Miroslav Majláth: Pri canisterapii nepracuje pes samostatne, so svojím psovodom tvorí neoddeliteľný tím

Canisterapia ako jedna z foriem animoterapie využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Dôraz kladie predovšetkým na riešenie psychologických, citových či sociálno-integračných problémov. V prípade fyzického zdravia táto metóda motivuje najmä pri rehabilitácii a povzbudzovaní imunity.

Deti pri kontakte so psom

Liečenie vykonávajú canisterapeutické tímy, ktoré tvoria psovod a jeho pes. Pes musí byť náležite vycvičený a psovod musí oplývať odbornými vedomosťami ohľadom canisterapie a psychológie. Psovod Miroslav Majláth nám prezradil o tejto forme liečby viac.

Akým spôsobom dokáže canisterapia človeku pomôcť?

Canisterapia dokáže ľuďom pomáhať mnohými spôsobmi.

 • Už samotná prítomnosť psa je pre mnohých ľudí veľmi upokojujúca, pričom prítomnosť psa pozitívne pôsobí na zdravie človeka.
 • Pes má vyššiu telesnú teplotu ako človek, čo z neho robí akýsi "ohrievač" v prípade bolestí kĺbov, reumy a pod.
 • Pes pôsobí ako akýsi "stimulant" či spojka medzi svetom zdravých ľudí a napríklad ľudí postihnutých autizmom.
 • Pes preberá funkciu spoločníka u starších ľudí.
 • Hra so psom automaticky stimuluje ľudí s telesným postihnutím k hre a tým pádom aj k hýbaniu sa.

To bolo iba zopár prípadov, ktorých je nesmierne množstvo.

Aké presne má využitie? Kto všetko sa môže zúčastniť na canisterapii?

Canisterapia sa uplatňuje hlavne ako pomocná (podporná) psychoterapeutická metóda pri riešení rôznych situácií, keď iné metódy zlyhávajú alebo ich nie je možné použiť. Na canisterapii sa môžu zúčastniť nielen ľudia s rôznym zdravotným postihnutím, ale aj ľudia zdraví.

Canisterapia

Sú na canisterapiu vhodné všetky psíky?

Dá sa povedať, že takmer všetky. Nie je povedané, že canisterapiu môže robiť iba toto, alebo tamto plemeno psa. Samozrejme, stále hovoríme o psoch s nekonfliktnou, pokojnou a bezproblémovou povahou, o psoch, ktorým robí radosť pracovať s ľuďmi, rady sa zoznamujú s novými ľuďmi, ale aj zvieratami.

Ako dlho trvá ich výcvik?

Dĺžka výcviku je, samozrejme, závislá od schopnosti učiť sa, a to nielen psa, ale aj jeho psovoda. Pri canisterapii totiž nepracuje pes samostatne, ale so svojím psovodom tvorí neoddeliteľný tím, čiže tu hovoríme o súhre dvojice, takže sa musia učiť obaja. V niektorých prípadoch výcvik zvládne canisterapeutický tím v priebehu dvoch, troch mesiacov, inokedy to trvá aj podstatne dlhšie.

Liečba canisterapiou

Canisterapia nie je na Slovensku zatiaľ veľmi zaužívaná, pritom pes je považovaný za najlepšieho priateľa človeka. Nakoľko sa v posledných rokoch zmenil postoj ľudí k tomuto spôsobu liečby?

Canisterapia na Slovensku, v porovnaní s okolitými krajinami, je naozaj ešte v plienkach. Nefungujú zákony, v mnohých prípadoch ani zdravotnícky personál v nemocniciach nevie, čo vlastne canisterapia je a ako sa k nej správať. Postoj ľudí sa v posledných rokoch mení iba veľmi pomaly.

Existujú v rámci canisterapie nejaké smery, resp. rôzne spôsoby terapie?

Samotná canisterapia sa delí na viac druhov. Spomedzi nich môžeme v krátkosti spomenúť aspoň základné skupiny:

 • AAA (Animal Assisted Activites) – canisterapia v podobe návštev pacientov, pričom canisterapeutický tím sa venuje naraz viacerým pacientom.
 • AAT (Animal Assisted Theraphy) – tímy sa venujú liečeniu jednotlivca, prípadne viacerých osôb s rovnakou diagnózou.
 • AAE (Animal Assisted Education) – je forma terapie, ktorá využíva asistenciu psa pri vzdelávaní pacienta.
 • AACR (Animal Assisted Crisis Response) – využitie asistencie canisterapeutického tímu na uvoľnenie napätia v prípade živelných pohrôm, požiarov či domácom násilí.

Ako sa môže človek na canisterapiu prihlásiť? Je potrebné nejaké potvrdenie od lekára?

Samozrejme, je vhodné použitie canisterapie ako formy liečby konzultovať s príslušným lekárom. Následne treba kontaktovať niektorý z tímov zaoberajúcich sa canisterapiou a skúsiť sa dohodnúť na ďalšom postupe. Žiaľ, na Slovensku tento typ terapie nie je hradený štátom, a tak celá liečba ide na vrub pacienta.

Deti a dospelí sa liečia pomocou canisterapie

Liečba canisterapiou

Canisterapia sa v základe delí na dve časti – živelnú a riadenú.

 • Živelná canisterapia: Určená je v podstate pre všetkých ľudí, ktorí vlastnia psa. Samotná prítomnosť psa pomáha ľuďom odbúravať stres, robí im spoločnosť v samote a „vytiahne“ ich von na prechádzku. Pes pomáha aj malým deťom, učia sa vďaka nemu zodpovednosti a ohľaduplnosti. Hyperaktívne deti sa pri psovi uvoľnia a upokoja.
 • Riadená canisterapia: Zahŕňa odborníkov na problematiku liečenia a pomáhania pacientom.

Môže sa stať canisterapeutický tím aj z vás a vášho psa?

V prípade, že vás canisterapia zaujala a máte pocit, že by ste dokázali takýmto spôsobom pomáhať aj vy, mali by ste zvážiť niekoľko základných vecí. Máte na to vlohy? Budete mať čas na návštevu nemocničných zariadení a chuť stretávať sa s chorými i rôzne postihnutými ľuďmi? Dôležité je aj to, či sa váš pes na canisterapiu hodí. Psík musí ovládať základné povely, vydržať dotyky pacientov, byť priateľský k ľuďom aj zvieratám a zostať pokojný a trpezlivý za každých okolností.

Dievčatko v kontakte so psom

Ďakujeme pekne za rozhovor. Chcete aj vy takýmto spôsobom pomáhať ľuďom? Myslíte si, že so svojím psom by ste tvorili skvelý canisterapeutický tím? Skúste kontaktovať Miroslava Majlátha na webstránke canisterapeutického tímu. Na otázky sú vám k dispozícii aj komentáre pod článkom. Radi vám na ne odpovieme.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školyFonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku často podceňovaná. Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z MobakeO motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...