Najlepšie opaľovacie krémy pre deti a bábätká sú minerálne

Leto je určite jedným z najobľúbenejších období pre všetky deti. Môžu si bezstarostne užívať prázdniny u starých rodičov, spoznávať nových kamarátov v letných táboroch či stráviť dovolenku pri mori s rodičmi. No práve v tomto horúcom letnom období je potrebné myslieť na ochranu ich citlivej pokožky pred slnečnými lúčmi.

Ako vybrať opaľovací krém pre deti?

Aký opaľovací krém je vhodný k moru? Sú minerálne opaľovacie krémy a bio krémy tou správnou voľbou pre deti? A ako je to s opaľovacími krémami pre dojčatá? Poďme sa na to pozrieť.

Ako v lete chrániť dieťa pred spálením pokožky

Detská pokožka je omnoho citlivejšia než pokožka dospelých, a tak sa aj rýchlejšie spáli. Pri pobyte na slnku je preto potrebné ju starostlivo chrániť. Prevenciou je už dodržiavanie zásad zdržiavania sa na slnku počas letných mesiacov. Dojčatá by priamemu slnečnému žiareniu nemali byť vystavované vôbec a malé deti by sa nemali pohybovať na slnku medzi 11.00 a 15.00 hodinou.

Samozrejmosťou by mali byť ochranné prostriedky, slnečníky, tienidlá, klobúčiky a slnečné okuliare. Nie je jedno, aký opaľovací krém použijete. Tie pre dospelých rozhodne nie sú vhodné pre deti, a to kvôli rozdielnemu zloženiu, nižšiemu ochrannému faktoru a látkam, ktoré sú pre detskú pokožku nevhodné.

Ochranný faktor krému na opaľovanie pre deti by mal byť aspoň 30+

Opaľovacie krémy treba natierať niekoľkokrát, najlepšie v dvojhodinových intervaloch a hlave ak ste s dieťom pri vode, a použiť dostatočne hrubú vrstvu krému. Natrieť dieťa krémom je potrebné v dostatočnom predstihu, teda aspoň pol hodinu pred pobytom na slnku. V lete treba opaľovací krém aplikovať aj keď je pod mrakom, keďže UV žiarenie stále prenikne.

Ako vybrať najlepší opaľovací krém pre dieťa?

Pri výbere opaľovacieho krému pre deti treba dbať na niekoľko faktorov:

  • Krém by mal chrániť pred UVA aj UVB žiarením. Kvôli UVA žiareniu stráca pokožka elasticity a vznikajú vrásky, UVB žiarenie má na starosti vznik melanómu a rakoviny kože. Proti UVA a UVB žiareniu sa používajú napríklad avobenzón, benzofenón a cinamáty.
  • Krém by mal obsahovať minerály. Nielen pre deti, ale aj pre ľudí s citlivou pokožkou sú skvelou voľbou minerálne opaľovacie krémy, ktoré sa síce nanášajú horšie a zanechávajú biely povrch, no zároveň tvoria ochrannú vrstvu, ktorá veľmi účinne odráža UVA a UVB žiarenie.
  • Čím menej chémie, tým lepšie. Pri výbere si určite pozrite zloženie. Nesiahajte po krémoch s množstvom chemických látok (škodlivý je najmä oxybenzon) a nanočasticami.
  • Bio a prírodná kozmetika je tiež vhodnou voľbou. Citlivú detskú pokožku totiž nezaťažuje zbytočnými parfumami, farbivami a konzervačnými látkami.
  • Ochranný faktor aspoň 30+. Názory na to, aký ochranný faktor by mal byť pre deti postačujúci, sa líšia. Jedni tvrdia, že stačí 30+, iní zas 50+. Výber by však mal závisieť aj od toho, či má vaše dieťa citlivú pleť, aká tmavá je pokožka či ako dlho a na akom prudkom slnku sa bude dieťa zdržiavať.

Váhate, či siahnuť po kréme, mlieku alebo spreji? Ľahšie nanášateľné a rozotierateľné spreje a mlieka sa môžu zdať omnoho praktickejšie, no minerálne krémy, aj napriek ťažšej aplikácii, poskytnú účinnejšiu ochrannú vrstvu.

Opaľovacie krémy a bábätká

Sú opaľovacie krémy pre deti vhodné aj pre bábätka? Táto otázka je veľmi často diskutovaná, no lekári sa zhodujú na tom, že bábätká do jedného roka by sa natierať nemali, a to ani opaľovacími krémami pre deti. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete zakúpiť opaľovací krém pre dojčatá, vyberte si taký, ktorý je vyrobený priamo na tento účel.

Aké opaľovacie krémy pre bábätká zvoliť?

Ako vhodná ochrana poslúži oblečenie z prírodných materiálov, klobúčiky, tienidlá a zabezpečenie kočíka strieškou a v tieni tak, aby bábätko nebolo vystavené priamemu žiareniu. Počas najväčších horúčav by ste sa však s bábätkom mali zdržiavať vo vnútri a v tieni.

Lekáreň v kocke radí pri výbere opaľovacích krémov pre deti

Ako ošetriť pokožku dieťatka po opaľovaní

Po pobyte na slnku je potrebné pokožku dieťaťa hydratovať a prípadne ošetriť spálené miesta. Vhodné sú hydratujúce krémy, mlieka, spreje či peny určené pre deti, ktoré pokožku zvláčňujú a prinášajú úľavu a chladivý účinok. Môžu obsahovať napríklad D-pantenol alebo vitamín E, ktoré obnovujú bunky a chránia ich pred oxidačným poškodením.

Ak pokožka dieťaťa sčervenie alebo sa dokonca vytvoria pľuzgieriky, treba dieťa nakrémovať prípravkami po opaľovaní a pre spálenú pokožku. Pľuzgiere v žiadnom prípade neprepichujte. Dieťa oblečte do ľahkého, voľného oblečenia a zabezpečte dostatočný prísun tekutín.


Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate prírodnú kozmetiku, výživový doplnok alebo čokoľvek, čo by podporilo zdravie našich čitateľov? Dajte im o sebe vedieť!...


Komentáre

13/08/2019 09:24
Alena

Opalovacie pripravky Daylong pouzivame od malicka a su naozaj ucinne - nas synator nebol nikdy zhoreny. Samozrejme treba dat pozor a nevychadzat na najvacsie Slnko a krem pravidelne obnovovat, inac nepomoze ani svatena voda ....

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.