Ako spodná bielizeň ovplyvňuje naše zdravie? 7 otázok a odpovedí, ktoré sa oplatí poznať

Spodná bielizeň je pre väčšinu z nás každodennou záležitosťou, málokto si však uvedomuje jej vplyv na zdravie. Aké najčastejšie zdravotné problémy spodná bielizeň spôsobuje? A sú tangá naozaj nezdravé?

Dvojica v pohodlnej bielej spodnej bielizni

Z tímu Bellinda nám odpovedali na 7 najčastejších otázok týkajúcich sa spodnej bielizne a jej vplyvu na naše zdravie.

Aké najčastejšie problémy nevhodná spodná bielizeň spôsobuje?

Nevhodne zvolený strih alebo materiál spodnej bielizne môže viesť od miernych kožných problémov v oblasti intímnych partií až k vážnym mykózam, zápalom močového mechúra a ďalším nepríjemným infekciám. Pri zle vybranej podprsenke zase hrozí riziko bolestí chrbta alebo hlavy, najmä čo sa týka príliš tesného obvodu alebo ramienok.

Sú pre ženy vhodnejšie klasické nohavičky, tangá alebo nohavičky šortkového typu?

Čo sa týka vhodného strihu nohavičiek, veľkú úlohu hrá predovšetkým pohodlie a individuálne preferencie. Zo zdravotného hľadiska sú najvhodnejšie klasické nohavičky alebo tzv. francúzske nohavičky, teda nevykrojené nohavičky, pri ktorých hrozí len minimálne alebo žiadne zarezávanie.

Pohodlná spodná bielizeň Bellinda

Nedá sa povedať, že by tangá boli vyložene nezdravé, avšak ich časté nosenie skôr neodporúčame. Väčšinou totiž bývajú vyrobené z umelých, a nie príliš funkčných materiálov, čo mnohokrát vedie k vzniku vlhkého prostredia v oblasti intímnych partií a následne ku gynekologickým problémom, najmä u náchylnejších žien. Riziko infekcií navyše podporuje aj fakt, že tu dochádza k treniu látky medzi análnym a pošvovým otvorom.

Aj páni majú na výber z viacerých možností. Sú zo zdravotného hľadiska prijateľnejšie slipy, boxerky alebo voľnejšie trenky?

Ideálnou voľbou s ohľadom na zdravie i pohodlie sú slipy, ktoré sa hodia ako na každodenné nosenie, tak na šport, pretože dobre obopínajú, poskytujú dostatočnú podporu, ale zároveň nikde neškrtia. Rovnako dobre si vedú aj veľmi obľúbené boxerky, okolo ktorých tiež panuje veľa diskusií v súvislosti so zvýšenou tvorbou spermií. To nemožno vyvrátiť ani potvrdiť vzhľadom na množstvo faktorov ovplyvňujúcich mužskú plodnosť.

Športová spodná bielizeň - boxerky

Aký materiál je najvhodnejší na bežné nosenie a povedzme na šport?

Na bežné nosenie postačí bavlnená spodná bielizeň alebo spodná bielizeň s prímesou syntetických materiálov, ktorá je extrémne hebká a príjemná. Bavlna ako pevný materiál však veľmi dlho schne a moderné umelé materiály zase zle sajú pot, takže pri športe je preto nevyhnutnosťou funkčné spodné prádlo so schopnosťou odvádzať vodu a udržať tak intímne partie v suchu.

Je bezpečné nosiť spodnú bielizeň aj v noci?

Áno, ak zvolíte správnu veľkosť a strih spodnej bielizne. V noci dajte prednosť klasickým a skôr voľnejším strihom, na čipkované tangá a podprsenky s kosticami radšej zabudnite. Bielizeň by vám mala bezpodmienečne sedieť a byť pohodlná.

Ženy si často volia radšej tesnejšiu spodnú bielizeň ako voľnejšie nohavičky. Aké to môže mať zdravotné následky?

Príliš tesné nohavičky môžu pri častom nosení spôsobiť podráždenie, začervenanie alebo drobné odreniny, ktoré zaisťujú ideálne prostredie pre vznik vaginálnych zápalov a mykóz.

Ženská spodná bielizeň Bellinda - nohavičky a tielko

Sťahovacia spodná bielizeň je u žien taktiež veľmi obľúbená. Nespôsobuje žiadne zdravotné problémy?

Pokiaľ ju žena nenosí každý deň, tak sa zdravotných problémov obávať rozhodne nemusí. Moderná sťahovacia spodná bielizeň, ktorú nájdete aj u nás v Bellinde, vďaka príjemnému materiálu neškrtí, teda nebráni prietoku krvi ani dýchaniu ako trebárs upnuté sťahovacie korzety.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Chcete o zdravotných rizikách spodnej bielizne vedieť viac? Zaujíma vás niečo o jednotlivých typoch spodnej bielizne? Opýtajte sa na to v komentároch. Tím Bellinda môžete kontaktovať na webstránke spoločnosti.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školyFonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku často podceňovaná. Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z MobakeO motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...