O prírodnej kozmetike na tvár, vlasy aj pre štvornohých miláčikov porozprávala Barbora Gažová

Prírodná kozmetika je medzi ľuďmi čoraz žiadanejšia. Svojej pokožke chcú dopriať len to najlepšie. Produkty vytvorené z prírodných materiálov pôsobia totiž na kožu blahodarne. Vybrať si z nich môžu ľudia so zdravou pleťou, ale aj tí s mastnejšou, zmiešanou či citlivou pokožkou.

Barbora Gažová. Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

S Barborou Gažovou, ktorá tvorí pod značkou Mylo, sme sa rozprávali o receptúrach, postupoch tvorby či o kozmetike pre štvornohých miláčikov.

Najprv ste začali výrobou prírodných mydiel, potom ste prešli aj na ďalšie druhy kozmetiky. Čo vás inšpirovalo?

V prvom rade ma inšpirujú zákazníci. Napríklad tí, ktorí sa zastavia pri mojom stánku na trhu a prezradia mi, čo ich trápi, alebo čo im v mojom portfóliu chýba. Ďalšou inšpiráciou je štúdium školy prírodnej kozmetiky Formula Botanica. Čerpaním nových vedomostí o vývoji a výrobe kozmetiky získavam aj veľa nápadov na nové produkty.

Ako prebieha tvorba jednotlivých receptúr?

Najprv mi skrsne nápad na receptúru v hlave, predstavím si, ako by spojenie jednotlivých zložiek voňalo a „chutilo“. Všetky zložky dôkladne vyberám podľa typu pleti, na akú je výrobok určený, a podľa účinku, ktorý má výrobok mať. Potom sa pustím do tvorenia, ktoré trvá dlhé hodiny, veľké množstvo pokusov skončí v koši a musím začať zase od začiatku. Nakoniec mám hotový prototyp, ktorý začnem testovať. Každý jeden výrobok je 100% ručná výroba od začiatku až do konca.

Mydlá odložené na zrenie. Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Vaša kozmetika je nielen ručne vyrábaná a inšpirovaná prírodou, ale tiež je balená ekologicky. Je vám koncept zero waste vlastný?

Už pri založení značky Mylo som sa snažila vymyslieť produkty, ktoré budú nielen blahodarné pre pleť a telo, ale zároveň aj ohľaduplné voči životnému prostrediu, preto sú obaly ekologické. Mydlá sú balené do recyklovaného papiera. Na trhoch ponúkam aj mydlá bez obalu. Krémy a oleje sú v sklenených obaloch, ktoré vyrábajú v Rakúsku (na Slovensku som, bohužiaľ, nenašla vhodného dodávateľa). Ak mi príde zákazník prázdny obal na trh vrátiť, bude mu jeho hodnota odčítaná z nákupu.

Ponúkate nielen produkty pre dámy a pánov, ale aj pre štvornohých miláčikov. Je o kozmetiku pre psíkov záujem?

Hlavne mestské psy veľmi trpia prechádzkami po rozpálenom asfalte a v zime ich trápi posypová soľ. V týchto situáciách im labky ochráni krém Na labky. Mydlá vyrobené metódou za studena sú zase skvelé pre starostlivosť o psiu srsť a predstavujú výbornú prírodnú alternatívu ku konvenčnej kozmetike. Sú veľmi ekologické a ekonomické. Psiu srsť výborne čistia, zbavujú parazitov, pachu a nečistôt, ale pritom sú k nej šetrné a nevysušujú ju.

Výroba prírodnej kozmetiky. Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Aký postup pri výrobe používate?

Napríklad mydlo vyrábam z rastlinných olejov a masiel, ktoré sa spájajú s lúhom. Vznikne tak hmota podobná pudingu. Do vzniknutej hmoty pridám výživné zložky, ktorými sú väčšinou opäť rastlinné oleje, soľ, hlina a zmes esenciálnych olejov. Túto hmotu nalejem do foriem. O 24 až 48 h vyklopím už stuhnuté mydlo. To potom putuje na policu, kde zreje ešte 3-4 týždne, aby sa vyladili jeho vlastnosti.

Odkiaľ pochádzajú suroviny, ktoré používate?

Snažím sa, aby každý jeden produkt obsahoval tie najkvalitnejšie suroviny, takže na ich výber kladiem veľký dôraz. Najväčšie percento zastupujú za studena lisované rastlinné oleje a maslá. Obzvlášť hrdá som na naše organické fair trade raw bambucké maslo, ktoré pre Mylo vyrába komunita žien z Beninskej republiky. Orechy zbiera v divokej prírode. Ručne ich potom spracúva. Takto spracované bambucké maslo má vysoké percento blahodarných účinkov. Za prácu ženy dostávajú od nás niekoľkonásobne vyššiu odmenu ako od bežných obchodníkov. Čerstvo vyrobené maslo putuje priamo na Slovensko, bez zbytočných zastávok v dodávateľskej reťazi. V kozmetike používame aj slovenský organický slnečnicový a český hroznový olej.

Označovanie mydiel vlastnou značkou. Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Je prírodná kozmetika vhodná pre každého?

Podľa môjho názoru sú bežné konvenčné kozmetické výrobky vyvinuté na maximalizáciu zisku a často najlacnejšie prísady sa používajú na výrobu najdrahších výrobkov v obchodoch. Niektoré zložky kozmetických produktov, ktoré si aplikujeme na pokožku, prechádzajú cez kožu ďalej do tela, kde môžu preniknúť do krvného obehu. Preto je veľmi dôležité pri starostlivosti o pleť a telo siahnuť po prírodných zdrojoch. Samozrejme môže mať človek alergickú reakciu aj na niektorú prírodnú zložku, vtedy sa treba vyhnúť produktom obsahujúcim túto zložku a používať iné prírodné prípravky.

Čo majú vaši zákazníci v najväčšej obľube?

Krém Nohy bosé na zlepšenie hydratácie a zmäkčenie pokožky chodidiel s antibakteriálnymi a protiplesňovými zložkami je hitom každého leta. Medzi top produkty patrí aj čistiace mydlo s čajovníkom austrálskym a aktívnym čiernym uhlím Čierna ovca a pleťové sérum Ako vánok na aknóznu a mastnú pleť, ktoré má zložky sťahujúce zápal a prirodzene regulujúce tvorbu kožného mazu.

Rôzne Mylo produkty. Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Balenie mydiel. Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Ďakujeme pekne za rozhovor. Zaujímate sa o tvorbu prírodnej kozmetiky a jej účinky na pleť? Svoje otázky nám môžete napísať do komentárov. Barboru Gažovú môžete kontaktovať na facebookovej stránke alebo na web stránke Mylo.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

18/03/2019 13:52
Lucka

Super rozhovor :) kozmetiku Mylo používam už 2 roky a môžem potvrdiť, že je naozaj perfektná. Okrem spomínaného "krému" na nohy Nohy bosé (najúčinnejší produkt na suché chodidlá, aký som kedy vyskúšala), majú aj skvelý pleťový krém Oh la la a jemné odličovacie mliečko. Som rada, že sa už aj na Slovensku začína zobúdzať trh s prírodnou kozmetikou a že existujú takéto šikovné Slovenky, ktoré to vedia robiť dobre a najmä poctivo.

19/03/2019 14:40
beba

uplne suhlasim :)) vyskusala som uz viac druhov prirodnej kozmetiky (Soaphoriu, Dulciu), ale najviac mi sadlo prave Mylo s ich hyperoriginalnymi nazvami produktov.. velmi odporucam balzam na psie labky, nasi dvaja nufaci si ho nevedia vynachvalit a ide asi o jediny prirodny produkt na tento ucel, ktory som nasla na nete

08/04/2019 10:10
Semi

Aj my sme objednali pre našu chlpáčku balzam na labky a je super. Našťastie ide o prírodný produkt, keďže našej fenke vonia a po natretí si zvykne labky oblizovať. Nedá sa ju vždy ustrážiť :-)

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školyFonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku často podceňovaná. Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z MobakeO motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...