Psyllium aj na chudnutie. Účinky, dávkovanie, skúsenosti.

Bohatý zdroj vlákniny, to je psyllium. Ide o jednoročnú rastlinu skorocel indický, latinsky Plantago ovata. Jeho pôvod siaha do Indie, kde sa už niekoľko storočí používa ako účinný prírodný produkt ajurvédy.

Psyllium na chudnutie. Účinky, dávkovanie, skúsenosti.

Blahodarné účinky sa skrývajú v drobných semiačkach, ktoré sú na jednej rastline zastúpené cca v počte 15 000 kusov. Sú pokryté gélom a vzhľadom pripomínajú blchu. S tým súvisí i samotný názov psylla, čo znamená blcha. 

Obľúbené produkty so psyllium

Účinky Psyllia

Obal (šupky) oválnych sivých semien s mierne ružovkastým nádychom obsahuje vysoký podiel vlákniny. Práve vďaka nej je psyllium ideálnym adeptom na správne fungovanie organizmu a naštartovanie chudnutia. Telo totiž očistí od nežiaducich látok a urýchli peristaltiku čriev. Jej prednosťou je, že sa v tráviacom trakte rozkladá iba z malej časti, na rozdiel od bežnej stravy a potravín (strukoviny, obilniny a pod.). Nadúvanie je tak eliminované. Vláknina pomáha zefektívniť tráviace procesy v tele človeka a to tak, že organizmus si zoberie pre trávenie potrebné živiny a nepotrebné látky zase vylúči. Keďže Psyllium funguje ako výdatný zdroj vlákniny, zdieľa s ňou i podobné účinky:

  • pôsobí ako laxatívum – ide o prírodné preháňadlo, ktoré pomáha uľaviť od zápchy. Zároveň na seba „nabaľuje“ vodu a jedlo, čo má za následok zväčšenie objemu stolice, ale tiež jej zmäkčenie. Vyprázdňovanie tak nie je žiadnou bolestivou záležitosťou.
  • pôsobí proti hnačke – keďže jeho účinky sú blahodarné pre črevný systém, funguje nielen pri zápche, ale tiež pri preháňaní.
  • je výborné prebiotikum – slúži ako potrava pre potrebné črevné baktérie a podporuje ich rast. Psyllium je voči fermentácii do určitej miery rezistentné, no časť z neho dokáže telo spracovať.
  • pomáha pri chudnutí a reguluje chuť k jedlu – zníženie chuti do jedla súvisí so zníženým príjmom kalórií a ovplyvňuje telesnú hmotnosť. Pri správnom dodržiavaní odporučených dávok a spôsobu užívania sa tieto výsledky potvrdili u drvivej väčšiny ľudí. Avšak pozor, ich nerešpektovanie by mohlo mať i opačný efekt.
  • znižuje cholesterol – jeho hladina sa optimalizuje, pretože je potrebný pri tvorbe nových žlčových kyselín, ktoré sa z tela vylúčili naviazaním na psyllium.
  • znižuje cukor v krvi – pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi v norme. Môže za to „spomalenie trávenia“ vďaka gélotvornej vláknine.
  • znižuje krvný tlak – hladina triglyceridov v krvi sa môže pravidelným užívaním znížiť.
  • detoxikuje – vďaka konzistencii, ktorú vytvorí v tráviacom trakte pomáha odstraňovať toxické látky z tela a zabraňuje ich dlhému zotrvávaniu v črevách (prevencia vzniku rakoviny hrubého čreva alebo hemoroidov).

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s psyllium dr. popov

Psyllium a nežiaduce účinky

Vláknina zo skorocelu indického vo väčšine prípadov nemá žiadne vedľajšie účinky. Tie sa však môžu objaviť, ak nedodržíme dávkovanie alebo pitný režim. Dôsledkom sú potom kŕče, prípadne nadúvanie. Tiež je pravdepodobné, že vstrebávanie liekov, ktoré vám predpísal lekár, bude spomalené. Psyllium vtedy vynechajte. Ak vyvolá alergickú reakciu, ide skôr o vzácnosť.

Psyllium na chudnutie

Ako sme už naznačili, chudnutie je vo veľkej miere zásluhou zníženej chuti do jedla. Tá je zase spôsobená tým, že vďaka schopnosti viazať na seba veľké množstvo vody vzniká falošný pocit zasýtenia. Organizmus tak nevysiela podnet týkajúci sa hladu a túžba po jedle klesá. Psyllium preto výborne funguje i v prípade, keď sme hladní. Netreba si ho však zamieňať s náhradou stravy.

Psyllium vo vode tvorí hustý gél

Po zmiešaní s vodou, ktorá je pri jeho užívaní veľmi dôležitá, silne nabobtná, a to až cca tridsaťkrát viac než je jeho hmotnosť. Stane sa z neho mäkký gél, ktorý putuje tráviacim ústrojenstvom až do čriev, kde pokračuje vo svojej absorpčnej schopnosti. Objem stolice sa zvyšuje, pričom vyprázdnenie obsahu čriev je bezpečné a prirodzené. Zjednodušene povedané, časť rozpustnej vlákniny spomaľuje trávenie a navodzuje pocit sýtosti, zatiaľ čo nerozpustná vláknina má na starosti efektívne vyprázdňovanie.

Pritom ide o výhradne prírodnú vlákninu bez obsahu akýchkoľvek chemických látok, konzervantov či farbív. Psyllium nie je pre telo návykové, a preto sa nemusíte obávať ani dlhodobého užívania. Keďže má zjemňujúce účinky na citlivé črevá, je ideálnou alternatívou obilnej vlákniny. Psyllium síce nie je zázračný liek na chudnutie, no ručičku váhy nepochybne dokáže posunúť tým správnym smerom.

Vláknina psyllium s probiotikami

Jednou z možností, ako do jedálnička dostať viac vlákniny je práve psyllium. V tráviacom trakte funguje ako potrava, respektíve živina mikroflóry, a teda pôsobí ako prebiotikum. Prospešné baktérie, ktoré sú ním „kŕmené“, pomáhajú organizmu pri trávení a vstrebávaní živín z konzumovaného jedla.

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s Psyllium PLUS

Ako užívať psyllium? Dávkovanie hrá dôležitú úlohu

Užívanie závisí najmä od toho, v akej forme sa rozhodnete psyllium zakúpiť. Tak či onak, musí byť sprevádzané dostatočným množstvom vody, priamo pri konzumovaní psyllia, ale tiež po ňom. Voda je totiž alfou omegou pre jeho správne fungovanie a dosiahnutie požadovaných účinkov. Nedostatok vody by totiž mohol spôsobiť zlú priechodnosť čriev.

Psyllium je koncentrovaná vláknina, v závislosti od typu produktu obsahuje až 98%. Preto je nutné dodržiavať denné odporučené dávky výrobcom, ktoré nájdete na obale alebo v príbalovom letáku. Predídete tak prípadným vedľajším účinkom, kedy by si telo nebralo zo stravy dostatok živín. Väčšinou ide o dávku 5 g – 10 g na lačno pred jedlom cca hodinu, ale tiež je dostupná možnosť užívania v jedle. Riaďte sa pokynmi, ktoré sú súčasťou produktu.

Psyllium kapsuly alebo prášok? Akú formu uprednostniť?

Psyllium je dostupné ✅ v práškovej forme aj v podobe tabliet. Ak sa rozhodnete pre prášok, ponúka sa niekoľko možností na jeho konzumáciu. Primiešajte si ho do jogurtu, ovocnej šťavy alebo jednoducho jednu až dve čajové lyžičky zmiešajte s tromi decilitrami vody. Gélová konzistencia síce môže niekoho odrádzať, no chuť je neutrálna.

Vláknina zo skorocelu indického je bezlepková, a tak si z nej i celiatici môžu pripraviť chutný koláč. Kvôli gélovej zmesi, ktorá vznikne po namočení, bude mať cesto potrebnú vláčnosť a pečené dobroty sa nebudú drobiť. Pokojne ju pridajte aj do palaciniek, domáceho chleba alebo sušienok. Určite ju vo svojom jedálničku privítajú i vegeteraiáni alebo vegáni.

Psyllium v domácom chlebe

Niekomu môže viac vyhovovať ✅ psyllium v tabletách, ktoré stačí pred jedlom jednoducho zapiť. Mnohí sa však zhodujú v tom, že je lepšie siahnuť po vláknine v podobe prírodnej neochutenej drviny. Budete tak mäť väčšiu istotu, že produkt neobsahuje žiadne ďalšie pridané látky.

Aká je cena za psyllium?

Drvená vláknina je dostupná za prijateľnú cenu. Tá sa líši v závislosti od množstva gramáže a tiež od výrobcu. Ceny si môžete porovnať aj v našej tabuľke, v ktorej nájdete najobľúbenejšie a najlepšie hodnotené produkty.

Čo sa týka tabliet, nápojov či iných foriem, opäť sa oplatí porovnávať ponuku od rôznych výrobcov.

Obľúbené produkty so psyllium

Skúsenosti so psylliom

Presvedčte sa sami, ako internetové fóra a diskusie potvrdzujú, že užívanie psyllia má pre ich organizmus, ako aj chudnutie pozitívne výsledky. Taktiež nájdete veľké množstvo pozitívnych recenzií nielen tehotných žien, ktorým psyllium pomohlo s problémami so zápchou. Názory sa líšia iba vo forme produktu. Niektorým vyhovuje viac prášok, iní si zase pochvaľujú tablety.

Čo sa týka negatívnych príspevkov, vyskytujú sa len sporadicky a sú skôr dôsledkom nedostatočného pitného režimu, ktorý si vláknina vyžaduje. Ako sme už upozornili, bez dostatočného množstva vody nedokáže psyllium „putovať“ tráviacim systémom ako má, čím môže zamedziť správnemu vyprázdneniu. Nezabúdajte dopĺňať tekutiny priebežne celý deň a odmenou vám bude štíhlejšia postava a pozitívne zdravotné účinky.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

20/03/2019 09:49
terezita

vyskusala som viac vyrobcov, ale najviac mi sadlo psyllium od dr. popov - zdravy doplnok stravy, ktory mi pomohol s dlhorocnym problemom pri vyprazdnovani. ak psyllium pridate do jogurtu a doplnite ho roznymi orieskami, potom mate super zdrave ranajky plne vitaminov a vlakniny, ktora vas zasyti. vela bab v mojom okoli vdaka tomu aj schudlo

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Celiakia – varovné príznaky, prejavy, diétaCeliakia – varovné príznaky, prejavy, diéta

Celiakia je závažné autoimúnne ochorenie, ktoré postihuje 1 % populácie, a vedie k poškodeniu tenkého čreva. Aké sú varovné signály celiakie, dá sa toto ochorenie liečiť a ako vyzerá...

Na čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenostiNa čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenosti

Vedeli ste, že stav vašej pokožky závisí do veľkej miery od toho, v akom stave sú vaše črevá? probiotiká Hylak forte vám pomôžu pri rozličných gastroenterologických ťažkostiach.

Domáci test na celiakiuDomáci test na celiakiu

Celiakia sa zaraďuje medzi autoimunitné ochorenia a prejavuje sa pri konzumácii lepku (gluténu). Viete, aké možnosti máte pri zisťovaní, či máte alebo nemáte celiakiu?