Najlepšie vitamíny pre deti z lekárne? Aj prírodné sú kvalitné

Určite to poznáte – presvedčiť deti, aby jedli dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, je často nadľudská úloha. Pre zdravý vývin v období rastu sú vitamíny dôležité – pomocnú ruku v tomto smere vedia podať aj vitamínové výživové doplnky.

Najlepšie multivitamíny pre deti z lekárne

V článku vám objasníme, s čím jednotlivé doplnky deťom pomôžu, aké sú skúsenosti s ich užívaním a aká je ich približná cena. Zároveň vám predstavíme 3 najobľúbenejšie vitamínové doplnky pre deti.

Obľúbené vitamíny pre deti

Vitamínové doplnky nenahradia pestrú stravu

Obdobie detstva je čas, kedy si dieťa buduje okrem iných aj stravovacie návyky. Nie každý rodič dokáže dieťa presvedčiť, aby jedlo to, čo mu nechutí, no nahrádzať toto úsilie každodenným servírovaním vitamínov v umelej forme tiež nie je dobrý nápad.

Žiadny vitamínový doplnok totiž neobsahuje všetky látky potrebné pre zdravý vývin dieťaťa. V ovocí a zelenine nájdete okrem vitamínov desiatky zdraviu prospešných látok, ktoré majú navyše prirodzenú formu.

Napriek tomu nachádzajú vitamínové doplnky opodstatnenie v mnohých prípadoch. Môže ísť o situácie, keď dieťaťu neviete poskytnúť pravidelnú a vyváženú stravu, keď dieťa trpí problémami s trávením alebo jeho tráviaca sústava nedokáže niektoré potraviny spracovať, prípadne keď má dieťa chronické zdravotné problémy, ktoré organizmus vyčerpávajú a ten potrebuje vitamínov viac. Prídu vhod aj v zimnom období, kedy čerstvej zeleniny a ovocia nie je dostatok.

Vyberáme z nášho katalógu

Citlivý detský žalúdok a vitamínové doplnky

Pre niektorých z nás dospelých je bežné, že sa „dopujeme“ rôznymi výživovými doplnkami, aj najslabšiu bolesť hlavy utišujeme analgetikami a pri prvých prejavoch chrípky siahame po vysokých dávkach umelých vitamínov.

Detský žalúdok i celý organizmus je však omnoho citlivejší, preto by ste mali vopred poznať zloženie vitamínových doplnkov, ktoré deťom podávate. Medzi potenciálne nežiadúce látky v nich patrí napr. pridaný cukor, ktorý nepriaznivo pôsobí na zuby (obzvlášť v kombinácii s kyselinou citrónovou, ktorá je tiež častou zložkou). Náhrady umelými sladidlami tiež nie sú najlepšie – niektoré z nich sa pri vysokých dávkach môžu usádzať v tele. Nevhodnou látkou je aj benzoan sodný (konzervant), pri ktorom je podozrenie, že môže zhoršiť astmatické ochorenia a vyvolať hyperaktivitu v kombinácii s umelými farbivami.

Vyberáme z nášho katalógu

Nielen vitamín C je pre deti dôležitý

Práve vitamín C je najznámejším, no zďaleka nie jediným potrebným vitamínom pre fungovanie organizmu. Je to silný antioxidant a má kľúčový vplyv na tvorbu bielych krviniek a tým aj na funkciu imunitného systému. Okrem neho ľudské telo potrebuje pre svoju správnu funkciu a vývin aj mnohé ďalšie látky.

Najvýznamnejšie vitamíny a látky potrebné pre detský organizmus:

  • Vitamín A – je potrebný pre rast a vývin tela, najmä pre zdravé kosti a zuby. Má priamy vplyv na dobrý zrak (je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu pre oči) a chráni sliznice pred infekciami. Jeho zdrojmi sú napr. pečeň, mlieko, syr, vaječné žĺtky, žltá a oranžová zelenina (ako napr. mrkva či sladké zemiaky).
  • Vitamíny skupiny B – Pomáhajú správnej funkcii metabolizmu, majú vplyv na obehový systém a taktiež výrazný vplyv na mozog a nervový systém. Dokážu napomôcť sústredeniu a upokojiť myseľ a patria aj medzi dôležité vitamíny na nechty pre deti (udržiavajú nechty pevné).Hlavným zdrojom vitamínov B sú mäso, ryby, orechy, vajcia, strukoviny, mlieko či syr. Vitamín B12 získavame najmä z mäsa a vajec – práve to je dôvod, prečo ho deti odmietajúce mäso mávajú nedostatok.
  • Vitamín D – jeho najdôležitejšou funkciou je ukladanie vápnika do kostí. Má tiež pozitívny vplyv na zdravé vlasy, pokožku, prevenciu i liečbu rakoviny, úroveň krvného tlaku a hladinu inzulínu. Vitamín D vzniká v koži pri procesoch vyvolaných ožiarením slnkom – v zime ho teda všetci máme menej. V materskom mlieku ho nenájdete, preto ho kojenci potrebujú dopĺňať (pre nich je najvhodnejší vo forme kvapiek). V dostatočnej miere sa vyskytuje iba v zopár druhoch potravín (slede, tuniaky, rybí tuk, kakaové maslo), v menšej miere ho nájdete aj v lososoch, sardinkách, vaječných žĺtkoch či hubách.
  • Vitamín E – je účinným antioxidantom (čím priaznivo pôsobí na imunitný systém), podporuje funkciu krvného obehu (zabraňuje zrážaniu krvi), podporuje tvorbu červených krviniek a rast svalovej hmoty. Taktiež spomaľuje starnutie a zúčastňuje sa na metabolizme polynenasýtených mastných kyselín. Nájdete ho najmä v orechoch a mandliach a taktiež v semenách a olejoch z nich (napr. slnečnica).
  • Železo – je dôležitou súčasťou hemoglobínu v červených krvinkách, ktorý transportuje kyslík z pľúc do buniek. Taktiež je dôležité pre budovanie svalov a je súčasťou enzýmov zabezpečujúcich detoxikáciu organizmu a ochranu pred voľnými radikálmi. Nájdete ho v červenom mäse, hydine, rybách, pečeni, strukovinách a v celozrnných obilninách. Zastúpenie má aj v orechoch, tekvicových, slnečnicových, sezamových a ľanových semenách i v sušenom ovocí.
  • Vápnik – je základnou stavebnou jednotkou kostí i zubov. Má vplyv aj na činnosť srdca, svalov, nervov i zrážanlivosť krvi. V prípade nedostatočnej hladiny v krvi ho organizmus do nej dopĺňa z kostí. Najvýdatnejším zdrojom vápnika sú mlieko a mliečne výrobky. Nájdete ho napr. aj v maku, lieskovcoch, vlašských orechoch, sóji či minerálnych vodách.
  • Vláknina – mala by byť základom jedálnička každého človeka. Má nezastupiteľný význam pre správne fungovanie tráviacej sústavy človeka. Dokáže spomaliť vstrebávanie cukrov z potravy, vďaka čomu bude dieťa dlhšie sýte a nebude mu kolísať hladina cukru a inzulínu v krvi. Vláknina tiež dokáže znížiť hladinu cholesterolu. Žiaľ, najviac vlákniny nájdete práve v tých potravinách, ktoré deťom nechutia – najmä v zelenine a v niektorých druhoch ovocia, v orechoch, celozrnných obilninách a pod.

Samozrejme, tieto vitamíny sú dôležité aj pri dospievajúcich a dospelých ľudí, s pribúdajúcim vekom však ich odporúčaná denná dávka rastie.

Top 3 najobľúbenejšie vitamínové doplnky pre deti

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

08/04/2019 10:25
Janči

Deťom dávame Marťankov a naozaj im chutia. Jeseň aj zimu sme prekonali bez chorôb, takže za mňa ide o top produkt. Jasné, že prírodné vitamíny sú lepšie, ale keď synátor nechce jesť ovocie ani za svet, tak aspoň Marťankovia fungujú :-) Do dcéry síce občas nejaké to jablko dostaneme, ale tiež to nie je žiadna sláva. Teraz frčíme na Gummy vitamínoch s echinaceou, ale vyskúšali sme aj žiariacich gummies a sirup. Tablety sa nám osvedčili viac.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Sirup zo sladkého drievka na posilnenie imunity – recenzia. Zloženie, účinky, cena, dávkovanie Sirup zo sladkého drievka na posilnenie imunity – recenzia. Zloženie, účinky, cena, dávkovanie

Sirup zo sladkého drievka od Vifitex je výživový doplnok, ktorý sa a používa proti kašľu, zachrípnutiu a aj na celkové posilnenie zdravia človeka a jeho imunitného systému. O jeho...

Konopný Elixír (recenzia). Bylinný sirup na imunitu, srdce i krajšie vlasy a pleťKonopný Elixír (recenzia). Bylinný sirup na imunitu, srdce i krajšie vlasy a pleť

Konopný elixír je výživový doplnok s obsahom konope, ktorý má priaznivé účinky na organizmus. V recenzii sa dozviete o jeho zložení, pôsobení na organizmus i o tom, kde si ho môžete...

Chrípková epidémia na Slovensku – príznaky, priebeh, liečbaChrípková epidémia na Slovensku – príznaky, priebeh, liečba

Začína to nevinným kýchnutím, pokračuje to bolesťou hlavy, zápalom hrdla a nepriechodným nosom. Nepodceňujte váš zdravotný stav, pretože aj keď ide len o  "obyčajnú"  chrípku, môže vám...