Čo je najlepšie proti paradentóze? Pasty a bylinky na domácu liečbu

Bolesť zubov je jednou z najhorších bolestí. Paradentóza je ochorenie, ktoré bez bolesti jednoducho neexistuje. Ako si svojpomocne pomôcť doma, vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Pacient s paradentózou na kontrole u lekára

Paradentóza je ochorenie paradontu, teda tkaniva, ktoré obklopuje zuby. Pod paradontom rozumieme väzivový závesný aparát zuba, zubný cement, ďasno a alveolárnu kosť.

Obľúbené prípravky na paradentózu

Priebeh ochorenia

Príčinou sú baktérie, ktoré sa ukladajú na krčkoch zubov v povlaku. Pokiaľ je zo zuba zle odstraňovaný, mení sa pomocou minerálov v slinách na zubný kameň. Po čase vznikne zápal spojený s opuchom a krvácaním ďasna. Ak sa zápal nelieči, dochádza k zničeniu vlákien, ktoré držia zub s kosťou. Tým pádom sa zuby začnú kývať, čo vedie až k ich vypadnutiu.

Že si to neviete predstaviť? Pozrite si obrázky paradentózy na internete. Pri neagresívnej forme je príčinou nedostatočná hygiena. Pri agresívnej forme ide o rýchly a masívny úbytok kosti. Pacienti majú oslabenú schopnosť migrácie a pohlcovania baktérií. Pri týchto prípadoch je nový náhradný chrup problémom, pretože s ústupom kosti nie je možné protézu upevniť.

Zuby postihnuté paradentózou

Príznaky paradentózy

 • Ústup ďasna
 • Červené až bordové napuchnuté ďasno
 • Krvácanie ďasna pri dotyku
 • Zuby sú citlivé na podnety
 • Bolesť ďasien
 • Zápach z úst
 • Kývanie zubov
 • Nepríjemná chuť v ústach

Ochorenie má 4 štádiá

1. štádium – gingivitis  Ďasná sú červené a opuchnuté, krvácajú pri čistení zubov. Zubný povlak je potrebné z krvácajúcich ďasien odstrániť prostredníctvom dôslednej hygieny a predísť tak ďalšiemu štádiu.

2., 3. a 4. štádium  Počiatočné, stredné až pokročilé štádium ochorenia. Infekcia narúša alebo úplne zničí kosť, čo môže viesť k strate zuba.

Liečba paradentózy

V prvom rade by ste mali navštíviť vášho zubára, pretože je potrebné zbaviť sa bakteriálnej infekcie. Zubár ošetrí postihnuté miesta, zbaví vás povlaku a využije rôzne metódy čistenia zubov, ďasien a medzizubných priestorov. V prípade potreby vám nasadí antibiotickú liečbu, ktorá pokračuje doma pomocou zubných pást a ústnych vôd. Ďalší postup je nutné prekonzultovať s lekárom.

Domáca liečba paradentózy

Pokiaľ chcete paradentózu liečiť doma, musíte sa na to patrične pripraviť. Uvádzame odporúčané produkty, ktoré by vám mohli pomôcť. Pre viac informácií navštívte diskusné fóra a nechajte si poradiť.

Bolesť zubov pri paradentóze

Vyskúšajte:

 • rôzne prípravky (zubné pasty, ústne gély a vody) s obsahom výťažku z aloe vera;
 • vitamín C – zastaví opuch a krvácanie ďasien;
 • eukalyptus – má silné antibakteriálne účinky. Zmiešajte 2 čajové lyžičky eukalyptového oleja a 1 pohár teplej vody, a máte domácu ústnu vodu;
 • kantakari čaj je bylinkový čaj z Himalájí, ktorý sa stará o zuby. Je vhodný na výplach ústnej dutiny, posilňuje sklovinu a zuby, prispieva k regenerácii ďasien. Odporúčaná denná dávka sú 3 – 4 šálky čaju. Jedna lyžička je určená na 250 ml vody;
 • čaje, ktoré majú priaznivý účinok na ústnu dutinu: repíkový, harmančekový, šalviový alebo kvalitný mätový čaj;
 • Lacalut sensitive zubná pasta – ide o špeciálnu zubnú pastu, ktorá sa používa na veľmi citlivé zuby a obnažené zubné krčky. Vďaka obsahu fluoridu a aminfluoridu ochraňuje odhalené zubné krčky, chráni ďasná pred vonkajšími vplyvmi, odstraňuje zubný povlak a chráni zuby pred vznikom zubného kazu. Aluminiumlaktát posilňuje paradont a zabraňuje krvácaniu ďasien. Cena zubnej pasty je cca 3 €;
 • Phyteneo Stomaphyt zubná pasta – priaznivo pôsobí pri prevencii a počas priebehu paradentózy, zastavuje krvácanie ďasien a lieči ich. Vďaka prírodnému zloženiu pôsobí protizápalovo a potláča príznaky paradentózy. Odstraňuje zubný povlak a má sviežu chuť. Je vhodná na pravidelné používanie cena pasty sa pohybuje okolo 3 €.

Na záver

Paradentóza je veľmi nepríjemné ochorenie, ktorému sa však dá predísť. Vhodnou a kvalitnou dentálnou hygienou a starostlivosťou sa problémom vyhnete alebo zabránite ochoreniu, aby bolo silnejšie ako vy. Samozrejme, nepodceňujte to! Ide len o domáce recepty a voľnopredajné produkty, ktoré vám môžu pomôcť. Preto nezabúdajte na svojho zubára a pravidelné preventívne prehliadky.

Obľúbené prípravky na paradentózu

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

23/01/2020 11:02
jelenčíkova jana

mam paradontozu ......co s tym.....**JJ**

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...

Camilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenostiCamilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenosti

Prerezávanie zúbkov je prvá ťažká kapitola v živote bábätka. Výborným prostriedkom na tlmenie bolesti je   homeopatický tekutý roztok Camilia, po ktorom sa vášmu dieťaťu uľaví.