 na tvár, na telo mi postačuje aj 20,“ hovorí Diana. „Ale ja sa celkovo krémujem veľmi často, hlavne ruky, aby som si ich chránila.“

Samostatnou kapitolou u psoriatikov, ktorí majú psoriázu dlaní a chodidiel, je obuv. Odporúčajú sa pre nich topánky z prírodných materiálov, pretože sú šetrnejšie k pokožke v porovnaní so syntetickými látkami, ktoré môžu dráždiť kožu a spôsobiť tak vznik ložiska psoriázy.

Pri psoriáze je nutné zvážiť aj výber vhodnej obuvi

„Teraz nosím čokoľvek a nemám žiadny problém. Doma chodievam v lete najmä bosá, a to mám psoriázu chodidiel. Tým, že som na novej tabletkovej liečbe, kožu na chodidlách mám bez prejavov psoriázy. Je to neporovnateľné s tým, ako to bolo v minulosti ,“ hovorí Diana. „ Kvôli obavám z infekcie som v období bez liečby mala chodidlá neustále v ponožkách a šľapkách aj na pláži. Cudzí ľudia nechápali, že tu nejde o módu - prvoradé bolo pre mňa moje zdravie,“hovorí Diana.

Dôležitá je aj pokrývka na hlavu, ktorá chráni hlavu pre úpalom. „Špeciálny dôraz na výber čiapky si musia dať pacienti, ktorí majú psoriázu vlasatej časti hlavy, a to tak, aby im pokrývka tienila hlavu pred slnečnými lúčmi, zároveň však aby im nedráždila ložiská psoriázy,“ hovorí prof. Šimaljaková. Na dovolenke nosí klobúky aj Diana: „Nosím slamený klobúk, ale to len na dovolenke pri mori. Inak skoro vôbec klobúky ani čiapky nenosím,chcem, aby pokožka hlavy dýchala.“

Vodné športy psoriatikom neškodia

Športovci majú v rámci letných dovoleniek radi vodné športy, ako sú napríklad surfovanie, windsurfing, vodné lyžovanie, wakeboarding a i. „Letné športy neovplyvňujú psoriázu negatívne. Výnimkou je prípad, ak špeciálne športové oblečenie intenzívne mechanicky dráždi kožu, vtedy to môže viesť k vzniku alebo podráždeniu psoriatických ložísk,“ uvádza prof. Šimaljaková.V takomto prípade odporúčame vyskúšať iný model alebo strih športového oblečenia, v prípade, že oblečenie naďalej dráždi pokožku, odporúča sa nahradiť tento šport inou športovou aktivitou. Diana tiež nemala s jazdou na vodnom skútrižiadny problém ani počas výskytu psoriázy na koži v čase, keď sa neliečila, a ani teraz.

Vodné športy neovplyvňujú liečbu psoriázy

Časovo náročnejšia cesta na dovolenku (resp. z dovolenky) autom, autobusom, vlakom či lietadlom nesúvisí so zhoršením ochorenia, rovnako ani klimatizácia v týchto prepravných zariadeniach nevplýva na zhoršenie stavupsoriázy. „Klimatizácia mi vôbec nezhoršuje psoriázu. Dlhá cesta tiež nie je teraz problémom, keďže nemám žiadne príznaky vďaka novejtabletkovej liečbe, ale dávnejšie, keď som sa neliečila, mi dosť opúchali nohy, takže som sa počas cesty cítila nekomfortne,“ dodáva Diana.

Pre všetkých psoriatikov platí aj počas dovolenkovania zákaz fajčenia a úplné vylúčenie konzumácie alkoholu. Tie zhoršujú zdravotný stav pacienta vždy, a to aj na dovolenke, ktorá pôsobí pozitívne na zdravie psoriatika. Nezáleží pri tom, či je pacient aktuálne na liečbe alebo nie je odborne liečený.

Pri psoriáze pomôže Mŕtve more aj slovenské Smrdáky

Nie je more ako more, špeciálne u psoriatikov. Najpriaznivejším morom je pre nich Mŕtve more, v ktorom je salinita vody až 33 %, čo je až 330 gramov minerálnych solí v 1 l vody). Prevažujú v ňom horečnaté soli a má vysoký výskyt selénu. Práve síran horečnatý má liečebný efekt na kožu psoriatika. Relevantnou náhradou pobytu pri Mŕtvom mori sú aj Kúpele Smrdáky, ktoré majú najvyššiu koncentráciu treťohorného sírovodíka v Európe v hodnote až 680 mg/l.

S dovolenkou môžu pacientom s ťažkou psoriázou pomôcť aj zákonom dané jednorazové alebo opakované peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a zmeny, doplnenia niektorých zákonov). Nepriamo môžes dovolenkou súvisieť kompenzácia zvýšených výdavkov súvisiacichs opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi alebo zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečovaním prevádzky osobného motorového vozidla (cesta na dovolenku a späť).

Liečba psoriázy u dermatológa

Dovolenku pri mori je potrebné prediskutovať so svojím ošetrujúcim dermatológom, pretože existujú formy ochorenia, ktoré, naopak, reagujú zhoršením stavu pokožky.

V prípade neliečených psoriatikov, ktorých je na Slovensku podľa odhadu cca. 140 000, je potrebné, aby navštívili svojho dermatológa a prešli na odbornú liečbu. V súčasnosti existujú moderné inovatívne liečby psoriázy, ktoré zabezpečia liečenému psoriatikovi prežívať plnohodnotný život. Viac rád pre psoriatikov je k dispozícii na www.vzoprisapsoriaze.sk


Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR - občianske združenie pre chronicky chorých pacientov so psoriázou, atopickým ekzémom a ostatnými kožnými chorobami,, ktorého cieľom je zastupovať záujmy svojich členov na rokovaniach so zákonnou a výkonnou mocou pri presadzovaní požiadaviek do novelizovaných zákonov o sociálnej, zdravotnej a liečebnej starostlivosti. Spoločnosť vydáva bulletin Helios s informáciami o nových formách liečby psoriázy, psoriatickej artritídy, atopickej dermatitídy a iných chronických kožných ochoreniach. V Kluboch psoriatikov a atopikov sa členovia stretávajú s dermatologickými lekármi, psychológmi, s distribútormi podporných a výživových prípravkov. Cieľom spoločnosti je tiež zlepšovať fyzickú ale najmä psychickú kondíciu psoriatikov a atopikov spoločnými liečebnými pobytmi pri mori, protistresovými kurzami, športovými, relaxačnými, liečebnými a tiež edukačnými aktivitami. Spoločnosť zároveň podporuje skvalitňovanie a modernizáciu liečby chronických kožných ochorení. Úzko spolupracuje s OZBodkáčik, ktoré združuje rodiny, deti a mládež s kožným ochorením. Viac informácií o spoločnosti: www.spaa-sr.webnode.sk

Kampaň Vzopri sa psoriáze - cieľom kampane je motivovať neliečených psoriatikov k tomu, aby navštívili svojho dermatológa a informovali sa o moderných možnostiach liečby psoriázy, medzi ktoré patria inovatívna tabletková liečba i biologická liečba. Ľubica Bergmannová, viceprezidentka Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR, uviedla: „V našej organizácii máme viac ako 1 500 členov. Poznám tak veľa príbehov pacientov, ktorým sa neliečené ochorenie zhoršilo. Rozhodli sme sa preto urobiť kampaň Vzopri sa psoriáze, v ktorej motivujeme pacientov k opätovnej liečbe, pretože vieme, že liečená psoriáza pomáha pacientom žiť kvalitnejší život. To je jedným z cieľov našej spoločnosti - chceme, aby sa psoriatici nevzdávali liečby, pretože aj so psoriázou sa dá žiť plnohodnotný život.“Viac informácií o kampani: www.vzoprisapsoriaze.sk


Autor článku

Tlačové správy

Máte pripravenú zaujímavú tlačovú správu, ktorá by potešila našich čitateľov? Neváhajte a zašlite nám ju mailom!


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotíkAko odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotík

Chronický zápal môže v tele pôsobiť roky bez toho, aby sme si jeho prítomnosť vôbec uvedomili. Je dôležité vedieť, ako odhaliť zápal v tele, aké má príznaky aj ako sa zápal lieči.

Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to...

Karpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunelKarpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunel

Máte sedavé zamestnanie, často a dlhodobo pracujete s myškou a klávesnicou? Trápi vás brnenie v prstoch, opuch či bolesť zápästia? Môže ísť o syndróm karpálneho tunela.