Najlepšie sirupy proti kašlu aj pre deti a tehotné

Začiatok jesene so sebou prináša aj časté zmeny počasia. Ráno je zima a poobede je zase horúco. Človek ani nevie, čo si má na seba obliecť. Pre tento čas, vplyvom rýchlych zmien počasia, je charakteristické nachladnutie a chrípkové obdobie, ktoré je sprevádzané kašľom.

Najlepšie sirupy proti kašľu? Poradíme vám!

Nesnažte sa kašeľ silou mocou tlmiť, je to vlastne obranný mechanizmus, ktorý chráni naše dýchacie cesty.

Kašeľ a prečo vlastne kašleme?

Takmer každé nachladnutie a chrípka je sprevádzaná kašľom, ktorého sa nie a nie zbaviť. Ale prečo kašleme? Pretože pri vdýchnutí rozličných podnetov, ktoré zhoršujú dýchanie, sa organizmus prostredníctvom kašľa, snaží zbaviť. Môžeme teda povedať, že kašeľ je obranný dýchací reflex. Vyvolávajú ho rozličné podnety (prach, baktérie, vírusy, suché trávy...), ktoré dráždia receptory dýchacích ciest. Okrem toho, že sa zbavuje podnetov, podieľa sa aj na tvorbe hlienu. Hoci sa najčastejšie vyskytuje pri chrípke, nachladnutí a s chorobami, ktoré súvisia s dýchacím systémom, nemusí to tak vždy byť.

3 druhy sirupu proti kašľu

Zmierňovať, a tak povediac, liečiť kašeľ, do veľkej miery dokážu sirupy na to určené. Ale ako si zvoliť správny sirup na kašeľ? Prvú informáciu, ktorú sa vás v lekárni opýtajú pri kúpe sirupu je, či máte suchý alebo vlhký kašeľ. Na základe toho, vám poradia jeden z dostupných možností. Okrem základného delenia sirupov (na suchý alebo vlhký kašeľ) sa sirupy delia na:

  • Antitusiká - sa užívajú len pri suchom kašli, ktorí zmierňujú.
  • Expektoranciá - sú určené pri vlhkom aj pri suchom kašli, pretože podporujú prechod zo suchého na vlhký kašeľ. V prípade vlhkého kašľa zvyšujú produkciu hlienu a uľahčujú vykašliavanie.
  • Mukolytiká - sa používajú pri vlhkom kašli, riedia vyprodukovaný hlien a uľahčujú vykašliavanie.

Ako rozlíšiť suchý a vlhký kašeľ?

Podľa tvorby hlienu rozlišujeme typy kašľa, medzi nimi aj produktívny alebo suchý kašeľ. Pri kašľaní je veľmi dôležité vedieť o aký kašeľ ide. Táto vedomosť je nápomocná hlavne pri návšteve lekára alebo pri kúpe sirupov. Vhodne zvolený sirup urýchľuje efektívnu liečbu ochorenia.

Vlhký kašeľ

Vlhký, mokrý alebo odbornejšie povedané produktívny kašeľ, je charakterizovaný tvorbou hlienu a jeho vykašliavaním. Hlien sa tvorí vtedy, keď sa sliznice dýchacích ciest zapália. Vzniknutý hlien sťažuje dýchanie tým, že upcháva dýchacie cesty. Pomocou kašľa sa hlien posúva smerom von, kedy nastáva uvoľnenie a čistenie dýchacích ciest. Hlien je hustej konzistencii a môže byť číry, biely, spenený, zelený, žltý a v horších prípadoch aj krvavý. Vlhký kašeľ sa označuje aj za prieduškový kašeľ a najčastejšie sa objavuje pri nakazení vírusovou infekciou horných dýchacích ciest, do ktorej patrí aj obyčajné nachladnutie. S vlhkým kašľom vám pomôžu tieto sirupy na vykašliavanie:

Suchý kašeľ

Charakteristické pre suchý kašeľ je, že pri kašľaní sa nevytvára hlienistý sekrét, preto sa nazýva aj ako neproduktívny. Vyznačuje sa bolesťou, neustálym dráždením a kašlaním bez vykašliavania hlienu. Mimo ochorenia je to aj kašeľ, ktorý sa objavuje pri vdýchnutí prachových častíc, cigaretového dymu alebo pri alergii. Aj začiatočné štádium infikovaných dýchacích ciest je sprevádzané suchým kašľom, ktorý má tendenciu meniť sa na vlhký. Zmena suchého kašľa na vlhký trvá približne 3 dni. Na suchý kašeľ existujú tieto sirupy:

Kedy vyhľadať lekára?

Sú tu medzi nami aj takí ľudia, ktorí kvôli kašľu nenavštívia ambulanice lekárov. Okamžité utekanie k lekárovi, ak len trochu sem tam zakašlete, asi naozaj nie je v poriadku. Určite však lekára navštívte, ak kašeľ neustupuje a trvá dlhšie ako týždeň, ak máte neutíchajúce bolesti na hrudi, horúčku alebo máte ťažkosti s dýchaním.

Ako si pripraviť domáci sirup proti kašľu?

Osvedčenou starou klasikou, ktorá poriadne zatočí s kašľom, je cibuľový sirup. Na jeho prípravu nebudete potrebovať nič, len jednu cibuľu a 3 lyžice medu. Príprava je tiež veľmi jednoduchá. Cibuľu nakrájajte nadrobno, zalejte medom a zmes nechajte na teplom mieste (napr. pri sporáku, kde sa varí). Asi o 3 hodiny cibuľa uvoľní šťavy a sirup je hotový. Užívajte po lyžiciach viackrát denne.

Často kladené otázky

Aký sirup na suchý kašeľ?

V ponuke je viac sirupov určených na suchý dráždivý kašel. Medzi najpredávanejšie patrí Stodal, Stoptusin a Kaloba.

Aké rozpoznávame druhy kašla?

Najčastejšie ide o suchý, vlhký, hlienovitý, dávivý a chrapľavý kašeľ.

Rýchly tip na záver


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...

Camilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenostiCamilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenosti

Prerezávanie zúbkov je prvá ťažká kapitola v živote bábätka. Výborným prostriedkom na tlmenie bolesti je   homeopatický tekutý roztok Camilia, po ktorom sa vášmu dieťaťu uľaví.