Prečo nezanedbávať preventívnu zubnú starostlivosť?

Preventívna zubná starostlivosť by mala byť samozrejmosťou pre každého, kto si nechce komplikovať život nepríjemnými problémami so zubami. V minulosti trávili zubári väčšinu svojho pracovného času opravovaním zubných kazov namiesto toho, aby im predchádzali.

Preventívna zubná starostlivosť pomáha predchádzať problémom so zubami

Moderná stomatológia však kladie čoraz väčší dôraz na preventívnu starostlivosť a prevenciu ako takú.

Aké sú výhody preventívnych zubných prehliadok?

Na odloženie preventívnej kontroly chrupu a návštevy zubára sa vždy nájde dôvod – priveľa práce, únava, ťažký deň, málo voľna... Zaistenie zdravých zubov a ďasien je však dôležité aj pre náš celkový zdravotný stav. Vďaka preventívnym prehliadkam a správnej starostlivosti o zuby sa dá znížiť riziko vzniku zubných kazov, zápalu ďasien či parodontitídy, ktorá môže viesť až k vypadávaniu zubov, ale napríklad aj riziko vzniku sekundárnych problémov, spôsobených zlým stavom zubov.

Kedy navštíviť zubára?

Nárok na preventívnu zubnú prehliadku a kontrolu zdravotného stavu zubov majú dospelí na Slovensku raz do roka. V drvivej väčšine prípadov je tento časový horizont dostatočný, aby zubný lekár identifikoval rozvíjajúci sa problém a začal pracovať na jeho odstránení hneď od začiatku. Zubný povlak či zubný kameň sa môžu vytvoriť v relatívne krátkom čase, najmä ak sa v období medzi preventívnymi kontrolami u zubára nevykonáva správna ústna hygiena. V prípade, že sa nepracuje na ich odstránení, môžu výraznou mierou prispievať k odhaľovaniu zubných krčkov. Pravidelnej návšteve zubného lekára by sa nemali vyhýbať najmä fajčiari, diabetici a ľudia so slabším imunitným systémom.

Včasné odhalenie problémov so zubami

Mnoho zubných problémov, vrátane ochorení ďasien, zubných kazov či dokonca rakoviny ústnej dutiny sa v rannom štádiu svojho vývoja zvyčajne neprejavuje bolesťou. No napríklad taká paradentóza (ochorenie ďasien) môže viesť k vypadávaniu zubov, nezriedka aj k rozšíreniu zápalového procesu do životne dôležitých orgánov v tele. So zlým stavom chrupu môžu súvisieť aj iné zdravotné problémy, napríklad cukrovka.

Zanedbaná alebo nevhodná ústna hygiena vedie napr. k zápachu z úst

Prevencia zapáchajúceho dychu

Preventívna zubná prehliadka môže byť prvým krokom pri odhalení takzvanej halitózy – zápachu z úst. Toto ochorenie býva spôsobené nevhodnou alebo zanedbanou ústnou hygienou, môže však byť aj výsledkom ochorenia ďasien či hnitím čiastočiek jedla, ktoré sa v ústnej dutine dostali do ťažko prístupných miest. Ak si myslíte, že tento problém vyriešite žutím žuvačky, veľmi sa mýlite. Halitóze sa dá predchádzať pravidelným čistením zubov, veľmi nápomocná je však aj návšteva a absolvovanie dentálnej hygieny.

Pekný úsmev pomáha upevniť sebavedomie

Úsmev zohráva dôležitú úlohu pri interakcii s ostatnými ľuďmi. Pravidelné návštevy zubného lekára vám pomôžu nielen udržiavať vaše zuby a ďasná zdravé, ale vďaka peknému úsmevu si upevníte sebadôveru, mimoriadne dôležitý moment v rámci pracovných aj osobných vzťahov. Zdravotná starostlivosť týkajúca sa zubov a ústnej dutiny by vám určite nemala byť ľahostajná.

Domáca prevencia

Pravidelné preventívne zubné prehliadky treba podporiť každodennou starostlivosťou o svoje zuby. Dôležitým opatrením je každodenné čistenie zubov – obvykle ráno a večer, pričom dôležitá je správna technika. Na zuby by sa nemalo tlačiť, ale kefkou jemne stierať nečistoty (smerom od ďasna) zo zubov a medzizubných priestorov. Samotná zubná kefka však nestačí. Domácu starostlivosť o zuby treba podporiť aj zubnou niťou, respektíve dôkladnejším čistením medzizubných priestorov. Aj v tomto prípade rozhoduje správna technika použitia, o ktorej vás poučí dentálny hygienik ihneď pri prvej návšteve.

V rámci jedálnička sa odporúča obmedziť príjem rafinovaných cukrov, sladkých nealkoholických a energetických nápojov. Naopak, zelenú má rozmanitá strava plná zeleniny, ovocia či mliečnych výrobkov bohatých na vápnik, bielkoviny a ďalšie živiny potrebné na udržanie zdravých zubov.


Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate prírodnú kozmetiku, výživový doplnok alebo čokoľvek, čo by podporilo zdravie našich čitateľov? Dajte im o sebe vedieť!...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o kožu pri diabete, najčastejšie ochorenia, domáca lekárničkaStarostlivosť o kožu pri diabete, najčastejšie ochorenia, domáca lekárnička

Diabetici trpia kožnými ochoreniami omnoho častejšie než ktokoľvek iný. Starostlivosť o pokožku by mala byť prioritou každého diabetika. V tomto článku sa dozviete, ako by sa mali o...

Je zdravé a bezpečné darovať krv? Podmienky, výhody, regenerácia po darovaní krviJe zdravé a bezpečné darovať krv? Podmienky, výhody, regenerácia po darovaní krvi

O zdravotných benefitoch darovania krvi, ale aj o tom, kto a kde môže krv darovať a ako sa na darovanie krvi pripraviť, sa dozviete v článku.

Saunovanie v tehotenstve, počas choroby, počas menštruácie – ako často, postup, výhodySaunovanie v tehotenstve, počas choroby, počas menštruácie – ako často, postup, výhody

Aký vplyv má saunovanie na organizmus, pre koho nie je sauna vhodná a ako sa obliecť do sauny? To všetko a viac prezradíme v tomto článku.