Očné kvapky na unavené oči, na alergiu, na prievan – vyskúšajte Ocutein, Hylo alebo Visine

Oči sú extrémne citlivé na vonkajšie i vnútorné vplyvy a závisí od nich naše poznanie. Často si na ne spomenieme až vtedy, keď s nimi niečo nie je v poriadku. Len malá smietka alebo muška, ktorú do vášho oka privial vietor, vám dokáže pekne skomplikovať život. Sliznica oka sa začne okamžite brániť, oko štípe, slzí. Poznáte to však?

Očné kvapky na unavené oči

Viete, ako správne aplikovať kvapky do oka? A viete vôbec, aký druh kvapiek máte kúpiť? Poradíme vám aj to, ktoré očné kvapky by ste mali mať neustále pri sebe ako prvú pomoc.

Obľúbené očné kvapky

Druhy očných kvapiek

Existuje množstvo očných kvapiek. Niektoré obsahujú látky, ktoré sa používajú na liečbu infekcií, iné zase látky, ktoré účinne zvlhčujú oči, kvapky pre vypláchnutie očí od nečistôt a pod. Nie všetky sú voľne dostupné, teda skoro žiadne z nich. Bez predpisu dostanete pravdepodobne kúpiť len kvapky, ktoré vám zabezpečia vlhké očné prostredie, tzv. „umelé slzy“ a kvapky, ktoré sa používajú na vypláchnutie. Vzhľadom na to, aký problém vás trápi, možno rozdeliť očné kvapky do týchto kategórií:

Očné kvapky na alergiu

Kvapky na alergiu sa používajú predovšetkým u osôb, ktoré trpia sezónnymi alergiami, teda sú alergické na peľ, suché trávy, kvitnúce byliny, ale aj na srsť zvierat a pod. Súčasťou antialergických kvapiek sú antihistaminiká, ktoré potláčajú vplyv antihistamínovej alergie. Niektoré typy obsahujú namiesto antihistaminík nesteroidné protizápalové lieky, keďže alergie, hlavne tá peľová, vedú aj k zápalu očných spojiviek. Peľ sa dostane do očnej sliznice, ktorá na to zareaguje slzením a infekciou. kvapky, ktoré sa používajú pri sennej nádche, sú napr. Visine, ktoré sú bežne dostupné bez lekárskeho predpisu.

Očné kvapky na unavené oči

Unavené oči má každý, kto vykonáva prácu za počítačom alebo neustále hľadí do mobilu či na televíziu. Unavené oči sú suché, začervenané a štípu. Pri často vyčerpaných očiach sa vyskytuje syndróm suchého oka. Suché oči vznikajú preto, že ak pracujete za počítačom alebo sledujete televízor, pravdepodobne zabúdate žmurkať. Pri svojej sústredenosti si človek vôbec neuvedomuje, že frekvencia žmurkania výrazne klesla. Keďže nežmurkáte, nemajú oči vlhkosť. K problému prispieva aj nedostatočné osvetlenie a nesprávna poloha pri sedení, čo vedie k narušeniu krčnej chrbtice, ktorá je úzko prepojená s nervami oka. Je teda potrebné, aby ste sa dennodenne o svoje oči starali a používali očné kvapky, ktoré vášmu oku dodajú vlhkosť. Práve tieto kvapky sa nazývajú umelými slzami. Používajú sa aj na rýchlejšie hojenie oka, v prípade poranenia, poškriabania...

Očné kvapky na infekcie

Kvapky, ktoré sa používajú na infekcie, napr. pri zápale očných spojiviek, obsahujú steroidy a, samozrejme, antibiotiká. Používajú sa na zmiernenie zápalov a pôsobia aj ako prevencia pred bakteriálnymi infekciami po rôznych operáciách oka. Pri tomto druhu kvapiek je veľmi dôležitá precíznosť. Vzhľadom na to, že oko je pri infekciách, zápaloch a po očných operáciách veľmi citlivé, liečba pomocou kvapiek musí byť v čo možno najväčšej miere realizovaná sterilným spôsobom. Očné kvapky sa musia používať pravidelne, presne podľa pokynov lekára a to dovtedy, pokým lekár neukončí liečbu. Dôvod je ten, že oko je mimoriadne náchylné a veľmi ľahko sa infekcia môže vrátiť späť, čoho výsledkom sú ešte vážnejšie komplikácie. Takéto kvapky sú dostupné len na lekársky predpis.

Voľne dostupné očné kvapky na infekcie

Glaukómové kvapky

Glaukóm alebo zelený zákal je ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Poškodenie môže byť natoľko vážne, hlavne ak sa nerieši alebo sa rieši neskoro, že dôjde k nenávratnej strate zraku. Je to nebezpečné ochorenie, ktoré sa pokladá za jednu z najčastejších príčin slepoty. V prvom rade je potrebné zabezpečiť správny odtok z oka, pretože glaukóm vzniká tak, že sa v oku zvýši očný tlak, vplyvom čoho sa v oku hromadí množstvo vnútornej tekutiny, ktorá nemá kam odtekať. Výsledkom je tlačenie komorového moku na zrakové nervové tkanivo a teda už spomenutá slepota. Liečba pozostáva aj z podávania kvapiek, ktoré znižujú nahromadenie tekutiny v oku a podporujú jej odtekanie. Tento druh kvapiek obsahuje látky, ako sú napr. prostaglandíny, alfa blokátory, inhibítory karboanhydráty. Dostať ich len na lekársky predpis a musia sa používať presne podľa pokynov lekára.

Mydriatické očné kvapky

Tento komplikovaný názov patrí kvapkám, ktoré používajú oftalmológovia, oční lekári vo svojich ambulanciách. Ide o tie nepríjemné kvapky, s ktorými vám pri návšteve očného lekára rozkvapkajú oči. Mydriatické kvapky, známe aj ako dilatačné kvapky, pomáhajú lekárom vykonať dôkladnejšie vyšetrenie oka. Vďaka nim dokážu prezerať oko do hĺbky a aj do tých miest, ktoré by bez kvapiek neboli možné. Kvapky umelo rozširujú časť oka, ktorá sa nazýva žiak. Presnejšie, je to diera v strede dúhovky, ktorá má na svedomí zužovanie (miózu) a rozširovanie (mydriázu – z toho aj názov kvapiek) zrenice, čím chráni oko pred intenzitou svetla. Po takomto vyšetrení môže ešte chvíľu trvať, pokým začnete jasne a zreteľne vidieť, preto je dôležité nevykonávať žiadne činnosti a určite nešoférujte.

Očné kvapky pre deti

Osobitnú skupinu kvapiek do očí tvoria kvapky pre deti. Väčšinou sa tieto kvapky používajú na zníženie očného tlaku, teda na zvýšenie tvorby očnej tekutiny a podporu jej odtekanie. V podstate je to prevencia vzniku glaukómu, pretože mnohé deti sa sťažujú na bolesti hlavy, ktorá často súvisí s týmto problémom. Podkategóriou týchto kvapiek sú aj očné kvapky pre dojčatá, ktoré sa používajú na umývanie očí novorodencov a detí, ale aj na výplachy, keď sa do očka vášho dieťaťa dostane smietka, hmyz, prach a pod.

Vyberáme z nášho katalógu

Očné kvapky a kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky nosia mnohí ľudia preto, že sa im zdajú byť atraktívnejšie ako okuliare. Áno, očné šošovky majú isté výhody oproti dioptriám, ale majú aj nevýhody. Tou základnou je, že vysúšajú oči a pri nedodržaní hygienických opatrení sa pri ich aplikácii môže do oka ľahko dostať infekcia. Pri ich nosení je obzvlášť dôležitá starostlivosť o oči. Človek, ktorý denne nosí šošovky, musí aj denne používať minimálne 1 druh očných kvapiek. Ide o kvapky, roztok, v ktorom sú šošovky namočené počas celej noci a vždy, keď sú mimo oka. Takýto roztok minimalizuje podráždenie oka, čistí, dezinfikuje šošovky a zvlhčuje ich. Roztoky sú zväčša drahšie ako kvapky, ale na druhej strane, predávajú sa vo väčších objemoch. Okrem tohto roztoku je dobré, aby pacient používal aj kvapky do oka na zvlhčovanie očí. Ide o tie isté kvapky, ktoré sa používajú pri unavených očiach. Mimochodom, nie všetky očné kvapky je možné aplikovať vtedy, ak máte nasadené kontaktné šošovky, preto čítajte príbalové letáky ku kvapkám, ktoré túto informáciu obsahujú.

Ako správne používať očné kvapky?

S aplikáciou očných kvapiek majú problémy aj tí, ktorí si ich kvapkajú často. Je síce pravda, že čím dlhšie si ich dávate, tým je to pre vás jednoduchšie, ale nemusí to byť pravidlom. Koniec koncov, mnoho ľudí, ktorí majú s kvapkaním skúsenosť, doteraz nevie, ako kvapky správne aplikovať. Takže pre začiatočníkov i pre tých skúsených sa očné kvapky správne dávkujú nasledovne:

 1. V prvom rade si prečítajte celú príbalovú informáciu o kvapkách, ktoré idete použiť. Je to dôležité, pretože niektoré kvapky je nutné pretrepať, iné zase nemožno používať, ak máte nasadené kontaktné šošovky atď.
 2. V druhom kroku si dôkladne umyte ruky a osušte si ich, najlepšie jednorazovým obrúskom. Až teraz, s čistými rukami, berte do rúk kvapky, ktoré buď pretrepte alebo rovno otvorte. 
 3. Po otvorení kvapiek položte vrchnák tak, aby sa časť, ktorá, pri zatvorení, prichádza do kontaktu s aplikátorom, nedotýkala nijakého povrchu.
 4. Zakloňte hlavu, prstom jednej ruky si opatrne stiahnite spodné viečko a pohľad upriamte smerom hore.
 5. Fľaštičku držte nad okom cca 10 cm a jemne stlačte, kvapnite jednu kvapku roztoku do vačku, ktorý vám vznikol potiahnutím spodného viečka.
 6. Spodné viečko si pridržte aj druhým prstom a jemne ho potiahnite smerom vpred, aby ste eliminovali vytečenie roztoku mimo oka.
 7. Zavrite oči na cca 1 min. Nežmurkajte, pretože pri žmurknutí sa kvapky vyplavia von. Namiesto toho počas 1 min., keď máte zavreté oči, zagúľajte očami, aby sa roztok dostal do celého oka.
 8. V prípade, ak kvapky používate na obe oči, aplikujete ich postupne. Najprv si kvapnite do jedného oka a po 1. min., keď dokážete znovu jasne vidieť, kvapnite roztok aj do druhého oka.
 9. Zatvorte roztok tak, aby ste sa prstami nedotkli tej časti vrchnáka, ktorá sa pri zatvorení dotýka aplikátora.
 10. Po aplikácii si znovu dôkladne umyte ruky, aby ste prípadnú infekciu z vášho oka nešírili dotykom na predmety a osoby okolo vás.

Správna aplikácia očných kvapiek

Riziká spojené s používaním očných kvapiek

S používaním očných kvapiek sa nesú aj mnohé riziká. Tým najčastejšie sa objavujúcim je, že sa kvapky používajú už po uplynutí exspiračnej doby alebo dlho potom, čo došlo k ich otvoreniu. Očné kvapky by ste totiž po otvorení nemali používať viac ako 6 mesiacov. Pozor na to, pretože oko je veľmi citlivý orgán. Kvapky, ktoré sú dlho otvorené, môžu spôsobiť infekcie oka. Ak neviete, ako dlho sú otvorené, radšej si kúpte nové kvapky. Ďalšie riziká vznikajú, pretože:

 • Jedny kvapky používajú viaceré osoby – kvapky do oka, ale aj do nosa a jednoducho kvapky, ktoré sa kvapkajú priamo do slizníc, by nemali používať viacerí ľudia, pretože vzniká vysoké riziko prenosu baktérií.
 • Zlá manipulácia s kvapkami – počas otvárania očných kvapiek sa môže stať, že hoci si pred aplikáciou umyjete ruky, vrchnák položíte smerom dole na znečistené miesto. Takýto vrchnák následne zanesie kvapky baktériami a vírusmi.
 • Aplikátor, cez ktorý preteká roztok do očí, sa v žiadnom prípade nemôže dotknúť oka a ani žiadneho povrchu.

Upozornenia a odporúčania

Niektorí ľudia si nedokážu sami kvapnúť do oka, ak patríte medzi nich, nehanbite sa za to a poproste niekoho, kto vám s tým pomôže. Pred tým ho, samozrejme, zaškoľte, ako to má urobiť a nezabudnite ho upozorniť, aby si umyl ruky. Ďalšie upozornenia ohľadne očných kvapiek sú:

 • Uistite sa, ako sa majú kvapky skladovať – niektoré musíte držať v chlade (v chladničke), iné len na suchom a tmavom mieste. Túto informáciu nájdete v príbalovom letáku.
 • Pred aplikáciou treba niektoré kvapky zahriať buď v dlaniach, alebo vo vrecku, pretože sliznica oka reaguje na chlad ochrannou reakciou = zvýšenou produkciou sĺz (ako v chladnom počasí, keď vám slzia oči a tečie nos).
 • Testujte, ktorá poloha pri podávaní kvapiek vám vyhovuje najviac.
 • Po použití kvapiek okamžite zavrite kvapky vrchnákom.
 • Po aplikácii kvapiek nevykonávajte činnosť, pri ktorej potrebujete vidieť, za žiadnych okolností nešoférujte, radšej počkajte pár minút, pokým oko prestane slziť a pokým sa stratí rozmazané videnie.
 • Akákoľvek zložka v kvapkách môže spôsobiť alergickú reakciu, dokonca až anafylaktický šok, preto dôkladne čítajte letáky ku kvapkám, ktoré nájdete napr. na adc.sk. Nezabudnite si v tomto prípade prečítať zloženie kvapiek.
 • Ak podstupujete samoliečbu s voľne dostupnými kvapkami, sem-tam sa uistite u lekára, či je vaša samoliečba vhodná a či nepotrebujete špeciálne oftalmologické pomôcky.
 • Nepoužívajte očné kvapky dlhšie ako 4 mesiace bez vedomia lekára.
 • Ak si kvapkáte do oka viacero druhov kvapiek, odstup medzi nimi musí byť minimálne 10 min., kvôli zníženiu rizika interakcií, ktoré môžu v prípade používania 2 očných roztokov ľahko vzniknúť.
 • Niektoré kvapky do oka sú balené ako jednorazové dávky, teda v ampulke nájdete jednu dávku, ktorú je nutné po vyprázdnení starostlivo zlikvidovať podľa pokynov v príbalovej informácii (väčšinou je to odovzdanie na odbernom mieste = lekáreň alebo očná ambulancia).
 • Očné kvapky na podporu vlhkosti oka (umelé slzy) majte vždy pri sebe.
 • Niektoré kvapky obsahujú aj konzervačné látky. Takéto kvapky by sa nemali používať častejšie ako 4-krát za deň. V prípade potreby častejšieho kvapkania si roztoku do oka, zvoľte radšej kvapky bez konzervačných látok.
 • S prievanom na oku vám, pravdepodobne, kvapky na zvlhčovanie oka, nepomôžu, práve naopak, môžu spôsobiť komplikácie.

Ako kvapkať očné kvapky deťom?

Očné kvapky sa deťom kvapkajú náročnejšie, obzvlášť tým najmenším. Ak kvapkáte roztok do oka batoľaťa, najprv ho upokojte vo vašom náručí, alebo ho dajte do polohy ľahu na chrbát a opatrne mu natiahnite spodné viečko. Ukážte mu prstom smerom hore, napr. so slovami: „Aha pozri“ alebo mu pustite kolotoč, ktorý mávajú deti nad postieľku a šikovne mu kvapnite roztok do oka. Dajte mu znak alebo mu povedzte, aby zažmurkalo. Ak ešte pokynom nerozumie, väčšina detí začne opakovať to čo vidí, takže začnite výraznejšie na bábätko žmurkať. V prípade, že neviete, ako nakvapkať batoľaťu roztok do oka, urobte to vtedy, keď bábätko bude spinkať. Kvapnite mu roztok do vnútorného kanálika oka alebo mu rovno natiahnite viečko a kvapnite kvapky tak.

Voľne dostupné očné kvapky


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.