Prvá pomoc pri uštipnutí včelou, osou, sršňom – pomôžu babské rady i produkty z lekárne

Leto je obdobím grilovačiek, užívania si vody na kúpaliskách a trávenia času vonku, v prírode. No práve tam sa vyskytujú aj včely, osy či sršne, ktorých láka vôňa zmrzliny, limonády i pestrofarebné outfity. Uštipnutie hmyzom môže spôsobiť svrbenie, opuch aj alergickú reakciu.

Uštipnutie včelou môže spôsobiť svrbenie, opuch aj alergickú reakciu

Preto je dôležité vedieť, čo je vhodné na bodnutie hmyzom a ako vyzerá prvá pomoc.

Bodnutie hmyzom – čo nám hrozí?

V lete trávime oveľa viac času vonku a svoj pobyt na čerstvom vzduchu si radi spríjemňujeme jedením a pitím rôznych dobrôtok. Práve tie priťahujú pozornosť bodavého hmyzu. Najčastejšie sa stretávame s včelami, osami a sršňami. Kým sršne svojou veľkosťou pôsobia najnebezpečnejšie, sú omnoho menej agresívne než osy, ak ich k útoku nevyprovokujete. Ich bodnutie je však poriadne boľavé, pričom sršeň môže bodnúť niekoľkokrát. V tomto sa líši od včely, ktorá má na bodnutie len jediný pokus – žihadlo zostane zapichnuté v mieste bodnutia a včela zomrie. Osy vedia byť skutočne nepríjemné, preto ich neradno zbytočne provokovať. Uštipnutie dokáže poriadne zabolieť, pričom osa môže zaútočiť niekoľkokrát.

Včely, osy aj sršne sú vybavené žihadlami, ktoré obsahujú jedovatú látku. Tá sa po bodnutí prenesie do miesta vpichu a spôsobuje reakciu. Každý organizmus reaguje na bodnutie inak – môže ísť o mierne príznaky alebo alergickú reakciu. Mierne príznaky sú svrbenie, sčervenanie, znesiteľná bolesť a drobný opuch v mieste vpichnutia.

Alergická reakcia však môže spôsobiť omnoho závažnejšie komplikácie, no nie je vždy život ohrozujúca. Môže sa prejaviť lokálne, v mieste vpichu, najčastejšie obrovským opuchom, alebo zasiahnuť celkovo organizmus. Príznaky celkovej alergickej reakcie sú nasledovné:

 • opuch miesta vpichu, tváre, úst, jazyka či horných dýchacích ciest,
 • dýchavičnosť,
 • žihľavka,
 • svrbenie,
 • začervenanie,
 • nevoľnosť, zvracanie,
 • únava, malátnosť.

Veľmi nebezpečný je anafylaktický šok, ktorý môže nastať po uštipnutí. Dochádza k ťažkej alergickej reakcii a je nebezpečný, pretože vedie k opuchu pier a dýchacích ciest, sťaženému dýchaniu, zmodreniu pier, prudkému zníženie krvného tlaku, zvracaniu, bezvedomiu a môže končiť smrťou. V prípade ťažkej alergickej reakcie je potrebné neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Prvá pomoc

Pri uštipnutí hmyzom treba zachovať chladnú hlavu a pristúpiť k prvej pomoci. Ak je reakcia na bodnutie mierna, nasledujte tieto kroky:

 • Presuňte sa na bezpečné miesto, kde nehrozí ďalšie bodnutie.
 • Skontrolujte miesto bodnutia. Môže sa stať, že vám po bodnutí zostalo zapichnuté žihadlo. Nesnažte sa ho vytiahnuť pinzetou – mohli by ste tým zo žihadla vypustili do rany viac jedu. Odstrániť ho môžete opatrným škrabaním vo smer vbodnutia. Použiť môžete tenký, plochý predmet, ako je banková karta, alebo si pomôžte nechtami.
 • Po odstránení žihadla je potrebné ranu očistiť, a to jednoduchým umytím s pomocou vody a mydla.
 • Ak máte po ruke gél vhodný po bodnutí hmyzom, aplikujte ho na ranu čím skôr. Chladivý efekt upokojí podráždenie a gél môže zabrániť rozvinutiu ďalšej alergickej reakcie.
 • Opuchu predídete aplikovaním vrecka s ľadom, resp. akéhokoľvek studeného predmetu, na ranu. Vrecko mierne pritlačte a držte na mieste po dobu aspoň 10 minút. Chlad predchádza nielen opuchu, ale aj bolesti a ďalšiemu šíreniu jedu do tela.
 • Ak bodnutie vzniklo ma nohe alebo na ruke, končatinu dajte do vyvýšenej polohy.
 • Ak je to možné, užite antihistaminikum. Mnohé sú voľnopredajné a pomôžu zmierniť svrbenie.

Prvá pomoc pri bodnutí hmyzom

Príznaky bodnutia, najmä svrbenie, pálenie a opuch, by mali prejsť do 2 dní. V prípade, že sa tak nestane, alebo sa príznaky ešte zhoršia, vyhľadajte lekársku pomoc. Taktiež sa odporúča opätovne sa zaočkovať proti tetanu vtedy, ak vaša posledná vakcína bola pred viac než 10 rokmi. Proti tetanu je potrebné sa zaočkovať do 7 dní – čím skôr, tým je vakcína účinnejšia.

Ak nezbadáte žiadne známky alergickej reakcie, no odniesli ste si 10 a viac uštipnutí, je taktiež potrebné vyhľadať lekársku pomoc, a to čím skôr. Lekár vám urobí krvné testy a ďalšie vyšetrenia, by ste predišli prípadným komplikáciám.

Čo ak vznikne alergická reakcia?

Ak vás alebo niekoho vo vašom okolí uštipne bodavý hmyz, je dôležité kontrolovať stav postihnutého a vedieť správne odhadnúť situáciu. Kontrolujte najmä, či sa postihnutému nezačalo horšie dýchať, či nemá opuch v oblasti úst, jazyka a krku, či mu nemodrejú pery a nereaguje malátne. Ak spozorujete znaky alergickej reakcie, neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

Ľudia, ktorí trpia alergiou na bodnutie hmyzom, so sebou väčšinou nosia adrenalínové pero s epinefrínom, ktoré je potrebné postihnutému okamžite vpichnúť do stehna. Epinefrín chráni srdce a zabezpečuje, aby priedušky boli voľné a tlak neklesol pod kritickú hodnotu. K výbave alergika zvykne patriť aj inhalátor, ktorý používajú astmatici. Jeho úlohou je uvoľniť priedušky, aby sa človeku ľahšie dýchalo. Postihnutému človeku pomôže užiť 1 – 2 vdychy stlačením inhalátora. Astmatici a alergici so sebou majú aj kortikosteroidné lieky, ktoré potláčajú zápal pľúc, a antihistaminiká, ktoré pôsobia proti alergickej reakcii. Pri alergickej reakcii po bodnutí hmyzom je vhodné tabletku rozhrýzť a prehltnúť.

Nie všetci však pri sebe majú takúto výbavu. Alergickú reakciu môžu predsa zažiť aj ľudia, ktorí o žiadnej alergii netušia. Vtedy je vhodné postupovať nasledovne:

 • V prvom rade zavolajte záchranku alebo požiadajte niekoho, aby ju zavolal.
 • Uvoľnite postihnutému tesné oblečenie, pomôžte mu, ak zvracia, aby bol vo vhodnej polohe a nedošlo k uduseniu.
 • Zistite, či niekto vo vašom okolí nemá antihistaminikum, ktoré mu môžete podať. Tabletu je potrebné rozhrýzť a tak prehltnúť.
 • V prípade, že nastane zástava dýchania, pristúpte k resuscitácii až do chvíle, kým sa o postihnutého postarajú záchranári.

Ak ste zaznamenali alergickú reakciu po bodnutí hmyzom, určite nezabudnite vyhľadať alergiológa. Ten vám môže predpísať antihistaminiká, kortikosteroidy, adrenalínové pero i inhalátor, ktoré môžete v prípade potreby použiť. Nasadiť vám môže aj imunoterapiu, prostredníctvom ktorej sa v malých, kontrolovaných dávkach vpichuje jed hmyzu, na ktorý máte alergiu, vďaka čomu si postupne telo vyvinie toleranciu.

Vyberáme z nášho katalógu

Babské rady pri bodnutí hmyzom

Je normálne, že v domácich podmienkach nemáme vždy k dispozícii lieky na alergiu a gély po uštipnutí hmyzom. Naši predkovia si poradili so štípancami tým, čo mali doma. A množstvo z týchto rád je dodnes aplikovateľných a účinných. Okrem chladivých gélov teda na ranu môžete aplikovať aj tieto bežne dostupné potraviny a produkty:

 • Zubná pasta – má protizápalový účinok a mentol zase príjemne chladí, vďaka čomu zmierňuje opuch.
 • Sóda bikarbóna – je vhodná na bodnutie včely, pretože včelí jed je kyslý a sóda bikarbóna ho pomôže zneutralizovať.
 • Ocot – je možné priložiť na ranu po bodnutí osou, pretože pomáha zneutralizovať alkalický jed z bodnutia. Podobne môžete použiť aj citrón.
 • Skorocel – skoro v lete je skorocel ľahko dostupný takmer všade. Stačí si odtrhnúť list, pomrviť ho a celý ho priložiť na ranu.
 • Kamilka – odvar z nej je vhodný prikladať na ranu, pretože má dezinfekčné účinky, hojí rany i poškodenia kože.

Bodnutie v tehotenstve a u detí

Počas tehotenstva nie je žena pri bodnutí ohrozená viac než bežne – pokiaľ pri bodnutí hmyzom nemáva alergické reakcie, neprídu ani v tehotenstve. Ak však k bodnutiu dôjde, treba si dať pozor na to, aké lieky užije. Niektoré antihistaminiká totiž nie sú vhodné pre tehotné ženy. Prvá pomoc sa však nijako nelíši a v prípade alergickej reakcie rozhodne neodkladajte lekársku pomoc.

Najzraniteľnejšou skupinou sú rozhodne bábätká a malé deti. Sú zvedavé, lozia a všetko chcú preskúmať. Nebezpečenstvo bodavého hmyzu si ešte neuvedomujú a ani sa nedokážu brániť. Najdôležitejšia je teda prevencia, uistiť sa, že vaše bábätko či dieťa nie je v blízkosti hmyzu. Vhodné sú sieťky na okná či na kočíku. V lete nenechajte bez dozoru dieťa behať po tráve, nepustite ho samo von so sladkým nápojom alebo nanukom. V prípade alergickej reakcii po uštipnutí neodkladne volajte lekársku pomoc.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...