Ochrana psov a mačiek pred parazitmi

Máme ich radi a dokonca neraz ich označujeme za členov rodiny. Reč je o domácich miláčikoch, akými sú psy alebo mačky. Milujeme ich nadovšetko a máme pocit, že je o nich postarané tak, ako má byť. Mnohí majitelia však zabúdajú, že to nekončí iba pri prechádzke a maznaní sa. Dôležité je zvieratká chrániť pred ochoreniami a parazitmi. Odčervovanie psov alebo mačiek by preto malo byť nutnosťou a netreba ho podceňovať. Aké sú možnosti pri boji s vonkajšími či vnútornými parazitmi?

Pes s kliešťom na hlave po prechádzke v prírode

Psy, mačky alebo iné domáce zvieratká sa v očiach majiteľov stávajú právoplatnými a plnohodnotnými členmi domácnosti, mali by sme k nim tak i pristupovať. Ak s nimi človek trávi také množstvo času, mazná sa s nimi alebo ich bozkáva, prevencia voči parazitom je doslova povinnosťou.

Tým, že tento aspekt starostlivosti o domáce zvieratká majitelia zanedbávajú, nevystavujú nebezpečenstvu iba samotné zviera, ale aj ostatných členov domácnosti. Je potrebné si uvedomiť, že psy či mačky sú vystavované veľkému množstvu parazitov, a preto je potrebné, aby majiteľ vedel, že antiparazitiká by mali byť pravidelnou súčasťou pri starostlivosti o svojho miláčika.

Obľúbené antiparazitiká pre psov

Obľúbené antiparazitiká pre mačky

Prevencia je kľúčová

Kliešťová encefalitída, pásomnica, babezióza, borelióza, alebo škrkavka. Minimálne o jednom či dvoch z týchto ochorení ste určite počuli. Takéto ochorenia sa však netýkajú iba ríše ľudí, ale aj tej zvieracej. O to väčšie nebezpečenstvo hrozí, pretože tieto parazity sú prenosné i na človeka.

Parazity sa zo psa či mačky môžu preniesť i na človeka

Majitelia zabúdajú, že ohrozujú aj seba, no v prvom rade zabúdajú na to, že prevencia voči týmto ochoreniam je nutná aj u psov či mačiek. A to sa netýka až okamihu, keď sa ochorenie objaví, vtedy je už často neskoro a liečba je veľmi komplikovaná, neraz sa u zvieratiek stane, že až nemožná. Parazity v podobe kliešťov či bĺch netreba taktiež vôbec podceňovať.

Prevencia je preto kľúčovým bodom, ktorý treba akceptovať s plnou vážnosťou. Pravidelné veterinárne prehliadky, očkovania či odčervovanie za pomoci antiparazitík. Zodpovedný majiteľ nepochybne myslí aj na tieto aspekty starostlivosti. Určite je lepšie, ak sa ochoreniu predíde, ako čakať na jeho príznaky a následky.

Nebezpečenstvo nákazy

Nebezpečenstvo výskytu parazitov v prípade domácich miláčikov je naozaj veľké. Ešte vyššie je však nebezpečenstvo nákazy ľudí alebo zvierat, ktoré sa nachádzajú v okolí chorého zvieraťa. V rámci spolužitia prichádzate s takýmto zvieraťom neustále do styku. Nebezpečenstvom môžu byť i obyčajné blchy. Infekčné vajíčka v srsti, ktoré sú voľným okom neviditeľné alebo nakazený trus. Obrovským rizikom je, že ak sa používanie antiparazitík nedodržiava, tieto parazity dokážu v tele hostiteľa žiť niekoľko rokov a spôsobovať nepríjemné ťažkosti a oslabujú imunitu zvieraťa.

S ohľadom na vysoké nebezpečenstvo nákazy je dôležité myslieť na prevenciu

Bozkávanie, oblizovanie alebo kontakt s výkalmi môžu byť presne tým momentom, kedy sa parazity môžu preniesť aj na vás. Preto za každých okolností sa takémuto kontaktu so zvieraťom vyhýbajte. Ešte jednoduchšou obeťou sú deti. Oblizovanie od psíka či strkanie ruky do ústa a podobne, môžu byť presne tým okamihom, kedy sa u dieťaťa môže objaviť škrkavka či pásomnica. Deti sú tak najohrozenejšou kategóriu, nevynímajúc i ostatných domácich miláčikov, ktorí sú s nakazeným zvieraťom v priamom kontakte.

Tabletky, spreje či obojky proti parazitom pre svojich štvornohých miláčikov nájdete ✅ v online lekárni Dr. Max. Pri nákupe nad 9,90 eura budete mať dopravu zdarma.

Pravidelné používanie antiparazitík

Odčervovanie je účinné v tom prípade, ak je dodržiavaný pravidelný cyklus. Nemožno preto očakávať, že v momente, keď sa zviera nakazí nejakým parazitom a majiteľ aplikuje chemické alebo nechemické antiparazitiká, bude problém vyriešený.

Ak sa jedná o šteniatka či mačiatka, odčervovať by sa mali od veku 2.-3. týždňov, každé dva týždne po dobu 3 mesiacov. Gravidná mačka alebo pes, by sa mali odčervovať približne dva týždne pred párením, následne zhruba 2 týždne pred pôrodom a potom presne s dátumom prvého odčervovania šteniat. Dospelé psy by sa mali odčervovať 4-krát do roka. Niektoré formy antiparazitík sú po narušení tohto cyklu absolútne neúčinné. Rozlišovať treba takisto odčervovanie a prípravky voči vonkajším a vnútorným parazitom. Ošetrenie voči vonkajším parazitom možno vykonávať i častejšie. V prípade vnútorného odčervovania ide o interval približne 1-krát za 3 mesiace. Ak sa v truse alebo v srsti objavia parazity je nutné odčervovanie zopakovať za ďalších 14 dní.

Účinné formy ochrany proti parazitom

Formy antiparazitík

Odčervovanie, resp. použite antiparazitík môže prebiehať v dvoch formách, chemickou alebo nechemickou.

Chemické antiparazitiká

  • Tabletky – odčervovacie tablety sú bežné dostupné i v mnohých lekárňach. Obsahujú účinné látky ako fenbendazol alebo pyrantel, ktoré likvidujú predovšetkým vnútorné parazity. Výhodou je ich dlhodobá účinnosť. Negatívom môže byť vyššia cena. Dôležité je dodržiavať i dávkovanie podľa hmotnosti zvieraťa.
  • Spot-on (pipety) – ide o pipetky s tekutinou, ktorá sa aplikuje na kožu psa. Je nutné odhrnúť srsť za krkom a následne sa nanáša od krku pozdĺž chrbta. Látky ako permetrín či fipronil sú veľmi účinné v boji proti vonkajším parazitom. Takisto ich možno zakúpiť v lekárni alebo u veterinára. Účinkujú približne po dobu 1 mesiaca.
  • Antiparazitné spreje a šampóny – ide o antiparazitné prípravky, ktoré sa aplikujú v prípade odblšovania, resp. sa využívajú pri okamžitej likvidácii vonkajších parazitov. Nevýhodou je kratšia účinnosť a zároveň by sa mala aplikácia opakovať, približne každých 14 dní. V prípade sprejov je účinnosť približne jeden mesiac. Ide však o bezprostredné zneškodnenie vonkajších parazitov. Alternatívou môže byť i púder.
  • Antiparazitné obojky – dôležité je správne vybrať, pretože sú medzi nimi výrazné rozdiely v účinnosti. Kvalitné antiparazitné obojky s účinnými látkami účinkujú 4 až 6 mesiacov. Účinné sú predovšetkým v prípade vonkajších parazitov, ako blchy alebo kliešte. Obojok má pes na krku po celý čas aj pri kúpaní. Dôležité je, aby bol obojok v priamom kontakte so srsťou zvieraťa a nebol príliš uvoľnený.

Pri odčervovaní je dôležitá prevencia. Vybrať si môžete z chemických a prírodných antiparazitík

Nechemické/prírodné aniparazitiká

  • Prírodné antiparazitné spreje a šampóny – existujú výrobcovia, ktorí vyrábajú antiparazitné prípravky z prírodných zložiek, esenciálnych olejov, čím sa snažia o odpudzovanie parazitov. Výhodou síce je prírodné zloženie, no aplikácia je nutná približne každých 14 dní. Spreje i šampóny s prírodným zložením je potrebné aplikovať častejšie. Takisto je vyššia i cena.
  • Prívesky Tic-clip – Tick-less – ide o ultrazvukové odplašovače parazitov, ktoré dokážu parazity odpudiť. Opäť ide predovšetkým o vonkajšie parazity. Ide o zvukovú frekvenciu, ktorú prívesok vydáva v pravidelných intervaloch. Nepočuje ju ani pes, ani človek. Výhodou je bezpečnosť a dlhá účinnosť. Zariadenie je napájané batériou. Nevýhodou môže byť strata prívesku a tiež v prípade lacných alternatív, neúčinnosť.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

07/06/2019 14:45
Miloš

Nášmu psovi kupujeme každý rok antiparazitický obojok a zatiaľ vždy fungoval. Je ľahký, nezavadzia a najmä účinkuje hneď. Kupujeme Foresto značku a jeden obojok postačí na celú sezónu.

07/06/2019 14:48
Miriam

My používame pipetku, resp. žuvacie mäsko, ktoré má rovnaké účinky. Občas nejakého kliešťa objavíme, ale vždy rýchlo uschne a sám odpadne.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bromhexin 8 kvapky KM – recenzia, účinky, zloženie, cena, skúsenostiBromhexin 8 kvapky KM – recenzia, účinky, zloženie, cena, skúsenosti

Bromhexin 8 – kvapky proti kašľu s dlhoročnou tradíciou, sú nápomocné pri prechladnutí, chrípke a ochorení respiračného systému. Aké je ich zloženie a účinky? Sú naozaj také účinné?

Zeler – účinky, zdravotné benefityZeler – účinky, zdravotné benefity

Žihlava – účinky a využitieŽihlava – účinky a využitie

Áno, je pravdou, že sa rozrastá veľmi rýchlo a je takmer nemožné zbaviť sa jej koreňov. Keď sa však dozviete, koľko zdravia v sebe ukrýva  žihľava, nevytrhnete už ani jediný korienok.