Opaľovacie krémy s bronzerom – najlepšie na opaľovanie do hneda

Krásna hnedá pokožka po celý rok. To by sa nám páčilo však? Obzvlášť pri príchode prvých letných dní, chce mať čo najtmavšie opálenú pokožku asi každá mladá žena a muž.

Opaľovacie krémy a spreje s bronzerom pre krajšie opálenie

Práve z týchto dôvodov, pre tmavé opálenie za čo najkratší čas, boli vyvinuté opalovacie prípravky s bronzerom. Sú však bezpečné a ich efekt je naozaj taký ako výrobcovia sľubujú? 

Čo sú to prípravky na opaľovanie s bronzerom?

Krémy, oleje, spreje, vody a maslá na opalovanie s pridaním bronzera sú najobľúbenejšími produktmi na opaľovanie. Prečo? Z jediného dôvodu: že po ich natretí vám stačí byť na slnku len krátky čas a vaša pokožka hnedne rýchlejšie. Po nanesení na pokožku totiž už pri minimálnom styku so slnkom zvyšujú produkciu pigmentu (melanínu) v tele.

Tieto produkty sa rozlišujú na základe zložiek, ktoré vplývajú resp. vyvolávajú tvorbu melanínu. Ide o 2 druhy prípravkov, s obsahom prírodného pigmentu alebo dihydroxyacetónu. Rozdiel v nich je ten, že prírodný pigment aj farbí pokožku a dihydroxyacetón (aminokyselina z cukrovej trstiny) reaguje so slnkom a na vrchnej vrstve pokožky, čím vzniká chemická reakcia, ktorá spôsobuje tmavnutie pokožky. Oba druhy produktov sú bezpečné, pracujú iba na vrchnej časti kože. 

Obľúbené opaľovacie prípravky s bronzerom

Výhody

Krémy s obsahom bronzerov a ďalšie podporné produkty na opaľovanie, v ktorých sa bronzer nachádza, majú výhodu v tom, že zosilňujú opálenie. Pokožka je o pár stupňov tmavšia a stmavne podstatne v kratšom čase, ako pri používaní obyčajných krémov. Tieto prípravky buď nemajú žiadny ochranný faktor, alebo majú len menší faktor ochrany pred slnkom, ale keďže sa pri nich stačí opalovať krátko, riziko vzniku rakoviny kože je minimálne.

Nevýhody a nežiaduce účinky

Ťažko sa tomu verí, ale pri správnom narábaní s produktmi na opaľovanie s bronzerom, vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo (výnimku tvoria samozrejme alergie na niektorú zo zložiek, preto vám odporúčame preštudovať si zloženie). Najhoršie čo sa môže stať, je, keď sa budete natierať nerovnomerne a neprimerane. Teda, ak si nenatriete krém na nejakú časť tela, alebo si niekde natriete podstatne viac krému ako inde.

Vtedy sa môže stať, že na tele budete mať pruhy, škvrny, zapríčinené nerovnomerným zafarbením. Ďalšou nevýhodou je, že bronzer môže zafarbiť vaše oblečenie. Znížiť toto riziko môžete tak, že produkt s bronzerom nebudete používať v hrubých vrstvách alebo nosením tmavého oblečenia, kde zafarbený pigment nie až tak viditeľný.

Bronzer a tehotenstvo

Ak sa pýtate či sa tieto produkty môžu nanášať na telo aj počas tehotenstva, asi vás sklameme. Nie, nemôžu, resp. sa to neodporúča. Nejde ani tak o škodlivosť látok, ktoré sa v krémoch nachádzajú, tie sú vždy prísne testované a kontrolovateľné, hoci na tehotných ženách kvôli zachovania etiky testované byť ani nemôžu, ale hlavne kvôli ochrannému faktoru.

Opaľovacie prípravky s bronzerom v tehotenstve

Totiž tehotná a dojčiaca žena by sa nemala často a dlho vystavovať slnečnému žiareniu, pretože má citlivejšiu pokožku a riziko vzniku rakoviny kože je vyššie.

Keďže produkty s bronzerom často nedisponujú ochranným faktorom (alebo je tento faktor veľmi nízky), tak nechránia vás a vaše dieťatko pred slnečnými lúčmi.

Ako aplikovať?

Aplikácia je veľmi jednoduchá a v podstate sa nelíši od aplikácie bežného krému / spreju na opaľovanie. Prípravok musíte nanášať rovnomerne a v primeranej vrstve. Pri natieraní dbajte aj na natieranie lakťov, kolien, krku a chodidiel.

Pri častom kúpaní a zvýšenom potení natieranie zopakujte podľa potreby. Vyhnite sa pobytu na priamom Slnku a to najmä v čase od 11:00 do 15:00, kedy je pôsobenie slnečných lúčov najnebezpečnejšie.

Opaľovacie krémy s bronzerom či bez neho?

Vybrať si opaľovací krém / sprej s bronzerom alebo si kúpiť radšej osvedčenú klasiku? Čo sa týka ich výhod a nevýhod, je to asi tak 50 na 50. Výhodou bronzerov je rýchlejšie stmavnutie pokožky, lepšie výsledky za kratší  čas a cenovo sú niekedy oveľa lacnejšie ako tie bez bronzera. Výhodou krému je aj to, že si nezafarbíte oblečenie, vaša koža je chránená pred slnkom a nemáte fľaky či pásy na tele. Ale "vlastná skúsenosť je vždy najlepším učiteľom", preto vyskúšajte a uvidíte.

3 zlaté rady, ktoré vám pomôžu vybrať si

  1. Zakúpte si krém, ktorý vyvoláva nielen stmavnutie pokožky, ale zároveň aj hydratuje a vyživuje, pretože tak zabránite výskytu šmúh a fľakov na pokožke.
  2. Krémy s obsahom vitamínu E a Tyrozínu pokožku zvláčňujú, bojujú proti vráskam, spomaľujú proces starnutia pokožky.
  3. Kvôli alergii a efektu, vyskúšajte krém najprv pred samotným opaľovaním, na malej ploche pokožky.

Vyberáme z nášho katalógu

Upozornenie

Časté a dlhé vystavovanie sa slnečným lúčom, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Opaľovanie s bronzerom pomáha pokožke rýchlejšie stmavnúť, čo znamená, že na slnku nemusíte vylihovať celé hodiny. On totiž pôsobí už pri samotnom nanesení. Ale keďže, hlavne my ženy, sme nedočkavé a chceme byť hnedé hneď, sme na slnku aj niekoľko hodín. Pri prípravkoch s bronzerom to však radšej nerobteniekedy nemajú ochranný faktor.

Dermatológovia odporúčajú natierať sa vždy, aspoň široko-spektrálnym krémom s minimálnym faktorom 15.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Pampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitiePampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitie

Vlhčené obrúsky sú veľkou pomocou pri prebaľovaní, pri utieraní rúk a úst dieťatka pri jedení, mimo domova, v parku či pri cestovaní. Vyskúšali sme vlhčené utierky Pampers Aqua Pure.

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.