Nafukovanie a nadmerná plynatosť čriev. Aké sú najlepšie lieky proti nadúvaniu?

Meteorizmus je odborný názov pre nafukovanie, nadúvanie či plynatosť. Či už ide o odborný výraz alebo hovorové pomenovania, výsledkom sú nepríjemné sprievodné javy, ktoré spôsobujú napríklad bolesti brucha, črevné kŕče alebo vetry, kvôli ktorým je prítomnosť v spoločnosti nežiaduca.

Plynatosť čriev a nafúknuté brucho

Tvorenie plynu v črevách je bežnou súčasťou tráviacich procesov. Treba však rozlišovať medzi jeho optimálnym a nadmerným množstvom. V druhom prípade ide väčšinou o narušenie mikrobiálnej rovnováhy v hrubom čreve alebo poruchy trávenia, spojené tiež s rôznymi ochoreniami žalúdka, pankreasu či čriev.

Osvedčené voľne predajné lieky proti plynatosti

Nafukovanie a plynatosť po jedle

Nadmerná plynatosť nemusí byť pravidelnou záležitosťou. I v nepravidelných intervaloch však človeku znepríjemňuje bežné fungovanie. Príležitostný charakter nadúvania má zvyčajne krátkodobé trvanie, čo je výsledkom určitého druhu skonzumovaných potravín, spôsobu prípravy jedla, ako aj rýchlosti jeho konzumácie. Medzi najčastejšie príčiny nadmernej, no príležitostnej plynatosti patria:

 • strukoviny
 • kapustová zelenina, kel
 • karfiol a brokolica
 • cibuľa, pór
 • reďkovka
 • cvikla
 • pšenica
 • droždie a kysnuté potraviny
 • zrejúce syry
 • sušené slivky a hrozienka
 • sýtené nápoje
 • akoholické nápoje

Kapusta spôsobuje plynatosť a nadúvanie

 Uvedené potraviny však nemusíte z jedálnička vylúčiť. Pozor ale na ich konzumáciu v „nárazovej podobe“ a veľkom množstve.

Nadmerná plynatosť a príznaky

Nafukovanie je bežný i chúlostivý problém v jednom. Ľudia o ňom neradi diskutujú, no občas trápi takmer každého z nás. I keď nepredstavuje nutne zdravotný problém, spoločenský áno. Nahromadené plyny totiž vo veľkom množstve nemožno udržať ani vôľou, čo sa prejaví buď vylúčením ústami, a teda grganím, tzv. eruktáciou, alebo konečníkom, čiže prdením, tzv. flatulenciou.

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s hylak forte na heureke

Treba poznamenať, že pravidelné zadržiavanie plynov nie je zdraviu prospešné, pretože ak nedôjde k ich odchodu prirodzenou cestou, môžu nastať ďalšie zdravotné ťažkosti, či už krátkodobé alebo dlhodobé. Príznakmi meteorizmu sú aj kŕče a škvŕkanie v bruchu, bolesti v ňom i v oblasti podbruška, tlak v podbrušku a tvrdé nafúknuté brucho.

Plynatosť čriev  a príčiny. Čo spôsobuje plynatosť?

Pôvodcom plynatosti je predovšetkým nevhodná kombinácia prijatej potravy či nadmerné množstvo potravín, ktoré sme už vyššie spomenuli ako spúšťača príležitostného meteorizmu. Na vine však nemusí byť iba jedlo, ale aj nadmerné prehĺtanie vzduchu pri jedení, ktoré nastáva najmä v prípade rýchleho hltania a rozprávania počas konzumovania.

Nedostatok tráviacich enzýmov je ďalšou z možných príčin nafukovania. Proces trávenia sa spomaľuje, v črevnom trakte zostáva väčšie množstvo nestrávenej potravy, ktorú črevné baktérie odbúrajú ako metabolický produkt, čím vzniká nadmerné množstvo plynov a nafúknuté brucho.

Tráviace enzýmy si môžete doplniť užívaním osvedčených liekov bez receptu:

Dokonca i sedavý spôsob života môže podporiť meteorizmus. Spolu so zadržiavaním plynov, ktoré je síce vhodné z hľadiska spoločenských konvencií, ale nie zdravia, sa niekedy podpíše aj na ochoreniach. Tie pochádzajú napríklad z hornej alebo dolnej časti tráviacej trubice, žlčových ciest a žlčníka, prípadne pankreasu. Hovoríme o funkčných alebo organických poruchách.

Plynatosť po každom jedle

Funkčné poruchy činnosti tráviacej trubice a jej hornej časti, sú spojené napríklad s poruchou pažerákového zvierača, motility (lenivosti) žalúdka či dvanástnika. Časté grganie (niekedy i pálenie záhy) je sprievodný jav, ako aj pocit tlaku v hornej časti brucha. Čo sa týka dolnej časti tráviacej trubice a funkčných porúch, k najčastejším patrí syndróm dráždivého hrubého čreva, spájaný okrem iného s motilitou čriev, ako aj nesprávna činnosť konečníkového zvierača.

Bolesť brucha zapríčinená plynatosťou

Tlak v podbrušku, prípadne kŕče sprevádzané tvrdou alebo riedkou stolicou sú ich výsledkom. Nafukovanie sprevádza aj organické poruchy, medzi ktoré patrí napríklad Crohnova choroba, pylorostenóza či celiakia. Črevná nepriechodnosť je taktiež jednou z príčin, tie ďalšie môžu byť spojené so žlčníkovými kameňmi, abnormálnym zúžením žlčovodov či pankreatických vývodov.

Plynatosť liečba – aké lieky na plynatosť čriev užívať? Sú nutnosťou?

Strava bohatá na vlákninupravidelný pohybpomalé a dôkladné prežúvanie potravy a občasná detoxikácia organizmu vás môže zbaviť problémov s plynatosťou. Nie vyradenie, ale obmedzenie niektorých surovín bude taktiež správnou voľbou. Reč nie je len o strukovinách, kysnutých potravinách a spomínaných druhoch zeleniny.

Častá konzumácia mastných jedál, nadmerný prísun sladkostí, ale aj pravidelné žutie žuvačky sa môže podieľať na nafukovaní. V poslednom prípade ide totiž o zvýšené a neustále prehĺtanie vzduchu. Najlepším liekom je teda prevencia.

Užívanie byliniek a ✅ pitie čajov podporujúcich trávenie či proces detoxikácie je rovnako vhodným prirodzeným riešením.

Osvedčené voľne predajné lieky proti plynatosti

Voľnoredajné lieky na plynatosť

Lekárska pomoc je nutná, ak je plynatosť pravidelnou záležitosťou a sprevádzajú ju kŕčovité bolesti brucha, zápcha alebo naopak hnačka, či dokonca zvracanie. Živočíšne uhlie už nebude dostačujúce. Vtedy posúdenie závažnosti problému nenechajte len na vás.

Nadmerná plynatosť čriev v tehotenstve

Najmä počas tretieho mesiaca tehotenstva sa začínajú objavovať pocity spojené s nafúknutým bruchom, nadmernou plynatosťou či grganím. Nie je výnimkou, že u mnohých žien pretrvávajú až do samotného pôrodu. Spomalené trávenie je príčinou najmä zvyšujúcej sa hladiny hormónu progesterónu, no príčinou nafukovania je i rastúca maternica, ktorá spôsobuje tlak.

Pomôcť môžu kvalitné ✅ probiotiká, menšie porcie jedla a častejšie stravovanie, čaje z mäty, feniklu, rasce, rumančeka či horca žltého. Pozor aj na zmrzlinu, taktiež podporuje nadúvanie. Niektorí odporúčajú potraviny spôsobujúce meteorizmus konzumovať v surovom stave alebo pripravené na pare. To platí nielen pre gravidné ženy.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Na čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenostiNa čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenosti

Vedeli ste, že stav vašej pokožky závisí do veľkej miery od toho, v akom stave sú vaše črevá? probiotiká Hylak forte vám pomôžu pri rozličných gastroenterologických ťažkostiach.

Domáci test na celiakiuDomáci test na celiakiu

Celiakia sa zaraďuje medzi autoimunitné ochorenia a prejavuje sa pri konzumácii lepku (gluténu). Viete, aké možnosti máte pri zisťovaní, či máte alebo nemáte celiakiu?

Smecta na hnačku i zvracanie – recenzia, skúsenosti, dávkovanie, cenaSmecta na hnačku i zvracanie – recenzia, skúsenosti, dávkovanie, cena

Smecta je účinná zbraň proti hnačke, zvracaniu a na bolesť pokazených brušiek. Aké je jej zloženie, kedy je vhodné ju užívať a pre koho je určená? V recenzii sa všetko dozviete.