Octanová masť – poskytuje okamžitú pomoc pri bežných úrazoch či opuchoch

Nemal by chýbať v žiadnej lekárničke, pretože poskytuje okamžitú pomoc pri bežných úrazoch či opuchoch. Reč je o octane, ktorého blahodarné účinky sú známe už niekoľko desiatok rokov. Ako pomáha? V akých prípadoch ho použiť, respektíve nepoužiť? Pre koho je vhodný?

Octanová masť na liečbu výronov

Našťastie, dnes už nie je súčasťou octanových obkladov olovo, ako to bolo v minulosti. V lekárňach nájdete prípravky s obsahom octanu hlinitého v podobe octanovej masti, gélu a rozpustného prášku vo vrecúškach. Ich zloženie pozostáva i z ďalších látok, ktoré slúžia na efektívnu pôsobnosť výrobku.

Tipy na octanové produkty

Čo je octanová masť?

Octan hlinitý (acetát hlinitý) je súhrnným pomenovaním pre 3 hlinité soli kyseliny octovej a zároveň aj triviálnym názvom (bežne používaným) pre jednu z nich. Ide o dioctan hlinitý (diacetát hlinitý). Práve ten sa používa v lekárstve a mnohým môže byť známy tiež ako tzv. Burow roztok.

Roztok octanu a vínanu hlinitého (aluminium aceticotartaricum) sa pridáva do množstva produktov ako pomocná látka, preto si našiel uplatnenie nielen v oblasti medicíny, ale tiež v kozmetike (účinná látka chrániaca kožu pred negatívnymi vplyvmi prostredia). Tvorí i zloženie octanovej masti, ktorá je osvedčenou receptúrou na mechanicky spôsobené opuchy a zranenia, ktoré sú bežné pri športovaní, turistike alebo napr. pri nesprávnom došliapnutí.

Kedy a načo sa používa?

Pomáha pri liečbe širšieho spektra poranení:

 • vyvrtnutia a s nimi spojené opuchy, pomliaždeniny,
 • popáleniny a omrzliny 1. stupňa,
 • bodnutia hmyzom,
 • modriny,
 • preležaniny a zapareniny (ako prevencia a liečba v prvotnom štádiu),
 • zápaly ucha,
 • niektoré ochorenia ďasien a ústnej dutiny,
 • po porade s lekárom pri liečbe hemoroidov.

Octanová masť - zloženie, dávkovanie, použitie a účinky

Doplňujúca informácia: V závislosti od typu zdravotného problému je zvolený aj konkrétny octanový prípravok. Napr. octanová masť na modriny, ekzém, octanový gél na vyvrtnutý členok, preležaniny, octanová masť na uzliny, ďalej v podobe vonkajšieho obkladu ako 5% roztok, ako 1% roztok na vyplachovanie úst, ako ušná instilácia a i.

Aké sú jej účinky?

 • Pomáha proti opuchom (antiedematózne),
 • funguje ako dezinfekcia (antiseptické),
 • pôsobí sťahujúco (adstringentné),
 • tlmí svrbivé pocity (antipruriginózne),
 • reaguje protizápalovo (antifilogistické),
 • mierne chladí postihnuté miesto,
 • zmierňuje bolesť (analgetické) a kapilárne krvácanie.

Koľko stojí?

Protizápalová masť je pomerne lacnou záležitosťou. Octanový krém nájdete v lekárňach za cca 2 , s toleranciou plus mínus pár centov (záleží od výrobcu, objemu a pod.). V rovnakej cenovej relácii sa pohybujú aj ušné kvapky s obsahom octanu, tiež octanový gél, aj tzv. Octan sáčky (granuláty na prípravu roztoku určeného na obklad).

Práve z tohto roztoku sa vyrába domáca octanová masť, resp. jej alternatíva. Balenie obsahuje 2 vrecká označené písmenami A, B. Najskôr je potrebné rozpustiť obsah vrecka A (v 330 – 500 ml vody) až potom do vzniknutej zlúčeniny pridať vrecúško B. Stačí namočiť zvolenú tkaninu a priložiť na postihnuté miesto. Avšak pozor, roztok starší ako 24 hod. by sa nemal používať.

Octan na opuchy verzus ocot?

Aj ocot na opuch je „babskými radami“ odporúčaný spôsob eliminácie edému, predovšetkým jablčný. Napomáha i správnej pH rovnováhe pokožky, podporuje jej hojenie, tiež účinkuje podobne ako octanová masť na uštipnutie. Ak potrebujete prvú pomoc, napr. na vyvrtnutý členok, a octanová masť sa vo vašej domácnosti nenachádza, improvizujte obkladom z jablčného octu (môžete ho trochu zriediť vodou).

Octanová masť na vyvrtnutý členok

Aké je dávkovanie a spôsob nanášania?

Aplikácia sa líši od charakteru ochorenia, a tým aj od typu prípravku s obsahom octanu. Napríklad octanový obklad tvorený roztokom sa odporúča prikladať na postihnuté miesto na cca 30 minút, maximálne hodinu, 3x denne. Naproti tomu, octanový krém či gél môžete nechať pôsobiť aj celú noc. V každom prípade je nutné riadiť sa pokynmi v príbalovom letáku. Dávkovanie aj samotná dĺžka liečby sú individuálne.

Ako zosilniť účinok octanovej masti?

Je lepšie zabezpečiť „obväzový“ octanový obklad ako urobiť iba samotný náter octanovým krémom. Ak použijete obväz, zvýši sa priepustnosť pokožky a tým aj samotný účinok. Očakávaný výsledok je tak rýchlejší. Tento spôsob sa odporúča predovšetkým pri poúrazových stavoch, no môže pomôcť aj pri príznakoch po uštipnutí hmyzom.

Pre koho je a nie je vhodná octanová masť?

Úľava a príjemný pocit sa dostavia u dospelých, ktorí nie sú alergickí na žiadnu zo zložiek konkrétneho prípravku. Podľa upozornení výrobcu sa octanová masť nemôže dostať do kontaktu so sliznicami, najmä očami. Nikdy nepoužívajte octanovú masť na ekzém, ktorý má otvorené krvácajúce rany (nikdy na žiadne otvorené rany), na hnisavé kožné ochorenie a infekčné dermatózy.

Octanový obklad na zranenú ruku

Ak používate aj iné kožné lieky, pred použitím octanového krému sa odporúča ich umytie z postihnutého miesta, ale tiež poradenie sa so svojím lekárom. Čo sa týka tehotenstva, octanová masť nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie počas gravidity a jej používanie nemá negatívny vplyv na organizmus ani v období dojčenia.

Ak by ste chceli zabrániť vzniku opuchu napríklad po páde dieťaťa, octanová masť na koleno, lakeť či inú časť tela sa neodporúča deťom mladším ako 2 roky. U niektorých produktov s obsahom octanu hlinitého je tento údaj stanovený hranicou 4 roky. Opäť platí dôležitosť pokynov od výrobcu vybraného produktu. Často sa stretnete aj s odporúčaním lekára na opuch v mieste podania očkovacej látky u dieťaťa.

Skúsenosti ľudí a recenzie tých, čo ju používajú

Prijateľná cena, jednoduchá dostupnosť a vysoká účinnosť robí z octanovej masti produkt, ktorý odporúča drvivá väčšina ľudí. Na diskusných fórach či v recenziách eshopov a internetových lekární nenájdete negatívne hodnotenia zákazníkov, ani nespokojnosť s výrobkami s obsahom octanu hlinitého.

Zákazníci si pochvaľujú praktické balenie masti, gélu, vrecúšok pri pobyte v prírode či pri športovaní, pretože nezaberajú veľa miesta. Potvrdzujú tiež upokojujúce účinky, urýchľujúce hojenie, zabraňovanie zväčšovania opuchov, v podstate opisujú skúsenosti s octanovou masťou ako akúsi „pomocnú liečbu“. Jediný mínus, ktorý uvádzajú je špecifický zápach.

Z recenzií produktov:

Octanová masť hodnotenia na heureke

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 22.02.2019
Hodnotenie článku:
(86.8%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Natiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečbaNatiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečba

Základom natiahnutia či pretrhnutia svalu je preťaženie svalu alebo dlhodobé opakované používanie rovnakej svalovej partie. Tieto zranenia však nie sú identické.

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...