Oreganový olej – účinky, užívanie, dávkovanie, ceny

Oreganový olej je silný prírodný liek, ktorý obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Používa sa v boji proti baktériám, infekciám, vírusom a rôznym druhom chorôb a ochorení.

Oreganový olej

Pripravili sme si pre vás komplexný zoznam informácií, ktoré potrebujete o tomto prírodnom antibiotiku vedieť.

Obľúbené oreganové oleje

Čo je to oregano a oreganový olej?

Oregano je v podstate obyčajná rastlina, ktorá sa pestuje vo vyšších nadmorských výškach a využíva sa nielen na výrobu olejov, ale taktiež korení, ktoré všetci dôverne poznáme z chutných pízz. Dá sa použiť aj do šalátov, polievok alebo na dochutenie mäsa či príloh. Môžete si z neho dokonca urobiť aj čaj, ktorý vám pomôže s bolesťami hlavy, tráviacimi problémami alebo s nachladnutím.

Sušené a čerstvé oregano na drevenej lyžici

Oreganový olej sa vyrába lisovaním za studena práve z rastliny oregano. Obsahuje množstvo účinných látok, ktoré pomáhajú so širokým spektrom ochorení a v oblasti liečiteľstva sa už používa skutočne dlho.

Zloženie oreganového oleja

Oreganový olej má hneď niekoľko zdraviu prospešných látok a asi najdôležitejšou je carvacrol/karvakrol. Je to esenciálny olej, ktorý má dezinfekčné a protizápalové účinky a k tomu efektívne bojuje proti baktériám, infekciám, mikróbom či vírusom. Je natoľko silný, že dokáže eliminovať aj niektoré látky, s ktorými si klasické antibiotiká nevedia poradiť.

Oreganový olej v malej fľaštičke

Medzi ďalšie esenciálne oleje patrí aj thymol, borneol a v menšom zastúpení pinen, eugenon a ďalšie iné. Oreganový olej obsahuje aj vitamíny A, B1, C alebo K a z minerálov zase draslík, horčík, vápnik alebo železo. Mix týchto látok stojí za silnými účinkami oreganového oleja.

Účinky oreganového oleja

Vyššie spomenuté látky zabezpečujú to, že oreganový olej je vôbec najsilnejším prírodným antibiotikom a to je dôvod, prečo sa používa na liečenie rôznych oblastí:

 • Pomáha liečiť žalúdočné problémy, poruchy trávenia a rieši aj infekčné hnačky alebo zápchy
 • Kožné problémy - akné, bradavice, ekzémy, lupienka alebo lupiny
 • Antioxidačné účinky, ktoré pôsobia ako prevencia voči rakovine a podporujú imunitný systém
 • Upravuje optimálny krvný tlak
 • Používa sa pri bolestiach hlavy, zápaloch stredného ucha a aj infekciách ústnej dutiny
 • Bolesti kĺbov
 • Podpora pri astme a alergiách
 • Zlepšuje spánok a tým aj duševnú pohodu

Užívanie a dávkovanie

V lekárniach alebo obchodoch kúpite oreganový olej výhradne v zmesi s inými olejmi, keďže jeho najkoncetrovanejší, respektíve najsilnejší variant je nepoužiteľný. Je vhodný na vnútorné i vonkajšie použitie a odporúčané dávkovanie sú 2 kávové lyžičky denne.

Ak ste si oreganový olej kúpili vo forme kapsúl či tabliet, tak sa jednoducho riaďte pokynmi v balení alebo podľa slov lekárnika. V prípade vonkajšieho použitia (napr. pri bolestiach kĺbov) aplikujte na postihnuté miesto len niekoľko kvapiek a vmasírujte ich do tela.

Upozornenie: Oreganový olej nie je vhodný pre tehotné a dojčacie ženy a taktiež sa neodporúča podávať deťom.

Nežiaduce účinky

Oreganový olej nemá vyložene negatívne vedľajšie účinky. Najviac si musíte dávať pozor na dávkovanie, pretože vyššie dávky by vám mohli spôsobiť problémy ako napríklad nevoľnosť či bolesti hlavy. Keď užívate oreganový olej, tak odporúčame prijímať viacej tekutín. Určite ho nepoužívajte na liečenie očí.

Cena a skúsenosti

Cena je dosť pozitívnym faktorom oreganového oleja, keďže jedno balenie sa dá kúpiť približne za 10 až 20 €. Väčšie balenia môžu stáť aj viac ako 30 €. Čo sa týka užívateľských skúseností, tak ľudia si chvália najmä to, že ide o prírodný produkt, ktorý je skutočne účinný pri rôznych problémoch. Jeho efektivita však môže klesať vtedy, ak je príliš zriedený.

Z recenzií na oreganový olej:

Recenzie na oreganový olej na heureke

Obľúbené oreganové oleje

Vyrobte si oreganový olej u vás doma

Oreganový olej si môžete vyrobiť aj svojpomocne, nie je to žiadna veda, no zaberie vám to relatívne dosť času. Na výrobu budete potrebovať vysušené oregano a panenský olej lisovaný za studena. Postup je nasledovný:

 1. Vysušené oregano nakrájame nahrubo, vložíme do pohára a zalejeme ho panenským olejom v pomere 1:1.
 2. Takto uzatvorený pohár vložíme do hrnca s vodou. Privedieme ju k varu a ihneď vypneme.
 3. Pohár necháme vo vode približne 10 minút a vyberieme ho na slnečné miesto, kde ho necháme 2 týždne.
 4. Počas týchto 2 týždňov je potrebné každý deň pohár potrepať.
 5. Po uplynutí doby olej scedíme do fľašky a skladujeme ju v chlade a tme (špajze, pivnice ap.).

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

02/05/2019 13:36
tenula

citala som, ze oreganovy olej je dobry aj na liecbu vaginalnej mykozy (aj opakovanej).. je to pravda? nema s tym niekto uz skusenosti?

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodencaMarhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká.

Olej z pšeničných klíčkov na pleť, na opaľovanie – účinky, použitie, cenaOlej z pšeničných klíčkov na pleť, na opaľovanie – účinky, použitie, cena

Olej z pšeničných klíčkov sa lisuje za studena, takže sa jeho výživné látky nezničia teplotou. Môžete ho konzumovať, ale tiež aplikovať na pokožku. Aké je zloženie oleja, s čím pomáha?

Harmančekový pleťový a esenciálny olej – účinky, skúsenosti, receptHarmančekový pleťový a esenciálny olej – účinky, skúsenosti, recept

Harmanček si zvykneme dopriať v podobe čaju, z tejto byliny sa vyrába aj harmančekový esenciálny olej. O jeho účinkoch, spôsoboch využitia a zaujímavostiach sa dočítate v článku.