Matcha tea (čaj) – zloženie, účinky, dávkovanie, príprava

Vymeňte zelený čaj za Matcha tea. Pre niekoho novinka, pre niekoho už každodenná súčasť života. Tento čaj bol pravidelnou súčasťou Japoncov a Budhistov už v rokoch 2300 pred naším letopočtom. Dnes sa k nemu ľudia postupne vracajú, a to z viacerých dôvodov.

Organický Matcha tea

Nie je to len čaj, ktorý vás zahreje, ale skutočná šálka vitamínov a antioxidantov. Ale veď, posúďte sami.

Obľúbené Matcha čaje

Matcha tea a jeho účinky

Čaj Matcha tea disponuje mnohými zdraviu prospešnými účinkami a pije ho čoraz viac ľudí. Ženy kvôli udržiavaniu si mladistvého vzhľadu a redukcii hmotnosti a muži kvôli svojej náročnej psychickej či fyzickej práci. Touto energetickou vitamínovou bombou, ktorá je 10-krát silnejšia ako zelený čaj, nepohrdnú ani športovci.

Prečo je taký dobrý?

 • Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré zbavujú telo škodlivín,
 • podporuje metabolizmus a spaľovanie kalórií,
 • prirodzeným spôsobom detoxikuje telo,
 • pôsobí na nervový systém tak, že upokojuje myseľ a telo uvádza do pohody,
 • obsahuje vlákninu, chlorofyl, vitamíny, minerály,
 • podporuje imunitný systém, a tak bráni vzniku choroby,
 • vďaka pridanému EGCG (Epigallocatechin gallát) znižuje hladinu zlého cholesterolu a cukru v krvi,
 • dodáva energiu, ktorú v tela uvoľňuje postupne,
 • podporuje činnosť mozgu a pamäť,
 • poskytuje prevenciu pred vznikom rakovinových buniek a kardiovaskulárnych ochorení.

Matcha tea a redukcia hmotnosti

Tento jedinečný čaj je takmer bez kalórií. Prostredníctvom kofeínu podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus a zvyšuje proces spaľovania kalórií aj v pokoji. Vďaka vláknine zabezpečuje pravidelnú návštevu toalety. Výskumy dokázali, že kombinácia Matcha tea s pravidelným pohybom a úpravou stravy možno zvýšiť spaľovanie až o 4-krát rýchlejšie ako s inými fitness doplnkami. Keďže obsahuje L-theanín, ktorý dokáže zabraňovať pôsobeniu negatívnych vplyvov kofeínu na srdce a nervy, spaľovanie sa uskutočňuje bez zvýšenia krvného tlaku a srdcovej frekvencie.

Matcha tea priaznivo vplýva na chudnutie

Matcha tea na upokojenie a sústredenie sa

Čaj už od dávnych čias používali Japonci a Budhisti pri niekoľkohodinových meditáciách. Pomáhal im upokojiť myseľ, dostať sa do stavu vedomia cez maximálne sústredenie sa. Veda potvrdila, že za to môže aminokyselina L-theanín, ktorá podporuje relaxáciu, upokojenie, ale zároveň udržiava jasnú a sústredenú myseľ. Nachádza sa v mnohých čajoch, ale Matcha tea jej obsahuje niekoľkonásobne viac.

Matcha tea na rakovinu

Obsahuje katechíny EKGC, ktoré pôsobia ako silné antioxidanty nielen v oblasti redukcie hmotnosti, ale aj pri zbavení sa tela od voľných radikálov a toxínov. Napomáha mu aj pridaný chlorofyl, ktorý telo zbavuje škodlivých prvkov a chemikálií. Pravidelné pitie čaju môže prispieť k obnoveniu stratenej rovnováhy v tele.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie matcha tea

Čo obsahuje

Matcha tea disponuje až 137-krát vyššou dávkou antioxidantov ako klasický zelený čaj. Je bohatý na vitamíny A, C, E, K a komplex vitamínov B. Obsahuje minerály ako selén, chróm, zinok a horčík. Je zdrojom antioxidančných látok vrátane polyfenolov, katechínov a chlorofylu. Tie napomáhajú k očisteniu krvi a sú prevenciou vzniku a množenia škodlivých toxínov, ktoré odchádzajú z tela cez stolicu. Polyfenoly v čaji zabraňujú vzniku rakovine a ak už k rakovine prišlo, eliminujú bujnenie a množenie sa rakovinových buniek. Nájdeme v ňom aj množstvo vlákniny, prítomnosť aminokyselín, predovšetkým L-theanín, ktorý sa podieľa na upokojujúcom účinku. Kofeín, ktorý dodáva telu energiu a urýchľuje metabolizmus. Matcha tea je čím ďalej, tým viac uznávaným nápojom.

Matcha čaj obsahuje množstvo vitamínov a antioxidantov

Matcha tea – riziká 

Pitie čaju je síce zdravé, no všetkého veľa škodí. Pri jeho nadbytočnom užívaní vznikajú isté riziká. Obsahuje kofeín, a hoci aminokyselina L-theanín pôsobí proti negatívnym účinkom kofeínu, riziko zvýšenej srdcovej arytmie tu stále je. Môže tiež spôsobiť hnačku a syndróm dráždivého čreva. Čaj je pripravený zo sušených listov, ktoré obsahujú nebezpečné olovo, ktoré rastlina do seba nasáva z prostredia. Olovo sa často nachádza aj v obyčajných zelených čajoch, no obsah olova v Matcha tea môže byť až 30-krát vyšší. Preto sa neodporúča piť viackrát ako jednu šálku denne.

Dávkovanie

Dodržujte pokyny k dávkovaniu, aby ste zabezpečili správny ozdravujúci efekt. Keďže môže obsahovať olovo, ktoré vo veľkom množstve negatívne ovplyvňuje zdravie, odporúča sa piť maximálne 1 šálku čaju denne, s 1-2 čajovými lyžičkami Matcha tea. Najideálnejšie je pitie čaju 3-4 krát do týždňa. Jedna šálka zabezpečí energiu na 4 hodiny.

Príprava matcha čaju

Pre koho je a nie je vhodný?

Pitie Matcha čaju je vhodné pre všetkých dospelých, ktorí túžia byť zdraví i tých, ktorí chcú zredukovať svoju hmotnosť, pre športovcov, psychicky a fyzicky ťažko pracujúcich a unavených ľudí. Piť ho môžu aj diabetici, celiatici a vegetariáni. Matcha tea sa neodporúča podávať malým deťom. Tehotné a dojčiace ženy by pitie čaju mali tiež zvážiť a hlavne prediskutovať s lekárom, ktorý v prípade pozitívnej odpovedi, stanoví aj množstvo a intenzitu pitia čaju.

Ako sa pripravuje?

Recept na prípravu Matcha tea je podobný ako príprava klasického čaju, s malými zmenami.  Pre najlepšie výsledky dodržujte nasledujúci postup.

 • Do väčšej čajovej šálky preosejte 1-2 čajové lyžičky Matcha.
 • Pridajte trochu vody, ktorá je tesne pred bodom varu.
 • Rozmačkajte zmes vidličkou alebo lyžičkou, zamiešajte.
 • Doplňte šálku vodou, premiešajte a môžete piť. Chuť je horkastá so sladkastým podtónom. Na zjemnenie chuti môžete pridať trochu medu alebo mlieko.

Všestranné využitie

Okrem pitia čaju môžete Matcha tea použiť aj v kulinárskej oblasti. Používa sa ako dochucovadlo do mnohých jedál a nápojov, napr. do koláčov, sušienok, zmrzliny, mliečnych koktailov, do kapučína na penu alebo si z neho môžete pripraviť aj zdravé Latte a ľadový čaj.

Skúsenosti

Na internete nájdete mnoho skúseností s čajom. My sme ich pár prelistovali a v priemere z 20 pozitívnych ohlasov bol jeden negatívny. Ľudia si čaj pochvaľujú a mnohí ho pijú už niekoľko mesiacov. Najlepšie ohlasy mal pre účinok zníženia cholesterolu, pre zlepšenie pleti a zvýšenia koncentrácie. Je to perfektná zdravá náhrada kávy, ale aj príjemné spestrenie záhradného posedia s ľadovým japonským čajom Matcha tea.

Recenzie a skúsenosti s Matcha Tea Harmony zelený čaj

Originál Matcha tea

Na trhu je veľa čajov a produktov z Matcha tea. Z toho dôvodu sme pre vás pripravili pár horúcich tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si ten správny.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

10/06/2019 14:42
Raky

Matchu si dávam každé ráno namiesto kávy. Je chutný a vždy ma príjemne nabudí. Spokojný som aj s jeho účinkami na môj cholesterol a cukor v krvi. Odporúčam.

10/06/2019 14:46
Majka

Zatiaľ som vyskúšala len Matcha Tea Harmony, ale som spokojná. Výborne chutí aj sa rozpúšťa. Zvyknem si ho dávať pred cvičením, dodá mi energiu a navyše aj podporí trávenie.

10/06/2019 14:48
Simča

Aj mne tento čaj vyhovuje, keďže je balený jednotlivo v sáčkoch, čiže nestráca na čerstvosti. Vždy ho mám pri sebe, keď niekam idem, používam ho ako náhradu kávy.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Stoptussin kvapky recenzia – cena, dávkovanie na noc, skúsenosti. Ako dlho užívať poradí leták Stoptussin kvapky recenzia – cena, dávkovanie na noc, skúsenosti. Ako dlho užívať poradí leták

Suchý a dráždivý kašeľ dokáže poriadne potrápiť najmä v období viróz a chrípkovej sezóny. Práve vtedy je dôležité mať po ruke spoľahlivý voľnopredajný liek, akým je Stoptussin.

Pampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitiePampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitie

Vlhčené obrúsky sú veľkou pomocou pri prebaľovaní, pri utieraní rúk a úst dieťatka pri jedení, mimo domova, v parku či pri cestovaní. Vyskúšali sme vlhčené utierky Pampers Aqua Pure.

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.