Okuliare alebo kontaktné šošovky: Ktoré si kedy vybrať?

Okuliare alebo kontaktné šošovky? Pred touto otázkou stojí dennodenne nespočetné množstvo ľudí, ktorí potrebujú korekciu zraku, aby opäť jasne videli.

Okuliare alebo kontaktné šošovky? Zdroj: pexels.com

Ak ste sa medzi nimi ocitli aj vy, prípadne už jedno z toho máte a zvažujete kúpu druhého, poradíme vám, kedy sa vám to oplatí. Vo všeobecnosti však platí, že rozhoduje váš životný štýl.

Kedy siahnuť po okuliaroch?

Časy, keď ste narazili v každej očnej optike len na pár druhov okuliarov, sú už dávno preč. S neustále sa rozširujúcou ponukou si dnes bez problémov vyberiete dámske i pánske dioptrické okuliare, ktoré vám skvelo padnú a doplnia tak váš jedinečný štýl. Nosenie okuliarov je tiež vo všeobecnosti jednoduchšie a praktickejšie. Nehrozí vám žiadna infekcia, podráždenie či začervenanie očí a navyše je ich údržba ekonomicky výhodnejšia. Dajú sa nosiť doslova celý deň bez ohľadu na činnosť, ktorú práve vykonávate. Výhodou tiež je, že si k dioptriám môžete pridať napríklad ochranu proti modrému svetlu, čo ocenia všetci tí, ktorí trávia pred digitálnymi obrazovkami väčšinu svojho dňa.

Na výber je množstvo druhov okuliarov. Zdroj: pexels.com

Aj s nosením okuliarov sa však spája niekoľko nepríjemností. Pre niekoho môžu napríklad predstavovať otravný doplnok zaťažujúci ich tvár. Ak to nie je váš prípad, komplikácia, s ktorou sa po kúpe okuliarov dozaista budete stretávať, je otravné zahmlievanie. To sa s príchodom chladných dní ešte stupňuje. Tento problém sa však dá vyriešiť pomocou jednoduchých trikov.

Kedy radšej kontaktné šošovky?

Jasnou výhodou kontaktných šošoviek je fakt, že sú takmer neviditeľné. Umožňujú sa zamerať na celé zorné pole, preto vám výhľad nebude rušiť rám navyše. Nehrozí vám tiež žiadne zahmlievanie a dokonca nie je šanca, že sa vám, ako to býva pri okuliaroch, nesprávnou manipuláciou rozbijú. Sú tiež lepšou voľbou pri častých športových aktivitách, keď dokážu byť okuliare skôr na príťaž.

Šošovky sú vhodnou voľbou pri športových aktivitách. Zdroj: pexels.com

Je však dôležité uvedomiť si aj ich negatíva. Keďže sa nosia priamo na očiach, čo je mimoriadne citlivý orgán, vyžadujú si dôkladnejšiu starostlivosť. Na zoznam si tak pripíšte denné čistenie pomocou roztokov. Pravidelná starostlivosť o kontaktné šošovky tak pre niekoho nemusí byť finančne úplne prijateľná. Nosiť sa môžu podľa ich typu len určitú dobu, po ktorej príde čas na ich výmenu. Niekedy tiež môžu spôsobovať podráždenie či začervenanie očí, vtedy sa výmene šošoviek za okuliare rozhodne nevyhnete.

Výber prispôsobte vášmu životnému štýlu

Predtým, ako sa finálne rozhodnete, zvážte svoj životný štýl, záľuby, trávenie voľného času, pohodlie, ale aj finančnú stránku oboch možností. Kontaktné šošovky sa viac hodia aktívnym ľuďom, no nesú so sebou väčšie riziko očných infekcií. Okuliare sú zas vo všeobecnosti lacnejšie a praktickejšie, no dokážu tiež byť štýlovým doplnkom na každodenné nosenie. Ich riziko spočíva predovšetkým v nesprávnej starostlivosti a neopatrnom zaobchádzaní, keď sa môžu v rukách nezodpovedných ľudí zlomiť, prípadne prasknúť. Vo väčšine prípadov je ideálna kombinácia oboch možností, pričom po kontaktných šošovkách siahnete vo výnimočných prípadoch, napríklad pri športe.


Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate prírodnú kozmetiku, výživový doplnok alebo čokoľvek, čo by podporilo zdravie našich čitateľov? Dajte im o sebe vedieť!...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.