Antistresová, reflexná, ajurvédska/indická masáž hlavy – postup, účinky na rast vlasov

Keď sa povie masáž, väčšinou si predstavíme masáž chrbtice, nôh alebo častí tela s väčšími svalovými partiami. Avšak svaly sa nachádzajú aj na hlave a aj keď sú menšie, môžu byť preťažené a v napätí pre stres a záťaž. To môže viesť k bolestiam hlavy, migrénam, nekvalitnému rastu vlasov, problémom so spánkom, únavou či úzkosťou.

Masáž hlavy môže odstrániť problémy s bolesťami hlavy i rastom vlasov

Práve s týmito a ďalšími problémami vám môžu pomôcť masáže hlavy, ktoré vás môžu svojimi účinkami prekvapiť.  

Benefity masáže hlavy

Masáže hlavy majú množstvo výhod a pozitívnych účinkov na fyzické aj psychické zdravie človeka. Keďže jestvuje viacero typov masáži hlavy, každá sa môže svojimi účinkami líšiť podľa toho, na čo je primárne zameraná. Vo všeobecnosti vám masáž hlavy môže priniesť tieto výhody:

 • Pomáha pri bolestiach hlavy a migrénach – Tieto problémy bývajú spojené s napätím šije, krku a svalov hlavy, čo môže viesť k bolesti vystreľujúcej do hlavy. Pravidelnými masážami sa tieto napätia uvoľňujú, dochádza k zlepšeniu prekrvenia pokožky a tým aj k poklesu výskytu bolestí hlavy a migrén spojených s napätím.
 • Zlepšuje rast a kvalitu vlasov – Hlavne v Indii sa masáž hlavy používa aj na dosiahnutie pevnejších a hustejších vlasov. Masírovaním sa prekrví pokožka hlavy, čím sa zlepší aj schopnosť korienkov vlasov prijímať živiny. Výsledkom sú pevnejšie a lesklejšie vlasy a často sa zlepší aj suchá pokožka a problém s lupinami.
 • Pôsobí upokojujúco a zmierňuje stres – Masáž hlavy má blahodarné účinky na psychické zdravie a pohodu. Fyzický dotyk prispieva k duševnej pohode, vyplavuje hormón sérotonín, čím zlepšuje nápadu. Odstránenie svalového napätia zase prináša úľavu od stresu a úzkosti a navodzuje pocit uvoľnenia.
 • Prispieva k riešeniu problémov s nespavosťou – Problém zaspať alebo spať bez prebúdzania trápi mnohých ľudí, pričom často ide o varovný signál tela, že si naša životospráva vyžaduje zmenu. Nápomocnými môžu byť masáže hlavy, ktoré odstraňujú svalové napätie a navodzujú uvoľnenie, čím pomáhajú telu zrelaxovať a pokojne zaspať.
 • Môže prispieť k zníženiu vysokého krvného tlaku – Hypertenzia je vážny stav, ktorý sa často lieči len medikamentózne, pričom úprava životosprávy je kľúčová. Popri zmene stravovania a cvičení je vhodné začať s masážami hlavy. Pri pravidelnej masáži sa uvoľní napätie, zmierni stres, prekrví pokožka a výsledkom býva aj úprava hladiny krvného tlaku.
 • Prospieva celkovému zdraviu človeka – Masáž hlavy ma blahodarné účinky na celkovú nervovú sústavu. Môže byť skvelým podporným nástrojom pri problémoch s chronickými bolesťami, nespavosťou, zvýšeným stresom, úzkostnými stavmi či depresiou. Ďalej podporuje lymfatický systém, posilňuje imunitu, zlepšuje cirkuláciu krvi aj kognitívne zručnosti – sústredenie alebo pamäť.

Druhy masáží hlavy

Nejestvuje len jeden spôsob masáže hlavy, pričom každý je zameraný na iný cieľ. Najznámejšia je indická alebo ayurvédska masáž hlavy, ktorú ľudia v Indii poznajú už viac než 5 000 rokov. Pozostáva z radu techník pôsobenia tlakom na hlavu, krk, šiju a ramená. Aj v rámci ajurvédskych masáži je viacero druhov – pri niektorých sa pri masírovaní používajú oleje, pri iných sa hlava polieva liečivými tekutinami a bylinnými odvarmi, ďalšie sa vykonávajú nasucho.

Masáž hlavy pôsobí upokojujúco a zmierňuje stres

Líšia sa aj dĺžkou procedúry a jej zameraním. Niektoré masáže sa poskytujú na uvoľnenie stresu, iné na uvoľnenie napätia z čela, na vyrovnanie dysbalancií čakier a dóší (3 zložiek tela podľa Ayurvédy), na vyčistenie upchatých prínosových dutín a ďalšie zase na podporu rastu vlasov. Dnes už masáže hlavy vykonávajú aj v západnom svete, predovšetkým fyzioterapeuti, ale aj maséri a kaderníci. Využívajú pritom akupresúrne body, krúživé a miesivé pohyby, poklepkávanie a ďalšie masážne techniky prispôsobené masáži hlavy.

Pomôcky

Základnou pomôckou pri masáži hlavy je olej, aj keď sa môže vykonávať aj nasucho. Nie všetky oleje sú vhodné pre každého, ale na výber budete mať z niekoľkých druhov.

 • Kokosový olej – Je to najvhodnejší druh oleja, ktorý sa najčastejšie používa pri indických masážach. Jeho výhodou je, že má antibakteriálne a protizápalové účinky a silné vyživujúce vlastnosti, teda prospeje vám, ak trpíte suchou pokožkou a vlasmi, lupinami, psoriázou alebo máte zničené vlasy.
 • Mandľový olej – Tento olej je vhodný hlavne pre veľmi suché vlasy, ktoré dokáže vyživiť ešte intenzívnejšie. Zároveň obsahuje vitamín E a má upokojujúce účinky, takže je vhodný aj na uvoľnenie.
 • Sezamový olej – Sezamový olej sa používa pri riedkych a zničených vlasoch, ktoré vyživuje. Pomáha tiež upokojiť pokožku pri bolestiach a napätí.
 • Horčicový olej – Používa sa na uvoľnenie svalového napätia a podporu cirkulácie krvi. Je vhodný hlavne počas zimných mesiacov, keďže má hrejivý účinok.
 • Jojobový olej – Je nabitý živinami, ktoré podporujú rast vlasov, vyživujú ich a ochraňujú pred poškodením. Jojoba je zároveň hypoalergénna, takže vyhovuje aj alergikom.
 • Olivový olej – Tento olej nie je pre masáže hlavy typický, keďže nemá až také výrazne účinky. Navyše tento olej má tendenciu zanechávať vlasy mastné, čo určite nechcete.

K oleju podľa vášho výberu môžete primiešať aj pár kvapiek esenciálneho oleja, ktorým pridáte vôňu. Obľúbené sú najmä upokojujúca levanduľa, svieži citrus alebo mäta, ktorá podporí prekrvenie. Okrem oleja môžete použiť aj vlasové vody, peny a séra, ktoré pomôžu vlasy posilniť a vyživiť. Môže ísť napr. o vodu z lopúcha, ktorá je dobrá pri vypadávaní vlasov alebo tvorbe lupín, brezovú vodu, ktorá je vhodná pre mastné vlasy, či žihľavovú vodu, ktorá je vhodná pre namáhané a rednúce vlasy a podporuje ich rast.

Na samotnú masáž je najlepšie použiť brušká prstov, avšak jestvujú aj masážne pomôcky zo silikónu, ktorý je mäkký a príjemný pre pokožku hlavy. Ak siahnete po masážnych prístrojoch, vyvarujte sa tvrdých a ostrých materiálov, ktoré by pokožku hlavy skôr poškrabali a poškodili.

Čo očakávať od masáže hlavy

Ak vás masáž hlavy zaujala a máte pocit, že by bola pre vaše telo a myseľ prospešná, môžete sa zveriť do rúk odborníka. Masáže hlavy trvajú 25 – 45 min., pričom je dôležité vybrať si skúseného a certifikovaného maséra. Na samotnú masáž sa nemusíte nijak obzvlášť pripravovať. Oblečte si pohodlné oblečenie, ktoré vás v pohybe nebude obmedzovať, vyhnite sa rolákom a košeliam s vysokým golierom, keďže masér sa bude venovať aj vášmu krku.

Indická masáž hlavy

Do vlasov si neaplikujte žiadne prípravky, ako laky, tužidlá, gély ani iné. Vlasy si rozčešte, aby sa vám pri masáži nezamotali. Masér sa vás pred začatím opýta niekoľko otázok o vašich vlasov, či máte nejaké problémy, napr. rednutie vlasov, lupiny a pod. Po masáži budete mať vo vlasoch masážny olej, ktorý má svoju arómu, preto na ceste domov môže prísť vhod čapica, ktorou si prekryjete vlasy.

Ako na masáž hlavy

Masáž hlavy nemusíte vždy absolvovať len u odborníka, aj keď masážne techniky skúseného maséra sú na nezaplatenie. Účinná je však aj vlastnoručná masáž hlavy, ktorú si v pohodlí domova môžete dopriať kedykoľvek. Masáž hlavy môžete vykonávať s použitím oleja, nasucho, ale aj počas sprchovania.

Masáž s olejom

Na masáž si vyhraďte pokojný čas a oblečte si voľné oblečenie (počítajte s tým, že vám olej môže kvapnúť, preto na sebe nemajte niečo, čo by sa nemalo ušpiniť). Pripravte si olej, ktorý na masáž použijete. Kým niektoré oleje sú v tekutom stave, napr. kokosový olej zvykne zatuhnúť, preto si ho pred masážou zahrejte. Olej neprehrievajte, inak stratí časť živín, ale zohrievajte ho len kým sa nerozpustí. Môžete doň pridať aj pár kvapiek esenciálneho oleja, čím dodáte príjemnú vôňu.

Do oleja vlasy nenamáčajte ani ho na vlasy nelejte vo veľkom množstve. Stačí vám polievková lyžička oleja, do ktorej si namáčajte končeky prstov, ktorými olej vmasírujte do pokožky hlavy. Ak máte citlivú pokožku a jemné vlasy, na nanesenie oleja môžete použiť aj vatový tampón. Olej nanášajte systematicky krúživými a kmitavými pohybmi prstov zo strán smerom nahor.

Po premasírovaní stredu a vrchu hlavy pokračujte dolu, k zátylku. Odtiaľ prejdite prirodzene k svalom krku a pokiaľ máte voľnejšie oblečenie, môžete prejsť až k pleciam. Môžete sa vrátiť aj k spánkom a priehlbinám za ušami, kde uvoľníte napätie. Ďalej postupujte intuitívne tam, kde to cítite potrebné. Po masáži môžete nechať olej vo vlasoch nejaký čas pôsobiť, no po 60 minútach by ste ho mali spláchnuť.

Masáž nasucho

Masáž nasucho môžete vykonať kedykoľvek počas dňa, avšak nie vtedy, ak budete mať vo vlasoch lak, tužidlo a iné vlasové prípravky. Pred masážou si vlasy rozčešte, aby sa vám nezamotali. Použite len brušká prstov, nikdy nie škrabkanie nechtov. Pri masáži sa tiež vyhnite použitiu celých dlaní a ťahaniu vlasov príliš agresívnymi pohybmi rúk, inak môže dôjsť k poškodeniu vlasových folikul a uvoľneniu vlasov.

Masáž hlavy nasucho

Postup je veľmi podobný ako pri masáži olejom – dôležité je postupovať systematicky a z jednej časti hlavy sa plynule presúvať k ďalšej. Začať môžete zo strán smerom k temenu hlavy, okolo uší až k zadnej časti hlavy k zátylku. Na túto masáž vám postačí 5 minút denne a je určená na zlepšenie rastu vlasov. Po masáži hlavy môžu byť vlasové korienky mierne uvoľnené, preto sa neodporúča spínať si vlasy do gumičky alebo do drdola počas nasledujúcich dní, keďže by ľahšie došlo k vypadnutiu vlasov. Ak po masírovaní predsa zaznamenáte vypadávanie vlasov, masírujete príliš agresívne a príliš často.

Masáž počas umývania vlasov

Pri umývaní vlasov je ideálny čas na ľahkú masáž hlavy, preto ju už niektorí kaderníci a barberi bežne ponúkajú. Počas takejto masáže brušká prstov ľahko kĺžu po povrchu hlavy, preto je veľmi ľahká a príjemná. Masáž sa vykonáva po nanesení šampónu do vlhkých vlasov a trvá približne 5 minút.

Bruškami prstov krúživými pohybmi vmasírujete šampón do pokožky hlavy, a to postupne – zo strán až po temeno hlavy, za uši až k zadnej časti a zátylku. Používajte pritom len jemné pohyby a vlasy príliš neťahajte. Takúto masáž môžete vykonávať aj s vlasovou vodou alebo iným prípravkom. Po masáži postupujte ako obyčajne, šampón spláchnite a vlasy nežmýkajte a nedrhnite, ale sušte len jemným prikladaním uteráka.

Ako často vykonávať masáž hlavy?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, pretože závisí od druhu masáže. Masáže s použitím oleja sa môžu vykonávať 1-2x do týždňa, avšak nie častejšie. Masáž na podporu cirkulácie krvi a rast vlasov bez použitia oleja môžete vykonávať každodenne. Myslite však na to, že vaše pohyby a technika masírovania musí byť jemná, pretože inak si môžete spôsobiť opak, a to väčšie vypadávanie vlasov. Pokiaľ sú vaše vlasy jemné a vaša pokožka citlivá, frekvenciu masírovania znížte.

Pre koho nie je masáž hlavy vhodná

Masáži hlavy sa vyhnite, ak:

 • máte horúčku,
 • ste mali nedávno operáciu hlavy,
 • máte akútne poranenie hlavy,
 • máte poranený krk,
 • ste v skorom štádiu tehotenstva.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.