Prasknuté cievky v oku – červené žilky zaliate krvou

Popraskané žilky v očiach väčšina ľudí nepovažuje za vážny problém. Sem-tam sa objavia a hoci pôsobia nevábne, časom samy zmiznú. Je pravda, že prasknuté žilky v oku nemusia signalizovať nič vážne a do pár dní nie je po nich ani stopa.

Prasknuté žilky v očiach. Čo je príčinou ich vzniku?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo tento problém vzniká a ako sa zbaviť prasknutej cievky v oku? Pozreli sme sa na to, čo je najčastejším dôvodom črevených žiliek na očnom bielku a čo by vám s ním mohlo pomôcť.

Najčastejšie príčiny prasknutých žiliek

Prasknuté žilky celkovo nepredstavujú väčší zdravotný problém a oči zvyčajne neohrozujú. Môžu byť však nepríjemné a niekedy spôsobiť zhoršené videnie. Krvavé oči sú najčastejšie spôsobené veľkou námahou a preťažením. Hovoríme o tzv. syndróme počítačového videnia. Pokiaľ človek sedí hodiny pri počítači, môže uňho tento problém ľahko vzniknúť.

Nie je to jediná príčina krvavých očí. Praskanie cievok môže byť spôsobené mechanickým poškodením, napr. pri úraze oka či náhlym a neočakávaným tlakom. Z toho dôvodu sú prasknuté žilky častým problémom u ľudí s kontaktnými šošovkami, objavujú sa však aj u ľudí, ktorí sa potápajú do veľkých hĺbok, prípadne často zvracajú. Zvracanie môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku, to následne spôsobuje poškodenie cievok v oku. Červené žilky v oku s týmto pôvodom sa opakovane objavujú najmä u detí.

Krvavé oči sú u detí pomerne bežnou záležitosťou

Najčastejšie dôvody, banálne či závažnejšie, sú:

 • dlhodobá práca za počítačom v miestnosti bez denného svetla,
 • nosenie kontaktných šošoviek, ktoré môže u ľudí s citlivými očami spôsobiť prasknutie cievky, nepríjemné pocity v oku, pálenie, svrbenie a pod.,
 • vysoký krvný tlak/hypertenzia, kedy stúpa tlak v žilách a ohrozuje cievy. Môže byť príčinou ich poškodenia alebo prasknutia,
 • užívanie liekov, určených na zníženie rizika vzniku trombózy,
 • potápanie sa do veľkých hĺbok,
 • zvracanie (najmä opakované), ktoré napr. pri chorobe spôsobuje vyšší tlak a poškodzuje cievku v oku. Tento problém je najčastejší u detí,
 • prasknutie cievky je sprievodným javom zápalu spojiviek. Zápal sa prejavuje začervenanou a zapálenou priesvitnou blanou na vnútornej strane viečka. Nezriedka býva červené aj očné bielko,
 • alergia, spôsobujúca zápal spojivky a tým pádom aj prasknutie žilky v oku. Prejaviť sa môže aj opuchom oka,
 • náhly a neočakávaný tlak pri bitke, kontakte pri športe či autonehode môže taktiež spôsobiť prasknutie cievky v oku,
 • nedostatok vitamínu C,
 • dvíhanie ťažkých bremien.

Kedy treba navštíviť lekára?

Krvavé škvrny, resp. prasknuté cievky v oku sú pomerne bežné, návšteva lekára preto nie je zvyčajne nutná. Občas sa každému stane, že po náročnom období a dlhodobom sedení za počítačom (alebo TV), telo protestuje a dáva to najavo aj prasknutou cievkou v oku. Návšteva lekára je nutná v prípade, že prasknutá žila sa nestratí v priebehu 2 týždňov. Pomoc lekára vyhľadajte aj vtedy, pokiaľ vlásočnice v oku praskajú častejšie (príčinou môže byť vysoký krvný tlak, zvýšená krehkosť ciev či cukrovka), prípadne aj vtedy, keď ide o sprievodný jav zápalu oka (uveitída). Ak sa pýtate, "ako sa zbaviť červených žiliek v oku", mali by ste najprv odhaliť príčinu ich vzniku. Pomôže vám to do budúcna sa zbaviť alebo vyhnúť prasknutiu očných cievok.

Lekára treba navštíviť, ak sa prasnutá žilka nestratí ani v priebehu týždňov

Nezabúdajte na oddych a vitamíny

Vzhľadom na to, že popraskané cievky v oku sú zvyčajne následkom nadmerného namáhania očí, mechanického poškodenia alebo choroby či infekcie, neexistuje univerzálna liečba/návod, ako im zabrániť. V prípade, že ide o dôsledok krehkých ciev, naordinujte si výživový doplnok s obsahom vitamínu C a rutínu, ktorý vám spevní cievy. Pokiaľ vám cievka praskne prvýkrát, vystačíte si s dezinfekčnými kvapkami do očí.

Dobrou prevenciou je vyhýbať sa činnostiam, ktoré vám problém spôsobujú. Ak denne pracujete za počítačom, nezabudnite si každú hodinu robiť niekoľkominútové prestávky – pozerajte sa do diaľky, zo strany na stranu, na rôzne farby. Práca za počítačom totiž oči unavuje a vysušuje. Vašim očiam prospeje taktiež prechádzka na čerstvom vzduchu, ak trpíte vysušovaním očí, siahnite po očných kvapkách.

Vstrebe sa sama

Prasknutá cievka sa prejavuje aj ako červená bodka v oku, tento problém sa objavuje taktiež u bábätiek. Prasknutá cievka sa zvyčajne samovoľne vstrebe za pár dní. Oko zaliate krvou pôsobí neesteticky a pre mnohých predstavuje nepredstaviteľný problém. Liečba prasknutej cievky v oku však nie je presne zadefinovaná. Vzhľadom na to, že môže súvisieť s radom iných problémov, bez príčiny vzniku (ak sa objavuje prasknutá cievka v oku pravidelne) sa asi nepohnete. Cievka vám môže prasknúť aj pri silnom pošúchaní oka či pri kašli, zvyčajne teda nejde o vážny problém.

Ak sprevádza červené oči pálenie, so začervenaným okom sa spája bolesť, prípadne vás začervenané oko svrbí, neodkladajte návštevu lekára. Mohlo by ísť o infekciu.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.