Dlhodobé používanie tampónov – výhody, nevýhody, riziká

Pozná to každá žena, neustále sa kontrolovať, dávať pozor na to, ako si sadne, čo si má obliecť, či ísť cvičiť a nemôcť si ísť v najväčšom teple ani zaplávať. Ženy sa však chcú cítiť pohodlne aj počas "svojich dní". Práve preto, pre maximálne možný komfort ženy počas menštruácie, boli vyvinuté tampóny.

Mýty a fakty o tampónoch

Tie majú svoje výhody a nevýhody, rovnako ako aj hygienické vložky. Čo si však vybrať?  Sú tampóny bezpečné? Je pravda, čo sa o nich hovorí alebo sú to len mýty? Pozrime sa na to, ako je to v skutočnosti.

Obľúbené tampóny na bežné použitie aj na kúpanie

Sú tampóny nebezpečné?

Zamyslite sa. Keby boli tampóny nebezpečné, nepredávali by sa a nepoužívalo by ich také množstvo žien. Hoci v minulosti boli aféry, ktoré sa zakladali na nebezpečenstvách spojené s používaním tampónov, dnes sú vyrobené z materiálov, ktoré neohrozujú zdravie, sú testované a spĺňajú hygienické normy. Bezpečnosť však závisí v prvom rade od ženy, ktorá tampón zavádza. Súvisí to s hygienou a technikou zavádzania. Dokonca, odporúčajú sa používať aj tehotným ženám, ktoré sa chystajú do bazéna, aby sa prenos infekcií z bazénovej vody do pošvy čo najviac eliminoval.

Môžu sa tampóny používať dlhodobo?

Otázka dlhodobého používania tampónov je dosť diskutabilná. Spravidla sa nemusí nič stať a sú ženy, ktoré od prvej menštruácie fungujú len na tampónoch. Gynekológovia to neodporúčajú. Predovšetkým mladé dievčatá, ktoré začínajú menštruovať a nemajú dostatočné skúsenosti, by mali začať s používaním vložiek. Pri silnom krvácaní tiež odporúčajú skôr použiť vložky, aby sa zabezpečil maximálny odtok krvi a nedošlo k usadeniu krvi v tele ženy. Z hľadiska bezpečnosti a hygieny, by ženy teda nemali 24 hodín nepretržite používať len tampóny, ale striedať ich s vložkami.

Tampóny sa odporúča striedať s vložkami

Je bezpečné používať tampóny v noci?

Zavádzanie tampónov v noci je rovnako bezpečné ako cez deň, ale! V prvých dňoch, kedy je krvácanie silnejšie ako tie ďalšie, odporúčame použiť hygienické vložky a vzhľadom na to, že tampóny by sa mali meniť každých 3 – 6 hodín, čo môže byť v noci problém, je používanie vložiek na noc určite vhodnejšie.

Ovplyvňujú tampóny neplodnosť?

Za predpokladu, že tampón sa používa správne, nevzniká žiadne riziko narušenia plodnosti. Sú z materiálu, ktorý sám osebe nijako neohrozuje vašu schopnosť počať. Navyše, tampóny musia podliehať prísnym hygienickým požiadavkám, takže sa nemusíte obávať. Tampóny neobsahujú látky, ktoré negatívne ovplyvňujúce zdravie ženy.

Použitie tampónov je bezpečné

Porušujú tampóny panenskú blanu?

Je to zriedkavé. Panenská blana je totiž dostatočne pružná a prispôsobivá. Tampóny ju nenarušujú a sú vyvinuté a navrhnuté tak, aby ich mohli používať aj ženy, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Stať sa to však môže, a to nielen následkom nesprávneho zavádzania, ale aj pri rôznych športových aktivitách a pohyboch. Riziko pretrhnutia je len minimálne a koniec koncov, aj keď dôjde k jej pretrhnutiu, neznamená to, že ste prišli o panenstvo.

Spôsobujú tampóny infekcie?

Tak ako intímne vložky, aj tampóny môžu spôsobiť infekcie. Princíp menštruácie spočíva v tom, že menštruačná krv musí byť vyplavená z tela. Ak to tak nie je, môžu nastať problémy. Deje sa to hlavne vtedy, ak sa prostriedky, či už ide o vložky alebo tampóny, menia v príliš dlhých intervaloch. Tampón má však tú nevýhodu, že pri nedostatočnom menení nasáva krv len do obmedzenej doby, následne sa krv hromadí vo vnútri tela, z ktorej sa prostredníctvom tepla vyplavujú baktérie, množia sa kvasinky a vzniká infekcia. Pri vložkách je toto riziko podstatne menšie, i keď kožná alebo vaginálna infekcia sa najmä počas horúčav, môže preniesť aj z vložky na pošvu. Tampóny sa neodporúča používať v prípade, ak už infekciu máte, môžu ju zhoršiť.

Počas infekcie by ste tampóny nemali používať

Ako je to s tampónom a toxickým šokom?

Toxický šok alebo Syndróm toxického šoku sa často spája s tampónmi, ale môže objaviť aj u mužov a detí. Ide o ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria stafylokok (Stapfylococcus Aureus). Tá sa do tela dostáva hlavne prostredníctvom nedostatočnej hygieny, napr. neumývaním rúk, čo je oveľa väčšia pravdepodobnosť získania tohto ochorenia ako cez tampóny. Znamená to, že tampón sám osebe nespôsobuje toxický šok, ale hygiena vašich rúk pri zavádzaní tampóna do pošvy a jeho zriedkavá výmena. Prevenciou je umývať si ruky pred každým zavádzaním tampónov, zabezpečovať častú výmenu a nepoužívať "superabsorbčné" tampóny, ktoré môžu spôsobiť spätnú menštruáciu, pri ktorej sa hromadia baktérie a toxíny.

Ktoré tampóny zvoliť?

Na trhu sú tampóny rôznych značiek, veľkostí a s rozličnou absorpciou. Dokonca, nájdete už aj špeciálne tampóny s obsahom bylinných extraktov. No naozaj si je z čoho vyberať. Ale ako si vybrať ten správny? Radšej vsaďte na tampóny overenej značky, akou je napr. o.b. ProComfort, ktoré používajú milióny žien po celom svete. Pri výbere záleží aj na tom, či ste už niekedy tampóny používali a či krvácate silno. Ak ste z tampónmi nemali ešte žiadnu skúsenosť, zvoľte radšej menšie, väčšinou je na nich napísané "Normal". Ženy, ktoré sa vyhýbajú vložkám okľukou, odporúčame používať pre jeden menštruačný cyklus minimálne 2 druhy tampónov. Jeden s vyššou absorpciou, na začiatok menštruácie, kedy je krvácanie pomerne nižšie a s menšou, na odznievanie menštruácie.

Overenou značkou tampónov je napríklad o.b. ProComfort

Tampóny verzus hygienické vložky

Stále neviete, či vymeniť vložky za tampóny? Pozrite sa na "boj" tampóny verzus intímne hygienické vložky.

Plusy

VLOŽKY TAMPÓNY
+ jednoduché použitie

+ maximálne pohodlie

+ nízka cena – približne 2 € za 1 balenie = 10 ks + nie sú vidieť

+ nevyžaduje žiadne zručnosti na použitie

+ eliminácia menštruačného zápachu
  + návšteva bazéna, kúpaliska, posilňovne

Mínusy

VLOŽKY TAMPÓNY
- neposkytujú pohodlie - nesmú sa používať pri pošvových infekciách (môžu ju zhoršiť)
- môžu spôsobiť kožné zaparenie - pre správne zavedenie vyžaduje manuálne zručnosti  (existujú aj aplikátory zavádzania tampónov)
- obmedzujú výjazdy na kúpaliská a do posilňovní - pri zlom zavedení možné nepohodlie 
- vyššia šanca pretečenia - časté menenie (každých 3 – 6 hodín)
- obmedzujú výber oblečenia - cena – za 30-kusové balenie = okolo 4 €

- pre jedno menštruačné obdobie je potrebné zvoliť viac druhov (nočné, denné)

 

Čo odporúčame my?

Ak zoberieme do úvahy všetky riziká, plusy a mínusy tampónov a vložiek, prídeme na jednoznačné stanovisko. Myslíme si, že najvhodnejšou voľbou je ich vzájomná kombinácia. Čo to v praxi znamená? Len toľko, že ak sa pohybujete doma, používajte radšej vložky. Vaša pošva si aspoň oddýchne od tampónov. Na noc používajte radšej vložky, rovnako ako aj pri silnom krvácaní. V prípade odchodov do práce, pri návšteve posilňovne, resp. pri odchode z domu, použite tampón. Ten vám zabezpečí pohodlnosť a navyše sa nemusíte báť, že si niekto všimne, že u vás práve prebieha menštruácia. Dbajte však na bezpečnosť pri manipulácii s tampónmi.

Tampóny a vložky je najvhodnejšie striedať

8 rád na pohodlné a bezpečné zavádzanie tampónov

  • Zabezpečte vymieňanie tampónu zhruba každé 4 hodiny.
  • Vymieňajte tampón aj pri močení a stolici.
  • Pred zavádzaním tampónu si vždy umyte ruky.
  • Odstráňte ochrannú fóliu na tampóne až pred jeho bezprostredným zavedení do pošvy.
  • Šnúrku z tampónu nechajte visieť cez bočný okraj nohavičiek.
  • Zavádzajte tampón v dolnej polohe drepu.
  • Nepoužívajte tampóny s vysokou absorpciou.
  • Po zavedení tampónu pohýbte nohami a podrepujte, zistíte tak, či je tampón pohodlne a správne zavedený, či vám neprekáža.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie intímna hygiena

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzieNajlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzie

Prečo je intímna hygiena dôležitá? Ako sa o intímne partie starať? Prezradíme vám, čo je najúčinnejšie.

Organika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenostiOrganika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenosti

TrioHerb podporí tvorbu materského mlieka okamžite a bez toho, aby uškodil mamičke či bábätku. Počuli ste už o ňom?

Weleda Tehotenský telový olej na strie – recenzia, skúsenosti, cena, správne dávkovanieWeleda Tehotenský telový olej na strie – recenzia, skúsenosti, cena, správne dávkovanie

Strie najčastejšie vznikajú počas tehotenstva, pretože koža nie je schopná sa tak rýchlo vyrovnať s veľkými zmenami. Tehotenský olej na strie od Weledy je v boji so striami veľmi...