Recenzia: Omron C28P - osobná skúsenosť s inhalátorom

Prechladnutie, nádcha, nekonečný kašeľ, bolesť hrdla, alergie ... strašiaci, ktorí sa občas objavia v každej rodine. Po nástupe do škôlky sme s vírusmi a zvýšenou chorobnosťou zápasili aj my doma. Inhalátor sme si zakúpili pred 2 rokmi na odporúčanie lekárky po tom, čo dcéra prekonala akútnu laryngitídu. A stal sa dôležitou súčasťou liečby bežných chorôb, ale i prevencie. 

Rozhodla som sa preto spísať svoje osobné postrehy, ktoré som získala počas používania kompresorového inhalátora Omron C28P (NE-C105).

Kompresorový inhalátor Omron C28P - obsah balenia

Prečo si vybrať kompresorový inhalátor?

Tento inhalátor som si vybrala na základe odporúčaní iných mamičiek na internete. Omron C28P v dobe môjho nákupu bol (a v roku 2024 aj stále je) TOP 1 modelom na portáli heureka.sk, kde získal aj ocenenia Produkt roku 2017, 2018 a 2020. Značku Omron vnímam ako kvalitného výrobcu zdravotníckych zariadení, preto som s výberom príliš nešpekulovala. Na základe mojich 2 ročných skúseností môžem potvrdiť, že to bola dobrá voľba.

Kompresorový inhalátor je totiž zariadenie s vysokým výkonom, ktoré produkuje veľmi malé častice liečiva tým, že ho "premieňa" na hmlu. Špeciálny ventil sa potom postará o to, aby sme počas nádychu prijali maximálne množstvo tohto liečiva a zároveň, aby počas výdychu nedošlo k jeho zbytočným stratám. 

Jednoduché používanie

Tento model je kompaktný, ľahký (váži niečo cez 1 kg) a používa sa veľmi jednoducho - na tele prístroja nájdete len jedno tlačidlo na jeho zapnutie a vypnutie, vďaka čomu ho zvláda obsluhovať aj moja 3 ročná dcéra. Na nádobke na liečivo nájdete rysku, podľa ktorej si viete presne dávkovať liečivo (2, 4, 6, 8 a 10 ml). Od tohto objemu závisí aj čas inhalácie, ktorý si tak viete upraviť podľa svojich možností. Z vlastnej skúsenosti dodávam, že dieťa "vydrží" inhalovať oveľa kratší čas, než dospelý človek. Dcére preto pri inhalovaní púšťame rozprávku.

V balení sú k dispozícií 3 rôzne nadstavce - maska pre dospelých, menšia maska pre deti (vdychovanie nosom a ústami) a náustok do hrdla (liečba dolných dýchacích ciest, vhodný aj pri astme a alergiách). V našej rodine najčastejšie využívame práve náustok do hrdla, nakoľko nás pomerne často trápi bolesť hrdla a kašeľ. K dispozícií je aj cestovné puzdro a podrobný návod na použitie v slovenskom jazyku. Prvotné zapojenie a obsluha prístroja je však dostatočne intuitívna, vďaka čomu sme návod vlastne ani nepotrebovali.

Údržba inhalátora spočíva hlavne v očistení odmerky na liečivo, masky a náhubku po jeho použití a to nielen z hygienických dôvodov, ale aj kvôli odstráneniu zvyšku liečiva.

Z nevýhod spomeniem snáď iba vyššiu hlučnosť prístroja, čo je však subjektívny parameter.

Liečivá na inhalovanie - Yabro, Vincentka

Inhalátor Omron C28P - odmerka na liečivo

Inhalátor Omron C28P v cestovnom puzdre

Inhalácia Vincentky, Yabra aj Ambrobene

Liečivo, ktoré inhalujeme, si vyberáme podľa toho, či ide o liečbu konkrétneho ochorenia alebo iba o prevenciu. V našej rodine sa počas priebehu ochorenia osvedčilo inhalovať roztok YABRO (1 ampulku denne) a 10 ml Vincentky (2x denne). Čas inhalácie tohto množstva je približne 15 až 20 minút. Miesto Vincentky môžete použiť aj klasický fyziologický roztok, ktorý kúpite v lekárni. Spomínané produkty sú vhodné aj pre malé detičky a to nielen počas liečby, ale aj ako prevencia pred ochorením. V prípade prevencie postačí inhalovať 1x denne (5 až 10 min.).

Pri produktívnom kašli siahneme aj po lieku Ambrobene, ktorý zrieďuje hlieny a podporuje ich vykašliavanie. Je vhodný pre deti od 2 rokov a dá sa kúpiť bez predpisu.

Cena modelu Omron C28P

Prvotná investícia v podobe nákupu samotného prístroja je samozrejme vyššia - v závislosti od lekárne alebo eshopu ho kúpite za 60 až 80 EUR. Inhalácia však podľa mojich skúseností skracuje dĺžku liečby a výsledky cítiť už na druhý deň. Je to pomerne lacné riešenie zdravotných problémov, ktoré je určite lacnejšie, než pravidelný nákup liekov v lekárni. Ak zohľadním aj fakt, že v prípade PN alebo počas OČR dôjde k výpadku príjmu, potom je kúpa inhalátora investíciou, ktorá sa jednoducho oplatí.

Z môjho pohľadu netreba príliš šetriť a treba si zaobstarať si kvalitný kompresorový inhalátor, pretože iba tento typ dokáže "spracovať" hustejšie liečivá ako je spomínané YABRO.

Ďalšie výhody inhalácie

Inhalátor sa dá využiť celoročne. Počas jesenných a zimných mesiacov pri liečbe a prevencií respiračných ochorení. Počas zvyšných mesiacov na liečbu závažnejších ochorení ako astma, či alergia na zvieratá, plesne, roztoče, kvitnúce rastliny, trávy, peľ a pod. Jeden prístroj tak vie používať prakticky celá rodina (vrátane starých rodičov).

Omron C28P - maska na inhalovanie

Inhalátor Omron C28P - maska na inhalovanie pre deti

Inhalátor Omron C28P s návodom na použitie

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Lucia Kunkelová

Už od malička sa zaujímam o účinky rôznych byliniek a prírodných preparátov na náš organizmus. Miesto klasickej liečby vždy najskôr siahnem po tej...


Komentáre

Martina 17. Jan. 2024

Mame doma tento isty model a nedam nan dopustit! S prichodom skolky prisli aj caste choroby, "skolkarske sopliky" (ako to vola nasa doktorka) boli u nas doma uz clenom domacnosti.. uz som bola zufala, googlila som riesenia, precitala som polovicu internetu a tak ssom si objednala nakoniec inhalator. A pomohlo nam inhalovat preventivne - velmi dolezite je podla mna robit to pravidelne kazdy den. Ano, je to otrava, ale vyplati sa to. Uz na mna v praci nepozeraju ako na najvacsieho lenivca, ktoremu sa nechce chodit do roboty. Ja mozem tento inhalator Omron len a len odporucit :)

Odpovedať

eva 31. Jan. 2024

suhlasim, je to vyborny inhalator

Odpovedať

hela 03. Feb. 2024

v kombinacii s Vincentkou ide o super pomocnika do kazdej rodiny :) tiez mozem potvrdit, ze mame s tymto modelom len a len dobre skusenosti

Odpovedať

yabro fan 07. Mar. 2024
yabro je nasa dlhorocna zachrana

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Minus age Bioelixir - skúsenosti Recenzia: Minus age Bioelixir - skúsenosti

Bioelixier slúži ako prevencia, ale mal by tiež zvýšiť energiu buniek, spomaliť starnutie a priaznivo nakopnúť imunitu. Či k tomu naozaj došlo, vám prezradím v recenzii.

Recenzia: ŽenŠen Energy+. Vzorka zadarmo (+ cena)Recenzia: ŽenŠen Energy+. Vzorka zadarmo (+ cena)

Recenzia: Zázvorový shot GymBeam - účinky na podporu imunityRecenzia: Zázvorový shot GymBeam - účinky na podporu imunity

Zázvorový shot GymBeam patrí k jednoduchým a cenovo dostupným produktom na podporu imunity. Užíva ho aj náš redaktor Denis, ktorý sa v článku podelil o svoju osobnú skúsenosť.