Ako si čistiť zuby správne? 7 otázok a odpovedí o čistení zubov, ktoré sa oplatí poznať

Čistenie zubov berie väčšina z nás ako samozrejmosť. Je predsa súčasťou ranného kúpeľňového rituálu. Čistíte si však zuby dobre? Používate dobrú zubnú kefku? A stačí vôbec čistenie zubnou kefkou alebo je vhodné používať aj zubnú niť a medzizubnú kefku?

Čistenie zubov pomocou zubnej kefky Curaprox

Z tímu Curaprox nám odpovedali na 7 otázok týkajúcich sa správneho čistenia zubov.

Koľkokrát denne si treba čistiť zuby, aby sa človek nemusel obávať pokazených zubov?

Teoreticky stačí vyčistiť si zuby raz denne, ale naozaj poriadne. To znamená dôkladné vyčistenie zubnou a medzizubnou kefkou, ideálne aj s dočistením jednozväzkovou „single“ kefkou. Zubný povlak „mladší“ ako 24 hodín totiž ešte nie je pre naše zuby nebezpečný z hľadiska zubného kazu či zápalov ďasien.

Samozrejme, pre príjemný pocit čistých a sviežich zubov z hľadiska napríklad komfortnej sociálne interakcie je štandardné umývať si zuby minimálne dvakrát denne. Zásadné však je, aby sme si každý deň vyčistili aj priestory medzi zubami. Stačí do každého z nich vojsť raz denne.

Kedy je ich čistenie najvhodnejšie?

Určite sa treba vyhnúť čisteniu zubov tesne po jedle. Kyseliny v potrave a zmena ph v ústach spôsobujú, že sklovina je niekoľko minút po jedle akoby zraniteľnejšia a náchylnejšia na mechanické poškodenie. Preto po jedle počkajte s čistením zubov približne polhodinu.

Zuby si čistite najskôr polhodinu po jedle

Zaujímavou témou je však aj dôležitosť ranného verzus večerného čistenia. Ak by sa vám niekedy stalo, že jedno z nich vynecháte, rozhodne by to nemalo byť to večerné. Počas spánku nedochádza k čiastočnému narušovaniu zubného povlaku pohybom pier a jazyka. Čo je však ešte dôležitejšie, v noci sa zastaví tvorba slín. Tie počas dňa plnia dôležitú antibakteriálnu funkciu, no počas noci je tento obranný mechanizmus „vypnutý“. Ak si ľahneme s nedostatočne umytými zubami, uľahčíme tak úlohu baktériám.

Aká kefka je na čistenie zubov najvhodnejšia? Je lepšie uprednostniť tvrdú alebo radšej mäkkú kefku?

Je dôležité uvedomiť si, že povlak na zube nie je zaschnutá panvica po nedeľnom obede, pri ktorej si bez drsnej hubky neporadíte. Zubný povlak je mäkká kašovitá hmota. Tvrdé vlákna preto nielenže nemajú vplyv na čistenie zubov, ale navyše mechanicky poškodzujú sklovinu aj ďasná. Práve tvrdé kefky sú častým dôvodom odhalených a citlivých zubných krčkov.

Ultra jemné zubné kefky Curaprox

Všetko, čo potrebujete, je jemná kefka s hustou hlavičkou, obsahujúcou veľký počet vlákien. Je to jednoduché – skúste na zem vysypať múku a prejsť po dlážke najprv riedkou a potom hustou metlou. Ktorá dlážku vyčistí lepšie? Preto sú kefky Curaprox len mäkké až ultra mäkké, pričom dospelácka CS 5460 má až 5460 vlákien v malej efektívnej hlavičke.

Dokáže si človek udržať čisté zuby len pomocou obyčajnej kefky? Musí používať aj zubnú niť či medzizubnú kefku?

Samotná zubná kefka rozhodne nestačí. Pravdou je, že ak by ste si na opustený ostrov mohli vziať len jednu ústnu pomôcku pre čo najväčšiu prevenciu pred ochoreniami zubov, bola by to medzizubná kefka. Predné a zadné plôšky sa nám čistia aj pohybom pier a jazyka počas rozprávania či usmievania sa. Zubný povlak sa čiastočne stiera napríklad aj zahryznutím do jablka. Povlak spomedzi zubov však neodstránime inak ako medzizubnou kefkou.

Čistenie zubov medzizubnou kefkou

Aj štatistiky hovoria jasne – až 8 z 10 zubných kazov vzniká medzi zubami, nehovoriac o zápaloch ďasien a zápachu z úst. Za ten sú tiež často zodpovedné zvyšky potravy zachytené medzi zubami. Zabudnite tiež na to, že si vystačíte so zubnou niťou. Iba správne zvolená medzizubka úplne vyplní priestor medzi zubami a dokáže ho dostatočne vyčistiť. O správnej veľkosti sa však poraďte so svojím zubným lekárom či dentálnym hygienikom.

Myslite tiež na to, že medzizubný priestor je delikátne miesto, kefka by preto mala mať tenký drôtik a jemné vlákna, aby bolo čistenie šetrné a bezpečné. Aktuálne najtenší drôtik na trhu majú medzizubné kefky Curaprox CPS prime.

Je pre čistotu zubov dôležité množstvo pasty a to, akú značku pasty si zvolíme?

Práve naopak, zubná pasta má na čistotu zubov len minimálny vplyv. Podstatné je mechanické odstránenie zubného povlaku. Aj preto by nás pri pastách viac než to, čo obsahujú, malo zaujímať to, čo by obsahovať nemali. Určite sa napríklad vyhnite paste s lacným agresívnym penidlom Sodium Lauryl Sulfát (SLS). Nemá žiadny medicínsky význam, navyše vysušuje a dráždi sliznicu. Okrem toho nadmerné penenie znižuje aj účinnosť vlákien zubnej kefky, keďže ovplyvňuje kontakt kefky s povrchom zubov.

Zubná kefka s pastou

Všímajte si tiež, aby zubná pasta (ale ani žiadny hygienický či kozmetický produkt) neobsahovala látky ako škodlivé konzervanty, parabény, umelé sladidlá a karcinogénne antioxidanty. Je to zásadné z hľadiska škodlivosti pre náš organizmus aj pre životné prostredie. Všetky pasty Curaprox sú bez týchto látok aj bez SLS.
Nedajte sa ani oklamať reklamami, v ktorých pasta doslova „preteká“ cez kefku. Úplne stačí množstvo zubnej pasty vo veľkosti hrášku.

Naozaj majú ľudia, ktorí obľubujú sladké, horšie zuby?

Ak by sme porovnávali dvoch ľudí s priemernou ústnou hygienou, tak ten z nich, ktorý prijíma viac sladkého, zrejme bude mať vyššiu kazivosť zubov. Baktérie v zubnom povlaku sa totiž cukrom „kŕmia“ a sú schopné vytvárať kyseliny, ktoré naleptávajú a oslabujú sklovinu.

Sladké a jeho vplyv na zdravie zubov

Pri naozaj dôkladnej a správnej ústnej starostlivosti však na množstve sladkého nezáleží. Keďže nebezpečný začína byť až starší povlak, zuby, ktoré sú aspoň raz denne vyčistené naozaj dokonale, sa chutného dezertu po obede nemusia obávať. Aj z hľadiska celkového zdravia je však nezmysel prijímať veľké množstvo jednoduchých cukrov.

Čomu sa treba pri starostlivosti o zuby vyhýbať?

Jednoducho by sme mohli povedať – vyhýbajte sa produktom, ktoré narobia viac škody ako osohu. Sú to napríklad rôzne agresívne bieliace pasty či prípravky, ktoré spolu s bielením poškodzujú sklovinu a ďasná. Ide trebárs o pasty s vysokou mierou obrusovania (uvádza sa ako RDA, pričom táto hodnota by nemala byť väčšia ako 80). Taktiež sa vyhýbajte paste s SLS či ústnym vodám s alkoholom. Samozrejmosťou by už dnes malo byť, že tvrdá kefka do úst nepatrí.

Správne čistenie zubov

Čoraz populárnejšie sú dnes aj elektrické zubné kefky. Naozaj dokážu byť pohodlnou cestou k zdravému úsmevu, no musíte si vedieť vybrať. Rotačné kefky môžu poškodiť ďasná a spôsobiť ich ústup, je preto bezpečnejšie používať sonické kefky. Pri nich vlákna vykonávajú malé kmitavé pohyby. Ideálna kombinácia je sonická kefka a hlavička s jemnými vláknami, ako napríklad pri kefke Hydrosonic PRO od Curaprox.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Chcete o čistení zubov vedieť viac? Zaujíma vás niečo o zubných kefkách a starostlivosti o zuby? Opýtajte sa na to v komentároch. Tím Curaprox môžete kontaktovať na webstránke spoločnosti.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

04/06/2019 14:59
Miška

Kto raz skúsi Curaprox, už nevezme inú kefku do rúk :-) Super rozhovor, musím vyskúšať aj ich medzizubnú kefku.

03/05/2020 21:47
sisa

najlepsia kefka na zuby pre mna je sonicka a teraz som si nasla taku, ktora mi sedi aj na moje citlive dasna - mam stomafresh od oravy a je topka proste mne sadla

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školyFonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku často podceňovaná. Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z MobakeO motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...